Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

Isı Yalıtım ve Mantolama Kredisi 60 Bin TL Nasıl Alınır? (60 Ay ve 0.99 Faizle)

Evet arkadaşlar 2022 yılında enerji maliyetleri çok fazla bir artış sergilemektedir. Enerji denilince doğal gaz ve elektrik akıllara gelmektedir. Bu iki enerji sınıfına gelen zamları bir nebze düşürerek kullanabilirsiniz. Bu düşürme işlemini nasıl yapacağız derseniz eğer hemen sizlere  cevabını vereyim. Elektrik faturanızı düşürmek için ilk etapta buzdolabı, çamaşır & kurutma makinasını ve televizyon gibi elektronik eşyalarınızı A+++ verimliliğine uygun cihazlara seçerek yapabilirsiniz. Doğalgaz faturalarınızı düşürebilmek için ise, binanızın mantolama yaptırmanız ve evinizin pencerelerini elden geçirmenizde fayda olacaktır. Peki bu işlemler için paranız yok ise nasıl temin edeceksiniz derseniz sizlere çok güzel haberlerim olacak. Bu haberlerim ise birden fazla olacağını da sizlere söylemek isterim. 

Isı Yalıtım ve Mantolama Kredisi 60 Bin TL Nasıl Alınır? (60 Ay ve 0.99 Faizle)

 

Sizlere vereceğim bu haberlerin birincisi 50 bin TL tutarında 60 ay vadeli olarak hem de %0,99 faiz oranı ile yalıtım kredisi kullanabileceksiniz. Bu haberi ise 06 Haziran 2022 tarihinde Cumhur Başkanımız Sayın Recep Tayip ERDOĞAN tarafından sizlere verilmiştir. Bu karar ise 30 Haziran 2022 tarihi ile uygulanmaya başlamıştır. Bu kredi her daire başına verilmektedir. Alacağınız bu kredi ile dairenizin ve binanınız ısı yalıtımını çok uygun faizler ile geri ödeyerek yaptırabileceksiniz. Isı yalıtım kredisini hangi bankalar vermekte ve şartlarının neler olduğunu sizlere vereceğim. Bu yazımda her birini alt başlık olarak sizler için ele alacağım. Bu ısı yalıtım kredisi dışında tasarrufu düşünenler içinde farklı krediler mevcuttur. Yani beyaz eşya değişimi için sizlere 24 ile 36 aya kadar uygun faizlerle kredi verilmektedir. Bu krediler sayesinde beyaz eşyalarınızı A+++ olan makinalarla değiştirebilirsiniz. Hem de bu krediyi 150.000 TL tutarına kadar kullanabileceğinizi de sizlere söylemek isterim. Bu krediyi sadece beyaz eşya olarak düşünmeyin. Kredi kullanım alanları ise güneş enerji sistemlerinden, araç LPG dönüşümü, su, ses ve yangın yalıtımlarına kadar vermektedir. Arkadaşlar gelin şimdi bütün bu kredi oranlarını ve şartlarını birlikte görelim. unları görmek için bizleri şu alt balıklar beklemektedir. 1. Hangi bankalar ısı yalıtım kredisi veriyor? 2022 yılı için %0.99 faiz oranı ile 2. Şekerbank EKOKredi şartları nedir? 3. Ziraat Bankası güneş enerji kredisi veriyor mu? Veriyor ise faiz oranı ve şartları nelerdir? 4. Halkbank bireysel destek enerji kredisi veriyor mu? Bütün bu soruların cevabını görelim.

1 Hangi Bankalar Isı Yalıtım Kredisi Veriyor? 2022 yılı için %0.99 Faizli

Sayın Cumhurbaşkanımız birden fazla müjdeli haberi 06 Haziran 2022 tarihinde bizlerle paylaştı. Bu müjdeli haberin bir tanesi ise “Enerjide Dışa Bağımlılığı Azaltmaya Yönelik Çalışmalar Kapsamında Bina Yalıtım Kredisi Desteği” verileceğidir. Evet arkadaşlar tam sizlere lazım olacak kredi. Bu krediyi her daire başına 50.000 TL olarak vermektedir. Peki her daire başına verilen bu kredinin geri ödemesi ne kadar olacak derseniz hemen paylaşayım. Sizlere verilen 50.000 TL olan kredinin geri ödemesini 60 ay olarak yapabilirsiniz. Peki ya faiz oranı nedir diyenler çıkacaktır. Onun oranı ise 60 ay için bütün vade oranlarında diğer tüketici kredileri gibi yüksek faiz oranları ile değil %0.99 oranında sizlere verilecektir. Bu orana bankaların aldıkları masraflar ve sigortalar dahil olmadığını sizlere bildirmek isterim. Peki Cumhurbaşkanı tarafından kararı verilen 50.000 TL tutarında 60 ay vadeli ve %0.99 oranındaki bu ısı yalıtım kredisini hangi bankalar vermektedir. Son dakika haberi olan bu habere göre ısı yalıtım kredisini hangi bankaların vereceğinden önce bu kredinin şartlarını sizlere vermek isterim. Daha sonrasında bu %0.99 faiz oranı ile hangi bankaların kredi verdiğini ele alacağız.

Evet arkadaşlar Cumhurbaşkanımız tarafından alınan bu karar ile 60 ay vadeli ve aylık %0.99 faiz oranı ile verilen bu ısı yalıtım kredisi şartları nedir bir görelim.

 1. Sizlere verilecek bu ısı yalıtım kredisinin %60 oranı yalıtımı yapacak olan firma ile yapılan sözleşme ibrazı ile birlikte verilecektir. Bu ödemede ise 30.000 TL olarak elinize geçecektir.
 2. Peki kalan 20.000 TL tutarını ne zaman alabilirim derseniz onu da hemen açıklayım. Yalıtım işlemi bitti ve Enerji Kimlik Belgesi alındığı zaman alabileceksiniz.
 3. Bu paralar ise direk sözleşmeyi yaptığınız firma hesabına yatacaktır. Yani parayı kesinlikle siz görememektesiniz.

Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı aracılığı ile sizlere verilecek olan %0.99 faiz oranlı kredinin şartlarını 3 madde halinde sizlere verdim. Şimdi ise hangi bankalar ısı yalıtım kredisi vermektedir. onu göreceğiz. Tabi sizler için 3 devlet bankası bu kredi imkanını sunmaktadır. Bu üç devlet bankasının hangisi olduğu bilmeyenler için;

 1. Ziraat Bankası 
 2. Vakıfbank 
 3. Halkbank

Sizlere 2 adet daha bir kredi kullanım şartının ne olduğunu söyleyeceğim. Bu şartlar ise şu şekildir.

 1. Kullanacağız kredi kredi kullanım limitini aşmaması gerekmektedir.
 2. Kredi notunuzu hiç bir sıkıntısı olmaması gerekir. KKB puanınız yani.

Sizlere bu iki şart içinde bilgiler vermek isterim. Vereceğim bu bilgiler doğrultsun da sizlerde hareket edebilirsiniz.

  1. İlk şartın hemen açıklamasını yapayım sizlere. Çekilen kredi 50.000 TL olarak görürsek bu kredinin aylık ödeme miktarı hane gelirinin %50’sini geçmemesi gerekmektedir. Bu orantıya kredi kullanım limiti denilmektedir.
  2. ikinci şart ise KKB notunuz yani Findeks kredi notunuzun iyi olması gerekmektedir. İyi olmasından kasıt ise 1.300 puan ve üstü olması gerekmektedir. Kredi notunuzu nasıl öğrenebilirsiniz hemen yardımcı olayım. Kredi Notu Nedir? Ücretsiz 4 Yöntemle Nasıl Öğrenilir? yazıma göz atmanız yeterli olacaktır.

Birinci madde olan kredi kullanım limiti için sizlere 50.000 TL tutarında çekeceğiniz ısı yalıtım kredisinin %0.99 faiz oranı ile aylık ödemesi ve geriye ne kadar faiz ödeyeceğinizi dair bir hesaplama yapacağım. Bu hesaplama sizlerin akıllarınızda bir yer edinmiş olacaktır.

Miktar (TL) Vade Aylık Ödeme Tutarınız (TL) Toplam Maliyet (TL)
50.000 60 1.170,06 70.203,60

Görmüş olduğunuz gibi Cumhurbaşkanımız sizler için uygulamaya aldığı Enerjide Dışa Bağımlılığı Azaltma kapsamındaki verilen kredinin aylık ve toplam maliyeti bu şekildir. Buradan anlaşıldığı üzere hane gelirinizin yarısı 1.170,06 TL tutarının altında olmaması gerekmektedir. Gerçi Asgari ücret bile alsanız bu oranın altında kalmamış oluyorsunuz. 🙂

blank

Bu haberi kaçırdım belki de geç kaldım diyorsanız hiç üzülmeyin derim sizlere. Devlet bankaları sadece ısı yalıtımı için değil başka alanlarda da sizlere çok ama çok uygun kredi faiz oranları ile kredi imkanları sunmaktadır. Yani enerji verimliliği adı altında verilmektedir bu krediler. Hem de yılın 365 günü bu kredilere başvuru yapabilirsiniz. Bu imkanları sunan bankalar ise aşağıdaki gibidir.

 1. Ziraat Bankası
 2. Halkbank
 3. Şeker Bankası

Şimdi sizlere enerji verimliliği kapsamında bu bankaların sunduğu kredi faiz oranları ve şartları neler bir görelim.

2 Şekerbank EKOKredi Şartları Nedir? (Asansör, Isınma, Soğutma ve Güneş Enerjisi)

Şekerbank EKOKredinin nasıl olduğunu sizlere bu alt başlıkta yer vereceğim. Hem de sizlere bunu çok kısa özet şeklinde vereceğim. Şekerbank sizlere apartman enerji verimliliği kapsamında 60 ay olarak daire verimliliği olarak ise 36 ay vadeli kredi imkanı sunmaktadır. Bu kredinin faiz oranı ise faizsiz yani (0) sıfır faizlide olabilir, Şekerbank’ın kredi türlerine göre belirlediği çok düşük faiz oranları doğrultusunda krediler vermektedir.

blank

Şekerbank tarafından hem bireysel hem de ticari olarak enerji verimliliğine yönelik kredinin başvurularını şube veya internet şubelerinden yapabilirsiniz. İnternet üzerinden sıfır (0) faiz oranı ile başvuru yapamazsınız. Bunun dışında internet üzerinden Şekerbank tarafından verilen bütün düşük faizli kredi oranlarını ile başvuru yapabilirsiniz. Sizlere bu faiz oranlarının ve kredi geri ödemelerinin ne kadar olduğunu anlatmadan önce EKO Kredinin hangi alanları kapsadığını görelim.

 1. Yalıtım Kredisi: Duvar mantolama, çatı, kapı ve pencere dahil olmak üzere, ısı yalıtımı kapsamında verilen kredi türüne denilmektedir. Yalıtım kredi kapsamına aynı zamanda su, ses ve yangın yalıtımlarında girdiğini sizlere söyleyebilirim.
 2. A Sınıfı Verimli Elektrikli Cihazlar Kredisi: Bu kredi ise enerji sınıfı düşük beyaz eşyalarınızı değiştirmek için kullanabilirsiniz. Bu eşyalar ise buzdolabı, çamaşır makinası, fırın, kurutma makinası ve derin dondurucu gibi beyaz eşyalarınızı enerji verimlilik kapsamında değiştirebilirsiniz.
 3. Isıtma/Soğutma Kredisi: Bu kredi kapsamında ise kombi, kazan, klima, tesisat çekimleri, radyatör, ısı paylaşım sistemleri ve doğal gaz abonelikleri dahil bütün yapılacak ödemeler için verilen kredi türüdür.
 4. Asansör Kredisi: Binanızda bulunan asansörünüz eskimiş veya enerji tüketimi fazla ise Şekerbank aracılığı ile asansörünüzü değiştirebilirsiniz.
 5. Güneş Enerjisi Kredisi: Güner enerjisini elektrik enerjisine çevirmek için evinizde kullanılacak elektrikli eşyaların enerji tüketimi azaltmasını sağlayan kredilere denilmektedir.
 6. Verimli Aydınlatma Kredisi: aydınlatmalarını LED üzerinden yapmanıza yaracak bir kredi türüdür. Bu sayede enerji tüketimiz düşeceği için kredi imkanı sunulmaktadır.

Evet arkadaşlar gördüğünüz üzere 6 paket eklinde EKOKredi kullanımı yapabilirsiniz. Şimdi sizlere verilecek bu kredinin faiz oranlarının kaç olduğunu aşağıda hesaplamalı olarak vereceğim.

 1. Yalıtım Kredisi: Eğer Şekerbank anlaşmalı bayiler aracılığı ile yalıtım yaptırılır ise 12 vadeli sıfır (0) faizli olarak kullanabilirsiniz.
 2. Bunun dışındaki 5 kredi paketi için aşağıda gördüğünüz faiz oranları geçerli olacaktır.
12 Ay 24 Ay 36 Ay
%3.17 %3.33

Yukarıdaki faiz oranlarına göre aşağıdaki ödeme tablosu karşınıza çıkacaktır. Bu ödeme tablosunu 50.000 TL üzerinden hesaplama yaptığımı da belirtmek isterim.

Miktar (TL) Vade (Ay) Aylık Ödeme (TL) Toplam Maliyet
50.000 12 5.316,02 63.792,30
24 3.266,76 78.402,44
36 2.704,15 97.349,83

Peki bu enerji verimlilik kredilerin masrafları var mı derseniz. Hemen aşağıda sizler için vereceğim.

Kredi Tahsilat Ücreti
10.000 TL 52.50 TL
20.000 TL 105 TL
30.000 TL 157.50 TL
40.000 TL 210 TL
50.000 TL 262.50 TL

Bu kredilere birde hayat sigortası kesilmektedir. Bu kesilen hayat sigortası için 10.000 TL ve 35 yaş sınırı için 197 TL kesilmektedir.

Arkadaşlar bireysel olarak bu krediye başvuru yapabilmeniz için sizlere bir link vereceğim. Bu link ile direk başvuru yapabilirsiniz.

3 Ziraat Bankası Güneş Enerji Kredisi Veriyor Mu? (Yalıtım, Mantolama ve Beyaz Eşya)

Ziraat bankası Cumhurbaşkanımızın söylediği enerji verimliliği kapsamındaki %0.99 faiz oranlı kredi haricinde yılın 365 günü enerji verimliliği kapsamında kredi imkanı sunduğunu sizlere söyleyebilirim. Ziraat Bankası özelikle ülkemiz genelinde kurulan rüzgar ve güneş enerji sistemlerine kredi imkanı vermektedir. Şunun altını çizerek sizlere söylememde yarar olacaktır. Enerji verimlilik kapsamında verilecek olan kredinin üst limiti 500.000 TL olarak belirlenmiştir. Geri ödemesine gelirsek bu kredilerin 50.000 TL tutarında olanlar için 36 ay vade, 50.001 TL olan krediler için ise 24 ay vadede kullanabileceksiniz.

blank

Bu kredi sadece güneş ve rüzgar enerji sistemleri için verilememektedir. Yani bu krediyi mantolama ve ısı yalıtım gibi bir çok alanda kullanabileceğinizi sizlere söylemek isterim. Sizlere bu kredinin faiz oranını vermeden önce kredinin şartlarının neler olduğunu anlatmak isterim. Şimdi arkadaşlar Ziraat Bankası hangi enerji verimlilik alanlarına kredi veriyor birlikte bir inceleyelim.

 1. Binanın çatı, kapı ve pencere değişimleri için kredi,
 2. Olmazsa olmaz dış cephe yalıtımı mantolama kredisi,
 3. Oturduğunuz yerin tavan, taban ve duvarları için ısı ve seslere karşı kredi imkanı,
 4. A+++ enerji tüketimine sahip; Buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makinesi, fırın, klima, kazan, kurutma makineleri gibi enerji tüketimi yüksek olan cihazların değişimde,
 5. Doğalgaz için için evinize yapılacak bütün tadilatlar için,
 6. Aydınlatmada LED sistemine geçiş için,
 7. Güneş enerjisinden sıcak su teminleri için.

Evet arkadaşlar gördüğünüz üzere Ziraat Bankası sizlere toplam 7 alanda enerji verimlilik arttırma kredisi vermektedir. Bu kredi için ise aşağıdaki evraklar gerekli olacaktır.

Ziraat Bankası Isı Yalıtım Kredisi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 1. Hangi yatırım yapılacaksa ona ait olan fatura,
 2. Hane gelirini gösteren bir gelir belgesi,
 3. Oturmuş olduğunuz eve ait ikametgah belgesi,
 4. Kimlik belgeniz. 11 Haneli T.C. kimlik numaralı
 5. Bankadan verilecek başvuru formu

Ziraat Bankası Isı Yalıtım Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

 1. Kredi notunuz (KBB) 1.300 puan üstünde olması gerekmektedir.
 2. Kullanılacak olan kredinin aylık ödeme tutarı hane gelirinizin %50 oranının üstünde olmamalı.

Ziraat Bankası Isı Yalıtım Kredisi Faiz Oranları

ZİRAAT BANKASI 12 Ay 24 Ay 36 Ay
%1.89

Bu faiz oranlarına göre 70.000 TL tutarında bir kredinin geri ödeme ve aylık taksitleri aşağıdaki gibidir.

Miktar Vade Aylık Ödeme Toplam Maliyet
70.000 TL 12 6.767,41 TL 81.208,94 TL
19 4.615,38 TL 87.692,21 TL
20 4.432,18 TL 88.643,73 TL
24 3.854,69 TL 92.512,59 TL

Bu krediye başvuru yapmanız için yine sizlere bir link vereceğim. Bu link sayesinde sizlerde kredi başvurusunda bulanabilirsiniz.

4 Halkbank Bireysel Destek Enerji Kredisi (Yenilebilir Dahil)

Halkbank aynı Ziraat Bankası gibi sizlere enerji desteği kapsamında bir çok alanda kredi imkanı sunmaktadır. Be kredilerde ipi göğüsleyen yine yenilebilir enerji yatırımları gelmektedir. Halkbank kredi faiz oranları diğer bankalara göre çok ama çok avantajlı olmaktadır. Sizlere bu oranları verdiğimde sizlerde görmüş olacaksınız. Diğer bankalarda enerji verimlilik kredisi kapsamında verilen krediye ihtiyaç kredisi faiz oranı uygulanmaktadır. Halkbank’ta ise bu kredi oranı enerji verimlilik kapsamında verildiği için ihtiyaç kredisinin faiz oranından çok ama çok düşük olmaktadır. Peki sizler için enerji verimlilik kapsamında uygulanan kredinin faiz oranı kaç? Nasıl başvuru yapabilirim gibi sorularınızın bütün yanıtını birazdan aşağıda sizler için vereceğim. Şimdi ilk olarak Halkbank sizlere enerji verimliliği altın hangi dallarda kredi imkanı sağlıyor bir görelim.

blank

 1. Beyaz eşyalarınız A+++ Olarak değişiminde,
  1. Buzdolabı
  2. Çamaşır makinası
  3. Kurutma makinası
  4. Fırın
  5. Bulaşık makinası
  6. Derin dondurucu
 2. Doğalgaz kapsamında kredi imkanı veriyor,
  1. Yapılan tesisat
  2. Alınacak kombi
  3. Radyatör (Petek)
  4. Isı paylaşım sistemleri
  5. Doğalgaz dönüşümleri
 3. Mantolama sistemleri,
  1. Dış cephe
  2. İç cephe
 4. Bina için yapılacak yalıtım
  1. Ses
  2. Su
  3. Isı
  4. Yangın
 5. Konut tadilatları için malzemeler
 6. Aydınlatma sistemlerin değişimi
 7. Güneş enerjisini kullanılarak yapılan yatırımlar
  1. Isınmak için,
  2. Evinize gelecek sıcak su sistemleri için
 8. Otomobillerinize takacağınız LPG sistemleri için

Evet arkadaşlar Halkbank bireysel enerji destek kredisini kullandığınız arabaya takılacak LPG sistemlerine kadar vermektedir. Sizlere bu kredilerin faiz oranlarını aşağıda vereceğim. Kullanacağını kredi tutarını 80.000 TL ve 110.000 TL olarak vereceğim. Şimdi görelim bakalım kullanacağınız kredinin geri ödemesi ve toplam maliyetini göreceksiniz.

Halkbank Enerji Destek Kapsamında Verilen Kredi
Kredi Tutarı  Vadesi Faiz Oranı Taksit Tutarı Toplam Maliyet
40.000 TL 36 Ay 1,94% 1.678,41 TL 60.422,62 TL
90.000 TL 24 Ay 1,94% 4.990,55 TL 119.773,35 TL

Halkbank sizlere verdiği bu enerji destek kredisinin dosya masrafının olmadığını sizlere söylemek isterim. Bir tek masraf vardır oda zorunlu sağlık sigortasıdır. Bu sigorta kesintisi ise 35 yaş ve altı erkekler için bir sefer kesilecek olan tutar ise 366.74 TL’dir. Bizlere bu kredinin faiz oranını aylık olarak güncellesek te bazı durumlarda bu faiz oranı değişkenlik göstermektedir. Bu değişikliği kontrol edebilmeniz için ise https://www.halkbank.com.tr/tr/bireysel/krediler/ihtiyac-kredileri/enerji-destek.html bu link ile takip edebilirsiniz. Sizlere enerji kapsamında verilen bu krediyi ise sadece Halkbank şubelerinden kullanabiliyorsunuz. Sizlere en yakın şubeyi ise bu bağlantı sayesinde ulaşabilirsiniz. Evet sizler için enerji verimliliği kapsamında verilen bütün krediler için bilgiler aktardım. Yeni gelişmeler olduğu sürece bizlerde sizlere bilgi amaçlı yine yazılarımızda yer vereceğiz. Eğer konu hakkında aklınıza takılan bir soru olur ise yorum kısmından bizlere ulaşabilirsiniz. Gün içerisinde sizlere dönüş yapılacaktır. Birde konu hakkında sizlere bir video bırakıyorum. Bu video sayesinde de bilgi alabilirsiniz.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın