Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

450 1150 TL Doğalgaz Yardım Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

2022 yılında son gelen zamlar doğalgaz faturalarına da bir hayli yansıdı. Maddi durumu iyi olanlara dahi yapılan bu zamlar bir hayli zor duruma soktu. Yoksul ailelerin ise bir hayli canını yaktı. Doğalgaza yapılan bu zamlar sonrasında ise devletimiz yeni vatandaşımızın yanında durdur. Böylece de bir destek uygulaması çıkardı. Aile ve Sosyal Hizmetler bakanlığı üzerinden en az 450 en fazla ise 1150 TL kadar doğalgaz desteği verilmesine başlandı.

450 1150 TL Doğalgaz Yardım Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

 

Bakanlık tarafından verilen bu doğalgaz destekleri başladı mı? Soruların yanıtı evet olduğu içinde sizlere bu içeriği hazırladık. Nasıl başvuru yapılır? Kimler verilen doğalgaz desteğine başvuru yapılır gibi soruların yanıtını da e-Devlet üzerinden görsel ve videolu olarak anlattık. Bu konuda bizleri neler beklemektedir. 1. Doğalgaz fatura desteği başladığını sizlere bildirmek isterim. 2. Doğalgaz desteği e kadar? Kimler yararlanabilmekte. 3. Doğalgaz yardım başvurusu nasıl yapılmaktadır? 4. Doğalgaz yardım destekleri ne zaman ödenecek? 5. Doğalgaz yardımı e-Devlet üzerinden nasıl yapılmaktadır? Sorgulama sayfasına da ulaşabilirsiniz. Bütün bu soruların yanıtı sizlere verdik. Şimdi teker teker ele alalım.

Doğalgaz Fatura Desteği Başladı Mı?

Doğalgaz fatura desteği başladı mı derseniz evet 2022 yılında başladı. Devletimiz dar gelirli vatandaşlarımızız her zaman yanında olduğunu bir kez daha göstermiş bulunmaktadır. Doğalgaz fatura desteği yanı sıra bir sürü destek imkanı vardır. Bunların en başında elektrik desteği de gelmektedir. Daha fazla destek isteyenler için ise Kaymakamlık Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? (2022 Dilekçe Örneği) yazımdan faydalanabilirsiniz. Yani her anlamada devletin verdiği destek vardır. Doğalgaz desteğini de bu yıl daha fazla vermeye başlamıştır. Bu verilen desteğin sizlere ne kadar olduğunu, başvuru şartlarının nasıl olduğunu, kimlere verilip kimlere verilmeyeceğini, doğalgaz desteği başvuru sonucunun nasıl yapılacağını bütün detaylarını sizlere bu yazımda yer vereceğim. Şimdi doğalgaz desteği ne kadar ve şartlarının neler olduğunu hemen söylemeye geçelim.

Doğalgaz Desteği Ne Kadar? Kimler Nasıl Yapabilir?

Doğalgaz desteği ne kadar ve kimlere verileceğini bu başlıkta detaylı olarak göreceğiz. Tabi bu konulara geçmeden önce sizlere bir konuyu açıklama yapmam gerekecektir. Bu konu yine yukarıdaki başlık da belirttiğim gibi devletin destekleri ile alakalıdır. Tabi destek denilince hemen yeme içme algılanmasın. Okuma ihtiyacı olan öğrencilere de yardım eli uzatmaktadır. Bu yardımın merak edenler için hemen açıklayayım. SED YARDIMI denilmektedir. Verilen bu yardım sayesinde bir çok öğrencimizin eğitim desteği karşılanmaktadır. Bunun için sizlere Okuyan Öğrencilere SED Yardımı Başvurusu yazımı paylaşmak isterim. İhtiyacı olan vatandaşlarımıza 2022 yılında doğalgaz desteğinin verildiğini de sizlere söylemiştik. Tabi sizlerin merak ettiği asıl olay verildiğinden çok doğalgaz desteğinin ne kadar olduğu sanırım. Bununla birlikte birde sizlere kimlerin nasıl yararlanacağını da söyleyeceğim. Hadi bütün bu soruların cevabını görelim.

 1. Bu yardım için teknik ve bilimsel olarak bir hesaplama yapılır. Yapılan bu hesaplama ısı haritasına göre hesaplanmaktadır. Bu hesaplamalar sonucu 450 TL ile 1.150 TL ye kadar destek verilmektedir.
 2. Bu kapsamda eskiden bazı şehirlerde doğalgaz olmadığı için yeni gelen veya yeni bağlanan evlerde oturan kişiler kömür yardımı alıyorsa, doğalgaz yardımı da alabilir.
 3. Maddi olarak durumu kötü olanlar.
 4. Bu zor şartlarda geçinme cabası gösteren vatandaşlar.
 5. Bu yardım verilebilmesi için şartlara uygun olan kişiler.

Yukarıdaki belirtiğim kişilerin hepsi bu yardımdan yararlanabilirler. Sizlere birde bir konudan bahsedeceğim eğer engelli olan bir vatandaşımız var ise devlet bu kişilere öncelik vererek işyeri aşmak isterlerse ekstra destek vermektedir. KOSGEB Engelli İş Yeri Açma Hibe Destek Başvurusu sayesinde cebinizden çok fazla para çıkmadan esnaf olarak yüksek gelirler elde edebilirsiniz. Şimdi sizlere doğalgaz gaz desteğinin ne kadar olduğunu ve kimlere verildiğinden bahsettim. Sıra geldi bu doğalgaz yardım başvurusunun şartlarının neler olduğunu göreceğiz.

Doğalgaz Yardım Başvuru Şartları Neler?

Yukarıda doğalgaz yardımının ne kadar olduğunu aynı zamanda kimlere verildiğini detaylı bir şekilde gördük. Şimdi sizlere doğalgaz yardım başvuru şartlarının neler olduğunu göreceğiz. Görmeye geçmeden toplam 3-4 milyar haneye bu yardımın ulaşacağını da sizlere bildirmeden şartların ne olduğunu geçmek istemedim. Şimdi görelim doğalgaz yardım başvurusu şartlarının neler olduğunu bir el atalım.

 1. Bu doğalgaz yardımını alabilmek için üzerinizde hiç bir gayrimenkul olmaması gerekmektedir.
 2. Banka hesaplarınızda herhangi bir yatırımınınız olmaması gerekmektedir.
 3. Evlerinin kira olması gerekmektedir.
 4. Evde yaşayan kişilerin gelirlerinin çok yüksek olmaması gerekmektedir.
 5. Haneden yaşayan kişilerinin gelir testinden geçmesi gerekmektedir.
 6. Birde başka vakıflardan yardım ve destek almaması aranan son şarttır.

Yukarıdaki bu 6 şarttan 1 tanesi bile size uymuyorsa ne yazık ki bu doğalgaz yardım desteğini alamazsınız. Eğer yukardaki şartları yerine getiriyorsanız bu durumda sıra geldi başvuru işleminin nasıl yapılacağına. Kızılay 450 500 TL Yardım Parası Kartı Nasıl Alınır? yazımında sizlere bir yardım paketinden daha bahsettim. Bu sayede sayfamızı takip ederseniz eğer bütün bu tarz yardımlara ulaşabilirsiniz.

Doğalgaz Yardım Ödemeleri Ne Zaman Verilecek?

Bu doğalgaz yardımını isterseniz kömür yardımı olarak ta alabileceğinizi söylemek isterim. Memleketinde doğalgaz olanlar direk bu yardımdan alabiliyorlar. Örneğin benim memleketim Mersin/Silifke olduğu için bu yardımı kömür yardımı olarak alabilmekteyim. Sizlerde bulunduğunuz il ilçeye göre bu desteği dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Peki yardımdan yaralanmak için 2022 yılının hangi ayında ve ne zaman olacağını şimdi sizlere vereceğim. Şubat ayında başvuru yapabileceğinizi belirtmek isterim. Şubat ayının ise 2. haftasından sonra başvurular başlayacaktır.

blank

Başvurular olumlu geçmesi halinde ise ödemeyi mart ayında alabileceksiniz. Ama bilinmesi gereken yine mart ayının 2. yarısından sonra bu destek verilecektir. İlk baştaki başlıkta ve diğer başlıklarda da sizlere çok fazla yardım paketinin olduğunu söyledim. Bu yardım ve desteklerde izlenecek yol hemen hemen aynı şekil olmaktadır. Başvurularınızı bağlı olduğunu il veya ilçelerdeki aşağıda bildirdiğim kurumlardan yapabilirsiniz. Bunlar ise şu şekildir;

 1. Bağlı Olduğunuz Sosyal ve Aile Hizmetleri Başkanlığı
 2. Kaymakamlıklarda Bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına

Bu dediğim kurumlara gittiğinizde yetkili kişilerle başvuru işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bu ödemeler ise PTT aracılığı kartlarınıza yatacaktır. Bu ödemeleri sizlerde PTT üzerinden yaparak kartınıza yatan para ile ödemelerinizi yapmanız gerekmektedir. Bilirsiniz ki bütün yardım ve destek ödemeleri PTT üzerinden yapılmaktadır. PTT kartınıza yatan parayı başka yerde kullanamazsınız. Yani faturanızı başka yerde öderseniz o parayı nakit olarak kullanmanız imkansızdır. Şimdi sizlere doğalgaz yardımını e-Devlet üzerinden nasıl yapacağınızı ve yapılan işlemenin nasıl sorgulanacağını detayı bir şekilde görselleri de kullanarak bir alt başlıkta anlatacağım.

Doğalgaz Yardım e-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır? Sorgulama Sayfası

2022 yılında verilen bu doğalgaz yardımını e-Devlet üzerinden nasıl yapılacağını sizlere bu alt başlıkta yer vereceğim. Öncelikle sizlere şunu söylemek isterim e-Devlet uygulaması bütün devlet daireleri tarafından yapılan işlemleri sizlerde yapabiliyorsunuz. Tabi bu işlemleri yapabilmeniz için sizlerin e-Devlet şifresinin olması gereklidir. Bu şifreyi ise Postaneye (PTT) Gitmeden İlk Defa e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır? yazım aracılığı ile alabilirsiniz. Benim zaten PTT işim var hem doğalgaz yardımı almak için faturama ödemem gerekiyor derseniz direk PTT’den bu şifreyi alabilirsiniz. Sizlere e-Devlet şifresini nasıl alındığından bahsettiğimize göre artık sizlerin bir e-Devlet şifreniz oluşmuştur. Şimdi e-Devlet üzerinden başka hangi işlemler var onları da bir görelim.

 1. Kredi Kartı Yıllık Aidat Ücreti İadesi Alma (e-Devlet Başvurusu)
 2. KOSGEB Girişimcilik Kursu Başvurusu (e-Devlet Uzaktan Eğitim)
 3. E-Çiftçi Giriş ve Kayıt İşlemleri Nasıl Yapılır? (E-Devlet ÇKS Kaydı)

Gibi işlemlerinde olduğunu söylemek isterim. Bu işlemler sizleri alakadar eder diye düşünüp verdim. Verdiğim bu linkleri tıklayarak direk bilgi sahibi olabilirsiniz. Şimdi gelelim asıl konumuz olan doğalgaz yardım başvurusunun e-Devlet üzerinden nasıl olacağını öğrenmeye. Aşağıdaki yolları izleyelim.

 • Sizlere vereceğim bu linke tıklayarak giriş yapınız. Karşınıza T.C. kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizi girmeniz istenecek. blank
 • T.C. kimlik numaranızı ve şifrenizi girdikten sonra karşınıza bir arama butonu çıkacaktır. blank
 • Arama butonuna SOSYAL YARDIM yazmanız gerekecektir. Sizlere sunulan hizmetlerden SOSYAL YARDIM BAŞVURU HİZMETİNİseçmeni gerekmektedir. blank
 • Daha sonrasında ise karşınıza 2 menü çıkacaktır. Bu menülerden AİLE ve SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI / SOSYAL YARDIM BAŞVURU HİZMETLERİ sekmesine giriş yaparak devam ediniz.blank
 • Çıkan ekranda hemen sol üst köşede YENİ BAŞVURU sekmesini tuşlayınız. blank
 • Burada sizden bazı konuları onaylamanız istenecektir. Gönül rahatlığı ile kutucukları işaretleyip BAŞVUR sekmesini tuşlayalım. blank
 • Karşınıza kimlik bilgileriniz gelecektir. Gelen bu bilgiler doğru ise DEVAM ET sekmesine tıklayalım. blank
 • Açılan ekranda sizden belli başlı bilgiler istenecektir. Bu bilgileri eksiksiz olarak girelim. Sonra alt kısımda İHTİYAÇ ve TALEPLERİNİZİ AÇIKLAYIN kısmı karşınıza çıkacaktır. Çıkan bu yere ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen doğalgaz yardımına ihtiyacım var. Başvurumun kabul edilmesini arz ederim. Diyerek DEVAM ET sekmesine tıklayalım. blank
 • Şimdi ise ÖN İZLEME ve İŞLEM SONUCU işlemlerinin de sağlanmasından sonra doğalgaz yardım başvurunuz artık olmuş olacaktır. İnşallah bu zor dönemlerde doğalgaz yardımınız kabul edilir. Bende sizlere bilgileri aktarırken başvuruda bulundum. Bulunduğum bu başvuruyu sonucunda sizlerle paylaşmak isterim. Aşağıda görselde de göreceğiniz üzere SÜREÇ DEVAM EDİYOR yazısı karşıma çıktı.blank

Yukarda sizlere doğalgaz yardımı konusunda bütün bilgileri aktarmış oldum. Sizlerde bu verdiğim bu bilgileri ve işlemleri harfiyen yerine getirebilirseniz sizlerde doğalgaz yardımı başvurunu çok rahat şekilde yapabilirsiniz. İnşallah başvurunuz hemen onaylanır. Bu konu hakkında aşağıya birde video bırakıyorum. Bu videodan da dinleyerek bu işlemleri yapabilirsiniz. Konu hakkında aklınıza takılan bir soru olursa, yorum bırakmanız halinde ekibimiz tarafından gün içerisinde dönüş yapılacaktır. Rabbim kimseyi yardıma muhtaç duruma düşürmesin. Düşen kişilere de herkes el uzatsın diyerek konumuzu sonlandırmış olalım.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın