Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

3 12 Taksitli Kredi Kartı İle Altın Nasıl Nereden Alınır?(Kuyumcular Dahil)

Hâlâ günümüzde en güvenilir yatırım limanı altın tır. Çeyrek, yarım veya tam olarak sadece yatırım amaçlıda bu madenler satın alınmakla kalınmamaktadır. Haricinde takı ve hediyelik olarak (Kolye, künye, küpe vb.)  da vatandaşlarca çok tercih edilmektedir. Fakat son yıllarda değerinin bir hayli artması bu alımlarda önceleri peşin işlem sağlanırken artık kredi kartını ön plana çıkmıştır. Kredi kartı ile kuyumculardan yada çeşitli internet sitelerden alım talepleri sonrasında ise BDDK tarafından yasal bir düzenlenmeye gidilmesi zorunda kalınmıştır. Buna göre de sarrafiye yada takı amaçlı satın alınacak altın guruplarında 2022 senesinde yeni bir kredi kartına taksit düzenlemesi getirilmiştir.

3 12 Taksitli Kredi Kartı İle Altın Nasıl Nereden Alınır?(Kuyumcular Dahil)

 

BDDK tarafından yapılan bu düzenleme sonrasında ise kuyumculardan tek harici çeyrek, yarım yada Cumhuriyet altını alınmasının önünü kısmen de olunsa da geçilmiştir. Neden kısmen diyorum? Çünkü; peşin olarak kredi kartı ile alınan sarrafiye gurubu daha sonra sizin de onay vermeniz durumunda banka tarafından belli bir komisyon karşılığında 3 ila 12 ay arası taksitlendirilmektedir. Uygulanan bu taksit oranına ise kaç lira komisyon alındığını sizin sayfamızda yer verdik. Hatta sarrafiye gurubu için 3 aylık taksitlendirmenin geri ödeme hesaplamasını dahi yaptık.

2022’de Kredi Kartı İle Çeyrek Yarım Tam Altın Alınır Mı? Nereden Alınır?

Akıllara son günlerde çok sık gelen bir soru var. Bu soru ise kredi kartı ile çeyrek, tam yada Cumhuriyet altını gibi diğer bütün altın çeşitleri alınır mı konusudur. Bu sorunun cevabı ise sizlere gönül rahatlığı ile diye bilirim ki EVET alınabiliyor. Bankanın sizlere uyguladığı komisyon karşılığında kullanmış olduğunuz kredi kartı ile taksitli yada tek çekim olarak altın satın alabilmektedir. Kredi kartınız ile altın alımlarınızda sizlerden kesilen komisyon oranlarına aşağıda sizler için bilgilendirdik. Arkadaşlar komisyon ile altın alınabiliyor ama bazı kredi kartı ile komisyonsuzda kredi kartı ile altın alınabilmektedir. Sizlere yukarıdaki bu bütün konulara geçmeden önce ilk olarak  kredi kartına taksitli olarak çeyrek, tam yada Cumhuriyet altını nereden alınabiliyor bu konuyu ele alacağım. Nerelerden alınacağını sizlere aşağıda hemen veriyorum.

  1. Kuyumcular
  2. İnternet Siteleri
  3. Bankalardan (Fiziki olmayan)

Fiziki olarak kredi kartı ile altın alınabilecek yukarıda da görüldüğü gibi iki yer bulunmaktadır. Yukarıda belirttim ama yine de söylememde fayda olacaktır. Birisi kuyumcular, diğeri ise internet siteleridir. Tabi ki fiziki olmayıp ta altın alınamıyor mu alınıyor onu da bankalar aracılığı ile yapabilirsiniz. Kredi kartı ile illa altın almak istiyorsanız direk kuyumcular veya internet sitelerine başvuru yapabilirsiniz. Tabi bu iki yerden alacağınız altın alımlarının başında bilinmesi gereken kredi kartı altın alım komisyonlarıdır.

Kredi Kartı İle Altın Alma Banka Komisyon Oranı Ne Kadar? (Ekim 2022)

kuyumculardan tek çekim olarak kredi kartı ile çeyrek, yarım, tam yada Cumhuriyet altını satın alabiliyorsunuz. Kredi karı ile alımlarda herhangi bir yasal engel yoktur. BDDK mevzuatı gereğince yine aynı şekil külçe altında yasal olarak kredi kartı ile tek çekim olarak alınabilir. Tek çekim ile aldığınız bu altın çeşitlerini daha sonrasında bankanızı arayarak taksitlendirme yapabilirsiniz. Peki aradığımızda bize kaça kadar taksitlendirme yapılıyor derseniz hemen cevaplayım sizlere. Taksit 3. 6 ve 12 aya kadar bankaların uyguladıkları sistemlere göre değişkenlik göstermektedir. Ben sizlere için bu kredi kartı ile altın alımını 3 kuyumcu ile görüştüm. Tabi kuyumculardan alının altınları bankalardan tek çekim çektirdiğinizde bankayı aradığımızda taksit yapar ama belli bir komisyon uygular. Bu komisyon oranını ise yine sizler için araştırma yaptım. 2022 Haziran ayını 3 taksite bölünmektedir. Bölüm sonucu ise uygulanan faiz oranı %6.79 oranındadır. Bu orana ilave olarak ise birde BSMV ve KKDF dahil edilmektedir. Buradan güncel uygulanan komisyon oranları tek tık ile görebiliyorsunuz.  Sizler için ise BONUS kredi kartı özel ne kadar faiz uygulandığını aşağıda belirttim.

Ay Uygulanan Komisyon Oranları
2 %5.71
3 %6.79
4 %7.87
5 %8.96
6 %10.04
7 %11.12
8 %12.21
9 %13.29
10 %14.37
11 %15.46
12 %16.54

Yukarıda sizlere 12 aylık olarak kredi kartlarından ne kadar komisyon alındığını tabloda belirttik. Çeyrek, yarım ve tam altın alımı için kredi kartı ile 3 ay taksitli olarak altım alımlarında ödeyeceğiniz komisyon oranlarının ne kadar olduğunu yine sizler için hesaplama yaptım.

ALTIN TÜRÜ ALTIN FİYATI KOMİSYON ORANI 3 AY TAKSİT AYLIK ÖDEME (TL) GERİ ÖDENECEK TUTAR (TL)
Çeyrek 1,505 TL %6.79 585,55 1.756,65
Yarım 3,032 TL 1.179,66 3.538,97
Tam 6,049 TL 2.353,49 7.060,46

Sizlere kredi kartı ile altın alımı komisyon oranı ve bankaların taksit sayılarının ne kadar olduğunu bu alt başlıkta yer verdik. Bununla kalmadık birde sizlere 3 aylık komisyon oranlarının ne kadar olduğunu da yine bu alt başlıkta ele aldık.

Sizlere altın ve gümüş konusuna detaylı bir şekilde anlattık. Bu anlatıma ilave olarak birde sizlere kredi kartı ile altın alımının dini boyutuna bir değinmek isterim. Dini boyutuna ise şu şekil bir soru geliyor herkesin aklına acaba kredi kartı ile altın almak sevap mı? Günah mı? Şimdi sizlere bu konuyu bir ele alayım.

Kuyumcular küpe, kolye yada bileklik gibi altın takılar için kredi kartına taksit uygular mı?
Kuyumcular elmas, pırlatan dahil olmak üzere bu tür madenlere 8 taksit uygulayabilmektedirler
Peşin olarak aldığım atın türünü nasıl taksitlendirme yapılıyor?
Kredi kartı kullandığınız bankanın mobil uygulamasını sayesinde bu işlemi yapabilirsiniz. Uygulamaya girerek işlem taksitlendirme sekmesini seçerek istediğiniz ya kadar taksit yapabilirsiniz. Bunun dışında ise yine bankanın iletişim numarasını ile irtibata geçerek müşteri temsilcisine isteğinizi talep ederek yine altım alımlarınızı taksitlendirme yapabilirsiniz.

Sizlere dedim ya sizler için kuyumculara gittim diye, gittiğim yerden de sizlere bir fotoğraf çekip paylaşmak istedim. En azından bilgelerin ne kadar gerçek olduğunu sizlerde anlamış olursunuz.

blank

Şimdi sizlere merak ettiğiniz dini boyutunu bir alt başlıkta ele alarak anlatacağım. Şimdi görelim bakalım dini boyut olarak ne kadar caiz bu işlemler.

Kredi Kartı İle Altın Almak Caiz Mi? (Helal Haram)

Evet arkadaşlar kredi kartı ile tek çekim yada taksitli altın almak dinimize göre caiz mi? Yani dini açıdan helal mi? Yada haram mı? Bunun yanıtını ise bence hiç bir din görevlisine gitmeden buradan sizlere yardımcı olabileceğim. Çünkü, faizin haram olduğunu Müslüman olup ta bilmeyen yoktur. Yani yukarıda sizlere zaten detaylı bir şekilde bankalar taksitlendirme yapsa da komisyon alarak bu işlemi yaptığını sizlere değindik. Değindiğimiz bu konuda zaten faizli bir şekilde sizlere çeyrek, yarım yada tam altın almanıza imkan sunmaktadır. Buradan yola çıkarak kendi düşüncem kredi kartı alınan altınlar komisyon/faiz olduğu sürece haramdır. bunu izlere bir ayet ile anlatmak gerekir ise Baraka Süresi 275. ayetti de sizlere aşağıda yer vereceğim.

Bakara Suresi, 275. ayet: Faiz (riba) yiyenler, ancak şeytan çarpmış olanın kalkışı gibi, çarpılmış olmaktan başka (bir tarzda) kalkmazlar. Bu, onların: “Alım-satım da ancak faiz gibidir” demelerinden dolayıdır. Oysa Allah, alış-verişi helal, faizi haram kılmıştır.

Sizlere yine din adamı olmadığım için içim rahat etmedi bu konu hakkında fetva veren bir kaç hocanın Youtube videosu paylaşacağım.

Videoları bizzat sizler için izledim ve sonuç beni haklı çıkardığını gördüm. Komisyon yada faiz olmasa bile daha sonra ödeme olduğu için caiz olmadığını videolarda gördüm. Şimdi sizlere yine detaylı bir anlatım olan bir video daha bırakacağım.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın