Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

500 700 TL Belediye Gıda (Erzak Kolisi) Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Özellikle ramazan ayında tüm belediyeler ihtiyaç sahibi ailelere 500 ile 700 TL arasında erzak kolisi yardımı yaparlar. Sosyal yardımlar adı altında verilen gıda yardımlarına peki kimler nasıl başvuru yapabilirler? Bunu sizlere e-Belediye ve doğrudan Belediye yardım masası başvuruların nasıl yapılacağı olarak 2 şekilde anlattık. Belediye erzak (Gıda) kolisi yardım başvuru formunun bu iki şekilde nasıl erişim sağlayacağınızı anlatmakla da üstelik kalmadık. Bunun yanı sıra Belediyenin muhtaç ailelere vermiş olduğu diğer sosyal yardımların neler olduğuna da değindik.

500 700 TL Belediye Gıda (Erzak Kolisi) Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

 

Böylelikle sadece 500, 700 lira gibi yardım kolisi yanı sıra ihtiyaç sahibi ailelere sağlanan başta nakdi yardımlar olmak üzer kira, sağlık, kırtasiye, yakacak gibi temel ihtiyaç yardımlar dahil olmak üzere bir çok farklı yardım konularını da sizlere tanıtmış olduk. Gerekli evraklar ve şartların da yer aldığı sayfamız da belediye yardım başvurusunda bulunacaklar bu nedenle içeriğimizi dikkatli bir şekilde okumaları önele rica edinir.

Belediyeler Hangi Sosyal Yardımları Kimlere Ediyorlar?

Sevgili arkadaşlarımız bilindiği üzere belediyeler bir çok alanda yardıma muhtaç kişilere el uzatmaktadır. Bu yardımları bilmeyen bir çok kişi olduğu gibi nasıl başvuru yapacağını konusunda da pek fikirleri olmaktadır. Sizlere bu yardım başvurularının nasıl olduğunu anlatmadan önce ilk olarak sizlere bu yardımların neler olduğunu göreceksiniz. Şimdi yardıma ihtiyaç kişilere hangi yardımalar yapılmakta onu göreceğiz.

 1. Ramazan ayına girerken veya bu ay içerisinde yardıma ihtiyaç ailelere erzak yardımı yapılmaktadır.
 2. Geçimlerini sağlayabilmeleri için her ay yardıma muhtaç kişilere alışveriş çeki veya sosyal kart verilmektedir.
 3. Aynı zamanda nakdi olarak ta yardımların yapıldığı görülmektedir.
 4. Kışa aylarında odun, kömür veya doğalgaz yardımları yapılmaktadır.
 5. Yardıma muhtaç olan asker yakınlarına yardımlar yapılmaktadır.
 6. Okuyan öğrencilere kırtasiye yardımları yapılmaktadır.
 7. Yaşlı vatandaşlarımıza evlerinde bakım hizmeti verilmektedir.
 8. Maddi yetersizlikten dolayı okuyamayan çocuklara burs verilmektedir.
 9. Kıyafet ve ayakkabı yardımı.
 10. Oturdukları evin kira yardımı.
 11. Sağlık hizmetleri ve ilaç yardımları.
 12. Bebeği olan vatandaşlarımız için bez ve mama yardımı
 13. Engelli olan vatandaşlara yardım (akülü araba)
 14. Şehit veya gazi yakınlarına yapılan yardımlar.
 15. Yeni doğan yardım paketleri
 16. Medikal malzemeler için yardımlar.
 17. Bayrama girerken yapılan yardımlar.
 18. Bunların dışında diğer yardımlar.

Evet arkadaşlar gördüğünüz üzere saymakla bitmeyen bir yardım yelpazesi mevcuttur. Yani sadece ramazan ayları için bu yardımlar yapılmamaktadır. Yani her döneme göre yada her aya göre yardımlar mevcuttur.

 • Okuyan Öğrencilere SED Yardımı Başvurusu nasıl yapıldığından sizlere bahsetmiştim. Bu yardımlar ortalama olarak 2.000 TL’den başlayarak 4.000 TL’ye kadar çıktığını söyleyebilirim. Bu yardıma nasıl başvuru yapılacağından nasıl hesaplarınıza yatacağına kadar bu yazımda bulabilirsiniz.

Bu yardımların yanı sıra gördüğünüz üzere 18 adet ve daha fazla yardım mevcuttur. Bu yardım başvuru şartları ve gerekli evrak listesini sizlere vereceğim. Hadi arkadaşlar bir alt 👇 başlığa inelim.

Belediye Yardımları Başvuru Şartları Neler? Gerekli Evraklar Ne?

Her belediyenin kendine göre yardım başvuru başlıkları vardır. Yani her belediye bizim burada verdiğimiz yardımları yapacak değildir. Örneğin A belediye başkanı nakdi yardım yaparken, B belediye başkanı ben nakdi yardım yapmam erzak yardımı yaparım diyebilir. Yani sizlere verdiğim bu yardım maddeleri burada yazıldı diye belediyenize gidip bu yardımları istiyorum diyemezsiniz. Sizin belediyeniz üzerinden hangi yardımlar yapılıyor ise onlara başvuru yapabilirsiniz. Sizlere belediye yardım başvuru şartları neler ve hangi evraklar gerekli başlığının detayına inmeden bu konuyu belirtmek istedim. Başvuru şartlarınızdaki hangi belediyeye giderseniz gidin sizden istenecek ilk belge şudur. Muhtarlığınızdan alınacak olan muhtaçlık belgesi yani diğer adı fakirlik belgesidir. Bu belgenin yanı sıra belediyeler yapılacak yardıma göre sizlerden belge istemektedir. Bunları da sizlere aşağıda kalem kalem vereceğim.

Erzak ve Gıda Yardımları İçin

Bu yardım türü bazı durumlarda devamlı, bazı durumlarda ise araklı olarak verilmektedir. Bu yardım ise dar gelirli ve yardıma muhtaç vatandaşlara verilir. Başvuru için hangi belgeler istenmektedir diye sorarsanız eğer aşağıya bakayım.

 • Nüfus cüzdanınız. (fotokopisi)
 • Muhtarlıktan alacağınız fakirlik belgeniz.
 • KPS den alacağınız yerleşim yeri belgeniz.

Bu belgeler ile bu yardım başvurusu yapabilirsiniz.

Doğal Afet Yardımı İçin

Bu yardım doğal afetler için verilen bir yardımdır. Sel ve deprem oluşumu gibi doğa olayları sırasında meydana gelen zararların karşılanması için verilmektedir.

 • Bunun için ise bir adet belge istenmektedir. Bu belge ise yetkili kurumlardan lınan hasar tespit belgesidir.

Bu yardım için sadece bu belge yeterli olacaktır.

Odun/Kömür Yakacak Yardımı İçin

Kış aylarında yakacak ihtiyacı olan dar gelirli ailelere verilmektedir. Bu yardım için gerekli belgeler ise aşağıdaki gibidir.

 • Nüfus cüzdanınız. (fotokopisi)
 • Muhtarlıktan alacağınız fakirlik belgeniz.
 • Yerleşim belgesi gereklidir.

Bu belgeler yeterli olacaktır.

Asker Ailelerine Yönelik Yapılan Yardımlar İçin

Bu yardımı alabilmeniz için ikametgah adresiniz bulunduğunuz belediye sınırlarında 6 ay süre içerisinde bulunmanız gerekmektedir. Gerekli olan belgeler ise şunlardır.

 • Dilekçe yazmanız gerekmektedir.
 • Nüfus cüzdan fotokopisi.
 • İkametgah belgeniz.
 • Boşanma olayınız var ise boşamayı belgeleyen belge.

Yukarıdaki bu belgeler ile başvuru yapabilirsiniz.

Engellilere Verilen Akülü, Tekerlekli Araba ve Hasta Yatağı Yardımları İçin

Engelli vatandaşlarımız belediye ulaşımlarına ait bütün taşıtlara engelli kartlarını göstererek ücretsiz olarak seyahat edebilirler. Tabi bununla kalmamaktadır. Yine engelli vatandaşlarımız için bazı belediyeler akülü araba imkanı da sunmaktadır. Tabi bu akülü arabaları almak için belli başla evraklar istenmektedir. İstenen bu evrak listesi aşağıdaki gibidir.

 1. Akülü araba kullanabilir yazısı olan sağlık raporu.
 2. Başvuru yapacağınız bir dilekçe.
 3. T.C kimlik numaranız yazılı olan kimlik belgenizin fotokopisi.

Tekerlekli araba için şartlar

 • Yukarılardaki belgelerden bir fark olan sağlık raporu. Bu raporda tekerlekli araba kullanabilir yazması gerekmektedir.

Yukarıdaki belgeleriniz var ise sizlerde artık bu yardımdan yararlanabilirsiniz.

Ekmek Yardımı İçin

Yine bazı belediyeler günlük olarak yardıma muhtaç olan vatandaşlara ekmek yardımı yapmaktadır. Bu ekmekler hane saysındaki kişilere göre belirlenir. Bunun için hangi belgeler istenmekte derseniz eğer. Erzak ve gıda yardımı ile aynı belgeler istenmektedir.

 1. Nüfus cüzdanınız. (fotokopisi)
 2. Muhtarlıktan alacağınız fakirlik belgeniz.
 3. KPS den alacağınız yerleşim yeri belgeniz.

Yukarıdaki bu belgeler ile belediyeye başvuru yapabilirsiniz.

Kırtasiye, Giyim, Ayakkabı Yardımları İçin

Bu yardım için yine sizlere muhtarlıkların sizlere verdiği fakirlik belgesi ve kimlik fotokopiniz yeterli olacaktır. Bu belgeler ile birlikte yardım kanallarına başvuru yapabilirsiniz.

Evet arkadaşlar gördüğünüz üzere bir çok yardım mevcuttur. Bu yardımla ise genel olarak istenen belge muhtarlıktan alınacak olan fakirlik belgesidir. Bu belge ve diğer istenen belgeler ile ilgili yardımı yapan kuruma giderek bu yardımlardan alabilirsiniz. Şimdi ise sizlere bu yardımları almak için nereye başvuru yapacaksınız onu göreceğiz.

Belediye Yardımları Nasıl Nereye Başvuru Yapılarak Alınır?

1- e-Belediye Yardım Başvurusu Formu Buradan Dolduruluyor

2- Belediye Yardım Masası Üzerinden Başvuru Yapma

Belediye Yardım Başvurusu Sonu Sorgulaması

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın