Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

18 Aylık (2 Yıllık) Faizsiz Ziraat Bankası Yem Kredisi Hesaplama

Ziraat bankası yem kredisi sübvansiyonlu olarak 18 ay geri ödemeli olarak verilmektdir. Faiz oranının kaç olduğunu da Ziraat bankasının cari faiz oranı belirler. Çünkü, Hazine Faiz Desteği olarak Ziraat bankasının cari faiz oranına %50 indirim konularak net olarak Ziraat bankasının yem kredisi faiz oranı belirlenir. Ziraat bankasın güncel cari faiz oranının ne kadar olduğunu ise aşağıda göre bilirsiniz. Cari faiz oranına göre ortaya çıkan faiz oranına göre de 18 aylık geri ödeme planı oluşmaktadır.

18 Aylık (2 Yıllık) Faizsiz Ziraat Bankası Yem Kredisi Hesaplama

 

Ziraat bankası bazı durumlarda faizsiz dahi verilmektedir. Böyle durumlarda çoğu hallerde 6 ay ödemesiz dahi verilir. Yem kredisinin üst miktarının kaç lira olacağını ise rehin gösterilen hayvan miktarları belirlenir. Büyükbaş yada küçükbaş hayvan ipoteğine göre de bu miktar değişebilir. Kaç lira ipoteğinize göre yem kredisi alabileceğinizi de bu nedenle aşağıda ayrıca hesaplama yaptık.

18 Ay Vadeli Yem Kredisinin 2022 Faiz Oranı Kaç?

Ziraat bankası sübvansiyonlu olarak bir çok kredi paketini çiftçilerimize sunmaktadır. Hazine faiz destekli olarak sağlamış olduğu bu kredilerin bazıları da faizsiz olarak sağlanır. Faizsiz olarak tarımsal ve hayvansal olarak sağlamış olduğu yatırım kredilerinin hangileri olduğunu 7 Yıl Vadeli Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi de bulabilirsiniz. Yatırım amaçla verilen her ne kadarda bir çok kredi faizsiz olarak sağlansa da 18 ay vadeli yem kredisinin bir faizsiz vardır. 2 yıla yakın geri ödemeli yem kredisinin peki faiz oranı kaç? Önce bu oranın ne kadar olduğunu birlikte bir görelim. Sonrasında ise hesaplama tablomuzu buna göre oluştura biliriz.

Sübvansiyonlu yem kredisinin faiz desteği %50 olmaktadır. Ziraat bankasının cari faiz oranına buna göre %50 indirim sağlanır. Bankanın cari faiz oranı ise yıllık %14 olmaktadır. Buna göre en az bu faiz oranı %50 indirimle  senelik %7.00 olurken en aylıkta %0.58 olmaktadır.

18 ay vadeli yem kredisinin faiz oranı ortalama olarak bu şekilde yer almaktadır. 3 yada 6 ayda bir geri ödemeli iki yıllık olarak da bilinen yem kredisinin geri ödeme planı nasıl oluşturulur?

2 Yıl Geri Ödemeli Yem Kredisi Hesaplama

Çiftçilerimize Ziraat bankasınca verilen bir çok kredinin hesaplamasını yaptık. Bu hesaplamaların tamamını https://www.esnafkredisi.net/zirai/ kategorimizde göre bilirsiniz. Bu sefer yapacağımız hesaplama ise 2 yıl geri ödeme vadeli olarak bilinen ama aslında 18 ay olarak verilen yem kredisidir. 18 ay geri ödemeli yem kredisinin hesaplama işlemi için ele alacağımız faiz oranı ise Ziraat bankasının senelik %17 cari faiz oranıdır. Tabi hesaplama işlemine doğrudan bu oranı ele almayacağız. Sübvansiyonlu olarak uygulanan %50 faiz desteği sonrasını değer alacağız. Buda %14/50= %7.00 senelik faiz oranın aylık oranı olan %0.58 olmaktadır.

Miktar Vade (Ay) Aylık Ödeme Toplam Maliyet
30.000 TL 18 1.779,03 TL 32.022,57 TL
50.000 TL 2.965,05 TL 53.371,00 TL
75.000 TL 4.447,58 TL 80.056,40 TL
100.000 TL 5.930,11 TL 106.741,85 TL

Yem kredisi için 100.000 TL başvuru yapan bir çiftçimiz sizlerin de hesaplama tablomuzda görmüş olduğunuz gibi bir 7 bin TL kadar faiz ödemesi çıkıyor. Bu arada hesaplama tablomuzun ne kadar doğru olduğunu aşağıda takipçimizin bırakmış olduğu yorumda da göre bilirsiniz.

blank

Ziraat bankası tarafından verilen yem kredisinin 18 ay vadeli olarak hesaplaması bu şekilde arkadaşlar. Şimdi tem kredisiyle ilgili diğer bir merak edilen konu olan şartların neler olduğuna geçebiliriz.

2 Yıllık Faizsiz Ziraat Bankası Yem Kredisi Şartları Nedir?

Ziraat bankası her ne kadarda hazine destekli olarak kredi çiftçilerimize sağlasa da başvuru sahibinden şart muhakkak arar. Sübvansiyonlu olarak vermiş olduğu tüm kredilerin şartları çoğunlukla aynıdır. Bu kurul 2 yıla yakın olarak 18 ay vadeli verilen yem kredisi içinde geçerlidir. Peki, 2 yıllık olarak verilen yem kredisinin başvuru şartları nedir?

 1. Muhakkak başvuru sahibinin ÇKS İle Hayvancılık İşletme Belgesi Nasıl Alınır? bahsetmiş olduğum belgelerden birine sahip olması gerekir.
 2. İpotek gösterebilecek büyükbaş yada küçükbaş hayvana sahip olmalıdır. Ayrıca, bu hayvanların küpe numaraları Tarım İl Müdürlüklerinden gözükmesi gerekir.
 3. Hiç bir şekilde devlete vergi borcunun bulunmaması gerekmektedir. Borcu olmadığını da vergi dairesinden alacağı bir belge ile kanıtlaması gerekir.
 4. Hayvancılık aktif bir şekilde yapıyor olması gerekir. Muhtar ve aza onaylı yaptığını kanıtlaması gerekir.
 5. Kredi notu değerinin yem kredisi kullana bilmesi için uygun olması gerekir. Kredi Notu Nedir? Ücretsiz 4 Yöntemle Nasıl Öğrenilir? de detayları öğrene bilirsiniz.
 6. En az iki tane eşlerinin de gönül rızası olan kefil istenilir.

Bu şartları sağlamanız durumunda yem kredisi başvurusunda buluna bilirsiniz. Adınıza ne kadar yem kredisi çıkacağını ise aşağıda ayrıca hesaplamasını yaptığımı bilmenizi isterim.

Ne Kadar Yem Kredisi Kullanabilirim? (Kaç TL Çıkar)

2 yılla yakın tam 18 ay vadeli olarak çiftlilerimize yem kredisi verilmektedir. Bu kredinin başvuru şartlarının neler olduğunu birlikte yukarıda gördük. Bununla birlikte 18 aylık yem kredisinin faiz oranlarına göre hesaplama işlemini de ayrıca yaptık. Şimdi ise yine yem kredisi için çok merak edilen diğer bir konuya değinmek istiyorum. O da acaba başvuru yaparsanız adınıza ne kadar yem kredisi çıkar? Kaç TL kadar yem kredisi kullana bilirsiniz? Bunun cevabını verebilmek için ilk olarak rehin edilecek olan canlı hayvanınızın sayısını bilmemiz gerekir. Ayrıca işletmenize giriş yapan ortalama yıllık gelirinizi de bilmemiz lazım. Her ikisini de ne yazık ki bilmediğimiz için biz sizlere ne kadar yem kredisi kullana bileceğinizi örnek hesaplamalarla vereceğiz.

 • Eğer ki 100 küçükbaş anaç koyuna sahip bir işletme iseniz rahatlıkla 50.000 TL kadar yem kredisi kullana bilirsiniz.
 • 200 baş küçükbaş hayvana sahip bir işletmeyseniz 75.000 TL kadar üst limitli yem kredisi kullana bilirsiniz.
 • 300 yada daha üstü bir küçükbaş hayvan varlığına sahip işletmeyseniz 100.000 TL ve üzerinde yem kredisinin kolaylıkla kullana bilirsiniz.

Küçükbaş hayvan sayısına göre kullana bileceğiniz yem kredisi miktarı bu şekilde hesaplanırken, iş büyükbaşa gelince nasıl olur?

 • 10büyükbaş hayvan için 20.000 TL kadar yem kredisi kolaylıkla kullana bilirsiniz.
 • 25 büyükbaş için Ziraat bankası 50.000 TL kadar yem kredisi çıkartır
 • 50 ve üzerinde bir büyükbaş hayvan sürüsüne sahipseniz 100 bin TL yem kredisi kullana bilirsiniz.

Ortalama olarak hayvan varlığınıza göre kullana bileceğiniz yem kredisi üst limitleri bu şekilde hesaplanır değerli arkadaşlar. 300 Küçükbaş Hibe Garantili Çiftlik Projesi Maliyeti ve 1 Etçi Büyükbaş 1 Yılda Maliyeti Nedir? Kaç TL Kazandırır? hesaplamalarını da sizler için ayrıca sayfalarda yaptığımızı belirtmek isterim. Yukarıda yer alan yem kredisi başvuru şartlarına uygun olmayan çiftçilerimize kredi imkanı sağlayan özel bir bankaya başvuru yapmalarını da yine öneririm.

HSBC 12 Ay 24 Ay 36 Ay
%1.92 %2.32 %2.52

Yukarıdaki bu faiz oranına göre sizlere 45 bin tutarında örnek bir kredi ödemesiniz paylaşacağım. Bu kredi tutarını sizin istediğiniz bir tutara da çıkarıla bilineceğini söylemek isterim. Tabi burada sizleri bekleyen bir olay oluyor. Nedir bu olay diyenler için tabi ki kredi  notunuzun değeri çekeceğiniz kredinin tutarını ve faiz olayını değiştirmektedir. Şimdi sizler için ekim ayına özel bu faiz oranı ile kredi hesaplamasını yapalım.

Miktar Vade (Ay) Aylık Ödemeniz Toplam Maliyet
45.000 TL 8 5.554,93 TL 44.439,48 TL
12 3.875,91 TL 46.510,95 TL
16 3.040,17 TL 48.642,64 TL
18 2.762,83 TL 49.731,01 TL
24 2.336,53 TL 56.076,59 TL

HSBC İnternet bankacılığı hesabına sahipseniz, https://bit.ly/2IMY8Ly adresinden giriş yaparak başvuruda buluna bilirsiniz. Değilseniz de size en yakın banka şubelerin adresini buradan bulabilir, başvuruda şubelerden sağlaya bilirsiniz. Birde 2022 yılında Tarım Kredi “0” faizli Kurban vadeli ödemeli kredi imkanı sunmaktadır. Bu kredinin şartlarını ise aşağıda sizlere belirteceğim.

Tarım Kredi Kooperatifinin Sıfır Faizli Kurban Vadeli Yem Kredi Şartları Nelerdir?

2022 yılında Tarım Kredi Kooperatifinin kurban ödemeli sıfır faizli yem kredisi imkanı sunmaktadır. Bu pandemi döneminde çiftçilerin yanında olduğunu da göstermiş olmaktadır. Bu kredinin asıl amacı ise Kurban Bayramı öncesi hayvan yetiştiricilerinin yanında olmaktır. Kurbanlık olarak sattığı hayvanlardan elde ettikleri gelirlerle bu sıfır faizli krediyi ödemelerini istemektedir. Bu sayede Türkiye’de hayvan yetiştiriciliği yapan  çiftçilerimize çok güzel bir imkan sunulmuştur. Bu imkan sayesinde 30 Temmuza kadar hiç bir maliyet yansımayacaktır.

blank

Bu çok güzel imkandan hayvancılık yapan ve ÇKS belgesi olan her çiftçi yararlanabilir. ÇKS belgesinin ne işe yaradığını sizlere ÇKS İle Hayvancılık İşletme Belgesi Nasıl Alınır? makalemde yer vermiştim. Şimdiden sizlere “0” faizli bu yem kredisi hayırlı uğurlu olsun.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 7 Average: 3.7]
Ziyaretçi Yorumları - 1 YORUM
 1. blank Ahmet dedi ki:

  Arkadslar benim yem kıredi borcum var ödemesi eylül ayında erken yatırıp çekme şansım varmı

Bir Yorum Yazın