Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

1 Etçi Büyükbaş 1 Yılda Maliyeti Nedir? Kaç TL Kazandırır?

1 Etçi Büyükbaş 1 Yılda Maliyeti Nedir? Kaç TL Kazandırır?

 

1 Etçi büyükbaş hayvanın 1 senede kaç TL maliyeti olduğunu ve bize ne kadar para kazandırdığının hesaplamasını yapacağız. Yapmış olduğumuz bu maliyet hesaplaması sonrasında 10, 20 hatta 100 başa kadar hayvanınız olması halinde bile aylık kazancınızın ne kadar olacağını da böylece öğrene bilirsiniz. Yem maliyetleri üzerinden kapalı ahır ve merada bakılması halinde arasında kaç TL fark olduğunu da ayrıca tablomuzda görebileceksiniz. Hereford, Şarole, Limuzin yada Angus cinsi hayvanlarımız için 12 ay yani 365 gün üzerinden yapacağımız bu hesaplamalar ortalama rakamlar olduğunu da şimdiden belirtmek isterim. Bunun nedeni ise hiç şüphesiz olarak bölgesel faktörlerdir. Hadi, şimdi hazırsanız etçi ırklar ile nasıl çok para kazanabilir, birlikte görelim.

Türkiye’de Etçi Büyükbaş Hayvanlar Para Kazanır Mı?

Türkiye’de hayvancılığı büyük bir çaplı yeri vardır. Küçükbaş, kümes hayvanları üretimi ve büyükbaş besiciliği bu sektörü oluşturan temel başlıklardır. Ancak, ne yazı ki özellikle son günlerde artan yem fiyatları hayvancılık üzerinden para kazanmak isteyen çiftçilerimizi oldukça olumsuz olarak etkilemiştir. Bu nedenle bizlerde özellikle etçi büyükbaş besiciliği yapmak yada yapacak olan çiftçilerimize bir içerik hazırlamak istedik. Hazırlamış olduğumuz bu içerikte Türkiye’de etçi olarak besicilik yapacaklar para kazanıyor mu? Kazanmıyor ise de ne yapmaları gerektiğinden bahsedeceğiz. Bu sorunun cevabını sağlıklı olarak ise size maliyet hesaplaması yapmamız gerekiyor. En son verilere göre yapacağımız bu hesaplama işlemini 1 etçi büyükbaş hayvan üzerinden yapacağız. Yine maliyet hesaplamaların hem daha iyi anlaşıla bilmesi hemde daha net olarak görünebilmesi içinde şu iki yolu takip edeceğiz.

 1. İlk olarak bir etçi büyükbaş hayvanın senelik olarak bize maliyetinin ne kadar olduğunun hesaplanması
 2. Daha sonra ise 365 gün üzerinden bize sağlaya bileceği doğum sonrası gelirin ne kadar olacağı.

Bu hesaplama işlemi ayrıca, hem kapalı hem ise açık olarak besicilik üzerinden de hesaplama yapacağımızı bilmenizi isterim. Böylece yeme dayalı ve mera üzerinden büyükbaş etçi hayvan besiciliğimizin maliyet ile kar miktarının kaç TL olduğunu da görmüş olacağız. Hazırsanız o zaman 7 Yıl Vadeli Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi imkanlarından yararlanarak kuracağınız büyükbaş besiciliği kazanç planının hesaplamasına başlaya biliriz.

1 Etçi Büyükbaş Hayvan Maliyeti Ne Kadar? (Kapalı Besicilik)

Etçi olarak büyükbaş hayvancılık hesaplamasını doğru bir şekilde yapabilmemiz için ilk olarak gider hesaplamasını yapmamız gerekir. Maliyet hesaplamamız için Türkiye’de en çok tercih edilen ırklar olan Angus, Şarole, Holstein yada Hereford büyükbaş hayvanlarımızın ele alındığını bilmemizi isterim. 1 etçi büyükbaş hayvanının 1 sene yani 365 günlük maliyet hesaplamasını yaptıktan sonra bize yine yıllık olarak kaç TL kazandıracağının hesaplamasına geçeceğiz. Kazanç planı üzerinden maliyet oranını da çıkardıktan sonra net olarak kaç TL kazanacağımız da bu şekilde belli olacak. Kaç TL kazanacağımızın hesaplamasını ayrıca, kapalı ve meralı olarak iki şekilde yapacağımızı da bilmenizi istiyorum. Böylece, her iki şekilde besiciliğinde maliyet ve kazanç planını görmüş olacaksınız. Şimdi, başlıkta da belirmiş olduğum gibi ilk olarak kapalı olarak 1 etçi büyükbaş hayvanın bize yıllık olarak maliyetinin ne kadar olacağını hesaplıyorum.

 • Etçi bir hayvan ortalama olarak 500 ile 600 kg arasındandır. Tükettiği yem ise günlük olarak %2 ile %3 arasındadır. Kendi ağırlığını koruyup sağlıklı bir şekilde yavrusunu emzirebilmesi için dolayısı ile 18 kg kadar kuru yem tüketmesi gerekir.
 • 1 büyükbaş hayvana 18 kg kuru yemi sadece tek saman olarak veremezsiniz. Oluşturacağımız karışımla bu besini oluşturmamız gerekir. 18 kuru yem içeriği peki nasıl olmalı ve içeriğinde yer alan bu tahılların fiyatları ne kadardır?
 • 5 kg saman olması gerekir. Kilosu ortalama olarak 0.40 kuruş üzerinde piyasada yer almaktadır. Böylece 5*0.40= 2 TL saman tüketimi olur.
 • 8 kilo mısır slajı olması gerekir. Fiyatı yine ortalama olarak 0.25 kuruş olmaktadır. Böylece 8*0.25= 2 TL slaj için günlük maliyetimiz olacaktır.
 • 2 kg tahıl tüketmesi gerekir. Mısır, buğday, arpa yada yulaf bunlardan herhangi birinin ezilmiş yada kırılmış halini tüketmesi gerekir. Maliyeti 1.5 TL*2 kg= 3 TL
 • 4 kg da yemlik bezelye, arpa yulaf hasılı, reygras oto gibi yada diğer karışık otlardan oluşan fiği dahil bir karışım yemesi gerekiyor. Buda piyasa da ortalama olarak fiyatı 0.80 kuruş tur. Böylece bize maliyeti 0.80*4= 3.20 TL olacaktır.
 • İşçilik olarak ise günlük 5 TL ele aldık. Bu maliyetin içerisine, elektrik, su var ise bekçi maliyeti ve hayvanın yaşatmış olduğu maddi tahribat masrafları.

blank

Şimdi kapalı besicilik yapacak yada yapanlar için kalem kalem maliyet hesaplamalarını yaptıktan sonra gelelim işin matematik kısmına.

Ürün Miktar Maliyet
Saman 5 Kg 2 TL
Tahıl 2 Kg 3 TL
Ot 4 Kg 3.20 TL
İşçilik 5 TL
Toplam 15.20 TL

1 günde 1 etçi büyükbaş hayvanın otunu kendiniz üretmeniz durumunda size maliyeti 15.20 TL olmaktadır. Merasız olarak sütçü büyükbaş hayvan bakıldığı zaman maliyet oranı böyle iken peki, meralı olarak besicilik yaparsanız bu maliyet oranı kaç TL olur. Şimdi bunu da hesaplayalım ondan sonra kazanç planına geçelim. Konuya hemen geçmeden önce önemli bir hatırlatma yapmak istiyorum.

Bu da Büyükbaş Hayvancılık Hibesi Nasıl Alınır? da yolu izleyerek kapalı besicilik için devletten nasıl destek alabileceğinizi sizlere detaylı olarak bahsettiğimizi bilmenizi istiyorum.

Bu hatırlatmamızı da yaptıktan sonra artık meralı olarak etçi hayvan besiciliğin maliyetine geçebiliriz.

Meralı Büyükbaş Etçi Hayvan Maliyeti Kaç TL tir

Büyükbaş hayvan besiciliği maliyetlerini oluşturan başlıca etkenler yem tüketimi olmaktadır. Yem tüketimini şayet en aza indirirseniz maliyetiniz düşecektir. Tabi buna doğru orantılı olarak da aylık kazanç ortalamanız da haliyle artacaktır. Peki, etçi büyükbaş hayvanın yem tüketim maliyetini nasıl düşüre bilirsiniz? Tabi ki bunu hepimizin de tahmin ettiği gibi meralı olarak besicilik yaparak. Merada besicilik yapmamız durumunda peki bu hesap ne olur? Gelin şimdide ortalama olarak bu hesaplama işlemini yapalım.

 • Mera kiralamalı olarak belli bir alan için ortalama 3 TL harcarız.
 • Çoban maliyeti olarak ise günlük ortalama hayvan başına maliyetimiz 2 TL olur.

Bu şekilde 1 tane büyükbaş etçi hayvan için günlük toplam maliyetimiz 5 TL olur. Buda aylık olarak bize maliyeti 30*5= 150 TL olacaktır.

Şimdi, meralı olarak günde 5 merasız olarak besicilikte 15.20 TL bir maliyetin olduğunu biliyoruz. Artık, bu maliyet giderleri sonrasında 1 büyükbaş etçil hayvanda kaç TL kazanç elde edebiliriz her iki durum için de hesaplama yapmaya geçebiliriz.

blank

1 Etçi Büyükbaş Hayvan Ayda Senede Kaç TL Para Kazandırır?

1 etçi büyükbaş hayvan besiciliğin bize kapalı ve meralı bir şekilde bakıldığı zaman maliyeti kaç TL olur, hesaplamasını yaptık. Şimdi ise 365 gün üzerinden bize kaç TL kazandırır bunun hesaplamasını yapacağız. Kaç TL gelir elde edeceğimizi aslında 400 gün üzerinden yapmamız gerekiyor. Bilindiği gibi etçi besicilikte gelir alınan yavru üzerinden yapılır. Büyükbaş doğumları da 400 günde olur. Fakat, maliyet hesaplamalarımız ve daha iyi bir kazanç planı ortaya koymak için biz bu hesaplama işlemini 365 gün üzerinden yapmamız daha uygun olacak. Şimdi hazırsak bu hesaplama işlemini iki şekilde yapa biliriz.

Kapalı Besicilik:

 • Kapalı besicilikte maliyetimiz ortalama olarak günlük 15.20 TL olduğunu yukarıda tablomuzda gördünüz.
 • 15.20*365= 5.548 TL bir senelik maliyetimiz olur.
 • Doğumda alacağımız yavru 7 yada 8 aylık olduğunda satılacak fiyat ortalama olarak 5.500 TL ile 6.000 TL arasında olur.

Hali ile kapalı besicilikte bize herhangi bir gelir kalmamaktadır. (ne yazık ki)

Meralı Besicilik:

 • Meralı besicilikte en az 8 ay hayvanımız yukarıda bahsetmiş olduğumuz günlük 5 TL olur.
 • 365 gün için ise bu maliyet 365*5= 1.825 TL olacaktır.
 • 6, 7 aylık bir yavruyu ortalama olarak 5.500 TL satarsak, 5.500-1.825 TL= 3.675 TL bize senelik bir gelir bırakır.

Bakacağımız etçil hayvan sayısı 10 baş olur ise bu gelir 3.675*10 = 36.750 TL yapar. Aylıkta ise 10 başta kazancımız ortalama olarak 36.750/12=3.062 TL olacaktır. Tabi bakacağımız büyükbaş sayısı 20 tane olur ise o zaman aylığımız 3.062*2= 6.125 TL olacaktır. Hereford, Angus, Şarole ve Limuzin gibi etçi büyükbaş hayvanlarımızın özelliklerini https://www.esk.gov.tr/tr/11000/Etci-Sigir-Irklari buradan isterseniz inceleyebileceğinizi de belirterek sizler için yapmış olduğumuz ortalama maliyet ve kazanç hesaplama içeriğimizi tamamlıyoruz. Umarım, faydalı bir bilgi olmuştur.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 2 Average: 3]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın