Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

2 Farklı KOSGEB Desteklenen Sektörler NACE Kodları 2022

KOSGEB hangi işlere hibe veriyor? Bu sorunun yanıtını KOSGEB desteklenen sektörler NACE kodlarına bakarak öğrenebilirsiniz. Böylelikle kimler hangi kuracakları işler için kurumdan yararlanabilir görmüş olurlar. NACE kodunuzu öğrendikten sonra; ne kadar KOSGEB'den hibe desteği alacağınızı ve İleri mi? Geleneksel mi? girişimcilik eğitimlerine katılmanız gerektiğinizin de bilgi sahibi olmuş olursunuz.

2 Farklı KOSGEB Desteklenen Sektörler NACE Kodları 2022

 

2022 yılında da KOSGEB yeni iş kuracak olan girişimcilere 2 destek programı ile hibe vermektedir. NACE kodunuza göre yararlanacağınız bu programların bir tanesi Geleneksel Girişimcilik Destek Programıdır. Kuruluş desteği olarak sağlanan bu programı yanı sıra bir de makine/teçhizat alımları için oluşturulmuş destek programı vardır. Bu programın adı da İleri Girişimcilik Destek Programı olmaktadır. Bu iki destek programlarından hangisinden yararlana bileceğinizi de sadece iş fikrinize ait NACE kodu belirler. İş fikrinize ait NACE kodunuzun ne olduğunu da bilmiyorsanız, bunun yanıtı verdiğimiz destekle birlikte aşağıda öğrenebilirsiniz.

KOSGEB Destekleri Nelerdir?

KOSGEB destekleri yeni girişimciler ile KOBİ’lere olmak üzere ikiye ayrılır. İşletmesini kurmuş olan KOBİ şayet KOSGEB desteklenen sektörler içerisinde yer alan NACE kodları ile faaliyet gösteriyor ise kurumdan bir çok program ile destek alabilir. Bunun yanı sıra yeni iş yeri kuracak olan girişimciler de KOSGEB üzerinden 2 farklı program ile destek alabilmektedir. KOSGEB Girişimcilik Destekleri ana adı ile oluşturulan bu programa ait alt 2 destek programının isimleri şunlardır.

 1. Geleneksel Girişimcilik Destek Programı
 2. İleri Girişimcilik Destek Programı

Yeni iş yeri kuracak olan girişimcilere verilen bu iki farklı destek programı için NACE kodları da iki kısıma ayrılmaktadır. Alacağınız ”Girişimcilik Eğitimi” sonrası ayrıca başvuru yapacağınız ”Girişimcilik Destek Programı” için iş fikrinizin hangi NACE kodu tablosunda yer aldığını mutlak suret ile bilmeniz gerekir. Peki, bunu nasıl bile biliriz? Yani, KOSGEB Destekleri nelerden oluşturulduğunu en kolay yoldan nasıl öğrenebiliriz? Bunun için ilk olarak KOSGEB ile neler yapabilirim? konusunu okuyup iyice pekiştirmeniz gerekir.

KOSGEB İle Neler Yapabilirim?

KOSGEB 2009 senesinden sonra bir çok alanda desteklerini arttırmıştır. Her ne kadarda 2019 yılında yapmış olduğu düzenleme ile destek vermiş olduğu sektörler de biraz kısıtlamaya gitmiş olsa da halen bir çok farklı iş koluna destek vermeye devam etmektedir. KOSGEB ile neler yapabilirim diye kendinize soruyor iseniz tek yapmanız gereken iş fikrinizin KOSGEB tarafından desteklenen NACE kodları içerisinde yer alıp almadığına bakmanız gerekir. Güncel olarak yeni girişimcilere oluşturmuş olduğu 2 destek programına ati NACE kodların listesi aşağıdaki bağlantılar da yer almaktadır.

 1. Geleneksek Girişimcilik NACE kodları
 2. İleri Girişimcilik Destek Programı NACE kodları

İş fikrinizi paylaşmış olduğumuz NACE kodları içerisinde sorgulama yaparak, daha sonra alacağınız KOSGEB Girişimcilik Kursu Başvurusu (e-Devlet Uzaktan Eğitim) ile karar verip, başlaya bilirsiniz.

Bir çok yeni girişimci iş fikrini paylaşmış olduğumuz NACE kodlarında bulamadığından ötürü mustariptir. İş fikri NACE kodları içerisinde yer almış olsa da çoğunluk iş kolu sektör olarak geçtiği için kendilerinden emin olamamaktadır. Buna örnek vermem gerekir ise;

Güzellik Salonu” diye aratma yaptıklarında herhangi bir NACE kodlarında veriye ulaşamazlar. Halbuki bu aratmaya ”Kuaförlük” yada ”Manikür ve Pedikür” veya ”Ağda” kelimelerini girmiş olsa aşağıdaki tabloda sizlerin de görmüş olduğunuz gibi sektörün desteklendiğini görebilirler.

blank

Bu neden ile değerli girişimciler lütfen iş fikrinizi sizler ile paylaşmış olduğumuz KOSGEB tarafından desteklenen NACE kodları içerisinde bulmazsanız hemen ümitsizliğe kapılmayın. Lütfen bir de bize yorumlar da iş fikrinizin destek alıp almadığınız bir sorun.

KOSGEB Başka Hangi İşlere Destek Veriyor?

KOSGEB başka hangi işlere destek veriyor cevabını aklınızda hiç bir soru kalmaması için ekip arkadaşlarımız ile harika bir çalışma yaptık. Yapmış olduğumuz bu gerçekten mükemmel çalışma ile hiç bir girişimcinin ve KOBİ’nin kesinlik ile aklında artık bir soru kalmayacak. KOSGEB destekleri ile iş yeri kurmak istiyorsanız bilindiği gibi iş fikrinin ”Geleneksel” yada ”İleri” girişimcilik NACE kodlarında geçmesi gerekiyor. Bu kodlar girişimci ve KOBİ için pdf formatın da paylaşılmıştır. Hatta yuları da bağlantı da bu iki destek programına ait kodları içeren pdf formatın da bağlantılarını paylaştım. Ama, 10 Dakika da KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? da özellik ile bahsetmiş olduğum bahsi geçen NACE kodlarını artık çok daha kolay bulabileceksiniz. Hele ki ”İLERİ GİRİŞİMCİLİK NACE KODLARI” içinde yer alan ”TEKNOLOJİ SEVİYELERİ” de çok rahat bir şekilde listelenip artık görünebilecek. Bunun için tek yapmanız gereken, aşağıda yer alan tablolarımızı kullanmanızdır.

KOSGEB Geleneksel Girişimcilik Destek Programı NACE Kodları

Geleneksel Girişimcilik NACE kodlarını çoğunlukla perakende satışı içinde olan iş fikirleri oluşturur. Bunlara örnek vermem gerekir ise ayakkabıcı, market, şarküteri gibi dükkanlar diye biliriz. Bu iş fikirlerini de KOSGEB sadece Geleneksel Girişimcilik Destek Programı hibe imkanlarını sağlar. Şayet sizler de aşağıda bağlantısını vermiş olduğumuz bu NACE kodları içerisinde ise bundan dolayı sadece tek bu programdan yararlana bilirsiniz.

Sizler ile paylaşmış olduğumuz KOSGEB Geleneksel Girişimcilik NACE kodları en son yapılan güncellemeye göre olduğunu bilmenizi isterim. Buna göre de listemize en son dahil edilen aşağıdaki iş fikirleri de yer almaktadır.

P- EĞİTİM

 • 85.51.03 Spor ve eğlence eğitim kursları
 • 93.13.01 Form tutma ve vücut geliştirme salonları
 • 93.11.01 Spor tesislerinin işletilmesi
 • 93.19.90 Diğer spor ve eğlence amaçlı spor hizmetleri

Geleneksel Girişimcilik NACE kodlarımız listesinde iş fikrinizin yer alıyor ise mutlaka bir de aynı sorgulamayı İLERİ GİRİŞİMCİLİK NACE KODLARI içinde yapmanızı tavsiye ederim. Bunun nedeni ise;

 1. Almanız gereken ikinci bir eğitimin olup olmadığı
 2. İleri Girişimcilik Destek Programı imkanlarından yararlanıp, yararlanamayacağınız tır.

Bu sorgulamanın da nasıl yapılacağını aşağıdaki başlık altında bulabilirsiniz.

KOSGEB İleri Girişimcilik Destek Programı NACE Kodları

İleri Girişimcilik NACE kodları da çoğunlukla ‘ÜRETİM’ konuları oluşturur. Yine buna da örnek vermem gerekir ise; tekstil üretimi, televizyon yada makine parçaları üretimleri diye biliriz. İleri Girişimcilik NACE Kodları listesi içinde iş fikirlerinin de 3 farklı kategoriye ayrıldığını da şimdiden hatırlatmak isterim. Bu kategorilerin önemi çok büyüktür. Çünkü yer almış olduğunu kategoriye göre alacağınız makine yada yazılım için hibe miktarı belirlenir. İş fikrinizin İleri Girişimcilik NACE kodları içinde yer alıp almadığını, ayrıca hangi kategoride bulunduğunu öğrenmek için ise aşağıdaki tablomuzda sorgulama yapmanız yeterli olacaktır.

KOSGEB İleri Girişimcilik NACE Kodları 2022 yılında herhangi bir değişikliğe maruz kalmadığını bilmenizi isterim. Şayet kalır ve dolayısı ile yeni bir iş fikri tabloya eklenir ise bunu özellikle aşağıda sizlerle paylaşacağımızdan da hiç kuşkunuz olmasın.

KOSGEB Tarafından Desteklenen İş Kolları

KOSGEB genel olarak destek verdiği iş kolları tam 12 tanedir. Altlarında ise desteklediği geleneksel ve ileri girişimcilik sektörleri beraber toplamda 3.423 adet iş kolu mevcuttur. 12 adet ana kategori den oluşan iş kollarının sıralaması B den başlayıp alfabe sıralamaya göre N kadar devam eder. Harfler ile yapılan bu iş kolu sıralamasının herhangi bir önemi yoktur. Burada önemli olan sürekli bahsetmiş olduğumuz gibi iş fikrinizin hangi kategori de yer aldığıdır. Geleneksel mi yoksa İleri Girişimcilik sektörlere ait NACE kodlarını bu neden ile yukarıda tablo halinde paylaştım. Bu tablolar da sizin de dikkat edeceğiniz gibi ”İLERİ GİRİŞİMCİLİK” konuların çoğu ”C-İMALAT” ana iş kolundan oluşmaktadır.

 1. B- Madencilik ve Taş Ocakçılığı
 2. C- İmalat
 3. D- Elektrik, Gaz, Buhar ve İklimlendirme Üretim ve Dağıtım
 4. E- Su Temini (Kanalizasyon, Atık Yönetimi)
 5. F- İnşaat
 6. G- Toptan ve Perakende Ticaret
 7. H- Ulaştırma ve Depolama
 8. I- Konaklama Yiyecek Hizmetleri
 9. J- İletişim ve Bilgi
 10. K- Sigorta ve Finans
 11. M- Bilimsel Teknik Faaliyetler
 12. N- İdari

Buna bir örnek vermem gerekir ise ”LOKANTA” sektörü ”56.1- Lokantalar ve seyyar yemek hizmeti faaliyetleri” adı altında sadece ”Geleneksel Girişimcilik” NACE kodları içerisinde yer alır. Ama, iş imalata gelince 10.85.01 Hazır yemek imalatı (vakumla paketlenmiş veya korunmuş olanlar) olarak İLERİ GİRİŞİMCİLİK de yer almaktadır. Desteklenen bu iş kollarını bir an önce hayata geçirmek için banka kredisine ihtiyacınız varsa size aşağıdaki yer alan bankamızı öneririz.

 • Fibabank kredi notunuz düşük dahi olsa sizlere sermaye imkanı sağlayacaktır. Bu arada kredi notunu yükseltmeyi düşünenler için harika bir bilgi paylaşımını 3 Ayda Kredi Notunu Hızlı Yükseltme Hilesi de bulabilirsiniz. Fibabank 36 ay vadeli olarak Kasım ayında sağlamış olduğu kredinin faiz oranları ise şu vadelere göre şu şekil de oluşmaktadır.
FIBABANKA 6 Ay 12 Ay 24 Ay
%2,19 %1,89 %1,99

Bankanın geri ödemleri ise;

Miktar Vade Aylık Taksit Ödeme TOPLAM MALİYET
49.000 TL 4 Ay 13.099,68 TL 52.398,72 TL
6 Ay 8.966,74 TL 53.800,43 TL
8 Ay 6.903,28 TL 55.226,23 TL
10 Ay 5.667,61 TL 56.676,06 TL
12 Ay 4.845,82 TL 58.149,91 TL

Yukarıda belirtmiş olduğum bu faiz oranları ve vadelerde size uygun fiyat ve vadelerle buradan Fibabank kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 9 Average: 2.2]
Ziyaretçi Yorumları - 3 Yorum
 1. blank Buğra dedi ki:

  Merhabalar, nace kodum her iki tablodada mevcut hangisni seçmem gerekiyor ?

  1. İleri girişimcilik tabiki de,

 2. blank HÜLYA dedi ki:

  Merhaba kosgeb eğitim videosunda sonraki eğitime geçemiyorum

Bir Yorum Yazın