Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

12 60 Ay Vadeli Kredi Kartı İşlem Borcu Taksitlendirme

Kredi kartlarıyla yapmış olduğumuz bir çok alış veriş işlemlerine ne yazık ki mağaza taksit uygulamamaktadır. Bundan dolayı bir çok tüketici çok çok istedikleri cep telefonu, TV yada beyaz eşya ürünlerini alamamaktadır. Halbuki, her ne kadarda alış veriş mağazası kredi kartına peşin işlem uygulamış olsa da, ufak bir başvuruyla 12 aya kadar bu alışverişleri taksitlendirme yapabilmektesiniz. Bu kredi kartı alış veriş işlemleri için sağlanan taksitlendirme imkanlarından bir tanesidir.

12 60 Ay Vadeli Kredi Kartı İşlem Borcu Taksitlendirme

 

Bir diğer ise; ödemekte zorluk çektiğiniz hesap özeti ekstresini yine 12 aya kadar yapılandırma yaparak taksitlendirilmesidir. 12 ay vade bana az diyenler için ise 60 ay vadeli olarak tüketici kredisiyle de borç kapama (taksitlendirme) uygulana bilinmektedir. Bu her iki işlem için de her ne kadarda belli bir faiz uygulanmış olsa da sıkıntıya düşmeden geri ödemek gibisi olmaz diye düşünüyoruz.

Kredi Kartı Borç İle İşlem Taksitlendirme Nedir?

12 60 ay vadeli kredi kartı işlem borcu taksitlendirme konumuza başlamadan önce tüketicilerin yanılgıya düşmüş oldukları bir konuyu açıklamak istiyorum. Bu konu nedir? diye sorarsanız. Kredi kartı işlem borcunun taksitlendirilmesinin farklı, biriken borcun taksitlendirilmesinin farklı olduğudur.  Dolayısıyla kredi kartı borç taksitlendirme işlemleri iki şekilde yapılmaktadır. Maddeler halinde daha iyi bir şekilde açıklamam gerekir ise,

 1. Peşin olarak yapmış olduğunuz alış veriş işlemlerinin taksitlendirilmesi
 2. Ödemekte zorluk çektiğiniz kredi kartı biriken taksitlerin yapılandırma yapılarak yeniden taksitlendirilmesidir.

Sonuç olarak, peşin olarak yapılan alış veriş ve biriken kredi kartı ödemelerinizi taksitlendirme yapabilirsiniz. Peşin olarak alınan ürünlerin banka tarafından taksitlendirme sayıları değişiklik gösterebilir. Aynı şekilde bir çok alış veriş için komisyon uygulanmazken, bazı alış verişleriniz için de banka komisyon alabilir.

Kredi kartınıza daha önce ödemiş olduğunuz senelik aidatların geri alına bileceğini biliyor musunuz? Kredi Kartı Yıllık Aidat Ücreti İadesi Alma sayfamızda nasıl alabileceğiniz öğrene bilirsiniz.

Bu durum biriken kredi kart borçlarının taksitlendirilmesi için de geçerlidir. Fakat, kredi kart borç taksitlendirilmesin vadesi alış veriş taksitlendirilmeye göre çok daha uzun olabilmektedir. Peki, yapılan alış verişe ve kredi kartı borçlarının taksitlendirmesi kaç ay olmaktadır.

Kredi Kartı Taksitlendirme Kaç Ay Olmaktadır?

Kredi kartı ile peşin olarak satın almış olduğunuz mal ve hizmet harcamalarını taksitlendirme yapabilmektesiniz. Peşin harcamalar için taksitlendirilme yapılabilme imkanını BBDK tarafından alınan karar belirlemiştir. Yine aynı şekilde yapılan harcamanın kaç ay taksit olacağını da bu kararla belirler. BBDK yayınladığı Kredi Kartları Taksit ve Sınırları 8198 karar ile bu iki imkanı tüketicilere şu şekilde sağlamaktadır.

 • Metin 1: -Mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya
  ödemenin ertelendiği dönemler de dâhil olmak üzere, kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal
  ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde en fazla on iki aya kadar taksitlendirmesi.

Bu madde ile bankalara kredi kartlarıyla müşterilerin peşin harcamaların en fazla 12 ay kadar taksitlendirilmesinin önü açılmıştır. Alınan aynı karar ile yapılan harcamanın cinsine ve fiyatına göre kaç taksit uygulanması gerekildiği belirlenmiştir. BBDK Kredi Kartı Taksit Sayısı Tebligatı yer alan bu taksitlendirme sayılarının kaç olduğu ise şu şekilde yer almaktadır.

Kredi Kartı Peşin Ödenen Ürün/Hizmet Harcamalarına Taksit Sayısı
Ürün/Hizmet Taksit Sayısı
Konaklama, seyahat acenteleri, hava yolu harcamaları 3 Ay
TV, video kamera, tablet, ses sistemi gibi elektronik alet alımları 3 ila 4 Ay
Sağlık ürünlerinin alımları 3 ila 9 Ay
Mobilya ve elektrikli eşya alımları 3 ila 12 Ay
Kuyumculuk 8 Ay
Kulüp dernek ödemeleri 6 Ay
Yurt dışı ilişkin harcamalara 3 Ay

BDDK tarafından paylaşılan kararnamede ürün ve hizmet guruplarına göre uygulanacak olan kredi kartı taksit sayısı bu şekilde yer almaktadır. Güncel olarak sizde BDDK tebligatında yer alan kredi kartı taksit sayılarını buradaki bağlantıdan takip edebilirsiniz.

Kredi Kartıyla Peşin Cep Telefonu Aldıktan Sonra Taksitlendirme Olur mu?

Kredi kartlarında taksit kısıtlaması geldikten sonra kuşkusuz en çok cep telefon satışları bu durumdan etkilendi. Cep telefonun yanı sıra bir çok elektrik ve elektronik alet alımlarına konulan taksit kısıtlanması bankalar tek çekim sonrası uyguladıkları taksitlerle çözüm buldu. Yukarıda sizlerin de görmüş olduğunuz gibi böylece nakit alınan bir çok ürün 12 aya kadar taksitlendirme bankalarca yapıla bilinmektedir. Peki cep telefonları kredi kartıyla peşin alındıktan sonra taksitlendirme oluyor mu?

Bunu cevabı ise ne yazık ki hayır. Çünkü, cep telefonu dahil olmak üzere bir çok ürün BDDK tarafından yayımlanan mevzuatta taksit kısıtlaması içerisinde yer almaktadır.

Peki, cep telefonu haricinde hazır yeri gelmişken peşin alınan hangi ürünlere taksit yeniden uygulanmaz.

 • Doğrudan pazarlama ile ilgili yapılan harcamalar
 • Kozmetik
 • Akaryakıt
 • Hediye çeki
 • Yemek
 • Gıda alış verişleri
 • Alkollü içecekler

Bu ürünleri yalnız illa kredi kartıyla taksitli olarak sahip olmak isterseniz size bir çözüm önerisinde buluna biliriz. O ise tüm alış verişlere halen ticari kredi kartlarında taksitlendirmenin devam etmesidir. Cep telefonu dahil olmak üzere taksitli alış veriş yapmak için böylece ticari kredi kartı almanız yeterli olacaktır. Ticari Kredi Kartı Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? başvuru için tüm şartları öğrene bilir, anına müracaatınızı gerçekleştire bilirsiniz.

Kredi Kartı Taksitli Alış Veriş Nasıl Oluyor?

Kredi kartlarının belki de bizlere sağladığı en büyük avantajı taksitli olarak ürün ve hizmet tedarikine imkan sağlamasıdır. Kredi kartı taksitli alış veriş nasıl oluyor derseniz de sizlere bunun için şuan uygulamada olan iki yoldan bahsedebilirim.

 1. Kredi kartınızın anlaşmalı olduğu mağazalardan direk satın alacağınız ürüne vade farklı yada farksız olarak taksitli alış veriş yapılaması
 2. Mağaza taksit uygulamasa bile bankanın taksitlendirme imkanı sağlaması

Bu maddelerden birincisi için sizin herhangi bir işlem yapmanız gerek yoktur. Doğrudan taksit uygulanan bir ürünü mağazadan taksitlendirme yapabilirsiniz. Ama, mağaza taksit uygulamıyor ise şayet bu kez taksitlendirme yapmak için sizin bir kaç işlemi yerine getirmeniz gerekir. Bu işlemin nasıl yerine getirileceğini ise aşağıda sizler için yer verdim. Nasıl yapacağınıza geçmeden önce ama sizlerin menfaatine olan bir bilgiyi daha paylaşmamak istiyorum. Aidatsız En İyi 10 Kredi Kartı Başvurusu da bulunarak ömür boyu kart aidatı ödemek zorunda kalmayacağınızdır.

Kredi Kartı Borç Taksitlendirme Nasıl Yapılır?

Peşin olarak satın aldığınız bir ürünü bankanızın sağlamış olduğu imkanlar kapsamında yeniden taksitlendirme yapabilirsiniz. Nasıl yapılacağına geçmeden önce ufak bir hatırlatma da bulunmam gerekiyor. O ise taksitlendirme yapılacak olan ürünün BDDK tarafından yayımlanan mevzuatta taksit yasağından olmamış olmasıdır. Biz yukarıda taksit kısıtlamasında olan ürünlerin hangileri olduğunu sizlere bir tabloda yer verdik. Ama isteseniz güncel mevzuatı isterseniz sizler buradan erişerek kontrol edebilirisiniz. Mevzuatta şayet taksitlendirme kısıtlamasında yer almıyor ise de taksitlendirme için tavsiye edeceğim şu 3 yoldan birini seçe bilirsiniz.

 • Bankanın müşteri hizmetlerini arama
 • Bankanın bireysel müşteriler departmanına şahsen başvuru yapma
 • İnternet bankacılığı üzerinden taksitlendirmeyi kendiniz sağlama

Bu 3 yöntemden en çok İnternet bankacılığı olanını seçmekteyim. Sizde bu tercihte bulunacaksanız ise izlemeni gereken yol şu şekildedir.

 1. Bankanıza ait mobil İnternet uygulamasını google play den indiriniz.
 2. Bankanızdan almış olduğunuz şifreniz ile giriş yapınız
 3. Kredi kartları harcamalarına geliniz
 4. Yapmış olduğunuz alış verişin yanında yer alan taksitlendir butonuna basınız
 5. Uygulanacak olan taksit sayısını belirleyin
 6. İşlemi tamamlayın.

Bu şekilde aşağıda yer alan faiz oranlarıyla anında peşin olarak yapmış olduğunuz kredi kartı harcamalarınız taksitlendirilmiş olacaktır.

Ekim 2022 yılı için Halk Bankasının sizler için sunduğu taksitlendirme aylık %1.89 faiz imkanlarıyla sağlanmaktadır. En fazla 12 ay vadeli olarak taksitlendirme yapabilirsiniz. Örnek ödemeniz ise şu şekilde oluşur.

Miktar Vade (Ay) Aylık Ödeme Toplam Maliyet
3.000 TL 12 286,74 TL 3.440,85 TL
7.500 TL 716,84 TL 8.602,12 TL
10.000 TL 955,79 TL 11.469,46 TL
12.500 TL 1.194,74 TL 14.336,81 TL

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın