Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

1. 2. Dönem Buzağı Desteği Nedir? Başvuru Nasıl Yapılır? (650-750 TL)

Eğer bir buzağınız dünyaya geldiyse 2022 yılında devletimiz sizlere destek vermektedir. Bu desteği ise 1. ve 2. dönem olarak 2 sefer yapmaktadır. Bu bu desteklerin tarihleri ne derseniz onu yazımın devamında göreceksiniz. Devletin buzağı desteği ise en fazla 750 TL olarak sizlere verdiğini söylemeden geçmeyim. Burada bilinmesi gereken konu ise bu desteği sizlerin ne kadar alacağınız bir çok faktör belirlemektedir. Desteği belirleyen faktörler neler derseniz hemen ele alalım. 1. Faktör buzağı desteğinin fazla verildiği 22 il içerisinde hayvancılık yapmanız gerekmektedir. 2. Faktör spermler ve tohumlama yapılan hayvanların kombine ve etçi ırkı sonucu doğan buzağılarınız olması gerekir. 3. Faktör Boğalarınızın döl kontrol kapsamında spermlerin ile tohumlama sonucu meydana gelen buzağıların sizde kayıtlı olması gerekmektedir. 4. Faktör bünyenizde bulunan buzağı sayısının ne kadar olduğu. 5. Faktör İşletmenizin sınıfının ne olduğu çok önemlidir. 6. Faktör hayvanlarınızın aşılarında eksik olmaması ve zamanında yapılması. 7. Faktör yine hayvanlarınızın belli bir yaş üstünde olmaması gerekmektedir. Evet değerli çiftçiler gördüğünüz üzere kaç TL hayvan desteği alacağınızı belirleyen 7 Faktörü sizlere belirttim. bu maddeler en temel maddeler diyebilirim. Yazımın devamında bunların detaylarını da sizlere vereceğim.     

1. 2. Dönem Buzağı Desteği Nedir? Başvuru Nasıl Yapılır? (650-750 TL)

 

Yukarıdaki 7 madde sadece belirleyici konulardır. Bu maddeler dışında sizlerden buzağı desteği alabilmeniz için belli şartlarda istenmektedir. Bunlar hayvanlarınız kriterleri diyebiliriz birde sizlere düşen bazı konular vardır. Sizin zerinize düşün ilk konu ise başvuru zamanı geldiğinde tarihi kaçırmadan en doğru şekilde başvurunuzu yapmanız gerekmektedir. Bu başvuru işlemi nasıl olacak derseniz sizlere alt başlıklarda en ince ayrıntısına kadar vereceğim. Bu ayrıntılar ise şu şekildir. 1. Küpeleme işlemi için Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Müdürlüklerinden alacağınız dilekçe örneği. 2. Hizmet bedelini e-Devlet üzerinden ödenip nasıl başvuru yapacağınızı. 3. Son olarak 2 dakika içerisinde icmal listesine nasıl erişim sağlayacağınıza kadar bütün bilgileri hem yazılı hem görsel olarak sizlere hazırladık. Hadi gelin şimdi görelim buzağı desteğinin nasıl alındığını.

Buzağı Desteği Şartları Nedir? Kimler Nasıl Yararlanabilir?

Buzağı desteğini kimler ve hangi şartlarla alabilecek bu başlıkta ele alacağım. Evet arkadaşlar bir buzağınız dünyaya geldiyse bilin ki devlet o buzağıya yardım parası vermektedir. Ama burada bilinmesi gereken şey canlı olarak dünyaya gelen buzağı sadece yeterli olmuyor. Yani buzağım doğdu devlet bana şimdi yardım yapacak derseniz o yardım parasını çok beklersiniz. Bunun için ise sizlerin ilgili kurumlara başvuru yapmanız gerekmektedir. Şimdi başvuru yaptınız ama siz değerli çiftçilerimizden devletimiz bazı şart koşulan uygulamaları yerine getirmenizde istenecektir. Şimdi bu şartları kimler yerine getirip buzağı desteği alacak bu başlıkta göreceğiz.

 1. Küpe işi buzağılarda çok önemlidir. Doğar doğmaz takılması gerekmektedir. Sizlere bu küpe işlemi için bir link vereceğim. Bu Yeni Doğan Buzağı Küpe Takım İsteği Dilekçe Örneği ile nasıl küpe taktıracağınızı göreceksiniz.
 2. Buzağı doğum işlemi sonrası İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine dilekçe ile doğum bildirimi yapılmalıdır. Büyükbaş Hayvan Doğum Bildirimi Dilekçe Örneği sizlere verdiğim bu bağlantı ile bunu hemen yapabilirsiniz.
 3. Küpe takma işlemi yukarıda belirttiğim iki işlem sonrasında Tarım ve Orman Bakanlığı Müdürlükleri yada Damızlık ve Süt Birlikleri tarafından yapılması gerekmektedir.
 4. TÜRKVET ve E Islah bu iki kurum tarafından küpe takım işleminden sonra kayda alınması gerekir. Bu kayıt işleminden sonra yeni doğan buzağınız artık bir kimliği oluşmuştur.
 5. Evet değerli çiftçiler küpe ve doğum bildirimi yaptınız hemen yardım alabiliyor muyum derseniz ne yazık ki hayır. En az 4 ay 120 gün buzağınız canlı kalması gerekmektedir. Aksi taktirde yardım alamazsınız.
 6. Doğan buzağınız belirlenen süre aşamasında bütün gerekli aşıların tam ve zamanında olması gerekmektedir. Aşıların neler olduğunu söylerseniz dişiler için, Brusella ve Şaptır. Erkekler için ise sadece Şap aşısı yeterli olacaktır. Veteriner Bilgi Sistemine yapılan bütün aşıların kayıt olması gerekmektedir. (Dişi buzağı için hastalıktan ari işletmelerde Brusella aşı olacak diye bir şart yoktur.)
  • Buzağı Aşılanmalar Nasıl Olması Gereklidir: Anne şap aşısı ile aşılı buzağı ise 2.5 aylığa geldiğinde  dişi ve erkek buzağıların tamamı, Şap aşısı ile aşılanması gereklidir. Bu aşıların 2. dozları 1 ay sonra yapılması kesin gereklidir. Buzağılara uygulanan şap aşısı 2 defa yapılması gereklidir. Bu 2 sefer ise 6 şar ay ara ile yapılmaktadır. Annede şap aşısı yok ise 15 gün içerisinde muhakkak bu aşının yapılması gerekmektedir. Brusella aşısı sadece dişilere buzağılara yapılır. Bu aşı ise 3 aylıktan sonra ilk 4 ve 12 aydan sonra tekrar gerektirir.
 7. Düvenin eğer ilk gebeliği olacak ise bu gebelik 18. ay yani (540 gün) öncesinde olması gerekmektedir. peki bunun nedeni ise; ilk doğacak yavrusunun 27. ayında (810 gün) sonunda alınması gerekmektedir. Yukarıdaki şartları eğer yerine getirmezseniz piyasada sık duyulan BUZAĞI ÜREME PARAMETRESİNE takılmış olursunuz.
 8. Eğer bir inek 2. kez buzağı desteği almak isterse o zaman 6 ay sonra yani 1820 gün sonra gebe olması gereklidir.

Değerli üretici ve çiftçilerim, sizlere verilecek olan bu buzağı desteğini alabilmeniz için sizin ve yeni doğan buzağınızdan yukarıdaki bilgiler istenmektedir. Peki bu yukarıdaki şartların her birini yerine getirdiniz 2022 yılında kaç TL destek alacaksınız bir görelim.

2022 Yılında Verilen Buzağı Desteği Ne Kadar? (750 TL)

Evet değerli üreticilerimiz 2022 yılında buzağı desteği ne kadar verilmekte bunu bu alt başlıkta göreceğiz. Bu buzağı için verilen destek her buzağı için 1 kez alınmaktadır. Eğer ikiz doğumunuz oldu ise her biri için destek alabileceksiniz. Alacağınız desteğin kaç TL olduğunu merak ediyorsunuz tabi. Ama sizlere şunu söylemem gerekiyor bu desteği belirleyecek bir sürü faktör bulunmaktadır. Verilen en çok desteği ama sizlere söyleyebilirim. Bu destek ise 750 TL olmaktadır. Sizler için 2022 yılında verilen buzağı desteğinin neye göre belirlendiği kalem kalem ele aldık. Aldığımız bu bilgiler ile sizlerde ne kadar destek alacaksınız göreceksiniz.

 1. İlk olarak sizlere hemen şunu söylemem gerekiyor. İlk 4. ayını (120 gün) doldurmuş olan buzağı şap ve brusella aşıları eksiz ve gününde olduğunda zaman 370 TL destek anında verilmektedir.
 2. Kombine veya etçil ırk boğaların spermleri ile suni tohumlama sonu oluşan ve bakanlık tarafından tabii izinli boğaların tohumlanması sonucu oluşan buzağılara 600 TL destek verilmektedir.
 3. Muş, Sivas, Rize, Trabzon, Şırnak, Van, Tunçelli, Ağrı, Bitlis, Erzincan, Giresun, Erzurum, Ardahan, Artvin, Elazığ, Bingöl, Bayburt, Hakkari, Gümüşhane, Kars, Iğdır ve Ordu ilerinde doğan buzağılar ekstra olarak 100 TL destek ilavesi verilmektedir. Buna küçük bir hesaplama ile (370+100= 470 TL) olmaktadır. 370 zaten hangi şehirde olursanız olun alacaksınız. Ona ilave edildiği için 470 TL tutarı çıkmıştır.
 4. Döl kontrolü yapılan boğalardan alınan sperm ile suni tohumlama ile dünyaya gelen buzağılar için 4 ay (120 gün) tamamladıktan sonra, yapılması gereken bütün aşıları zamanında yapıldığında 50 TL ilave gelir daha gelmektedir. Buda (370+50= 420 TL) olmaktadır.
 5. Bünyenizde 20 adet buzağınız var ise verilen desteklerin tamamını alabilirsiniz. Eğer bünyenizde 20 ile 100 arası buzağı var ise 20. buzağıya kadar %100 destek verilir. 20. buzağıdan sonra ise %75  oranında destek verilmektedir. Eğer 100 ile 500 arasında bir buzağıya sahip iseniz o zaman ise alacağınız destek %50 oranına düşmektedir. Buna göre sizlere bir hesaplama yapmak isterim.
  • Alınan destek oranı %75  olduğunda: 277.50 TL
  • Alınan destek oranı %50 olduğunda: 185 TL alınmaktadır.
 6. Damızlık birliklerine üye olan bir işletmenin aldığı destekler işletmenin tipine göre değişmektedir. Bu işletme türleri ise 4 ayrı alanda ele alınmaktadır. Bu 4 ayrı işletme tipinin aldığı buzağı destekleri de şu şekildir.
  • Karantina altına alınmış ve A-B sınıfı işletmelere verilen buzağı desteği: 370+400:  770 TL yapılmaktadır.
  • Karantina altına alınmamış A-B sınıfı işletmelere verilen buzağı desteği: 370+300: 670 TL yapılmaktadır.
  • İşletmeniz C sınıfı ise alacağınız buzağı desteği: 370+225: 545 TL yapılmaktadır.
  • İşletmeniz D sınıfı ise alacağınız buzağı desteği: 370+175: 420 TL yapılmaktadır.

Evet değerli üreticilerimiz sizlere verilen 2022 yılındaki buzağı destekleri yukarıdaki gibidir. Burada en çok merak edilen konu ise işletmenizin hangi sınıf olduğudur. Bu merakınız hemen geçirmek için aşağıda sizlere bütün sınıfların açıklamalarını yaptım. Burada bulabileceksiniz işletmenizin hangi sınıf olduğunu.

 • A SINIFI İŞLETME NE DEMEK: Anne tarafından en az iki cetti bilinen ve hem kendisi  hem de annesi suni tohumlama ile dünyaya gelmiş ırk saflığı konusunda %100 olan ve en az 1 kere süt içerik analizi yapılmış, toplamda 305 gün süt verimliliği bilinmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra işletmenin damızlık kütüğü belirlenmesine dair çalışmanın yapıldığı ve son bir yıllık soy kütüğünün sisteme kayıtlı olan işletmeler denilmektedir.
 • B SINIFI İŞLETME NE DEMEK: Suni tohumlama ile hem kendisi hem de annesi doğmuş, anne tarafının en az yine 2 cetti bilinen, ırk garantisi %87 ve üzerinde olan, Sütçü ve kombine ırkların Türkiye tarafından süt değerleri bilinmesi gerekmektedir. Aynı a sınıfı işletmeler gibi damızlık kütüğünü belirlenmesi için çalışmanın yapıldığı tarihten işletmenin son bir yıl soy kütüğüne kayıtlı olan işletmeler denilmektedir.
 • C SINIFI İŞLETME NE DEMEK: Suni tohumlama ile sadece kendisi doğmuş, anne ve babası bilinen ırk saflığının ise yine %87 ve üzeri olması gerekmektedir. Yine işletmenin son bir yılda yapılan çalışmalar sonucu soy kütüğünde yer alması gerekmektedir. Bu tarz işletmelere se C sınıfı işletme denilmektedir.
 • D SINIFI İŞLETME NE DEMEK: A,B. ve C sınıfına girmeyen ama soy kütüğüne kayıtlı bütün dişi sığırlar D sınıfı işletme diyebiliriz.

Sizlere işletme türlerinin hepsinin ne olduğunu verdiğimize göre bir sonraki konuya geçebiliriz. Bu konu ise buzağı destek başvurusu nasıl ve hangi tarihlerde yapılmakta olduğudur.

Hadi arkadaşlar görelim bakalım bir alt başlık da buzağı desteğinin nasıl başvurulduğunu.

Buzağı Desteği Başvurusu Nasıl ve Nereye Yapılır? (Güncel Kayıt Tarihleri)

Evet arkadaşlar buzağı başvurusu yapmadan sizlere belirttiğim yukarıdaki konuların hepsini sağlamış olmanız gerekmektedir. Yani belirttiğim gibi Buzağı Desteği Şartları Nedir? Kimler Nasıl Yararlanabilir? konusundaki bütün şartlar sizde olmalı. Bu şartları zaten vermiştim size ama özet olarak bir kez daha geçeyim size. Küpe kaydı olması gereken bütün aşıların tam ve gününde yapılmış olması gerekmektedir. Bu aşılar tabi ki Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş uzman veteriner tarafından yapılması gerekmektedir. Tabi bu işlemlerden sonra ise buzağı desteği alabilmeniz için hizmet bedeli ödemeniz gerekmektedir. Bu hizmet bedelini ise iki ayrı kanalda yapabiliyorsunuz. Bu kanallar ise şu şekildir.

 1. Tarım İlçe Müdürlüklerine bizzat giderek
 2. Kredi kartı ile e-Devlet üzerinden ödeme yapmak.

evet şimdi kredi kartınız ile e-Devlet aracılığı ile nasıl destek başvuru ödemesi yapacaksınız bunu göreceğiz. Bu işlemi sizlere hem görsel hem de yazılı olarak anlatacağım. Hadi görelim bakalım.

 1. http://edevlet.tarbil.gov.tr bu adrese giriş yapmamız gerekmektedir. Daha sonrasında e-devlet şifreniz ve T.C kimlik numaranız ile giriş yapınız. Daha sonrasında ise ÖDEME İŞLEMLERİ sekmesini seçerek devam ediniz. blank
 2. Şimdi karşınıza çıkan ekranda ise HİZMET ÖDEMESİ sekmesini seçiniz. blank
 3. Burada iki çeşit ödeme seçeneği bizleri beklemektedir. Bu 2 seçenek ne derseniz hemen sizlere söyleyeyim. 1. yöntem BİREYSEL 2. yöntem ise KURUMSAL ödeme şeklindedir. Sizler işletmeninize göre seçim yapıp devem etmelisiniz.blank
 4. sırada ise size ait olan Fatura bilgileri, il ve ilçenizi daha sonrasında posta kodunuzu girerek DEVAM sekmesini tıklayınız. blank
 5. Şimdi hizmet seçimi kısmından, ”78873 Buzağı Desteklemesi İçin Başvuruların Alınarak İcmal Listelerin Askıya Çıkarılması” seçeneğini seçmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında bağlı olduğunuz birimi seçerek ÖDEMEYE GEÇ dememiz gerekmektedir. blank

Evet arkadaşlar buzağı destekleme hizmeti alma bedelini yukarıdaki verdiğim bilgiler ile kredi kartı bilgilerinizi girerek yapabiliyorsunuz. Kayıt tarihleri bir yılda iki kere yapıldığını da sizlere belirtmek isterim. bu kayıt tarihleri 1. ve 2. dönem olarak ele alınır. Bu dönemlerin ise tarihleri hey yıl bu şekildir.

 • 1. Dönem Tarihleri: 07 aralık ile 31 aralık
 • 2. Dönem Tarihleri: 4 ayın 1 ile 6. ayın 15

olarak belirlenmiştir. Buzağı destekleme başvurusunu en doğru şekilde ise https://www.tarimorman.gov.tr/ bu adresin DUYURULAR kısmından takip etmeniz siler için daha uygun olabilir. Herhangi bir değişiklik olursa bizler güncelleme yapıyoruz ama anlık değişimler gözden kaçacağı için bu link sayesinde sizlerde direk ulaşabilirsiniz.

Değerli çiftçilerimiz ve üreticilerimiz buzağı desteği alabilmeniz için sizlere bütün her şeyi yazımızda verdik. Şimdi ise en çok merak edilen iki konudan daha bahsetmek istiyorum. Bu merak edilen konuları da sizler için alt başlıklarda yer verdim. Hadi görelim bakalım neler merak ediliyormuş.

Alacağınız Buzağı Desteği Nasıl Öğrenilir? İcmal Listesine Ulaşma

Evet üreticiler alacağınız buzağı desteğiniz nasıl öğrenir ve icmal listesine nasıl ulaşabilirim derseniz doğru yerdesiniz. Sizlere icmal listesine ulaşabilmeniz için 2 yoldan bahsedeceğim. Bu yolların bir tanesi bağlı olduğunuz Tarım İl Müdürlük binasına gitmenizdir. Bu sayede de 1. ve 2. başvurularından sonra icmal listesinden ne kadar buzağı desteği alacağınızı göreceksiniz.

Tabi sizlere yüksek ve kırsal alanlarda hayvancılık yaptığınız için Tarım İl Müdürlüklerine gitmeniz zor olacaktır. O zaman ben ne yapacağım demeyin hemen 2. yol devreye girecektir. Bu yol ise e-Devlet üzerinden geçmektedir. Evet arkadaşlar bir alt başlıkta e-Devlet üzerinden nasıl buzağı desteği alacağınızı göreceksiniz. Hadi gidelim alt 👇 başlığa.

e-Devlet Üzerinden Buzağı Desteği Sorgulama T.C. Kimlik No İle

Evet üretici ve çiftçi arkadaşlar buzağı destekleme ve icmal listesine ulaşabileceğiniz tek yol e-Devlet üzerinden geçmektedir. Bunun içinde T.C kimlik numaranıza ihtiyaçlarınız vardır. Sizlere bu konuda T.C kimlik numaranız ile e-Devlet üzerinden buzağı desteğinizi sorgulamasının nasıl yapılacağını sizlere anlatacağım. Vereceğim bu bilgiler için e-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Şifreniz yok ise Postaneye (PTT) Gitmeden İlk Defa e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır? yazıma bir göz atınız. Bu sayede şifrenize ulaşabilirsiniz. Şimdi gidelim bakalım çok ama çok kısa sürede hem de 5 dakika bile sürmeden buzağı destekleme icmal listesine nasıl ulaşacaksınız görelim.

 1. https://www.turkiye.gov.tr/gida-tarbil-buzagi_icmal adresine giriş yapalım. Daha sonrasında ise e-Devlet şifrenizi ve T.C kimlik numaranızı yazarak sisteme giriş yapınız. Giriş işleminden sonra aşağıda belirteceğim sayfaya yönlendirileceksiniz. Açılan bu sayfada ise UYGULAMAYA GİT sekmesini seçiniz.
 2. Şimdi sayfada ise kesin olarak buzağı desteği alıyorsanız icmal listesinde göreceksiniz. Benim böyle bir desteğim olmadığı için aşağıdaki uyarı ekranı çıkmıştır. Sizlerin var ise ne kadar destek alacağınız çıkacaktır. blank

Gördüğünüz üzere bu kadar basit bir işlem. 5 dakika bile sürmeden bu işlemi yapmış olduk. Bu konu ile aklına takılan herhangi bir yer olursa yorum kısmından bize sorabilirsiniz. Sizlere birde konu ile alakalı bir video bırakacağım. Bu video sayesinde dinleyerek te bu işlemleri görebilirsiniz.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın