Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

100 Başlık Izgaralı Besi Çiftliği Maliyeti (Proje Çizim Ebatları)

100 Başlık Izgaralı Besi Çiftliği Maliyeti (Proje Çizim Ebatları)

 

Besi çiftliklerinde ızgaralı sistemler iş yükünü en aza indiren projelerdir. Izgaralı ahır projelerin avantajları sadece bununla da kalmamaktadır. Besiciliğini yapacağınız büyükbaş hayvanın hızlı bir şekilde kilo almasını da son derece katlı sağlar. Bu nedenle sizler de ızgaralı besi çiftliği kuracaksanız kesinlikle doğru bir karar verdiğinizi söyleye bilirim. Besi çiftliği kurmak için ızgaralı sistemi tercih edenlere bizler de 100 başa kadar kapasiteli bir proje çizim ebatları ile yardımcı olmak istedik. Videosunu da yer verdiğimiz bu projeyle ayrıca devletten TKDK ve KKYDP üzerinden %50 hibe desteği de garanti bir şekilde yaralana bileceğinizi söylemek isteriz. Anahtar teslim maliyet hesaplamasını da yapmış olduğumuz 100 başlık büyükbaş besi çiftliğini ayrıca 125 başa kadar da değerlendire bileceğiniz de bilmenizi isterim.

Izgaralı Sistem Ahır Projelerin Avantajları Çok Fazla

Izgaralı sistem ahır projelerin avantajları kısa ve uzun vadeli olarak gerçekten çok avantajlıdır. Gübre sıyırıcı sisteme sahip bu projelerin en büyük avantajı ise iş yükünü ciddi anlamda azaltmasıdır. Böylece 500 büyükbaşa kadar normalde en az 5 çalışana ihtiyaç duyarken ızgaralı sistemde bu iş yükünü 1 işçiye düşürebilirsiniz. Izgaralı ahır sistemin diğer en büyük avantajı ise hayvanın hızlı bir şekilde kilo almasıdır. Bunun nedeni şu şekilde sizlere açıklaya biliriz.

Hayvanların kilo alması için yatması gerekir. Şayet ahır projeniz ızgaralı bir sistem değilse büyükbaş hayvanınız bulunduğu alan dışkı olduğu için kesinlikle yatmayacaktır. Dolayısıyla sürekli hareket halinde olan büyükbaşınız kilo almayacaktır.

Izgaralı ahır proje sitemlerinin en büyük 2 avantajı bu olurken sizlere sağlayacağı diğer bir artısı ise sağlıktır. Hayvan sürekli olarak dışkı içinde olmayacağı için çok daha sağlık bir şekilde büyüyecektir. Böylece kuracağınız bir ızgaralı büyükbaş besi çiftliğiniz de hayvanlarınız hem sağlıklı hem de çok hızlı bir şekilde kilo alacaklar. 1 Etçi Büyükbaş 1 Yılda Maliyeti Nedir? Kaç TL Kazandırır? da yapmış olduğumuz maliyetlerde kazanç elde etmek istiyorsanız muhakkak yeni kurulacak olan büyükbaş ahırınız ızgaralı sistem olsun diyoruz.

100 Büyükbaş Ahır Projesinin Ölçü Çizimi Ebatları Nasıl Olmalıdır?

Izgaralı büyükbaş hayvan sistemlerinin sizlere sağlayacağı avantajları yukarıda yer verdik. Bu harika avantajlardan yararlanmak için karar verdi iseniz işe koyulmadan önce elinizde bir proje çizimin olması gerekir. Sizler için 100 büyükbaş ahır projesinin bu çizimlerini resimli bir şekilde burada paylaşacağız. Ekonomik anlamda en ucuz maliyete sahip olacağınız bu proje için ayrıca devletten hibe desteği de alabileceğinizi bilmenizi isterim. TKDK ve KKYDP tarafından sağlanan ahır hibe projelerine nasıl hibe alacağınızı da farklı bir sayfamızda yer verdik. İlgilenen arkadaşlar Devletten Hibe Ahır Projesi Desteği Alma (TKDK KKYDP) sayfamızı ziyaret edebilir. Şimdi 100 büyükbaş kapasiteli ahır projemizin çizim ebatlarına geçebiliriz.

blank

Sizler için çizmiş olduğum 100 büyükbaş besi ağır proje ölçülerimizi yukarıda resimde görmektesiniz. Resim deki projemizin ölçü ebatların kaç olduğunu daha iyi anlata bilmek için aşağıda maddeler halinde yazıyorum. Ebatları iki şekilde vereceğimi ayrıca belirtmek istiyorum. İlk olarak ön cephe ikinci olarak ise yukarıda görünüşlü iç ebatları.

Ön Cephe Ebatları

 1. Uzunluk 30 m
 2. Genişlik 15.2 m
 3. Duvar uzunluğu 4 m (2 m duvar 2 m branda)
 4. Aşı yolu 70 cm (uzunluğu 30m)
 5. Izgara sistem alanı 3 m
 6. Beton alan 1.2 m
 7. Padoklar 5.4 m
 8. Yem yolu 4.4 m
 9. Fener 3 m

İç ebatlarının da kaç m den oluştuğunu çok daha iyi anlata bilmek için sizlere yine bir görselimiz üzerinden maddeliyoruz.

blank

İç Ebatları

 1. Padok sayısı sağ 5 sol 5 toplam 10 tane
 2. Padok genişlik 10 m
 3. Bakıcı yolu 1.2 m
 4. Izgaralı sistem 3 m
 5. Yem yolu en 4.4 m

Izgaralı büyükbaş ahır projemizin iç ve dış ebatları bu şekildedir değerli arkadaşlar.

Izgaralı Ahır Nasıl Yapılır?

Izgaralı ahır sistemi nasıl yapılır diyorsanız bunun en mantıklı ve ekonomik olarak yolu projenizi buna göre çizmenizdir. Böylece kuracağınız ızgaralı ahırınız çok daha ekonomik olarak size dönüş sağlayacaktır. Izgaralı sistemler de derinlik ve en ölçüleri oldukça önem arz etmektedir. Buna göre resimde de sizin de görmüş olduğunuz gibi ızgaralı sistemin eni en az 3 m olması gerekir. Yüksekliği ise yüksekliği ise 70 ile 80 cm oldukça ideal olmaktadır. Izgaralar kendi yüksekliği de 12 cm olduğu için yan kertişler de bu mesafeyi mutlaka bırakmanız gerekir. Yükseklik olarak bırakılan alanda sıyırıcı sistemin rahat gezine bilmesi için hidrolik yuvasının da bırakılması gerekilir. Izgaralı sistemin uzunluğu ise ahır projesine göre değişmektedir.

blank

Izgaralı sistemin de gübre sıyırıcıların maliyetleri şuan için 30 bin TL olmaktadır. Diğer beton alan maliyeti ise tamamen size kalmış bir maliyettir. Izgaralı ahır nasıl yapılır da anlattıktan sonra 100 büyükbaş besi çiftliğimizin maliyetinin hesaplamasına geçebiliriz.

100 Başlık Izgaralı Besi Çiftliği Maliyeti Ne Kadardır?

100 başlık ızgaralı besi çiftliği maliyetini iki ayrı kalem oluşturur. Bunlardan bir tanesi inşaat yapımı olmaktadır. Diğeri ise makine ve ekipmanlara yapılan harcamalardır. Yapılan tüm bu harcamalar sonrasında 100 başlık besi çiftliği maliyeti kaç TL olduğu ortaya çıkmaktadır. Sizler için paylaşacağımız bu iki ayrı maliyet hesaplaması için ele almış olduğumuz rakamların ortalama olduğunu belirtmek isterim. Ayrıca, yapılan giderler de maliyet oranları bölgelere göre de değişiklik göstere bilmektedir. Bu hatırlatmayı da yaptıktan sonra 100 başlık ızgaralı besi çiftliğimizin maliyeti kaç liradır geçebiliriz.

 • Ahır: 15×30= 456 m2 olmaktadır. m2 maliyeti yaklaşık olarak 1.000 TL olur ve toplamda 456.000 TL bir rakam karşımıza çıkar
 • Gübre çukuru: 76 m2 700 TL den 53.200 TL
 • Kaba yem deposu: 100.000 TL
 • Gübre çukuru: 38.000 TL

Toplamda inşaat maliyeti 647.200 TL olacaktır. 100 başlık ızgaralı besi çiftliğimizin inşaat maliyetinden sonra makine ve ekipman maliyetlerini geçebiliriz.

 • Yem karma makinesi: 60.000 TL
 • Yem ezme makinesi: 7.500 TL
 • Gübre sıyırıcı sistemi: 30.000 TL
 • Suluk 8 adet: 2.000 TL
 • Gübre karıştırıcı: 20.000 TL
 • Gübre pompası: 10.000 TL
 • Padok demiri: 25.000 TL

Makine ve ekipman için toplam maliyet 154.500 TL olacaktır.  Genel olarak ızgaralı 100 büyükbaş besi ahır çiftliğimizin maliyeti 801.700 TL olacaktır. Bu maliyetin %50 oranını hibe olarak geri alabileceğinizi belirtmiştik. Yapmış olduğunuz harcamaları kredili olarak da alabilmektesiniz. Bunun nasıl olacağını ise 7 Yıl Vadeli Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi de bulabilirsiniz.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 3 Average: 3.7]
Ziyaretçi Yorumları - 1 YORUM
 1. blank NOOR AQA dedi ki:

  Büyükbaş çiftlik

Bir Yorum Yazın