Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

7 Yıl Vadeli Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi (2022 Faiz Hesaplama)

2022 Ziraat bankası hayvacılık kredisinin faiz oranları kaç? Bunu güncel cari faiz oranına göre hesaplama yaptım. 7 yıl vadeli geri ödeme planını da ayrıca oluşturdum. Dana, düve, inek gibi büyükbaş ile koyun, keçi gibi küçükbaş hayvan alacak çiftçilerimize ayrıca Ziraat bankasından bu kredi nasıl alınır? Bunları da başvuru şartları ve belgeleriyle birlikte izah ettim.

7 Yıl Vadeli Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi (2022 Faiz Hesaplama)

 

Ziraat bankası 100.000 TL kadar faizsiz hayvancılık kredisi vermektedir. Geleneksel Yaygın Hayvan Üretimi cinsleri üzerine hayvan alımlarında faizsiz yüz bin TL krediyi işletme belgeniz olması durumunda kolayca alabilirsiniz. Diğer büyükbaş, küçükbaş yada tavuk (yarka), hindi, arı gibi Ziraat bankası sübvansiyonlu krediler de faiz desteği alabilmeniz için ise, işletme belgesi harici farklı aranan niteliklere sahip olmanız gerekir. Bunların bazıları; 40 yaş altı genç çiftçi olmanız, yurt içi doğan hayvan alımı yapmanız gibi tir. Her hayvansal konulara göre aranan faiz indirim bu konuların neler olduğunu da yine aşağıda bulabilirsiniz.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi Faiz Oranları Ne Kadar?

Ziraat bankası 2022 yılı için belirlemiş olduğu hayvancılık için cari faiz oranı senelik %14 olmaktadır. Sübvansiyonlu olarak kredi kullanacaklar için bu faiz oranı üzerinden indirimli olarak hayvancılık kredisi sağlanır. Cumhurbaşkanı kararnamesi ile uygulanacak olan faiz indirimi satın alınacak olan hayvanın özelliğine göre değişir. Aynı şekilde kredinin üst miktarı da satın alınacak olan hayvanın cinsine göre değişmektedir.

blank

Faiz indirim oranını belirleyici diğer bir etken ise başvuru sahibinin niteliğidir. Başvuru sahibinin niteliğine göre faiz oranını etkileyici etkenler ise şunlardır.

 1. Herhangi bir yaşta kadın girişimci olması
 2. 40 yaş altında erkek girişimci çiftçi olmasıdır.

Bu 2 özellik haricinde 2 ocak 2020 senesinde yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile hayvansal konuların tamamında faiz indirimi belirleyici diğer özellikler ise şunlardır.

 1. Öncelikli bölge üzerinde yatırımda bulunacaklar
 2. Yurt içi doğan hayvan alımları
 3. Kendi yemini üreten ve mera kullananlar
 4. Organik iyi tarım uygulamaları içinde yer alanlar
 5. Atıl işletme alımları
 6. Yenilebilir enerji kullananlar
 7. Sözleşmeli üretim yapanlar

Belirlenen bu maddeler bütün hayvancılık konuları kapsamamaktadır. Her hayvancılık konusuna göre bu 7 niteliklerden bazıları ama mutlaka aranır. Şimdi sizlere Ziraat bankası hayvancılık kredisi için çok daha net bir şekilde bilgi vermek amacı ile satın alacağınız hayvancılık konularına göre faiz oranları belirteceğim. Tabi bu faiz oranlarının yanı sıra belli miktarlardaki geri ödemeler için 7 yıl vadeli olarak hesaplama işlemini de yer vereceğim.

Ziraat Bankası Süt ve Kombine Sığır Yetiştiriciliği Faiz Oranları

Ziraat bankası süt ve kombine sığır yetiştiriciliği için 2022 yılında çiftçilerimize 25 milyon TL kadar kredi vermektedir. 7 yıl geri ödemeli olarak vermiş olduğu bu kredi imkanı ile damızlık süt sığır belgeli hayvanlardan satın alabilirsiniz. Ayrıca yine çiftçilerimiz aşağıda cinslerini de belirtmiş olduğumuz sığır cinslerini uygun faizler ile satın alınabilmektedir. Tarım ve Orman Bakanlığı HAYBİS sistemine kayıtlı olması şartı ile Ziraat sübvansiyonlu kredi imkanlarıyla satın alabileceğiniz süt ile kombine sığır cinsleri özellikleri ile şunlardır.

 • Süt Sığırı Cinsleri:
  • Manda
  • jersey
  • Yurt içinde doğmuş olan holstein (siyah alaca, kırmızı)
 • Kombine Sığır Cinsleri
  • Angus
  • Hereford
  • Şarole
  • Limuzin
  • Montbeliard
  • Brown Swiss
  • Simental

Süt ve kombine sığır cinsleri içerisinde yer alan bu 10 cins hayvanların genel olarak azami olarak 36 aylık olma şartı da aranır. Yaş kriterinin yanı sıra ise ilk yavrusuna gebe yada en fazla 1 defa doğum yapmış olması da aranan diğer şartlar içerisinde yer almaktadır. Bu nitelikler ile süt ve kombine sığır alacak olan çiftçilerimize uygulanan faiz indirim oranı yatırım ve işletme dönemlerine göre ise şu şekildedir.

YATIRIM İŞLETME AÇIKLAMA
50% 50% Her iki dönem için şartlara uygun hayvan alınması durumunda %50 faiz desteği sağlanır. Böylece cari faiz oranı senelik %14 dan %7.00 düşmektedir. Aylık olarak ise bu faiz oranı 7.00/12= %0.58 olarak uygulanır

Yukarıda yer alan tablodaki imkanlardan belirtilen hayvan özellikleri ile Hayvan İşletme Belgeniz olması durumunda doğrudan yararlanırsınız. Belirtilen bu faiz oranına ilaveten aşağıdaki niteliklere de sahip iseniz ekstra faiz indirimlerin den de istifade edebilirsiniz.

FAİZ İNDİRİM KONULARI YATIRIM İŞLETME
Öncelikli bölgelerde yatırım yapılması durumunda 10% 10%
Atıl işletme almanız halinde 10%
Yurt içinde doğan hayvan alırsanız 10% 10%
Kendi yemini üreten yada mera kullanırsanız 10%
İyi/Organik tarım kullanımlarında 10%
40 yaş altında genç çiftçi olursanız 10% 10%
Herhangi yaşta bayan çiftçi iseniz 10% 10%

Bu niteliklerinden 5 tanesine sahip olmanız durumunda Ziraat bankasından süt ve kombine sığır yetiştiriciliği için %100 faiz desteği ile faizsiz kredi kullana bilirsiniz.

Sahip olduğunuz niteliklere göre %50 üzerinden her biri nitelik için %10 faiz indirimi kazanırsınız. Buna örnek vermem gerekir ise;

 • 40 yaş altında genç çiftçi iseniz %50 olan faiz desteği %60 çıkar. Böylece senelik Ziraat bankası tarafından uygulanan cari faiz oranı %14 den %5.60 düşmektedir. Aylık ise 5.60/12= 0.46 faiz oranı imkanlarından yararlana bilirsiniz.

Ziraat bankası kombine sığır ve süt sığırcılığı için uygulanan faiz indirimleri resmi gazeteye göre bu şekildedir. Peki, diğer hayvansal konuları için uygulanan faiz indirimleri ne kadardır? İndirim sonrasında banka tarafından uygulanan faiz miktarı nedir?

Ziraat Bankası Damızlık Düve Yetiştiriciliği Kredi Faiz Oranları

Ziraat bankası damızlık düve yetiştiriciliği için bu yıl 10 milyon TL kadar kredi imkanı sağlamaktadır. 7 yıl vadeli olarak sağlanan bu kredinin faiz oranları yine sizin içinde yer almış olduğunuz niteliklere göre belli olmaktadır. Bankanın cari yıllık %14 faiz oranı sonrasında uygulanacak olan faiz indirim desteğinden yararlana bilmeniz için ilk olarak satın alacağınız damızlık düvelerin belli başlı şartlara haiz olması aranır. HAYBİS kulak küpesinin kayıtlı olması şartı haricinde banka tarafından alınacak olan damızlık düveler de aranan nitelikler ise şunlardır.

 • Kurulacak olan damızlık düve besihanesi en az 50 baş ve üzerinde olması gerekir. Ayrıca damızlık düve yetiştiriciliğini işletme döneminde olanlar ise bu sayının üzerine çıkması gerekir. Örneğin; elinizde 35 baş damızlık düve var ise Ziraat bankası damızlık düve kredisi kullana bilmeniz için en az 15 tane canlı hayvan alımı yapmalısınız.
 • Satın alınacak olan hayvanların damızlık dişi danaların damızlık belgesine sahip olması gerekmektedir.
 • Damızlık düvelerin en az 4 en fazla ise 13 aylık yaş sınırı aralığında olması gerekir.

Bu nitelikte damızlık düve alımları için uygulanacak olan kredi faiz indirim desteği ise şu şekilde oluşmaktadır.

YATIRIM İŞLETME AÇIKLAMA
75% 75% Her iki dönem için Hayvan İşletme Belgeli çiftçimize %75 faiz desteği sağlanır. Böylece Ziraat bankasının cari faiz oranı senelik %14 dan %3.50 oranına düşer. Bu faiz oranı aylık için ise 3.50/12= 0.29 olmaktadır.

Hayvan İşletme Belgeniz ile tanımla da yer alan damızlık düve alımları için ayrıca niteliğimize aşağıda yer alan faiz indirimleri de çiftçimize ekstradan uygulanır.

FAİZ İNDİRİM KONUSU YATIRIM İŞLETME
Öncelikli bölgelerde damızlık düve yatırım yaparsanız 10% 10%
Atıl olarak damızlık düve işletmesi alırsanız 10%
Yurt içi doğan düve alımlarına 10%
Kendi damızlık düve yemi ve mera kullanımlarına 10%
40 Yaş altı damızlık düve yetiştiricilerine 10% 10%
Kadın girişimcilerimize 10% 10%
Uygulanacak en fazla damızlık düve alımlarına faiz indirimi 100% 100%

Damızlık düve alımları için yukarıda yer alan en az 3 niteliğe sahip bir çiftçi olmanız durumunda yine Ziraat bankası faizsiz kredi imkanlarından yararlana bilirsiniz.

Ziraat Bankası Büyükbaş Hayvan Besiciliği Kredisi Faiz Oranları

Ziraat bankasının çiftçilerimize düşük faiz oranlı kredi olanağı sağlamış olduğu bir diğer konu ise büyükbaş hayvan besiciliği tir. Banka Cumhurbaşkanı kararnamesi ile çiftçilerimize büyükbaş hayvan alımları için 7 yıl vadeli olarak 10 milyon TL kadar kredi imkanı sağlamaktadır. Resmi gazete yayınlanan tebligata göre 10 baş ve üzerinden büyükbaş hayvan alması ilk aranan şarttır.

blank

Bunun haricinde HAYBİS de en az 3 boyunca kayıtlı olan büyükbaş hayvanlarda şu özellikler de ayrıca aranır.

 • Alınacak olan büyükbaş hayvanların azami 20 aylık olması
 • Satın alınacak büyükbaş hayvanlarının erkek olması
 • Yetiştiricilik yapacakların ise kültür ırkı azami 48 aylık ve en fazla bir kere doğum yapmış olması gerekmektedir.

Bu şartlar kapsamında Ziraat bankası büyükbaş hayvan besiciliği için kredi kullanacak olan çiftçilerimize uygulanan faiz indirim desteği ise şu şekildedir.

YATIRIM İŞLETME AÇIKLAMA
50% 50% Hayvan İşletme Belgesi sahibi olmanız halinde doğrudan büyükbaş hayvan besiciliği için Ziraat bankasından senelik %7.00 faiz imkanlarından yararlanırsınız.

Hayvan İşletme Belgesi çıkarmanız yada var olması sonrasında doğrudan yararlanacağınız bu faiz indirimi haricinde aşağıdaki tablolardan da şartlara uygun olmanız durumunda istifade edebilirsiniz. Şayet Hayvan İşletme Belgeniz yok ise nasıl alınacağınız ÇKS İle Hayvancılık İşletme Belgesi Nasıl Alınır? da bulabilirsiniz.

İNDİRİM KONULARI YATIRIM İŞLETME
Öncelikli bölge yatırımları için büyükbaş hayvan besiciliğine 10% 10%
Büyükbaş hayvan besiciliği atıl işletme alımlarına 10%
Yurt için doğan büyükbaş hayvan alımlarına 10%
Kendi yemini üreten büyükbaş hayvan üreticilerine 10%
40 Yaş altı genç büyükbaş hayvan yetiştiricilerine 10% 10%
Kadın girişimci çiftçilerimize ise 10% 10%

Cumhurbaşkanı kararnamesi ile büyükbaş havan besiciliği için uygulanan bu faiz indirimlerinden yatırım döneminde 4 tanesine sahip olmanız durumunda %90 varan indirim alırsınız. Böylece iş yatırım dönemine yıllık %1.40 aylık ise 0.11 gibi nerede ise faizsiz kredilerden yararlanırsınız. İşletme döneminde ise belirtilen kriterlerden 5 tanesine sahip olursanız da tamamen Ziraat bankası büyükbaş hayvan besiciliği için faizsiz kredi kullana bilirsiniz.

Ziraat Küçükbaş Hayvancılık Kredi Faiz Oranları (Koyun, Keçi)

Hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimizin en çok rağbet gösterdiği konulardan bir tanesi de küçükbaş hayvancılık tır. Her ne kadarda en çok koyun almak için Ziraat bankasının kapısını çiftçilerimiz çalmış olsa da keçi alımları için de banka devlet faiz indirimli kredi imkanı sağlamaktadır. Ziraat bankası küçükbaş hayvancılık için sağlamış olduğu kredinin 2022 yılında üst miktarı 15 milyon TL olmaktadır. Tablomuzda yer alan indirim konuları 4 tanesine sahip olmanız durumunda bu sene sizler de faizsiz olarak koyun, keçi alımlarını Ziraat bankası üzerinden yapabilirsiniz. Bu imkanlardan yararlanarak koyun alacakların yalnız dikkat etmeleri gereken önemli bir husus vardır. Bu ise resmi gazete yine daha önce belirtilen alınacak olan küçükbaşlarda ki kriterlerdir. Peki, bu kriterler nelerdir?

 • Faiz indiriminden yararlana bilmeniz için koyun alımlarında en az 50 baş almanız yada mevcut sayınızı bu sayının üzerine çıkartmanız gerekir.
 • Keçi alımlarında ise yine en az 20 baş almanız yada mevcut keçi sayınızı bu sayının üzerine çıkartmanız gerekir.
 • Koyun ve keçilerin yurt içi doğmuş ”keçi ve koyun tanımlamasına” uygun olması gerekir
 • HAYBİS koyun ve keçi kayıt sistemi içinde olması gerekmektedir.
 • Alınacak olan koyun ve keçilerin en az 6 en fazla 24 aylık olması gerekir

Bu şartlar kapsamında koyun yada keçi alacak olan Hayvan İşletme Belgesi sahibi çiftçilerimize uygulanacak olan faiz destek tablosu şu şekilde oluşmaktadır.

YATIRIM İŞLETME AÇIKLAMA
75% 75% Hayvan İşletme Belgesi sahibi olmanız ve belirtilen niteliklerde koyun yada keçi almanız durumunda size doğrudan %75 faiz indirimi sağlanır. Buda Ziraat bankasının cari faiz oranı senelik %14 dan %3.50 düşmesi anlamına gelir. Aylık da ise bu oran %3.50/12= %0.29 olması anlamına gelmektedir.

Koyun yada keçi alacak olan çiftçilerimize uygulanan yukarıda yer alan faiz indirimi yanı sıra aşağıda yer alan nitelikler de faaliyet göstermeniz durumunda yine faiz desteği sağlanır.

İNDİRİM UNSURLARI YATIRIM İŞLETME
Öncelikli bölgelerde küçükbaş hayvancılık yapacaklara 10% 10%
40 yaş altında koyun/keçi alacaklar 10% 10%
Her hangi yaştaki kadınların koyun/keçi alması 10% 10%
Atıl olarak işletmelerin alınması 10%
Yurt içi doğum yapan koyun/keçi alımı 10% 10%
Kendi Yemini Üreten Yem/Mera Kullanan 10%

Hayvan İşletme Belgesi olması durumunda %75 faiz desteği sonrasında tablodaki 3 kriteri sağlamanız halinde yine tamamen faizsiz olarak koyun ve keçi alımları için Ziraat bankasından kredi kullana bilirsiniz.

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi Faiz Oranları

2022 yılında arıcılık kanatlı sektöründen ayrı bir şekilde desteklenmeye başlanmıştır. Hali ile uygulanan faiz destekleri de kanatlı sektörü ile farklıdır. Ziraat bankasından Hayvan İşletme Belgesi olması durumunda aşağıda belirtmiş olduğumuz faiz indirimlerden 2.500.000 TL kadar yararlana bilirsiniz. Ancak, bu faiz indirimlerinden yararlana bilmeniz için alınacak olan arıların Arıcılık Kayıt Sistemin de yer alması gerekir. Bu şartı yanı en az 50 arılı kovan alınması ve bobus arı üretimi için bakanlıktan üretim izni alınmış olması gerekir. Bu şartlar ile arıcılık için Ziraat bankasından kredi kullanacaklar için uygulana faiz indirim desteği ise şu şekildedir.

YATIRIM  İŞLETME AÇIKLAMA
50% 50% Hayvan İşletme Belgesi olması ve kriterlere uygun arı alımlarına uygulanan %50 faiz indirimi sonrasında senelik %7.00 aylık da ise 7.00/12= %0.58 faizler ile kredi kullanabilirsiniz.

Hayvan İşletme Belgesinin sağladığı faiz indirimi şayet siz arıcılarımız için yeterli değil ise aşağıda yer alan şartları sağlamanız halinde %80 varan faiz indirimlerinden yararlana bilirsiniz.

İNDİRİM KONULARI YATIRIM İŞLETME
Organik Tarım 10%
40 Yaş altı arıcılıkla uğraşanlar 10% 10%
Kadın arıcılara 10% 10%
Uygulanacak arıcılığa en fazla faiz indirimi 70% 80%

Tüm belirtilen indirim konularına sahip olmanız durumunda arıcılığa yeni başlamanız halinde %70 faiz indirim desteği alırsınız. Bu şekilde senelik %4.20 aylık 4.20/12= %0.35 faizli kredi kullanabilirsiniz. İşletme döneminde ise en fazla uygulanan faiz desteği %80 olmaktadır. Böylece de faiz oranı yıllık %2.80 aylık da ise 2.80/12= %0.23 olmaktadır.

Ziraat Bankası Tavuk Kredisi Kullanma Faiz Oranları Ne Kadar?

Ziraat bankası damızlık ve yumurta tavukçuluğu yapmak için yarka alacak olan çiftçilerimize muhteşem fırsatlar sağlamaktadır. Sağlamış oldu bu fırsatlarda damızlık için 10 milyon TL yumurta tavukçuluğu için ise 5 milyon TL kredi sunmaktadır. Faiz oranlarına uygulanan indrim ise damızlık ve yumurta tavukçuluğuna göre değişmektedir. Sübvansiyonlu olarak uygulana faiz indirimlerinin kaç olduğunu aşağıda tabloda yer verdim.

blank

Resmi gazete de yer alan şartlar kapsamında alım yapmanız durumunda bu faiz desteklerinden Hayvan İşletme Belgeniz ile kolaylık ile yararlana bilirsiniz. Peki, resmi gazete hem damızlık hem ise yumurta tavukçuluğu için aranan şartlar nedir?

Damızlık Tavukçuluğu için: En az 10.000 adet alım yapılması gerekir, damızlık yumurta tavuk yetiştiriciliği için en az 1.000 adet alım yapılmalıdır.

Yumurta Tavukçuluğu için: Etlik piliç olması durumunda en az 10 bin adet, yumurta tavukçuluğu için ise en az 7.500 adet alım yapılmadır.

Bu sayılarda alımlar yapmanız durumunda Ziraat bankasının her iki alan için uygulamış olduğu faiz oranlan tablosu şu şekilde yer alır.

Yumurta Tavukçuluğu
YATIRIM İŞLETME AÇIKLAMA
25% 50% Yatırım döneminde yani ilk defa yumurta tavukçuluğuna dahil olacaksanız %25 faiz desteği sağlanır. Bu şekilde senelik faiz oranı %10.50 aylık ise 10.50/12= %0.87 olur. İşletme dönemindekilere %50 faiz desteği ile yıllık faiz oranı %7.00 olarak uygulanır. Aylık ise faiz oranı 8.00/12= %0.58 olmaktadır.

Yumurta tavukçuluğuna yukarıda yer alan faiz desteğini yanı sıra sizin için bulunduğunuz duruma göre aşağıda yer alan faiz indirimleri de sağlanır.

FAİZ İNDİRİM KONUSU YATIRIM İŞLETME
Atıl tavuk çiftliği alımlarına 10%
Sözleşmeli yumurta tavukçuluğu yapılmasına 10%
40 yaş altı genç tavukçulara 10% 10%
Kadın tavuk çiftliği kuracaklara 10% 10%
Tavuk konusuna uygulanacak en fazla faiz indirimi 55% 80%

Damızlık tavukçuluk için sadece aşağıda yer alan faiz indirim desteğini alırsınız.

Damızlık Tavukçuluğu
YATIRIM İŞLETME AÇIKLAMA
75% 75% Damızlık için her iki döneme Hayvan İşletme Belgesi olması durumunda %75 faiz desteği ile senelik %3.50 faiz uygulanır. Aylık ise bu faiz oranı %0.29 olmaktadır.

Ziraat bankası kanatlı sektörü için sadece tavukçuluk için bu imkanları sağlamak ile kalmadığını belirtmek isterim. Tavuk haricinde diğer kanatlılar olan hindi, deve kuşu, kaz, ördek ve bıldırcın yetiştiriciliği için de aynı faiz desteklerin den yararlana bilirsiniz.

Ziraat Bankası Hayvan Kredisi Başvuru Şartları Nedir?

Ziraat bankası hayvan kredisi kullanacaklar için şartların neler olduğu sizin de fark etmiş olduğunuz gibi 2 kesime ayrılır. Bunlardan bir tanesi satın alınacak hayvanın cinsine göre aranan özellikler. Bir diğeri ise hayvan kredisi kullanacak olan çiftçimizin taşıması gereken özelliklerdir. Hayvanların cinsine göre zirai kredi kullanacaklar için şartların neler olduğunu yukarıda hayvansal konulara göre belirttim. Ya, kredi başvurusunda bulunacak olan çiftçimiz den Ziraat bankası ne gibi şartlar aramaktadır.?

 1. Öncelikli olarak kredi başvurusu çiftçimizin KKB notu ortalamasının düşük olmaması gerekir. En az 1.400 puan ve üzerinde olması şarttır.
 2. Sübvansiyonlu kredilerin tamamında çiftçimizin Hayvan İşletme Belgesinin olması istenilir.
 3. Diğer aranan şart ise 2022 itibarı ile çiftçimizin devlete ait herhangi bir vergi borcunun olmaması gerekir. Bunun içinde çiftçimizden vergi dairesinden alınması gerekilen borcu yoktur yazısı mutlaka istenilir.
 4. Hayvansal kredi başvurusunda aranan diğer şart ise ipotektir. Sizin yada herhangi bir yakınıza ait özellik ile konut ipotek ettirilmesi istenilir.
 5. Hayvan kredisinde başvuru yapacak olan çiftçimiz bu şartları sağladıktan sonra en az 2 tane eşlerinde sözleşme formuna imza atması ile birlikte kefil istenilir.

Aranan bu şartları sağlamanız durumunda Ziraat bankası hayvan kredisi başvuru işleminizi başlata bilirsiniz.

Sübvansiyonlu kredi ile alınacak olan hayvanların küpe numaraları kayıtlı olması şart mıdır?
Evet, her tür cins ve hayvanın devlet faiz desteleri ile Ziraat bankası üzerinden satın alınabilmesi için HAYBİS sisteminde kulak küpe numaraları kayıtlı olması gerekir.!

Ziraat Bankası Sübvansiyonlu Hayvancılık Kredisi Hesaplama

Ziraat bankası çiftçimizin niteliğine ve satın alınacak olan hayvan cinsine göre uygulamış olduğu faiz oranlarını hep birlikte gördük. Banka tarafından uygulanan bu faiz oranlarının hesaplamalarını sizler için en uzun vade olarak belirlenen 7 yıl olarak yaptık. Yapmış olduğumuz bu hesaplama için Ziraat tarafından belirlenen yıllık %14 cari faiz oranı ele alınarak faiz indirimleri uygulandığını bir kez daha belirtmek isterim. Banka tarafından belirlenen bu cari faiz oranı yıl içinde çok fazla olmasa da +3 -5 gibi farklılıklar göstere bilmektedir.

Şuan ki cari faiz oranı üzerinden yapılan hayvansal konularda karşımıza çıkan faiz oranları çoğunluk ile aylık %0.29 ile %0.58 olduğunu sizlerde gördünüz. Bu neden ile Ziraat bankası 7 yıl (84 ay) vadeli hayvan kredisinin geri ödemesini bu faiz oranları üzerinden aylık ödemeli olarak hesaplayacağız. Siz bu ödeme takvimi 3 aylık olarak merak ediyorsanız aylık çıkan ödeme tutarını 3 ile 6 aylık olarak düşünüyor iseniz 6 ile sene de bir ödemeli olarak düşünüyor iseniz de 12 ile çarpa bilirsiniz.

84 Ay Vadeli %0.29 Faizli Ödeme Planı
Kullanılan Kredi Miktarı Aylık Taksit Ödeme Toplam Maliyet
50.000 TL 687,50 TL 57.749,93 TL
75.000 TL 1.031,25 TL 86.624,82 TL
100.000 TL 1.375,00 TL 115.499,71 TL
125.000 TL 1.718,75 TL 144.374,74 TL
150.000 TL 2.062,50 TL 173.249,58 TL
175.000 TL 2.406,24 TL 202.124,68 TL
200.000 TL 2.749,99 TL 230.999,61 TL

 

84 Ay Vadeli %0.58 Faizli Ödeme Planı
Kullanılan Kredi Miktarı Aylık Taksit Ödeme Toplam Maliyet
50.000 TL 788,11 TL 66.201,06 TL
75.000 TL 1.182,16 TL 99.301,64 TL
100.000 TL 1.576,22 TL 132.402,28 TL
125.000 TL 1.970,27 TL 165.502,83 TL
150.000 TL 2.364,32 TL 198.603,42 TL
175.000 TL 2.758,38 TL 231.703,96 TL
200.000 TL 3.152,43 TL 264.804,43 TL

En çok uygulanan faiz oranlarına göre 7 yıl vadeli olarak hesaplama tablosu farklı miktarlara göre bu şekildedir. Peki, tüm bu imkanlar kapsamında Ziraat bankasından hayvan kredisi nasıl kullana bilirsiniz? hadi şimdi de ona geçelim.

Ziraat Bankası Hayvan Kredisi Nasıl Alınır?

Hem sizden hem de satın alınacak olan hayvan şartlarını sağladıktan sonra sıra başvuru işlemlerin yapılmasına gelmektedir. Başvuru işlemleri nasıl yapılacağını sizlere sırası ile anlatacağım. Geçmiş dönemlerde koyun almak için kredi kullanan biri olarak bu deneyimlerimi sizler ile büyük bir memnuniyet ile paylaşacağım. Ziraat bankasının hayvansal kredi başvuruları herhangi bir banka şubesine gitmek ile başlamaktadır. Başvuru işlemleriniz için ”Tarımsal İşler” departmanına sıra almanız gerekir. Genelde Ziraat bankasının şubelerinde tarımsal işlere iki görevli memur bakar. İlgili departmana sıranız geldiği zaman hayvansal kredi kullanacağınız söylemeniz gerekir. Bundan sonra süreci daha iyi anlaya bilmeniz için maddeler halinde listeliyorum.

 1. Banka görevlisi sizi tanımak amacı ile hayvancılık yapıp yapmadığını sorar. Durumunuzu hiç çekinmeden banka görevlisine söyleye bilirsiniz.
 2. Daha sonra sizden kimlik belgesi ister. Buda bu belgeyi sizden istemesin amacı kredi notu değerinizi sorgulamaktadır.
 3. Kredi notunuz da herhangi bir sorun yok ise ne kadar ve hangi hayvansal konu hakkında kredi kullanacağınızı sorar. Buna göre sizlere şartları ve istenilen evrakları talep eder.
 4. Hangi hayvansal konu içi kredi kullanacağınızı ve ne kadar kredi talebinde bulunacağınızı talep ettikten sonra gelir beyanınızı ve gerekli olan rehin teminatını sizden ister
 5. Bu belgeleri ve ayrıca vergi borcunuzun da olmadığını gösteren belgeyi getirdikten sonra kredi işlemleri başlatılır. (veri borcu yoktur talep yazınızı https://www.turkiye.gov.tr/gib-intvrg-borcuyokturyazisi adresinden de çıktı olarak alabilirsiniz.)
 6. Eğer kulak küpe numaraları kayıtlı olan hayvanlarınız var ise hayvanları yok ise ipotek gösterdiğiniz evinize ekspertiz gelir.
 7. Ekspertiz teminat göstermiş olduğunuz malı inceledikten sonra Ziraat bankasına gerekli bilgi temin eder.

Bu süreç yaklaşık olarak 10 ile 15 gün sürebilir. Tüm bu formaliteler sağlandıktan sonra bu kez bankaya var ise eşleri birlikte kefiller çağrılır. Kefillerin hayvan kredisi sözleşme formunu imzalaması ile bu kez sözleşme formunu siz imzalarsınız. Karşılıklı sözleşme formu imzaladıktan sonra Tarım İl Müdürlüğü kontrolleri altında satın alacağınız hayvan için krediniz onaylanır. Arana bu şartlara şayet uygun değil ve amatör olarak hayvancılığa ilk etapta dahil olmak istiyorsanız size farklı bir teklifimiz var. O da bankaların gelir belgesiz dahi sağlamış olduğu 60 bin TL kadar olan bireysel ihtiyaç kredileridir.

 • İhtiyaç kredisi kullanarak 10 tane büyükbaş hayvan yada 30 tane ortalamalı küçükbaş hayvan almak için 67 bin TL çekebilirsiniz. Gelir belgesiz ve kefilsiz olarak kredi kullanmak için sizlere tavsiye edeceğimiz bankamız ise Garanti BBVA bankasıdır. Bankanın ekim ayı için uyguladığı faiz oranları;
Garanti Bankası 12 Ay 24 Ay 36 Ay
%2.14 %2.44

Bu faiz oranlarına göre ödeme planı ise ;

Miktar Vade (Aylık) Aylık Eşit Taksili Ödeme TOPLAM MALİYETİ
67.000 TL 4 17.884,94 TL 71.539,76 TL
6 12.235,14 TL 73.410,82 TL
8 9.414,17 TL 75.313,32 TL
10 7.724,72 TL 77.247,25 TL
12 6.601,04 TL 79.212,48 TL

Yukarıda belirtmiş olduğum bu faiz ve vadeler için 67.000 TL kredi başvurusunu Garanti BBVA ihtiyaç kredisi sayfasından erişebilirsiniz. Bilmenizi istediğim bu krediden 315,00 TL tutarında kredi tahsis ücreti alınmaktadır.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 3 Average: 3.7]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın