Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

Ziraat Bankası Koyun Kredisi 1 Şartla Alınılıyor!

Ziraat bankası koyun kredisi faiz oranları 2022 de değişti. Bunun nedeni ise cari faiz oranın düşmüş olmasıdır. Bundan dolayı küçükbaş hayvancılık kredisi olarak verilen sübvansiyonlu bu kredinin hesaplamasını yeniden yaptık. En üst miktar olarak 15.000.000 TL kadar verilen koyun kredileri faizsiz dahi alınabilinmektedir. Başvuru şartları içinde ise en az 50 baş alınması ilk arananlar içinde yer alır. (Diğer şartların neler olduğunu aşağıda bulabilirsiniz.) 

Ziraat Bankası Koyun Kredisi 1 Şartla Alınılıyor!

 

Göstereceğiniz teminatlar 100, 150 hatta 200 kadar koyun kredisi Ziraat bankasından nasıl alınır? Bunun içinde sizlere sırasıyla takip etmeniz gerekilen yol haritasını oluşturduk. 84 ay yani 7 yıl geri ödeme planı ile verilen Ziraat bankası koyun kredisi için gerekli evraklar ile birlikte tüm detaylar aşağıdaki başlıklar altında tır.

Ziraat Bankası Koyun Kredisi Başvuru Şartları Nedir?

Hangi banka olur ise olsun bir kredi başvurusunda bulunacak iseniz evvel bu kredinin başvuru şartlarını bilmeniz gerekir. Şayet şartları bilmiyor ve size uymuyor ise boş yere hayal kurmaya bence hiç lüzum yok. Genelde bilindiği gibi ülkemizde bankalar tarafından 3 tip kredi sağlanmaktadır. Bunlar araç, ihtiyaç ve konut kredileri olmaktadır. Bankalar tarafından verilen bu 3 kredinin şartları da hepsinde aynıdır. Ama, iş Ziraat bankası koyun kredisine gelince bu şartlar biraz değişiklik göstermektedir. Bunun en büyük nedeni ise Ziraat bankası aracılığı ile verilen kredinin faiz farkının devletimiz tarafından karşılanmasıdır. Hali ile 15.000.000 TL kadar faizsiz koyun kredisi alacaklar da bırakalım da devletimiz tarafından istenilen bu şartlara uysun dimi? Aslına bakılır ise devletimiz Ziraat bankası üzerinden verilecek olan koyun kredilerinde aradığı şartları sizin menfaatiniz için istemektedir.

blank

Bu şartların neler olduğunu listeleme yapınca zaten sizde hem bana hem de devletimize şüphesiz ki hak vereceksiniz zaten. Şimdi gelin bu şartların neler olduğunu bir hep birlikte görelim o zaman. Bakalım gerçekten haklıymışız!

 1. Hayvan İşletme Belgesi sahibi olmanız gerekir. Bu belge ile devletimiz diyor ki! Değerli çiftçimiz, sizin hangi hayvan besiciliğini yaptığınızı ve sizlere buna göre destek verebilmem için kayıt altında olmanız gerekir. ÇKS İle Hayvancılık İşletme Belgesi Nasıl Alınır? da sizler de zaten göreceksiniz ki! gerçekten belgenin alınması çok kolay ve istenilen şartlar yine bir o kadar mantıklı.
 2. En az 50 baş koyun almanız yada var ise mevcut sayınızı 50 baş veya üzerine çıkartmanız gerekir. Bence doğru, 10 ile 20 baş ile başlanacak olan koyun besiciliği sizin sadece zaman kaybına yol açacaktır. Ayrıca, 20 baş ile 50 baş için harcayacağınız efor ise nerede ise aynıdır. Neden? aynı eforu harcayıp kazanmak var iken anma hizmetinde bulunasınız ki!
 3. Satın alacağınız hayvanlar HAYBİS tarafından kulak küpeleri kayıt altında olması gerekir. Bu da bizce çok doğru! Nedeni ise şudur, yurt dışınca ırkı cinsi belli olmayan hayvanları biz desteklemiyoruz diyor.
 4. Besicilik yapacakların alacakları hayvanların en az 3 aylık olması ve erkek olması gerekir. Bunun nedenini hepimiz zaten biliyoruz, 3 ay altı hayvanlar daha sütte olmaktadırlar. Bu da o zaman doğru!
 5. Kredi ile satın alınacak olan koyun cinslerinin koyun keçi tanımlamasına uygun bir şekilde alınması istenilir. Burada da satın alacağınız koyunların nakil belgelerinin çıkartılması ve kulak küpe numaralarının sizin adınıza tescil edilmesi istenilir.
 6. Kredi başvurusunda bulunan çiftçimizin devlete vergi borcunun olmaması istenilir. Devlet neden kendine borçlu olan birine destek versin ki! Siz vermiş olduğunuz borç parayı ödemeyen en yakınınıza bir daha borç verir misiniz? Bence bunu bu şekilde düşünmek gerek.
 7. Kredi notunuzun riskli bölgelerde olmamasına bakılır. Ziraat bankası ana paranın güvencesini sağlaması gerekir. Bunun içinde kredi sağlayacağı kişinin kredi notu değerine hali ile önem verir.
 8. En az 2 tane eşlerinde rızası olacak şekilde kefil istenilir. Yine bunu Ziraat bankası ana paranın taksit ödemeleri sağlanmazsa kefillerden alabilmek için istemektedir. Buda akla mantığa hiçte ters gelen bir şart değil bence.
 9. Çekilecek olan kredi miktarına göre özellik ile ipotek edilebilecek durumda olan üzerinde haciz, şer konulmamış daire istenilir. Buda verilecek olan nakit paranın teminatı için istenilmektedir.

Evet, değerli çiftçilerimiz, Ziraat bankası tarafından talep edilen ana şartlar bunlar. Sizlerin de görmüş olduğu gibi 7 Yıl Vadeli Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi ile koyun alacaklar olan çiftçilerimizden istenilen şartlar çok da kulağa aykırı değil dimi? Eğer bu şartlar bana uyar diyorsanız o zaman bir sonraki adım olan koyun kredisi alabilmek için istenilen belgelerin neler olduğuna geçebiliriz. Daha sonra ise sizlere Ziraat bankası üzerinden sağlanan koyun kredisinin harika olanaklarına geçeceğim.

Ziraat Bankası Koyun Kredisinde Talep Edilen Belgeler Nelerdir?

Ziraat bankası tarafından faizsiz olarak dahi alabileceğiniz koyun kredisi için bazı evrakları muhakkak tanzim etmeniz gerekir. Bu evrakların bir çoğu şartlarda yer alan maddelere ait olan evraklardan oluşmaktadır. Hali ile başvuru şartlarını kabul etti iseniz istenilen bu evrakları hazırlamanız çokta zor olmayacaktır. Peki, Ziraat Bankası Hayvan Kredisi Başvuru Evrakları Nelerdir? ayrıca, istenilen bu evrakları nereden alabilirsiniz.

 1. Nüfus yada üzerinden T.C. numarası olan ehliyet belgesi. Hereksin cebinde olan bir belge zaten
 2. Hayvan İşletme Belgesi, Tarım İl Müdürlüklerinden çıkarta bilirsiniz
 3. İpotek istenildiği taktirde konuta ait tapu belgesi, tapu belgenizi kayıt etti iseniz TKGM den yani Tapu ve Kadastro Müdürlüğünden den bu belgeyi alabilirsiniz. Ayırca, illa sizin üzerinize ipotek edilecek evin olması gerekmiyor.
 4. Satın alınacak olan koyunlara ait küpe numaraları. Bunu da Tarım İl Müdürlükleri üzerinden doküman olarak çıkarta bilirsiniz.
 5. Vergi borcu yoktur yazısı. Bu belgeyi de herhangi bir vergi dairesi üzerinden yada e-Devletten https://www.turkiye.gov.tr/gib-vergi-borcu-sorgu adresinden çıktısını alabilirsiniz.
 6. Kefillere ait gelir beyannamesi. Bu belgeyi de kefiller işletmelerine ait personel işleri müdürlüklerinden alabilir
 7. Kefillere ait nüfus cüzdan fotokopisi
 8. İşletme sahibi iseniz mali bilançonuz

Evet, Ziraat bankasından koyun kredisi almak için istenilen evraklar da genel olarak bu şekildedir. Şartları ve gerekli evrakları sizler ile paylaştık. Artık gönül rahatlığı ile bankanın koyun alacak olan çiftçilerimize sağlamış olduğu kredi olanaklarına gelebilir.

Ziraat Bankası Koyun Kredisi Faiz Oranları Ne Kadar?

2020 yılında Ziraat bankası tarafından belirlenen koyun kredisinin kullanım üst miktarı 15.000.000 TL kadar çıkmaktadır. Bankanın koyun alacaklar için uyguladığı faiz oranı ise normal şartlarda senelik cari faiz oranı üzerinden sağlanır. Bu faiz oranı ise her ne kadar da aylara göre değişiklik göstermiş olsa da şuan için senelik %17 oranındadır. Bu oran kimi zaman %10 olur iken kimi zamanda senelik %8 dahi olabilmektedir. Ziraat bankası tarafından belirlenmiş olan koyun kredisi senelik cari faiz oranına ancak Hayvan İşletme Belgesi sahibi olmanız durumunda %75 faiz indirim desteği alırsınız. Böylece sizin diğer niteliklerinize göre bu faiz oranı %0 kadar düşmektedir.

Bu sene ilave edilen bu niteliklere ise 40 yaş altı genç çiftçi ile 18 den büyük hangi yaşta olur iseniz olun kadın çiftçi desteğidir. Bu iki nitelikteki çiftçilerimize hem işletme hem de yatırım dönemlerinde mevcut cari faiz oranlarına ilaveten %10 faiz indirimi uygulanmaktadır. Böylece senelik cari faiz oranına %85 faiz indirim desteği gelmektedir.

Onun haricinde Cumhurbaşkanı kararnamesi ile koyun alacaklara uygulanan faiz indirimleri ise şu şekildedir.

Faiz İndirim Konuları YATIRIM İŞLETME EN YÜKSEK LİMİT
Öncelikli Bölge Yatırımları 10% 10% 15.000.000 TL
Atıl İşletme Alımı Yapanlar 10%
Yurt İçi Doğan Koyun Alımı 10% 10%
Kendi Koyun Yemini Üreten Yem/Mera Kullanan 10%
Uygulanacak En Yüksek Faiz İndirimi 100% 100%

Ziraat bankası cari faiz oranı %14 olduğunu var sayar isek, sonuç olarak:

 • Sadece Hayvan İşletme Belgesi sayesinde alacağınız %75 faiz indirimi ile senelik %3.50 aylık ise %0.29 faizli olarak kredi kullanırsınız.
 • 40 yaş altı genç çiftçilere ile 18 yaş büyük herhangi bir yaştaki kadın çiftçilere %85 faiz indirimi ile uygulanacak olan senelik faiz oranı %2.10 aylık ise 2.10/12= 0.17 faiz uygulanır.
 • Yukarıda yer alan herhangi bir 2 nitelikte koyun besiciliği yapmanız halinde ise faizsiz kredi kullana bilirsiniz.

Ziraat bankasının artık koyun alacaklar için uyguladığı şartları, evrakları ve faiz oranlarını bildiğimize göre şimdi bu faiz oranları üzerinden hesaplama işlemine sanırım geçebiliriz.

Ziraat Bankası Koyun Kredisi Hesaplama İşlemleri (Sübvansiyonlu)

Ziraat bankasından 84 ay vadeli olarak koyun kredisi kullana bilirsiniz. Sadece işletme belgeniz olması durumunda mevcut cari faiz oranına %75 indirim de alabilmektesiniz. Mevcut sübvansiyonlu kredinin faiz oranı senelik şuan için %14 civarlarında yer almaktadır. %75 oranında bir hazine faiz desteğiyle bu oran yıllıkta %3.50 kadar düşmektedir. Aylıkta ise uygulanacak olan faiz oranı %0.29 olmaktadır. Gerçekten şu devirde bu faiz oranı çok iyi olarak gözükmektedir. Tabi sağlanan faiz indirim desteği bununla da kalmamaktadır.

40 yaş altı yada herhangi bir yaşta kadın çiftçi olmanız durumunda %10 daha faiz indirimi alırsınız. Böylece %85 faiz desteği görürsünüz. Yıllık Ziraat bankası koyun kredisinin faiz oranı ise %2.10 aylıkta ise %0.17 olur.

Bu her iki faiz oranına göre Ziraat bankasının koyun kredisi geri ödeme hesaplaması ise tablolarda olduğu gibidir.

Cari Faiz Oranına %85 İndirim İle Aylık %0.17 Koyun Kredisi Hesaplama
Miktar Vade Aylık Ödeme Toplam Maliyet
100.000 TL 12 AY 8.444,25 TL 101.330,94 TL
24 AY 4.273,75 TL 102.569,94 TL
36 AY 2.279,72 TL 104.867,35 TL
48 AY 2.189,12 TL 105.077,80 TL
60 AY 1.772,44 TL 106.346,65 TL
72 AY 1.494,80 TL 107.625,50 TL
84 AY 1.296,60 TL 108.914,28 TL

Şimdide, genç ve kadın çiftçilerimiz için uygulanan aylık %0.21 faiz oranları ayda 1 ödemeli koyun kredisinin hesaplamasını yapalım.

Cari Faiz Oranına %75 İndirim İle Aylık %0.29 Koyun Kredisi Hesaplama
Miktar Vade Aylık Ödeme Toplam Maliyet
100.000 TL 12 AY 8.523,03 TL 102.276,39 TL
24 AY 4.350,33 TL 104.407,98 TL
36 AY 2.960,23 TL 106.568,45 TL
48 AY 2.265,79 TL 108.757,90 TL
60 AY 1.849,61 TL 110.976,27 TL
72 AY 1.572,55 TL 113.223,66 TL
84 AY 1.375,00 TL 115.499,71 TL

Buraya kadar Ziraat bankası koyun kredisinin bütün merak edilen soruların yanıtını verdik sanırım. Artık geriye tek kalan şey ise başvuru işleminin nasıl yapılması gerektiğidir. Hadi şimdi de ona geçelim.

Ziraat Bankası Koyun Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ziraat bankasının faizsiz 7 yıl geri ödemeli koyun kredisine başvuru yapmadan önce ilk olarak Hayvan İşletme Belgesinin edinmeniz gerekir. Bu belgeyi almak için de kiralık yada kendinize ait bir ahır/dam ihtiyacınız bulunmaktadır. Kiraladığınız yada size ait olan ahır üzerinden Tarım İl Müdürlüğü üzerinden Hayvan İşletme Belgesi edindikten sonra sıra satın alınacak olan küçükbaşların bulunmasına gelir. Faizsiz koyun kredisinden yararlana bilmeniz için mutlaka kulak küpe numaralarının yukarıda belirtmiş olduğum şartlarda olduğu gibi HAYBİS sisteminde yer alan koyunları satın almanız gerekir.

blank

Kulak küpesi sistemde yer alınan hayvanların dokümanlarını Tarım İl Müdürlükleri üzerinden çıkartmanız gerekir. Çıkarılan doküman ve Hayvan İşletme Belgeniz ile birlikte Ziraat bankası Tarımsal İşler Departmanına başvuruda buluna bilirsiniz. Daha sonra ki süreç ise kabaca şu şekilde ileriler.

 • İlgili memur Hayvan İşletme belgeniz ile satın alınacak olan küçükbaşların kulak küpe numaralarını teslim ediniz
 • Sizden kimlik belgenizi isteyecektir, ufak bir kredi notu sorgulaması sonrasında ise ipotek ve kefillerin ait belgeler istenilir
 • İpotek edilen taşınmaz bilir kişi kontrolünden sonra ise krediniz onaylanır
 • Kefillerin ve sizin oluşturulan sözleşme formunu imzalamanız ile birlikte krediniz onay alır.

Bu işlemler en fazla bir hafta kadar sürer.


Bu başvuru sürecini daha önceye indirmek isteyen çiftçilerimiz arzu ederlerse Ziraat bankasından tüketici kredisi de kullana bilirler. Her ne kadar da Ziraat bankasının bireysel ihtiyaç kredisinin faiz oranları biraz fazla olsa da başvuru işlemlerinin formalitesi çok daha azdır. Sadece kredi notunuzun olumlu olması halinde Ziraat bankasından kullanabileceğiniz tüketici kredisinin imkanları ise bu ay için şu şekildedir.

 • Kasım ayında Ziraat Bankası bütün vadeler için müşterilerine aylık %1.89 den kredi imkanı sunmaktadır. Size ilk başlangıç için ortalama olarak ihtiyacınız olan 73.000 TL’lik bir ödeme planı sunmaktayız.
Miktar TL Cinsinden Vade TL Cinsinden Aylık Ödeme TL Cinsinden Toplam Ödenecek Tutar TL Cinsinden
73.000 4 Ay 19.340,47 77.361,91
6 Ay 13.192,27 79.153,61
8 Ay 10.121,51 80.972,13
10 Ay 8.281,74 82.817,36
12 Ay 7.057,44 84.689,37

Yukarıda belirtmiş olduğum bu vadeler için Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi başvurusu ön başvurusunu ilgili bağlantıdan yapabilirsiniz. Olum sonuçlanan kredinizi talep ettiğin miktarlarla kullana bilirsiniz. Eğer ki krediniz olumsuz sonuçlandı ise bunun tek nedeni kredi notunuzun düşük olmasından ötürüdür. Kredi Notu Nedir? Ücretsiz 4 Yöntemle Nasıl Öğrenilir? kredi notu ile alakalı bütün detayları öğrenebilirsiniz. Kredi notunuz dan dolayı 73.000 TL’lik bir kredi kullanımına yetersiz ise 3 Ayda Kredi Notunu Hızlı Yükseltme Hilesi ile de kredi notunuzu nasıl yükselme ihtimaliniz olduğunu da görebilirsiniz.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 2 Average: 3]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın