Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

1 milyon İzlenme Youtube Kazancı Nasıl Hesaplanır? Gelirim Ne Kadar Olur?

Youtube dünya çapında oldukça rağbet gören bir platformdur. Ortalama olarak aylık 2 milyardan fazla kullanıcı ziyaret etmektedir. Böylede olunca insanlar bu platformlarda boy gösterip para kazanmak istiyorlar. Nedeni ise 2 milyar ziyaretçinin toplam video izleme süresi 1 milyara saatten fazla olmasından dolayıdır. Sizlerin yayınladığı bu videolar kullanıcılar tarafından izlenildiğinde, Youtube kazancınız ne kadar olmakta onu ele alacağız. Yani sizlerin bir nevi Youtube kazanç hesaplamanızı yapacağız.

1 milyon İzlenme Youtube Kazancı Nasıl Hesaplanır? Gelirim Ne Kadar Olur?

 

Bu hesaplamayı da izlenme başına ne kadar gelir elde ediyorsunuz göreceğiz. Sizler Youtube kazanç hesaplama sitelerinde bu soruların yanıtını çok zor bulursunuz. Sizlere izlenme miktarlarına göre ne kadar para kazanacağınızı net bir şekilde vereceğim. Bu izlenme sürelerinde dikkate aldığımız sayılar ise 1.000, 1 milyon ve 1 milyon izlenmeye kadar reklam gelirleriniz ile birlikte vereceğim. Hadi bakalım kim ne kadar Youtube üzerinden para kazanıyor görelim.

Youtube Kazanç Hesaplaması Nasıl Yapılır? 2022 Güncel

Youtube kazan hesaplamasının nasıl yapıldığına geçmeden önce ilk nasıl para kazanılacağı konusuna değinmek isterim. İlk olarak sizlerin en az 1.000 takipçiniz yani aboneniz olması gerekmektedir. Sadece abone sayısı yetiyor mu ne yazık ki hayır. Birde toplam izlenme sürenizin 4.000 saat olması gerekmektedir. Bu şartlar neden gerekli derseniz hemen açıklama yapayım. Google tarafından spam video yapan kişilerin haksız kazançlarını önlemek için yapılmaktadır. Eğer bin kişi ve dört bin izlenme sayısına ulaşırsanız Google AdSense üzerinden yayın açmak için başvuru yapabilir aynı zamanda onay alabilirsiniz. Onay işlemi bittikten sonra sizler artık Youtube iş ortağı olabilirsiniz. İş ortağı olduktan sonra her 1.000 izleme karşılığında reklam geliri almaya başlayacaksınız. Sizlere Youtube kazanç gelirinizi hesaplayabilmeniz için biraz daha detaylı bilgi vereceğim. Bu bilgilerde piyasada çok fazla duyulan terimlerin anlamları ile başlayalım.
BGBG : Toplamda 1.000 gösterim başına düşen geliri ifade etmektedir. Bunları sizler AdSense hesabınızdan her gün kazancınızı görebilirsiniz.

BGBM: Toplamdaki 1.000 gösterim başına düşen maliyet. Youtube tarafından 1.000 reklam gösterimi tarafından ödeneceği ücret.

TBM: Her tıklama başına düşen maliyete denilmektedir.

Youtube iş ortaklarının hesaplamaları, videolardaki reklamları veren kişilerin gelirinin %67’lik bir kısmını video çekip yayınlara verilmektedir. Google üzerinden reklamı en yüksek veren firmanın reklamları hemen yayınlanmaya başlar. Sizlerin hazırladığı videolar ne kadar uzun ve kaliteli olursa, o kadar çok reklam yayını alabilirsiniz. Bu sayede gelirinizde otomatik olarak artacaktır. Bazı durumlarda alakalı reklamlar olmadığı için kullanıcılar izlemek istemeden direk reklamı kapatabilirler. Buda gelirlerinizde düşüşe sebep olabilir.

blank

Youtube BGBG sahiplerinin gelir kapılarını oluşturmaktadır. Bu gelir toplamda 5 TL de olabilir 1.000 TL de olabilir. Neden bu gelir değişkenlik göstermektedir derseniz hemen anlatayım. Reklamların ödendiği ücretler ile alakalıdır. Yani bir AKBANK 10.000 TL tutarında bir gelir verirken, başka bir kurum 1.000 TL reklam vermektedir. Böylede olunca tıklama başına düşen gelir değişmektedir. Birde rekabet olduğu dönemlerde reklam gelirleri çok fazla olmaktadır. Örnek efsane cuma gibi kampanyalarda gelir seviyesi 700 TL olurken normal günlerde gelirleriniz 3 TL gibi bir rakama düşebilir.

Sizlere şimdi Youtube video geliri nasıl hesaplanıyor onu anlatacağım. Bunun için hadi bir alt başlığa inelim.

Youtube Video Geliri Nasıl Hesaplanır? İzlenme Ücretleri Ne Kadar?

Evet arkadaşlar Google toplam reklam gelirlerinin %67 sine siz değerli kanal sahiplerine vermektedir. Geriye kalan kısmını da kendisi kazanmaktadır. Bu hesaplama Google tarafından otomatik olarak hesaplanır ve sizlerin AdSense hesabına yatar. Sizlere çekeceğiniz bir Youtube videosu çektiğinizde yukarıdaki şartları da yerine getirdiğiniz taktirde ne kadar ücret kazanacaksınız bir görelim. Sizlerin çektiği video ortalama olarak 10.000 izlenme olduğunu düşünelim. Bu izlenme üzerinden 1.000 gösterim kazancı üzerinden hesap yapılması gerekmektedir. Peki 1.000 gösterim Türkiye şartlarında ne kadar olmakta derseniz hemen söyleyeyim sizlere. Bu gelir ortalama olarak 7 TL ile 35 TL arasında bir rakama tekamül etmektedir. Tabi bu gelir BGBG yani çektiğiniz videoya göre artma ve azalma göstermektedir. Ben sizlere aşağıdaki hesaplamayı ortalama 7 TL üzerinden yapmak istedim. Buna göre Youtube izlenmelerinize göre hesap aşağıdaki gibidir.

Youtube İzlenme Geliri Hesaplanması Nasıl Yapılmakta?

Videonunuz 1.000 izlenmekteki geliri: 7 TL

Videonunuz 10.000 izlenmekteki geliri: 7 TL x 10 = 70 TL

Videonunuz 20.000 izlenmekteki geliri: 7 TL x 20 = 140 TL

Videonunuz 100.000 izlenmekteki geliri: 7 TL x 100 = 700 TL

Videonunuz 1.000.000 izlenmekteki geliri: 7 TL x 1000 = 7000 TL

Youtube izlenmelerinize göre gelirleri sizlere belirttim. Sizlerde kendi izlenme sayınıza göre bu hesaplamayı yapabilirsiniz. Eğer takıldığınız bir nokta olursa sizlere yorum atmanız durumda gün içerisinde yardımcı olabilirim.

1 Milyon İzlenme Youtube Ne Kadar Kazanır?

Sevgili Youtube kullanıcıları sizlerde çok iyi biliyorsunuz ki 1.000.000 ve üzeri izlenme olmadığı sürece çok iyi gelir sahibi olmazsınız. Bunun için yayınladığınız videolar 1 milyon üzeri izlenmesi gerekmektedir. Yani sizlere 1 milyon izlendiğinizde AdSense hesabınıza ortalama aşağı yukarı ne kadar gelir yatacağını sizlere verebilirim. Bunun için yukarıda en düşük tutar için sizlere bilgi vermiştim. Ortalama olarak 7 ile 35 TL gibi bir reklam kazancından da bahsetmiştim. Bunun üzerine hesaplama şu şekil olmaktadır.

NOT: 1 milyon izlenmede minimum: 7.000 TL, maksimum ise 35.000 TL kazanabiliyorsunuz.

Bu gelirlerin üstünde kazançların olduğunu bizzat şahit olan biri olarak sizlere şunu söyleyebilirim. Ne kadar kaliteli video ve içerik o kadar yüksek gelir. Örneğin ben 50.000 TL alan yakından tanıdığım kişiler mevcuttur. Tabi yukarıda sizlere belirttiğim kazançların dışında Youtube üzerinden başka gelirlerde elde edebilirsiniz. Bu gelirler ise şu şekildir.

 • Youtube Premium
 • Süper Chat
 • Sponsor ürünler

Gibi gelirlerde elde etmeniz içten bile değil. Bunları yapan çok ünlü bir Youtuber birsi var. Bu kişi kim derseniz eğer Rotasız Seyyah diye bir kişi. Bu kişi giydiği kıyafetten tutun, çekim yaptığı fotoğraf makinasının yanı sıra video çekeceği cihaza kadar sponsorları mevcuttur. Sizlere birde Youtube para hesaplama sitelerinin neler olduğunu da vermek isterim. Bunun için hadi bir alt 👇 başlığa.

Youtube Para Hesaplama Sitesi Var Mı?

Evet arkadaşlar sizler Youtube üzerinden para kazandınız ama ne kadar para elinize geçecek bilmiyorsanız sizlere vereceğim siteler sayesinde hesaplama yaptırabilirsiniz. Bu sitelerde sizlere ortalama olarak değer vermektedir. Hem yurt içi, hem de yurt dışı hesaplama siteleri mevcuttur. Bende sizlere her iki kanaldaki sitelerin neler olduğunu ve bağlantı linklerini vereceğim. Tabi bu gelirler %100 doğru olarak verilmekte dersem sizleri kandırmış olurum. Bu gelirler yurt içi ve yurt dışı olarak değişmektedir. Yani yurt içinde TL bazında gelirler hesaplanırken yurt dışında bu gelirler USD olarak hesaplanmaktadır. Bundan dolayı da gelirler yurt içi ve yurt dışı arasında bile 4-5 kat fark olmaktadır. Evet arkadaşlar sizlere yardımcı olabileceğini düşündüğüm Youtube kazanç hesaplaması yapabilecek bir kaç web sitesini sizlere vereceğim. Hadi görelim bakalım bu siteler neler.

 1. Nox Influencer
 2. Promo
 3. Social Blade
 4. Influencer Marketin Hub

Yukarıda sizlere linkleri ile birlikte verdiğim bu web siteleri sizlerin Youtube kazanç hesaplamasını yapabilirler. Tabi bu gelirleri sadece Youtube tarafından izlenerek edinilen reklam gelirleri olarak ele alırlar. Sizlere bir üst başlıkta belirtmiş olduğum diğer gelirler hariç tutulmaktadır.

Youtube İzlenmeye Para Veriyor Mu? Kaç İzlenme Ne Kadar?

Reklam gelirlerinin en adil olarak dağıtıldığı bir platformdur Google AdSense. Eğer 1.000 kişi ve 4.000 saat izlenme olduysa bunun üzerinde 100 kişi video izlesin hemen reklam gelirini vermektedir. Eğer hesabınıza para yansımıyorsa bilin ki geliriniz çok düşüktür. Youtube üzerinden kazandığınız gelir 200 TL olmadan banka hesabınıza geçmemektedir. TL olarak söylediğim için bu Türkiye için geçerlidir. Eğer bu hesabınız İngiltere üzerinde ise 60 Euro olmadan hesabınıza geçmemektedir. Siz değerli kanal sahipleri Youtube üzerinden izlenme ile para kazandım diyebilmeniz için videolarınız 30 bin gibi bir izlenme olması gerekmektedir. Burada da ne kadar izlenme ile para kazanabilirim sorusunun cevabını da bulmuş oldunuz. Sizlere bir kaç üst başlıkta ne kadar izlenme ile ne kadar para kazanacağınızı söylemiştik. Şimdi ise en çok merak edilen bir soruyu sizler için cevaplayacağım. Bu soru ise Youtuberler ne kadar para kazanıyor sorusu.

Youtuberlar Aylık Kazançları Ne Kadar?

Sizlere videolarınız üzerinden ne kadar para kazanabileceğinizi söylemiştim. Youtube gelirleri hesaplamasının nasıl yapıldığını hem bunları yapan web siteleri aracılığı ile hem de sizlerin ortalama olarak ne kadar kazanacağını sizler vermiştim. Şimdi ise çok merak edilen Youtuberlar aylık ne kadar kazanıyor onu göreceğiz. Aslında bu konuyu sizlere ne bir rakam olarak söylemem çok doru olmaz. Örneğin bir Enes BATUR örnek olarak 100.000 TL aylık kazanırken Danla BİLGİCİNİN aylık kazancı örnek olarak 150.000 TL olabilir. Yani bu kazançlar kişilerin paylaştığı videolar ve hitap ettikleri kesime göre değişmektedir. Birde Youtuberlar sponsorlardan da çok fazla gelirler elde etmektedir. Yukarıda sizlere belirttiğim iki kişinin aylık kazançları örnek olarak verdim sizlere.

 1. Gezi Vlog,
 2. Makyaj Videoları,
 3. Oyun Videoları,
 4. Araç inceleme.

Bu tarz videolar sponsorların dikkatini çok çekmektedir. Bu sponsorlar ile anlaşma miktarları Youtuberlar ile alakalıdır. Şimdi sizlere sponsorların ne kadar para kazandıklarını söylemiş olduk.

Yotube Kanal Gelirim Ne Kadar? Nasıl Öğrenebilirim?

Arkadaşlar sizlere izlenen videoların kazançlarından bahsetmiştim. Ama sizin kanalınızın ne kadar para kazanacağı, yükleyeceğiniz video ile doğru orantılıdır. Bu video adetleri ne kadar çok olursa kanalınız o kadar fazla para kazanır. Sizlere verdiğim web site adresleri de kanalınızın kazancınızı her bir vidonun kazancını sizlere verebilirler. Ama bu gelirleri ortalama olarak vereceklerini sizlere bir kez daha söylemek isterim. Kanal gelirini arttırmak için ilk olarak abone sayısını daha sonra video sayısını arttırmanız gerekmektedir. Yani kanal gelirim ne kadar dediğinizde bunu bizlerin değil sizlerin yaptığı işlemlerle ortaya çıkabilir. Bunun için en kolayı çektiğiniz videoları yayınladığınızda izlenme sayınıza göre yukarıda belirttiğim gelirler doğrultusunda sizler kanalınızın gelirini hesaplaya bilirsiniz. Bu konu hakkında aklınıza takılan bir soru olur ise yorum kısmından bizlere ulaşabilirsiniz. Gün içerisinde sorunuza kesin dönüş yapılacaktır. Şimdi birde sizlere bu konu hakkında bir video bırakacağım. Bu video sayesinde de bilgi sahibi olabilirsiniz.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın