Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

Bankadan 16 Haneli IBAN Numarası Nasıl Alınır? Kartın Neresinde Yazar?

Bankadan 16 Haneli IBAN Numarası Nasıl Alınır? Kartın Neresinde Yazar?

 

IBAN numarası hayatımıza girdikten sonra para transfer işlemleri çok daha hızlı ilerledi. Öyle ki bir kişinin IBAN numarasını biliyorsanız ismini hatta banka şube kodunu dahi bilmenize artık gerek kalmadı. Peki, nedir bu IBAN numarası? ne işe yarar? Yada IBAN numarasını nasıl ve nereden alabilirsiniz? İşte sizlere 16 haneli IBAN numarasını kredi ve banka kartı üzerinden dahi bulabileceğiniz en kolay 4 yöntem.

Banka IBAN Numarası Nedir? Ne İşe Yarar?

Banka IBAN numarası nedir? cevaplamadan sizlere ilk olarak IBAN kelimesinin İngilizce ve Türkçe olarak açıklamasını yapmak istiyorum. İngilizce olarak IBAN kelimesi International Bank Account Number denilmektedir. Türkçe olarak ise bu kelimenin anlamı Uluslar Arası Banka Hesap Numarası anlamına gelmektedir. Adından da anlaşılacağı gibi IBAN bir uluslar arası banka hesap numarası denilmektedir. IBAN numarası nedir? Türkçe ve İngilizce olarak açılımı ile birlikte yanıtladık. Şimdi geldik ne işe yarar? sorusunu yanıtlamaya.

blank

Aslında IBAN ne işe yarar? bunun yanıtı isminden de anlaşılmaktadır. Ama, biz bir kerede sizlere kendi aksanımızla bunu anlatmak istedik. Arkadaşlar IBAN bir banka hesap numarasıdır. Tek yaradığı iş ise hesaplar arasında para transfer işlemlerinin daha hızlı ve güvenilir bir şekilde sağlanmasıdır. Bunun haricinde açıkçası başka bir işe de yaramaz 🙂

IBAN Numarası Kredi ve Banka Kartın Neresinde Yazar?

IBAN numarası kredi ve banka kartının neresinde yazdığını sizlere şu şekilde bir açıklama yapayım. Şimdi arkadaşım ilk olarak bilmeniz gereken her bankanın banka kartında veya kredi kartında bu numara yazmaya bilir. Tabi yazan bazı banka kartları da bulunmaktadır. Ama genel itibari ile hesap numarası veya kart numarası bulunmaktadır.

blank

Yukarıda belirtiğim gibi Ziraat Bankasının banka kartında IBAN numarası bulunmaktadır. Ama bir çok bankada bu numarayı göremezsiniz. Peki bu IBAN numarası ne işe yarar ve nerelerde kullanılır birazda sizler bir alt başlıkta ondan bahsedeyim.

IBAN Numarası İle Neler Yapabilirsiniz?

IBAN numarası ile neler yapılır şimdi birlikte görelim. Evet arkadaşım IBAN numarası ile ne gibi işlemler yapılır neye yarar şimdi görelim. Örneğin hesap numarası ile bir çok bilgi girip para göndereceğiniz yerine cep şubesi ile direk para gönderimi yapabilirsiniz. Başka ne işlemleri yapabilirsiniz. Örneğin bir araba ile anlaştınız ve para gönderimi yapacaksınız ne yapmalı yine uzun uzadıya hesap numarası yerine IBAN numarası ile direk gönderim yapabilirsiniz. Daha sonra internet alışverişlerinizde yine IBAN numarası ile para gönderimi yapabilirsiniz. Bence en kolay para gönderim aracı diyebiliriz. Bu saydığım işlemlerin dışında ekstra başka bir işlemlerde kullanılmaz.

blank

Yukarıda da görsel olarak ta belirttiğim gibi IBAN numarası ile para gönderim işlemi yapabilirsiniz. Gerçekten hem en kolay hem de en hızlı para gönderim aracıdır.

IBAN Numarası Üzerinden Şube ve Hesap Numarası Nasıl Bulunur?

Evet şimdi gelelim elimizde bir IBAN numarası var bu numara üzerinden şube ve hesap numarasını öğrenebilir miyiz onu görelim. Aslında evet öğrenebiliriz. sizlere daha önceden IBAN Hesap Numarası Nedir? Kaç Haneli? Nerde Yazar? yazımda detaylı bir şekilde yer vermiştim. Ama yine de sizler için bir kez daha anlatayım. Örnek bir IBAN numarası vererek sizlere bilgileri aktarayım.

  • TR 0001 0000 1111 0000 0000 5001

Yukarıda sizin için verdiğim bu numarada sizlere nasıl şube kodunuzu bulduğunuzu aynı zamanda hesap numaranızda aslında IBAN numaranızda olduğunu anlatacağım. Şimdi soldan 8 hane sonra gelen yani 1111 nolu numara şube numarasıdır. Daha sonrasında ise sondan 8 hanesi de 0000 5001 numarası da sizin hesap numaranızdır.

Ziraat, Halkbank, Vakıfbank Dahil Tüm Bankalardan IBAN Numarası Nasıl Alınır?

Şimdi arkadaşım ister devleti bankası olan Ziraat Bankası, Halkbank veya Vakıfbank olsun isterse de özel bankalar olan Garanti Bankası, Akbank, Denizbank veya Yapı Kredi Bankası olsun hepsine aynı olan şey IBAN numarası almaktır. Her bir banka için ayrı bir yöntem yoktur. Yukarıda belirtmiş olduğum veya belirtemediğim tüm bankalar için eğer bir hesabınız yok ise ilk olarak hesap açtırarak bu IBAN numarasına ulaşabilirsiniz. Eğer hesabınız var ama IBAN numaranızı bilmiyorsunuz o zaman yapmanız gereken şey çok basit ilk olarak müşteri temsilcisini arayarak bu işi öğrenebilirsiniz.  Daha önceden yazdığım bir yazımda Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri Temsilcisine Direk Bağlanma yazımdan yararlanarak müşteri temsilcinize bağlanabilirsiniz. Hemen hemen bütün bankların müşteri temsilcisine bağlanmak aynıdır. Yok ben müşteri temsilcisi ile vakit kaybedemem bana çok acil lazım derseniz o zaman internet bankacılığı veya mobil bankacılığına giriş yapmanız gerekecektir.

blank

Yukarıda sizler için örnek olarak Garanti BBVA bankasının IBAN numarasının nerede olduğundan bahsettim.  Diğer bankalarında aynı bu şekil internet bankacılığı veya mobil bankacılığı aracılığı ile öğrenebilirsiniz.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın