Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

%0.33 Devlet Desteği İle Kentsel Dönüşüm Kredisi Alma (Ekim Ayına Özel Faiz Oranları)

Kentsel dönüşüm kredileri ile 2022 yılında depreme dayanıksız müstakil olsun bina olsun bütün evleriniz uygun faiz oranları ile yenileyebilirsiniz. %0.41, %0.37 ve %0.33 enerji verimliliklerine göre faiz indirimi uygulanmaktadır. Tabi yenileme yapılacak binanın, evin veya iş yerlerinin kentsel dönüşüm kapsamına uygun şartlarda olması gerekmektedir. Uygun olması durumundaki sizlere kentsel dönüşüm kredi indirimli şekildeki hesaplamasını da sizlere bu yazımda yer vereceğim. 

%0.33 Devlet Desteği İle Kentsel Dönüşüm Kredisi Alma (Ekim Ayına Özel Faiz Oranları)

 

Devlet sizlere uygun faiz ile evinizi veya işyerinizi değiştirme imkanının yanı sıra aynı zamanda başka desteklerde vermektedir. Bu desteğin ne olduğunu merak edenler için hemen vereyim. Tabi bu süre zarfında kira ödeyeceğiniz için sizler kira yardımı da yapılacaktır. Bu kira yardımlarının ne kadar olduğunu da yine yazımda bulacaksınız. Hadi şimdi bütün merak edilen bu konuların neler olduğunu görelim.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nedir? Faiz İndirimi Ne Kadar

Kentsel dönüşüm kredisinin sizlere ne olduğunu bu alt başlıkta anlatacağım. Bunu sizlere çıkan bir kanun ile detaylı bir şekilde anlatacağım. Bu kanun ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çıkarılmıştır. 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun bu kanun ile depreme dayanıksız olan yapıların indirimli kredi faizi ile yenilenmesidir. Yenileme kapsamında sadece kredi indirimi yapılmamaktadır. Bunun yanı sıra kira desteği de verildiğini sizlere söyleyebilirim. Tabi bu indirimli kredi enerji verimliliğine göre verildiğini söylemeden geçemeyeceğim. Bu şart çok önemlidir. Peki enerji verimliliğine göre sizlere hem konut hem iş yerleriniz için aylık ve yıllık olarak ne kadar faiz indirim uygulanmaktadır biliyor musunuz? Bilmeyenler için aşağıda sizlere konut kredilerine uygulanan faiz indirimi şu şekildir.

blank

Konutlar İçin Uygulana Kentsel Dönüşüm Faiz İndirimi

 1. Standart olan konutlar için uygulanan faiz indirimi
  1. Yıllık: %4
  2. Aylık: %0.33
 2. Verimliliği sertifikası B Sınıfı enerjiye sahip bina yapımlarında
  1. Yıllık: %4.5
  2. Aylık: %0.37
 3. Verimliliği sertifikası A Sınıfı enerjiye sahip bina yapımlarında
  1. Yıllık: %5
  2. Aylık: %0.41

İşyerleri İçin Uygulana Kentsel Dönüşüm Faiz İndirimi

 1. Standart olan İşyerleri için uygulanan faiz indirimi
  1. Yıllık: %3
  2. Aylık: %0.25
 2. Verimliliği sertifikası B Sınıfı enerjiye sahip bina yapımlarında
  1. Yıllık: %3.5
  2. Aylık: %0.29
 3. Verimliliği sertifikası A Sınıfı enerjiye sahip bina yapımlarında
  1. Yıllık: %4
  2. Aylık: %0.33

Yukarıdaki faiz indirimlerini kentsel dönüşüme uğrayacak yerler için alabilirisiniz. Ben kentsel dönüşümden değil de kendi imkanlarımla iş yeri almak istiyorum derseniz eğer o zaman İşyeri Açma Kredisi (60 Ay Vade İle Hibeler) yazıma bakmanızı isterim. Yada esnaf kefalet odalarından işyeri alma kredisi çekebilirsiniz. Kentsel dönüşüm kapsamında kredi kullanacak kişilere en fazla 125.000 TL kredi kullanımına izin verilmektedir. Ama bu sadece 1 bina için verildiğini de söylemek isterim. Peki en fazla kaç daire kadar kredi veriyor derseniz onu da hemen sizler vereyim. Kentsel dönüşüm kapsamında sadece 5 daire kadar destek alabilirsiniz. Yani 5 daireli bir bina için toplamda 625.000 TL kredi kullanabilecektir.

Kentsel Dönüşüm Kredisini Kimler Kullanabilir? Yetkili Kurumlar Hangileridir?

Kentsel dönüşüm kredisinin kimler kullanabilmekte ve yetkili kurumların hangilerinin olduğunu bu alt başlıkta siz vereceğim. Tabi her resmi işlerde olduğu gibi kentsel dönüşüm içinde konutunuzun ve sizin belli şartlara uygun olmanız gerekmektedir. Peki işyeriniz ve konutunuz için hangi şart aranmakta hemen belirteyim sizlere.

 • Riskli Alan
 • Riskli Yapı

Durumunda olması gerekmektedir. Peki bu kararı verecek yetkili kurum kim derseniz onunda yanıtını hemen vereyim. 6306 sayılı konun kapsamı ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri tarafından yetki verilmiş bütün kurum ve kuruluşlar diyebilirim. Bu kurum ve kuruluşlar karar aşamasına gelindiğinde aşağıdaki iki maddeye göre vermektedirler.

 • Riskli Alan: AFAD tarafından rapor edilen konut yada işyerlerinin zemin yapısı bakımından can ve mal kaybı yaşanabilecek durumda olan yerler.
 • Riskli Yapı: Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden yetkilendirilmiş kurum veya kuruluşların ekonomik ömrünü tamamlamış yada oluşabilecek bir depreme karşı dayanıksız olarak tespit edilen yerlere denilmektedir.

Sizlere 6306 sayılı kanun kapsamında tespiti yapacak kurum ve kuruluşların iletişim bilgilerinin ne olduğunu vereceğim. Bu iletişim numaraların vereceğim bu link sayesinde ulaşabilirsiniz. Bu yetkili kurum ve kuruluşlara riskli rapor almak için müracaat süresi 10 adımlı bir süreçten geçmektedir. Bu süreçleri ise aşağıda bulabilirsiniz.

 1. Bina sahiplerinin riskli yapı tespiti için yetkili kurum ve kuruluşlara elektronik yazılım sistemi ortamda talep etmeleri gerekmektedir.
 2. Riskli olarak tespit edilen yapılar: Yetkisi bulunan kurum veya kuruluşlar tarafından İl müdürlüklerini durum tespit raporunu iletmesi gerekmektedir.
 3. Bina sahiplerine yani ruhsat sahiplerine tebligat gönderilmesi gerekmektedir.
 4. Eğer tebligata itiraz edeceksiniz 15 gün sürenizin olduğunu da söyleyebilirim sizlere.
 5. Daha sonrasında ise riskli yapıların yıkım işlemi oluşmaktadır.
 6. Yıkım işleminin kontrol işlemleri yapılmaktadır.
 7. Bakanlığın yıkım kararı olması gerekmektedir.
 8. Yıkımdan sonra uygulanacak uygulama.
 9. Yıkım için bina çoğunluğun sağlanması.
 10. Uygulama ve sayış işlemleri.

Yukarıdaki işlemler sonrasında alınacak rapor ile sizlerde Kentsel Dönüşüm Kredisi Veren Bankalara kredi başvurusunda buluna bilirsiniz. Bu kredi imkanından yararlanacak 3 grup vardır. Bu gruplar ise aşağıdaki gibidir.

 1. Konutların yeniden inşa edilmesi için riskli yapı yada riskli alan raporlu olan kişiler.
 2. Sınırlı hakka ve 1 yıllık kıracı olan kişilerin riskli yapıda oturmaları gerekmektedir.
 3. Riskli yapı yada riskli alan raporu sahip kişilerin başka bir konut/işyeri satın almaları durumunda.

Yukarıdaki kişilerin kentsel dönüşüm kredisi kullanabilecekler. Kullanabilecekleri bu kredinin faiz oranlarını size aşağıda belirteceğim. Buna göre de bir hesaplama tablosu vereceğim sizlere.

 • Ankara Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü iletişim numarası 0(312)/219/77/91

Sizlere bu iletişim numarasını verdikten sonra bir alt başlıkta faiz oranlarını ele alacağım.

Kentsel Dönüşüm Kredisi 2022 Faiz Oranları ve Hesaplama Tablosu

Kentsel dönüşüm kredisi faiz oranları bankalara göre değişeceğinden dolayı hesaplamada değişkenlik göstermektedir. Bu değişkenliklere ilave kredi faiz desteği işyeri ve mesken (konut) yapılarına göre değişken olduğunu söyleyebilirim. Başka bir değişkenlik var mı derseniz evet var. Bu ise inşaat projesinin enerji sınıfına göre de faiz indirimlerinde bir değişiklik olmaktadır. Sizlere yukarıda belirtmiştim ama yine belirteyim standart evler için bu kredi indirim faiz oranı yıllık %4 aylık ise %0.33 olmaktadır. Şimdi ise sizlere bunun hesaplamasını vereceğim. Ama bu hesaplamadan önce sizlere bankaların konut kredisi nedir onu söylemem gerekir. Bu faiz oranlarından kentsel dönüşüm kredi destek oranları düşülecektir. Sonra sizin için uygulanan kredi tutarını göreceksiniz. Hadi şimdi bu tabloyu görelim.

 • 2022 Ekim bankaların güncel konut kredisi faiz oranları ve indirim sonrası kullanacakları kentsel dönüşüm kredisinin faiz oranları aşağıdaki tablodadır.
Banka Adı Ekim Ayı Güncel Konut Kredi Oranı %0.33 Faiz Oranı Sonrası Kentsel Dönüşüm Kredi Faiz Oranı
Ziraat Bankası %1.29 %0.96
Vakıfbank %1.29 %0.96
Halkbank %1.20 %0.87
ING %2.54 %2.21
TEB %3.75 %3.42
ŞEKERBANK %3.60 %3.27
DENİZBANK %2.99 %2.66
AKBANK %2.11 %1.78
Garanti Bankası %2.77 %2.44

Kentsel dönüşüm faiz indirimden sonra hangi bankanın ne kadar kredi kullandırdığını görmüş oldunuz. Şimdi burada bu faiz oranları ile evleriniz yıkılıp hemen kullanabiliyor musunuz ne yazık ki! hayır. Neden mi? Buyurun görelim aşağıdaki 3 madde halinde neden kullanamayacağınızı.

 1. Kredi notunuz yüksek olması gerekmektedir. Bunu ise  Kredi Notu Nedir? Ücretsiz 4 Yöntemle Nasıl Öğrenilir? bu yazım aracılığı ile öğrenebilirsiniz.
 2. Bankanın belirttiği gelire sahip olmanız gerekmektedir.
 3. Olmazsa olmaz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekmektedir.

Evet arkadaşlar eviniz belirtilen konumda ve bankanın istediği bu şartları sağlıyorsanız sizlerde kentsel dönüşüm kredi faiz indirimli kredi kullanabilirsiniz. Şimdi sizlere Halkbank faiz oranlarını ile konut kredisi hesaplamasını vereceğim.

Halkbank Kentsel Dönüşüm Kredisi Faiz Oranları ve Hesaplaması

Halk Bankası konut kredisinde olduğu kentsel dönüşüm faiz indirimi uygulandıktan sonrada en uygun kredi imkanı vermektedir. Birde bu krediyi 120 ay imkanlarınlar siz değerli müşterilerine vermektedir. Yukarıda belirttiğim gibi bu kredi limitinin 125.000 TL olduğunu sizlere söylemek isterim. Tabi bu krediyi yukarıda belirttiğim şartlara uygun olması gerekmektedir. Aksi taktirde bu krediyi kullanamazsınız ve eviniz boşu boşuna yıkılmış olur. Peki bütün bu şartlara uyan kişiler HALKBANK kentsel dönüşüm faiz indirimi ile kredi ödeme tablosunu merak ediyor musunuz? Merak edenler hadi görelim bakalım bu hesaplamayı.

 • Ekil 2022 ayı için Halkbank için kentsel dönüşüm faiz indirimi düşüldükten sonra uygulanan %0.87 faiz oranı ile 120 vadeli kredinin ödeme tablosu aşağıdaki gibidir.
120 Vadeli HALKBANK Kentsel Dönüşüm Kredisi Hesaplama Tablosu
Kredi Tutarı (TL) Aylık Ödeme Miktarı (TL) Geri Ödenecek Toplam Tutar (TL)
50.000 732,70 87.924,02
75.000 1.099,05 131.885,43
100.000 1.465,40 175.847,55
125.000 1.831,75 219.809,27

Başvurusu işlemini internet bankacılığı ile yapamıyorsunuz ne yazık ki! Bunun için ise bizzat bankaya müracaat etmelisiniz. Bu faiz oranları ile başvuru yapmanız sizlere avantaj sağlamaktadır. Şimdi ise bir sonraki devlet bankası olan Ziraat Bankası için bu hesaplamayı yapalım.

Ziraat Bankası Kentsel Dönüşüm Kredisi  Faiz Hesaplaması ve Oranları

Ziraat Bankası müşterileri kentsel dönüşüm indirimli kredi kullanmak için seçtikleri bir bankadır. Ziraat Bankası da aynı Halkbank gibi kredi vade sayısını 120 ay olarak uygulamaktadır. 5 blok için toplam 625.000 TL kredi kullanımını Ziraat Bankası aracılığı ile yapabilirsiniz. Peki bu krediyi ne kadar faiz oranı ve imkanlarla yararlanacaksınız bir görelim. Bunun için sizlere aşağıda en güncel hali ile bir hesaplama tablosu vereceğim. Bu tabloda size uygun olan kredi limitine göre hareket edebilirsiniz.

 • Ekim 2022 ayı için Ziraat Bankası için kentsel dönüşüm faiz indirimi düşüldükten sonra uygulanan %0.96 faiz oranı ile 120 vadeli kredinin ödeme tablosu aşağıdaki gibidir.
120 Vadeli ZİRAAT BANKASI Kentsel Dönüşüm Kredisi Hesaplama Tablosu
Kredi Tutarı (TL) Aylık Ödeme Miktarı (TL) Geri Ödenecek Toplam Tutar (TL)
100.000 1.576,80 189.217,28
250.000 3.942,01 473.041,73
550.000 8.672,43 1.040.690,83
625.000 9.855,03 1.182.603,96

Eğer binaya tek blok olarak kredi çekmek isterseniz dediğim gibi 125.000 TL kredi kullanabiliyorsunuz. Ama burada bilmenizi istediğim bir konu var. Bu konu ise Evimi İpotek Edip Kredi Almak İstiyorum! Diyene En İyi Bankalar yazımdır. Burada sizlere daha fazla kredi imkanı sunacak krediler mevcuttur. Şimdi sıra geldi kentsel dönüşüm için HALKBANK ve ZİRAAT BANKASI indirimli kredi için istenen evraklar neler bir görelim.

Kentsel Dönüşüm Kredisi İçin Gerekli Belge ve Evraklar Nelerdir?

İster devlet bankaları olan Ziraat, Halk ve Vakıfbank olsun, isterse de diğer özel bankalardan kredi kullanmak isteyenler için bazı evraklar istenmektedir. Tabi bunun için sizlere yukarıda belirttiğim şartlara uygun pozisyonda olmanız gerekmektedir. Bu şartları taşıyan kişiler aşağıda sizlere belirteceğim evraklar ile bankaya müracaat edebilirsiniz. Bu belgeler sadece bankalar tarafından değil bazı kurumlar tarafından da istenildiğini bilmenizi isterim. Hadi arkadaşlar bu evraklar neler bir görelim.

 1. Riskli bina tespit raporu almanız gerekmektedir. Bu raporu ise Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü veya Çevre İl Müdürlüğü’nden almanız gerekmektedir.
 2. İnşaat yapım sözleşmesi gerekmektedir. Bu sözleşme ise hak sahipleri ile müteahhit firma arasında yapılması gerekiyor.
 3. Yıkım olacak yerin ruhsatı veya varsa tapusu olması gerekiyor.
 4. Kentsel dönüşüme uğrayan yeni binanın kat irtifak tapusu gereklidir.
 5. Riskli yapının boşaltıldığına dair belge gereklidir. Bu belgeyi ise İl/İlçe Müdürlüklerinden almanız gerekmektedir.
 6. İş yerine sahip olan kişilerden ise iş yerini işlettiklerine dair bir belge gereklidir. Yani vergi levhası.
 7. Hangi bankadan kredi başvuru yapacaksanız kredi başvuru formu gereklidir.
 8. Gelirinizi gösteren belge. Hani geliri olması tavsiye edilir.
 9. Yapılacak inşaatın sözleşmesi gerekiyor.
 10. Son olarak evli olan kişilerden muvafakatname istenmektedir. Yani eşlerin rızası aranmaktadır.

Yukarıdaki bu belgeler kurum ve bankalar tarafından istenmektedir. aksi bir durum olur ise ne yazık ki krediniz ve kentsel dönüşümünüz onaylanmayacaktır. Bu kredinin vade sayısı ise;

 • Konutlar için: 120 ay
 • İşyerleri için ise 84 ay olarak verilmektedir.

Bu krediyi de 2 yıl faiz ödemeli olarak kullanabilirsiniz. Evet arkadaşlar kentsel dönüşüm kredileri hakkında sizlere bütün bilgileri verdik. Şimdi ise sizlere bir video bırakacağım. Bu video aracılığı ile de bilgi sahibi olabilirsiniz.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın