Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

KOSGEB Hibe Kredi Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSEB 2022 yılında 65 bin TL Geleneksel Girişimcilik Desteği vermektedir. Kuruluş desteği olarak bu hibe desteğini sağlar. Makine alımlarını ise İleri Girişimcilik hibe destekleriyle 270.000 TL kadar verir. Toplamda ise yeni bir iş yeri açacaklara 335.000 liraya kadar hibe sağlar. Yeni iş yeri kuracaklara verilen KOSGEB hibe kredis desteği başvurusu peki nasıl yapılır?

KOSGEB Hibe Kredi Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

 

KOSGEB hibe desteği başvuru yapmak için nereden başlamanız gerekmektesiniz. Hangi işlere ne kadar KOSGEB hibe kredisi vermektedir. Devlet destekleriyle dükkan açmak isteyen genç ve kadın tüm girişimcilerimiz için bu soruları yanıtladık. KOSGEB destekleri hakkında cevabını bulamadığınız soru olması durumunda ise sizlere ücretsiz olarak danışmanlık hizmeti ayrıca verdik.

KOSGEB (Genç Girişimci) Hibe Desteği Ne Kadar? 2022 Hesaplaması

KOSGEB genç girişimci dahil hibe desteği 2022 de ne kadar? Devlet destekli olarak iş yeri açmak isteyenlerin en çok merak ettiği sorudur. Bu sebeple KOSGEB Hibe Kredi Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır? Konumuza bu soruyu yanıtlamakla başlamayı gerekli gördüm. Bu sorunun cevabını doğru bir şekilde bulabilmeniz için ise, sizin üzerinize düşen bir vazifenin de olduğunu söylemem gerekiyor. İş fikrinizin ne olduğunu bilmediğimizden dolayı, bunu sizin yapmanız gerekiyor. Bundan mütekellim lütfen KOSGEB hibe desteği ne kadar alacağınızı öğrenmek için iş fikrinizin aşağıdaki destek programları içinde hangisinde olduğuna bakınız.

Şayet iş fikrinizin NACE kodunu bu listede bulamadı iseniz hemen ümitsizliğe kapılmayın. Bir de bize yorumlarda iş fikrinize ait NACE koduna bakmamız için çekinmeden sorun lütfen.

Yada sizlerin çok daha kolay olarak NACE kodunu bulmanız için oluşturmuş olduğumuz ”ARAMA” özellikli tablomuzdan yararlanın lütfen. Tablomuz 2 Farklı KOSGEB Desteklenen Sektörler NACE Kodları da yer almaktadır.

İş fikrinizin hangi destek programı içinde olduğunu buldu iseniz, KOSGEB desteği ne kadar alacağını şimdi kolaylıkla öğrene bilirsiniz. Bunun içinde tek yapmanız gereken, yeni işletme kuracak olan genç dahil tüm girişimcilere sağlanan destek tablosunu incelemeniz olacaktır.

Not: Destek tablosunda yer alan verilerin neler olduğunu yine sizlerin anlayacağı şekilde hemen altlarında anlattım.

GELENEKSEL GİRİŞİMCİLİK DESTEK PROGRAMI HİBE ÇİZELGESİ
DESTEK UNSURLARI DESTEK MİKTARLARI
KURULUŞ DESTEĞİ Gerçek kişi işletme kurması durumunda 5.000 TL
Sermaye şirketi kurulması durumunda 10.000 TL
PERFORMANS DESTEĞİ İŞLETMENİN 1. İLE 12 AY ARASI VERİLEN DESTEK 12 İle 24 AY ARASI VERİLEN DESTEK
180-539 Prim ödemesi için 5.000 TL 360-1079 Prim ödeme için 5.000 TL
540-1079 Prim ödemesine 15.000 TL 1080-1439 Prim günü ödeme 15.000 TL
1080 Gün üzeri pirim ödenmesin 20.000 TL 1140 Gün pirim ödemede 20.000 TL

Şimdi gelelim bu tabloda ne anlatılıyor? Bunu herkesin anlayacağı şekilde anlatacağım. Ama, önce şunu söylemem gerekiyor.

Destek Programları Hakkında Çok Önemli Bilgi!
Yukarıdaki tabloda yer alan destek unsurları Geleneksel Girişimcilik & İleri Girişimcilik iş fikri NACE koduna sahiplerin her ikisine de verilir. İş fikriniz İleri Girişimcilik NACE kodu içinde olması durumunda, ilaveten aşağıdaki destekleri de alırsınız. Aşağıdaki destekleri Geleneksel Girişimcilik NACE koduna sahip olanlar alamaz!

Evet, artık tablomuzdaki rakamların neler ifade ettiğine geçebiliriz.

 1. Kuruluş Desteği: İşletmenin kurulduğu zaman verilir. Tahmini 5 iş günü içinde girişimcinin hesabına bu para hibe olarak yatırılır. İşletme gerçek kişi üzerinden kuruldu ise 5.000 TL hibe verilir. Şayet işletme sermaye şirketi ise bu miktar 10.000 TL olarak verilmektedir. Buna ilaveten, işletmeyi kuran herhangi bir yaşta kadın ise, yada 30 yaş altı genç girişimci ise, veya 1. derece Şehit yakını, Gazi ise bu destek miktarlarına +5.000 TL daha eklenir.
 2. Performans Desteği: Bu destek hibeleri 2 yıl süre zarfında ele alınır. Çalıştırdığınız personelin yatırdığınız pirim ödemesine göre verilir. Tablodaki pirim ödeme miktarlarına göre karşılığında yer alan hibe miktarlarına sahip olursunuz.

İleri girişimcilik NACE kodu ile işletme kuranlar girişimcilere bu destek tablosuna ilaveten ise aşağıda yer alan tablodaki hibe destekleri de KOSGEB tarafından sağlanmaktadır.

KOSGEB İLERİ GİRİŞİMCİLİK DESTEK PROGRAM TABLOSU
Makine Teçhizat ve Yazılım Desteği Düşük orta-düşük teknolojisinde iş fikrine sahip olana 100.000 TL
Orta-yüksek teknoloji NACE kodunda iş fikrine 200.000 TL
Yüksek teknoloji NACE iş koluna ise 300.000 TL
Danışmalık, Koçluk desteği 10.000 TL

Bu tabloda da anlatılanlar şu şekildedir. İş fikrinizin NACE kodu ileri girişimcilik de yer alması halinde, bir de karşılığında teknoloji düzeyi yazar. Bu teknoloji düzeyi de tabloda sizlerin de görmüş olduğu gibi 3 sınıfa ayrılır. Ayrılan sınıfa göre ise satın alacağınız makine için hibe alırsınız. Harcayacağınız tutar karşılığı alacağınız hibe tutarları ise aşağıdaki tabloda anlatmış olduğum gibidir.

Teknoloji Düzeyi Harcama Miktarı Yerli Üretim (90) Yurt Dışı Üretim (75)
Düşük Orta & Düşük 100.000 TL 90.000 TL 75.000 TL
Orta Yüksek 200.000 TL 180.000 TL 150.000 TL
Yüksek Teknoloji 300.000 TL 270.000 TL 225.000 TL

KOSGEB genç dahil olmak üzere hibe desteği ne kadar? Sanırım bundan daha iyi anlatılmazdı. Şimdi bu hibeleri almak için ne tür şartlar gerekiyor, hangi evraklar lazım, bunlara geçelim.

KOSGEB Destek Kredisi Başvurusu Şartları, Gerekli Evraklar Nedir?

KOSGEB destek kredisi başvurusu yapmadan şartlarına uygun musunuz, kendinizi bir sorgulamanızı tavsiye ederim. İşletmenizin açılış ile en kırılgan döneminde yanında olan KOSGEB den hibe alabilmek için bu konu çok hassastır. Aksi taktirde gerekli evraklara sahip dahi olsanız, yapacağınız başvuru ret yanıtı alacaktır. Peki, KOSGEB destek kredisi başvurusu için bu şartlar nelerdir?

 1. Yukarı başlık altında da bahsetmiş olduğum gibi, iş fikrinin KOSGEB tarafından destek alıyor olması.
 2. Başvuru sahibi girişimcinin en az 18 yaşında olması.
 3. Girişimcinin yüz kızartıcı suçlar + yasa dışı örgüt bağlantısının olmaması.
 4. Okur yazar olmanız.
 5. Daha önce KOSGEB hibe desteklerinden yararlanmıyor olmanız.
 6. Herhangi bir yerde sigorta pirim ödemeli olarak çalışıyor olmamanız.
 7. GİB kaydı mükellefi olmuyor olmanız.
 8. İş fikrinize göre muhakkak işletmenizi kurmadan önce Girişimcilik Belgesi almanız.

KOSGEB destek kredisi için istenilen şartların temelini oluşturmaktadır. Bu şartların içinde sizin en dikkat etmeniz gereken ise Girişimcilik Belgesinin alınması olanıdır. Bu belgeyi iş fikrinize göre nasıl alacağınızı da aşağıdaki sizler için bağlantı ve videosu ile birlikte anlattım.

Geleneksel Girişimcilik Eğitimi:

 1. https://bit.ly/3bOi6hu adresine giriş yapalım
 2. Sağ üst köşeden ”GİRİŞ YAP” diyelim
 3. Yönlendirilen e-Devlet sayfasından şifremizle birlikte girişimizi gerçekleştirelim.
 4. Şifremizi girdikten sonra, sistem bizi yeniden eğitim sayfasına yönlendirme yapacaktır. Şimdi sayfanın en altına inelim.
 5. Sayfanın en altında ”Öne Çıkan Eğitimler” bölümünde yer alan ”Geleneksel Girişimcilik Eğitimi” altındaki ”Eğitime Başla” diyelim.
 6. Bizi karşılayan bütün eğitim videolarını izleyip sonralarındaki testleri cevaplayalım.

İleri Girişimcilik Eğitimi:

İleri girişimcilik eğitimi almak için önce yukarıda bahsetmiş olduğum Geleneksel Girişimcilik Eğitimi almanız gerekir. Geleneksel Girişimcilik Eğitimi alma rozetine sahip olan yeni girişimciler aynı şekilde eğitim sayfasına girdikten sonra,

 • Sayfanın en altında yer alan ”İleri Girişimcilik Eğitimi” bölümündeki ”Eğitime Başla” demeleri gerekmektedir.
 • Aynı şekilde bütün videoları izletip testleri çözenler eğitimi tamamlamış olurlar.

Videolu olarak bu eğitimin nasıl alınacağının anlatılışı ise;


KOSGEB hibe olarak verilen geri ödemesiz kredi başvurusu için en önemli bu evrak hazır olduktan sonra size lazım olacak diğer evraklar ise şunlardır.

Not: Bu evrakları hazırlaya bilmeniz için işletmenizin Girişimcilik Eğitimi Alındıktan Sonra kurulması gerekmektedir.

Girişimcilik evrakı sonrasında bu iki önemli evrak da tamam olduktan sonra artık ”Geleneksel yada İleri Girişimcilik Destek Programı” başvurusunu e-devlet üzerinden yapabilirsiniz. Nasıl mı? Cevap aşağıda.

KOSEB e-Devlet Üzerinden Başvurusunun Yapılması

KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? konu başlığında sırası ile ne kadar geri ödemesiz hibe alacağımızı hesapladık. Sonrasın da ise bu hibe miktarlarının başvuru için oluşturulması gerekilen evrakları sıraladık. Artık, sıra geldi KOSGEB desteklerine e-Devlet üzerinden başvuru işleminin nasıl yapılmasına. Bu ön başvuru işleminin yapılması e-Devlet üzerinden yapılmaktadır. Ön başvuru işleminin e-Devlet üzerinden yapmak için ise izlemeniz gereken yol haritanız şu şekilde oluşur.

 1. https://edevlet.kosgeb.gov.tr/EHizmetler/TumHizmetler adresine girelim.
 2. Bu sayfada bütün KOSGEB destek programlarını göreceksiniz. Biz bu programlardan,
  • Geleneksel Girişimci Destek Programı
   • Geleneksel Girişimci Destek Programı Başvurusu demeliyiz. (Resimde olduğu gibi) blank
 3. Eğer e-Devlet şifreniz girilmedi ise e-Devlet şifrenizi girmeniz için sistem sizi yönlendirme yapacaktır. Lütfen e-Devlet şifrenizi girin. Şifre girme işlemi tamamlandıktan sonra açılan sayfadaki sözleşme formunu okuyup ”KABUL EDİYORUM” demelisiniz. Kabul ettikten sonra ise aşağıda yer alan vergi veya T.C kimlik numaranızı girişi ”GİRİŞ” diyebilirsiniz.
 4. Eğer daha önce belirtmiş olduğum gibi Veri Tabanı Kaydı oluşturdu iseniz diğer adımlara geçebilirsiniz. Benim gibi oluşturmadı iseniz ekranınız da aşağıdaki uyarıyı görürsünüz. blank
 5. Ekranında bu uyarıyı görmeyenler destek başvurusunu tamamlarlar.

KOSGEB birimindeki görevli destek başvurunuzu değerlendirme yapar. Şayet değerlendirme olumlu ise işletmenize ait diğer resmi evrakları getirmenizi ister. Bu evrakları da eksiksiz bir şekilde teslim etmeniz durumunda size bu kez iş planınızı sunmak için bir gün verir. Size verilen gün geldiği zaman açmış olduğunuz işletme için iş planınızı sunmanız gerekir. Sunum sonrasında projeniz onay alır ise iş yeriniz Girişimcilik Destek Programın dan yararlanmaya hak sahibi olmuş olur.

Yeni İş Yeri Açacaklara Sermaye Veren Bankalar

Yeni iş yeri açacakların en çok tedirgin oldukları nokta sermaye sıkıntısıdır. Şayet yeni kuracağınız dükkan için belli bir sermayeniz yok ise yada yeterli değilse bunu bankalar aracılığı ile temin edebilirsiniz. Üstelik açılacak olan yeni iş yeri için sermaye imkanı sağlayan bankalar sizlerden gelir belgesi hatta kefil dahil istememektedir. Sadece istedikleri tek şey iyi bir kredi notuna sahip olmanızdır. Eğer ki iyi bir kredi notuna da sahip değilseniz üzülmeyin. Sizin için 3 Ayda Kredi Notunu Hızlı Yükseltme Hilesi de bahsetmiş olduğumuz yöntemlerle en kısa sürede bu sorunu da ortadan kolaylıkla kaldıra bilirsiniz. İyi bir kredi notuna sahip olanlar için gelir belgesiz olarak sermaye imkanı sağlayan ve bizim de önermiş olduğumuz bu ay ki bankamız ise aşağıda yer almaktadır.

  • Kasım ayı için sizlere gelir belgesiz olarak en iyi faiz imkanları sağlayan banka olarak ENPARA’yı önermekteyiz. Bu ay için bankanın sizlere sunduğu faiz oranı ise aşağıdaki gibidir.
ENPARA 12 Ay 24 Ay 36 Ay
%1.99 %2.09 %2.39

Bu faiz oranlarına göre ise geri ödemeleriniz şu şekilde oluşmaktadır.

Miktar Vade Aylık Eşit Taksili Ödeme Toplam Geri Ödeme
35.000 TL 12 Ay 3.409,47 TL 40.913,61 TL
14 Ay 2.991,19 TL 41.876,62 TL
16 Ay 2.678,36 TL 42.853,79 TL
20 Ay 2.242,50 TL 44.849,98 TL
24 Ay 2.063,88 TL 49.533,04 TL

ENPARA üzerinden yeni iş yeri açacaklar sermaye kredisi kullana bilmesi için bazı adımları takip etmesi gerekmektedir. Takip edilmesi gerekilen adımlar ise şu şekildedir.

 1. İlk olarak ENPARA başvurusunda bulunmanız gerekir. Başvuru işlemini ise https://bit.ly/2Gs1RNp buradaki bağlantıdan dolduracağınız form üzerinden gerçekleştire bilirsiniz.
 2. ENPARA başvurunuz kabul gördükten sonra size bir memur iletişime geçecektir. Memur ENPARA kart ve uygulamaya giriş için şifrelerinizi teslim etmek adına sizden bir randevu talebinde bulunacaktır.
 3. ENPARA görevlisi kartınızı ve uygulamaya giriş şifrelerinizi size özel olarak teslim ettikten sonra kredi başvurunuzu yapmak için cep telefonunuza ENPARA uygulamasını buradan indirmeniz gerekir.
 4. Uygulamayı indiren yeni iş yeri kuracak olan girişimciler kredi başvurularını ‘KREDİLER’ bölümünden anında gerçekleştire bilirler.

Böylece yukarıda yer alan kredi faiz oranlarından yararlanarak yeni kuracağınız iş yeri için sermaye sorununu çözmüş olursunuz.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 1 Average: 3]
Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
 1. blank Hakan dedi ki:

  Selamlar, iş yerimi açalı 1 ay oluyor. Fakat genç girişimci hibe desteğinden yeni haberim oldu. Hala başvuru yapıp destek alma imkanımız var mıdır?

  1. Vergi levhanız çıktı ise çok geç kaldınız efendim.

Bir Yorum Yazın