Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

5 10 Bin TL 2021 KOSGEB Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

5 10 Bin TL 2021 KOSGEB Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

 

Yeni açacağınız iş yeri içinde Devletten ilk etap da 5 ila 10 bin TL hibe alabilirsiniz. Sonrasında ise, KOSGEB den alacağınız bu teşvik kredisinin devamında 2 yıl program kapsamında 65 bin TL kadar destek alabiliyorsunuz. Üstelik bununla da kalmayıp 2021 yılında uygulamaya alınan ileri girişimcilik destek programı ile bu hibe miktarlar 270.000 TL kadar çıkabilmektedir. Peki yeni dükkan açacak genç ve kadın dahil tüm girişimciler bu hibe desteklerini nasıl alabilirler?

KOSGEB Kredi Hesaplama (Kadar Hibe Alabilirim, Görün!)

Yeni açmayı düşündüğünüz bir iş yerine KOSGEB tarafından verilen hibe ve ilerleyen dönemler de sağlanan faizsiz kredisi başvurusu nasıl yapılacağına değinmeden önce bilmeniz gereken önemli bir husus var. Bu önemli olan husus ise yeni açılacak olan bir iş yeri için KOSGEB aracılığı ile verilen devlet desteklerin neler olduğudur. Desteklerin neler olduğunu ve ne zaman verileceğini bilmeniz finansal olarak yapacağınız hesaplama programı için oldukça size fayda sağlayacağından hiç şüphem yoktur. ”KOSGEB Girişimcilik Destekleri” adı altında yeni açılacak iş yerleri için verilen destek programı 2 tanedir.

 1. Geleneksel Girişimcilik Destek Programı
 2. İleri Girişimcilik Destek Programı

Bu her iki destek programından da şayet açacağınız iş fikri NACE kodlarında geçiyor ise açılacak iş yeri için hibe desteği alabilirsiniz! Peki sizin iş fikriniz acaba hangi program için de yer alıyor biliyor musunuz? Eğer ki bilmiyor iseniz bunun öğrenmenin en kolay yolu iş fikrinizi KOSGEB tarafından paylaşılan NACE kodlarında sorgulatma yaptırmanızdır. Bu sorgulama işlemi ise aşağıda yer vermiş olduğum bağlantılar da gerçekleştire bilirsiniz.

Şayet iş fikrinizin NACE kodunu bu listede bulamadı iseniz hemen ümitsizliğe kapılmayın. Bir de bize yorumlarda iş fikrinize ait NACE koduna bakmamız için çekinmeden sorun lütfen.

Yada sizlerin çok daha NACE kodunu bulmanız için oluşturmuş olduğumuz ”ARAMA” özellikli tablomuzdan yararlanın lütfen. Tablomuz 2 Farklı KOSGEB Desteklenen Sektörler NACE Kodları da yer almaktadır.

Daha sonra aşağıda yer alan geri ödemesiz kredi hesaplama tablosuna yeniden bakabilirsiniz. Hangi destek programı kapsamında yer aldığınızı bildiğinizi var sayarak şimdi her iki destek programına ait hibe program tablosuna yer veriyorum.

GELENEKSEL GİRİŞİMCİLİK DESTEK PROGRAMI HİBE ÇİZELGESİ
DESTEK UNSURLARI DESTEK MİKTARLARI
KURULUŞ DESTEĞİ Gerçek kişi işletme kurması durumunda 5.000 TL
Sermaye şirketi kurulması durumunda 10.000 TL
PERFORMANS DESTEĞİ İŞLETMENİN 1. İLE 12 AY ARASI VERİLEN DESTEK 12 İle 24 AY ARASI VERİLEN DESTEK
180-539 Prim ödemesi için 5.000 TL 360-1079 Prim ödeme için 5.000 TL
540-1079 Prim ödemesine 15.000 TL 1080-1439 Prim günü ödeme 15.000 TL
1080 Gün üzeri pirim ödenmesin 20.000 TL 1140 Gün pirim ödemede 20.000 TL

İleri girişimcilik NACE kodu ile işletme kuranlar girişimcilere bu destek tablosuna ilaveten ise aşağıda yer alan tablodaki hibe destekleri de KOSGEB tarafından sağlanmaktadır.

KOSGEB İLERİ GİRİŞİMCİLİK DESTEK PROGRAM TABLOSU
Makine Teçhizat ve Yazılım Desteği Düşük orta-düşük teknolojisinde iş fikrine sahip olana 100.000 TL
Orta-yüksek teknoloji NACE kodunda iş fikrine 200.000 TL
Yüksek teknoloji NACE iş koluna ise 300.000 TL
Danışmalık, Koçluk desteği 10.000 TL

Tabloda yer alan hibe oranlarını elimden geldiği kadar açıklayıcı bir şekilde düzenledim. Fakat destek tablosu hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız bunu KOSGEB Girişimcilik Destekleri içeriğimiz de ayrıca yer verdiğimi belirtmek isterim.

KOSGEB Kredi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nedir?

İşletmenizin açılış ile en kırılgan döneminde yanında olmak için KOSGEB tarafından başlatılan destek programlarına başvuru yapmak için gerekli evrakları tanzim etmeniz şarttır. Eğer iş fikriniz Girişimcilik Destek Programları içerisinde yer alan NACE kodların da yer alıyor ise şimdi işletmenizi kurmadan önce yapmanız gereken girişimcilik sertifikası belgesini almanız olacaktır. İstihdamı teşvik etmek amacı ile kurulan Geleneksel Girişimcilik Destek Programı ve ülkemizin küresel piyasalarda rekabet edebilmesi için oluşturulan İleri Girişimci Destek Programı başvuruları için katılacağınız eğitimler de ikiye ayrılır. Bu eğitimlerin isimleri;

 • Geleneksel Girişimcilik Eğitimi
 • İleri Girişimcilik Eğitimi

olmaktadır. Destek programlarının hibe oranlarını yukarı da yer vermiş olduğum tabloda açıklık getirmiştim. Ayrıca hangi destek programından yararlana bileceğinizi de yine aynı başlık altında açıklık getirdim. Şimdi, sıra geldi hangi destek programına başvuru yapacak iseniz ona göre oluşturulan KOSGEB Girişimcilik Kursu Başvurusu yapılmasına. Gerekli evrakların en başına olan eğitim başvuruları artık e-Devlet üzerinden yapılmaktadır. Hiç sıra beklemeden bu eğitimleri eğer 18 yaşında büyük iseniz birde e-Devlet için giriş şifreniz var ise rahatlık ile aşağıda bahsetmiş olduğum şekilde alabilirsiniz.

Geleneksel Girişimcilik Eğitimi:

 1. https://bit.ly/3bOi6hu adresine giriş yapalım
 2. Sağ üst köşeden ”GİRİŞ YAP” diyelim
 3. Yönlendirilen e-Devlet sayfasından girişimi gerçekleştirelim.
 4. Şifremizi girdikten sonra sistem bizi yeniden eğitim sayfasına yönlendirme yapacaktır. Şimdi sayfanın en altına inelim
 5. Sayfanın en altında ”Öne Çıkan Eğitimler” bölümünde yer alan ”Geleneksel Girişimcilik Eğitimi” altındaki ”Eğitime Başla” diyelim.
 6. Bizi karşılayan bütün eğitim videolarını izleyip sonralarındaki testleri cevaplayalım.

İleri Girişimcilik Eğitimi:

 • İleri girişimcilik eğitimi almak için yukarıda bahsetmiş olduğum Geleneksel Girişimcilik Eğitimi almanız gerekir. Geleneksel Girişimcilik Eğitimi alma rozetine sahip olan yeni girişimciler aynı şekilde eğitim sayfasına girdikten sonra,
  • Sayfanın en altında yer alan ”İleri Girişimcilik Eğitimi” bölümündeki ”Eğitime Başla” demeleri gerekmektedir.
  • Aynı şekilde bütün videoları izletip testleri çözenler eğitimi tamamlamış olurlar.

KOSGEB hibe olarak verilen geri ödemesiz kredi başvurusu için en önemli bu evrak hazır olduktan sonra size lazım olacak diğer evraklar ise şunlardır. Not: Bu evrakları hazırlaya bilmeniz için işletmenizin Girişimcilik Eğitimi Alındıktan Sonra kurulması gerekmektedir.

Girişimcilik evrakı sonrasında bu iki önemli evrak da tamam olduktan sonra artık ”Geleneksel yada İleri Girişimcilik Destek Programı” başvurusunu e-devlet üzerinden yapabilirsiniz.

KOSEB e-Devlet Üzerinden Başvurusunun Yapılması

KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? konu başlığında sırası ile ne kadar geri ödemesiz hibe alacağımızı hesapladık. Sonrasın da ise bu hibe miktarlarının başvuru için oluşturulması gerekilen evrakları sıraladık. Artık, sıra geldi KOSGEB desteklerine e-Devlet üzerinden başvuru işleminin nasıl yapılmasına. Bu ön başvuru işleminin yapılması e-Devlet üzerinden yapılmaktadır. Ön başvuru işleminin e-Devlet üzerinden yapmak için ise izlemeniz gereken yol haritanız şu şekilde oluşur.

 1. https://edevlet.kosgeb.gov.tr/EHizmetler/TumHizmetler adresine girelim.
 2. Bu sayfada bütün KOSGEB destek programlarını göreceksiniz. Biz bu programlardan,
  • Geleneksel Girişimci Destek Programı
   • Geleneksel Girişimci Destek Programı Başvurusu demeliyiz. (Resimde olduğu gibi)
 3. Eğer e-Devlet şifreniz girilmedi ise e-Devlet şifrenizi girmeniz için sistem sizi yönlendirme yapacaktır. Lütfen e-Devlet şifrenizi girin. Şifre girme işlemi tamamlandıktan sonra açılan sayfadaki sözleşme formunu okuyup ”KABUL EDİYORUM” demelisiniz. Kabul ettikten sonra ise aşağıda yer alan vergi veya T.C kimlik numaranızı girişi ”GİRİŞ” diyebilirsiniz.
 4. Eğer daha önce belirtmiş olduğum gibi Veri Tabanı Kaydı oluşturdu iseniz diğer adımlara geçebilirsiniz. Benim gibi oluşturmadı iseniz ekranınız da aşağıdaki uyarıyı görürsünüz.
 5. Ekranında bu uyarıyı görmeyenler destek başvurusunu tamamlarlar.

KOSGEB birimindeki görevli destek başvurunuzu değerlendirme yapar. Şayet değerlendirme olumlu ise işletmenize ait diğer resmi evrakları getirmenizi ister. Bu evrakları da eksiksiz bir şekilde teslim etmeniz durumunda size bu kez iş planınızı sunmak için bir gün verir. Size verilen gün geldiği zaman açmış olduğunuz işletme için iş planınızı sunmanız gerekir. Sunum sonrasında projeniz onay alır ise iş yeriniz Girişimcilik Destek Programın dan yararlanmaya hak sahibi olmuş olur.

Yeni İş Yeri Açacaklara Sermaye Veren Bankalar

Yeni iş yeri açacakların en çok tedirgin oldukları nokta sermaye sıkıntısıdır. Şayet yeni kuracağınız dükkan için belli bir sermayeniz yok ise yada yeterli değilse bunu bankalar aracılığı ile temin edebilirsiniz. Üstelik açılacak olan yeni iş yeri için sermaye imkanı sağlayan bankalar sizlerden gelir belgesi hatta kefil dahil istememektedir. Sadece istedikleri tek şey iyi bir kredi notuna sahip olmanızdır. Eğer ki iyi bir kredi notuna da sahip değilseniz üzülmeyin. Sizin için 3 Ayda Kredi Notunu Hızlı Yükseltme Hilesi de bahsetmiş olduğumuz yöntemlerle en kısa sürede bu sorunu da ortadan kolaylıkla kaldıra bilirsiniz. İyi bir kredi notuna sahip olanlar için gelir belgesiz olarak sermaye imkanı sağlayan ve bizim de önermiş olduğumuz bu ay ki bankamız ise aşağıda yer almaktadır.

 • Haziran ayı için sizlere gelir belgesiz olarak en iyi faiz imkanları sağlayan banka olarak ENPARA’yı önermekteyiz. Bu ay için bankanın 36 aya kadar geri ödemeli olarak sunmuş olduğu kredinin faiz oranı %1.73 oranındadır. Bu faiz oranlarına göre ise geri ödemeleriniz şu şekilde oluşmaktadır.
Miktar Vade Aylık Eşit Taksili Ödeme Diğer Taksit Ödemeleri
35.000 TL 12 Ay 3.325,05 TL 39.900,64 TL
18 Ay 2.350,20 TL 42.303,64 TL
24 Ay 1.866,46 TL 44.794,95 TL
28 Ay 1.660,88 TL 46.504,55 TL
36 Ay 1.389,97 TL 50.038,73 TL

ENPARA üzerinden yeni iş yeri açacaklar sermaye kredisi kullana bilmesi için bazı adımları takip etmesi gerekmektedir. Takip edilmesi gerekilen adımlar ise şu şekildedir.

 1. İlk olarak ENPARA başvurusunda bulunmanız gerekir. Başvuru işlemini ise https://bit.ly/2Gs1RNp buradaki bağlantıdan dolduracağınız form üzerinden gerçekleştire bilirsiniz.
 2. ENPARA başvurunuz kabul gördükten sonra size bir memur iletişime geçecektir. Memur ENPARA kart ve uygulamaya giriş için şifrelerinizi teslim etmek adına sizden bir randevu talebinde bulunacaktır.
 3. ENPARA görevlisi kartınızı ve uygulamaya giriş şifrelerinizi size özel olarak teslim ettikten sonra kredi başvurunuzu yapmak için cep telefonunuza ENPARA uygulamasını buradan indirmeniz gerekir.
 4. Uygulamayı indiren yeni iş yeri kuracak olan girişimciler kredi başvurularını ‘KREDİLER’ bölümünden anında gerçekleştire bilirler.

Böylece yukarıda yer alan kredi faiz oranlarından yararlanarak yeni kuracağınız iş yeri için sermaye sorununu çözmüş olursunuz.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 1 Average: 3]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın