Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

1300 TL Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl ve Nereye Yapılır? (DESTEK FORMU)

2022 ve 2023 yıllarından önce kırtasiye yardım parası 1.250 TL olarak verilmiştir. Şimdi ise Bin 300 TL olarak sizlere bu yardım verilmektedir. Bu yardıma muhtaç aileler için verilen destek ödemeleri PTT veya IBAN aracılığı ile hesaplarınıza yatacaktır. Siz değerli vatandaşlarımız için verilen bu 1.300 TL'ye varan okul ihtiyaçlarına yönelik verilen bu yardım parasının başvurusu 3 yöntem ile verilmektedir. Bu 3 yöntemin ne olduğunu merak edenler için izlemesi gereken yollar şu şekildir. 1. Bağlı olduğunuz belediyeciler. 2. Kaymakamlıklar aracılığı ile Sosyal Hizmetler Merkez Müdürlükleri ile başvuru yapmak. 3. e-Devlet aracılığı ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olan Sosyal Yardım Başvuru Formu doldurarak yardım başvurusu yapabilirsiniz. 

1300 TL Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl ve Nereye Yapılır? (DESTEK FORMU)

 

Siz değerli muhtaç ailelerimiz için okul öncesi ihtiyaçlarınız için kalem, silgi, çanta, önlük gibi ihtiyaçlarınızı devlet tarafından hangi kurumlar ile yapacağınızı görmüş oldunuz. Bu başvuru için sizden hangi şartlar istenmekte onu da yine bu yazımda sizlere için yer vereceğim. Bu yazımda merak edilen bütün konuları şu başlıklarda topladık. Bu başlıklar ise şu şekildir. 1.  Kırtasiye yardım başvurusunun şartları nelerdir? Kimler alabilir? 2. Kırtasiye yardımı başvurusu için sizlerden istenen evraklar nelerdir? 3. 1.300 TL kırtasiye yardımı başvurusu için nereye başvuru yapmamız gereklidir. 4. e-Devlet üzerinden kırtasiye başvurusunu nasıl yapılmaktadır. 5. Kaymakamlık üzerinden kırtasiye başvurusu nasıl yapılır? 6. Belediyeler aracılığı ile kırtasiye yardımı yapmak nasıl olmaktadır. 7. Kırtasiye yardım parası ne zaman ödenecektir. (PTT IBAN) Bütün bu merak edilen konuların cevabını yazımda bulacaksınız.

Not: Devlet tarafından verilen bütün yardımların neler olduğunu merak ediyorsanız sayfamızı takip etmeniz gerekmektedir.

Kırtasiye Yardımı Şartları Nedir? Kimle Alabilir?

Devlet tarafından ihtiyaç sahiplerine birden fazla yardım kapısı açılmaktadır. Devlet kanalları dışında yerel belediyelerde ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara yardım imkanı sunmaktadır. Yardıma muhtaç ihtiyaç sahiplerine verilen bu yardımların bir tanesi de kırtasiye yardımlarıdır. Bu kırtasiye yardımı ise yılda bir kere verilmektedir. Eğer maddi sıkıntı çeken bir aile iseniz bu yardımları almak için bazı şartların sizde olması gerekmektedir. Peki sizden istenen bu kırtasiye şartları nelerdir ve kimlere kırtasiye yardımı verilmektedir. Peki bu şartlar nedir? Kimlere kırtasiye yardımı verilir? Bunu aşağıda maddeler haline sizlere verdim.

 • Aylık gelirin kişi başı asgari ücretin 1/3 oranında olmalıdır. Bunun hesabı ise asgari ücreti 5.500 TL üzerinden hesaplamasını yaptığımızda 5.500/3: 1.833 TL üstünde bir gelire sahip olmamanız gerekmektedir.
  • Sizlere bunu şu şekil bir örnek ile anlatmak isterim. Bir ailede asgari ücretli çalışan bir kişi olduğunu düşünelim. Bu ailede ise kişi başına düşen gelir 1.833 TL olmaktadır. Bu aile kırtasiye yardım başvurusunda bulunabilir. Ama ailede başka bir asgari ücretli bir çalışan daha var ise ne yazık ki bu geliri alamamaktadır. Bu hesaplamayı yapamazsanız eğer bizlere yorum attığınızda sizlere konu hakkında dönüş yapılacaktır.
 • Doğal afete maruz kalmış ailelerin çocuklarına bu yardım yapılmaktadır. (Sel, Deprem ve heyelan gibi)
 • Hiç geliri olmayan ve kirada yaşayan ailelerin çocukları için bu yardım verilmektedir. (SGK) kaydı olmayan.
SED Yardımı Alanlar Kırtasiye Yardım Başvuru Yapabilirler Mi?
Evet yardıma muhtaç olarak onay aldığı için bu yardımı almaktadırlar. Onun için kırtasiye yardımını da alabilirler.

Sizlerden gelen yoğun talep doğrultusunda sizlere kırtasiye yardımı kimlere verilir ve şartlarının ne olduğu açıklamış olduk. Sizlere bu başvuruyu şahsen yapacak kişiler için hangi belgeler istenmekte bir alt başlıkta bunları göreceğiz. Daha sonrasında ise kırtasiye yardımı başvurusu için nereye nasıl başvuru yapabiliyorsunuz onlar ele alacağız.

Kırtasiye Yardımı Başvurusu İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

Her yardımda olduğu gibi kırtasiye yardımında da sizlerden belli başlı belgeler istenmektedir. Eğer bu yardım başvurusunu internet ortamından yapmayacaksınız aşağıdaki sizlere vereceğim belgeleri kesin olarak hazırlamanız gerekmektedir. Kırtasiye yardımı alabilecek olan yardıma muhtaç aileler için istenen belgeler şunlardır.

 1. e-Devlet üzerinden alacağınız SGK hizmet dökümü istenmektedir. Bunun için yapmanız gereken ise adres: https://www.turkiye.gov.tr/4a-hizmet-dokumu)
 2. Okul tarafından alabileceğiniz öğrenim belgesi.
 3. Çalışmayan aileler için alınan fakirlik belgesi.
 4. Çalışan aileler için gelir belgesi istenmektedir. Çalıştığınız iş yeri personel bölümünden alabilirsiniz.
 5. Aile bireylerinin kimlik belgeleri.
 6. Kiracı iseniz kira kontratı.
 7. İşsiz iseniz İŞKUR kayır belgesi almanız gerekmektedir.

Evet arkadaşlar sizlerden kırtasiye yardımı için istenen belgelerin neler olduğunu anlatmış olduk. Sizlere şahsi olarak yapılacak olan kırtasiye yardımı için hangi belgeler lazım olmakta verdik. Şimdi bu başvuruyu nereye ve nasıl başvuru yapacaksınız görelim.

1.300 Kırtasiye Yardım Parası Başvurusu Nereye Yapılır?

Arkadaşlar kırtasiye yardım destek başvurusunu nereye yapabilirim derseniz sizlere hemen bu sorunun cevabını vermek isterim. Bu sorunuzun cevabı 3 adet adresten geçmektedir. Bu 3 kurumda resmi kurum olduğunu sizlere söylemek isterim. Bu 3 resmi kurumun 2 tanesi aynı kurum üzerinden yapılmaktadır. Bunun haricinde diğer kurum için ise kırtasiye yardımını veren yer 1 tanedir. Bundan dolayı sizlere şunu söyleyebilirim. Kırtasiye yardımı başvurusu yapmak için her iki kurum üzerinden de başvuru yamanızı tavsiye ederim. Bu kurumlar neler ilk olarak onları bir görelim.

 1. e-Devlet aracılığı ile ”Sosyal Yardım Başvurusu Formu” doldurarak kırtasiye yardımı başvurusu yapmak.
 2. Bağlı olduğunuz kaymakamlıklarda bulunan ”Sosyal Hizmetler Müdürlük” daireleri aracılığı ile başvuru yapmak.
 3. Yine bağlı olduğunuz belediyeler aracılığı kırtasiye yardım başvurusu yapabilirsiniz.

Yukarıda da sizlere söyledik. Bu başvuruların 1. ve 2. sıradakiler aynı yere çıkmaktadır. Yani bu başvuru için izlenecek yol aynı diyebiliriz. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına aracılığı ile yapacağınız bu başvuru için 2 alandan başvuru yapılır. Bunun haricinde ise başvurular sizlerin bağlı olduğu belediyeler aracılığı ile yapılmaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına olan Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne ve belediyeler aracılığı bu başvuruları nasıl yapacaksınız alt başlıklarda göreceksiniz. Bunun için ilk olarak e-Devlet üzerinden kırtasiye yardımı nasıl başvurusu yapıldığını hem görsel hem de yazılı olarak sizlere vereceğim. Bunun için alt 👇 başlığa bir göz atalım.

e-Devlet Üzerinden Kırtasiye Yardım Parası Başvurusu Yapmak

Kırtasiye yardım parası 2022 2023 öğretim dönemi için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 1.300 TL hak sahiplerine destek vermektedir. Tabi öğrenim dönemi başlamadan sizlerin de bu yardım başvurusuna başvuru yapmanız gerekmektedir. Kırtasiye yardımı başvurusu için sizlere bakanlık toplamda 2 seçenek sunduğunu söylemek isterim. Bunun 1. olmazsa olmaz e-Devlet üzerinden kırtasiye başvurusu yapmak. 2. si ise Kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Hizmetler Müdürlükleri aracılığı ile başvuru yapmak. Bu işlemi en hızlı şekilde yapmak isterseniz eğer sizlere önereceğim başvuru alanı e-Devlet üzerinden kırtasiye yardımı başvurusu yapmanızdır. Eğer e-Devlet üzerinden başvuru yapacaksanız eğer giriş şifreniz olması gerekmektedir.

Şimdi gelelim e-Devlet üzerinden nasıl kırtasiye yardım başvurusu yapabileceğiz görelim.

 1. https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti Bu adresi tıklayarak giriş yapınız. Eğer daha önceden e-Devlet sistemine giriş yapmadıysanız şifrenizi girerek GİRİŞ sekmesini tıklayınız. Giriş dedikten sonra ise karınıza çıkacak +YENİ BAŞVURU sekmesini tıklayınız. blank
 2. Şimdi karşınıza ONAY VE BİLGİLENDİRME FORMU çıkması gerekmektedir. Burada çıkan yazıyı çok dikkatli bir şekilde okuyalım. İlk olarak ise; ”Kişisel Verilerin Temini, İşlenmesi ve Korunmasına İlişkin Aydınlatma ve İzin MetniblankBu işlemi yaptıktan sonra sayfanın alt kısmında yer alan KABUL VE BEDAN EDİYORUM kutucuğuna bir işaret koyarak BAŞVUR sekmesini tıklayınız. blank
 3. Karşımıza şimdi KİMLİK BİLGİLERİ formu çıkacaktır.  Karşımıza çıkan bu bilgileri dikkatlice kontrol ediniz. Eğer yanlış bililer var ise düzeltelim ve DEVAM sekmesine tıklayınız.blank
 4. Şimdi yapılması gereken BAŞVURU FORMU bölümünü doldurmanız gerekmektedir. Buradaki bilgiler şu şekildir.
  1. Eğer daha önceden Aile Destek Programına Başvurusu yaptıysanız işaretleme yapabilirsiniz.
  2. Herhangi bir geliriniz varsa muhakkak belirtiniz.
  3. Kırtasiye yardım desteği ödemesinin yatacağı IBAN numarasını yazınız. IBAN Hesap Numarası Nedir? Kaç Haneli? Nerede Yazar? Bu yazım aracılığı ile ulaşabilirsiniz.
  4. Sosyal bir yardım alınıp alınmadığını belirtiniz.
  5. Ev sizin mi veya kirada mısınız belirtiniz.
  6. Evde siz hariç kaç kişi yaşıyor ise belirtiniz.
  7. 11 haneli T.C kimlik numaranızı, adınız, soyadınız, ve iletişim bilgilerinizi giriniz.
  8. Beraber yaşadığınız kişilerin gelirlerini belirtiniz.
  9. Ev halkında askeri görevini yapıp yapmayan kişileri belirtiniz.
  10. Bir birikiminiz var ise belirtiniz.
  11. Yaşadığınız evde engelli olan kişi var ise bildiriniz.
  12. Evde yaşayan kişilerin 65 yaş üstü var ise belirtiniz.
  13. Toplam hane gelirini belirtiniz.
  14. Çocuğunuzun okuduğunu ise EVET diyerek belirtiniz.
  15. Eğer 0 ile 72 aylı arasında bulunan çocuğunuz var ise belirtiniz.
  16. İkiz bebekleriniz veya üçüz bebekleriniz 0/24 aylık ise belirtiniz.
  17. Kronik rahatsızlığı olan kişiler var ise belirtiniz.
  18. Destek cihazlarına bağımlı olarak yaşayan kişi var ise bildiriniz.
  19. Herhangi bir sağlık güvencesi var ise belirtiniz.
  20. Eğer hamilelik yani gebe olan var ise belirtiniz.
  21. Nikahlı olup eşi ölen (vefat) eden kişi varsa belirtiniz.
  22. “İHTİYAÇ TALEPLERİNİZİ AÇIKLAYIN” bölümüne yazmanız gereken şunlardır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 2022 2023 öğretim dönemi için verilen 1.300 TL ücretinden yoksul durumda olduğum için yararlanmak istiyorum. Yazmanızdan sonra DEVAM sekmesine basarak ilerleyelim. blank

Bütün bu işlemler bittikten sonra 4. ÖN İZLEME formunda doldurduğunuz bütün bilgileri kontrol ediniz. Daha sonrasında ise 5. İŞLEM SONUCU bölümünden işlemin neticesi karşınıza çıkacaktır.

Arkadaşlar e-Devlet üzerinden kırtasiye yardım başvurusu tam bu şekil yapılmaktadır. Bu dediklerimi harfiyen yerine getirirseniz başvuruyu yapmış olacaksınız. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı bulunan Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne kırtasiye yardımı başvurusu yapmak için başka hangi yöntem var derseniz hemen açıklayayım sizlere. Bunun için Kaymakamlık binalarına giderek başvuru yapabilirisiniz. Hadi alt 👇 başlıkta nasıl yapıldığını bir görelim.

Kaymakamlık Üzerinden Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kaymakamlık üzerinden kırtasiye yardımı nasıl yapılır? Bu sorunun cevabını bilmiyorsanız eğer sizlere bu alt başlıkta anlatacağım. Tabi bu konuyu anlatmadan önce bilmenizi istediğim bir kaç önemli konun olduğunu sizlere söylemek isterim. Bu bilemeniz gereken konu ise 1. Kaymakamlıklarda kırtasiye yardımı diye bir şey söz konusu değildir. 2. ise Kaymakamlık binasında yer alan Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından başvuru yapıldığı için bu yardımı herkes Kaymakamlık başvuru adı altında bilmektedir. 3. konu ise Kaymakamlık binasında bulunan Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine başvuru yapılması ile e-Devlet üzerinden yapılan başvuru aynı bakanlığın önüne düşmektedir. Yani her ikisinin de aynı olduğunu sizlere söyleyebilirim. Kaymakamlık binasından yapacağınız kırtasiye yardımı başvurusu için sizlere bu bilgileri verdikten sonra nasıl başvuru yapacaksınız onu bir görelim.

 1. İlk olarak ikametgah adresinizin bulunduğu Kaymakamlık binasına gitmeniz gerekmektedir.
 2. Daha sonrasında ise bina girişindeki görevli kişiden Sosyal Hizmetler Müdürlüğü nerede olduğunu öğrenmeniz gerekmektedir.
 3. Sosyal Hizmetler Müdürlüğü birimine giderek, sizlere yukarıda verdiğim evrakları teslim etmeniz gerekmektedir.
 4. Daha sonrasında memura kırtasiye yardımı almak istediğinizi beyan ediniz.

Evet arkadaşlar Kaymakamlık binasına gittiğinizde izlemeniz gereken yol bu şekildir. Son olarak bir ilave etmek isterim sizlere Sosyal Hizmetler Müdürlüğünde bulunan memur sizlere bir kaç soru sorabilir. Bu sorularında cevabını verdikten sonra sizlerde artık kırtasiye yardımı başvurusu yapmış olacaksınız.

Kaymakamlık kırtasiye başvurusu bu şekil olmaktadır. Şimdi sıra geldi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü dışında bu kırtasiye yardımı nasıl alınmakta bir görelim.

Belediye Kırtasiye Yardım Başvurusu Veriyor Mu? Başvuru Nasıl Yapılır?

Bağlı olduğunuz belediyeler yardıma muhtaç olan ailelere bir çok yardımlarda bulunmaktadır. Bu yardımların önde gelenleri şunlardır. Kömür, gıda, maddi, giyim ve okuyan öğrencilere yardımlar il başta gelenlerdir. Belediyelerin okuyan öğrencilere yardımı ise “Kırtasiye Desteği” adı altında yapılmaktadır. Belediyelere göre bu destek oranları değişmektedir. Bu yardımı A belediyesi 500-600 TL civarında vermekte, B belediyesi ise bu kırtasiye desteğini 1.250/1.300 TL civarında vermektedir. Bazı belediyeler ise bunu nakdi yardım yerine kendilerinin oluşturdukları bir set ile öğrencilerin kırtasiye ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar. Sizlere şu şekil bir açıklama yapmak isterim. Hangi belediye ne kadar yardım yapmakta bunu söylemem oldukça zordur. Ama belediyelere kırtasiye yardım başvurusunu nasıl yapılacağını sizlere söyleyebilirim. Bunun için izlemeniz gereken yol şu şekildir.

 1. Bağlı olduğunuz belediye binalarına giderek şahsen bu yardım başvurusunu bulanabilirsiniz.
 2. Türkiye genelindeki bütün belediyelerin bulunduğu “WEB” siteleri aracılığı ile.

Bunun için sizlere 1. maddeyi anlatmama hiç gerek yok diyebilirim. Bunun için direk belediyeye gitmeniz gerekmektedir. Ama 2. madde için yani internet üzerinden nasıl kırtasiye yardım başvurusunu yapacaksınız göreceğiz. Bunun için aşağıdaki yolları izleyebilirsiniz.

 1. https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 bu adrese giriş yapınız. Eğer daha önceden e-Devlet şifresi girerek giriş yaptıysanız direk sizleri “e-Belediye Bilgi Sistemi Sosyal Yardım Talebi ve Sorgulama” sayfasına yönlendirileceksiniz. Buradan da UYGULAMAYA GİT sekmesini tuşlayalım. blank
 2. Şimdi sizlere BELEDİYE YARDIM BAŞVURUSU FORMU karşınıza çıkacak. Karşınıza çıkan bu formu aşağıdaki bilgileri girerek doldurunuz.
  • Hangi belediyeden bu yardımı alacaksınız o belediyeyi seçiniz.
  • Kimlik bilgilerinizi muhakkak kontrol ediniz.
  • Daha sonrasından adres bilgilerinizi kontrol ediniz.
  • Ev halkının kimlik bilgilerini kontrol ediniz.
  • İletişim bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir.
  • Sosyal yardım bölümünden “KIRTASİYE YARDIMI” seçeneğini seçmeniz gerekmektedir. blank
  • Şimdi ise aydınlatma metnini işaretleme yapınız açılan metni okuyup okudum işaretini yapınız. Daha sonrasında ise ONAY VERİYORUM deyip KAYDET demeliyiz.blank

Bütün bu istenen bilgeleri ve işlemleri yaptıktan sonra belediye üzerinden kırtasiye yardım başvurusunu yapmış olacaksınız. Sıra geldi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü aracılığı ile verilen bu kırtasiye yarım parası ne zaman yatacak onu göreceğiz.

Kırtasiye Yardım Paraları PTT IBAN Üzerinden Ne Zaman Ödenecek?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı faaliyet gösteren Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından verilen 1.300 TL yardım parası iki ayrı şekilde yatmaktadır. Bunlardan ilki e-Devlet üzerinden yada şahsen Kaymakamlık binasından başvuru sırasında verdiğiniz IBAN numarasına yatmaktadır. İkinci bir yöntem ise PTT üzerinden şahsınız ile bu yardımı alabilirsiniz. Belediyelerden alacağınız yardım parasını ise bizzat belediye binalarından verilen yardım kartları ile alabilirsiniz. Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ve belediyeler tarafından verilen bu yardımların ne zaman verileceğini merak edilenlere hemen söyleyeyim. EYLÜL ayının ilk haftası yatacaktır.

Tabi bu kırtasiye yardım ödemeleri illere göre değişkenlik göstermektedir. Bu konu hakkında sizlerden küçük bir isteğim olacak. Eğer bu kırtasiye yardımını alan kişiler yazımızı okudu ise diğer arkadaşlarında bilgilendirmesi için yatan paranın gününü ve miktarını yorum kısmına bırakınız. Birde sizlere bu konu hakkında bir video bırakıyorum. Bu video aracılığı ile de bilgi sahibi olabilirsiniz.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın