Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

81 İle Verilen Koyun Hibesi Nasıl Alınır?

81 İle Verilen Koyun Hibesi Nasıl Alınır?

 

KKYDP 2020 tarihi itibarıyla birlikte tam 81 ilimize %50 varan küçükbaş hayvan üretimine hibe imkanı sağlamaya başlamıştır. Tarım İl Müdürlükleri üzerinden sağlanan bu proje haricinde 42 ilimiz de yine koyun et ve süt üretimine TKDK IPARD-2 kapsamında %65 varan hibe teşvikleri sağlamaktadır. Koyun, keçi canlı hayvan alımı dahil olmak üzere sağlanan hibe destekleri sadece bunlarla da sınırlı değildir. GAP, DAP, DOKAP ve KOP illerinde küçükbaş çiftlik kurulumları için yine en az %50 hibe desteği alabilirsiniz. Bölgesel projeler dahil olmak üzere kurumsal olarak verilen devlet destekleriyle ahır projelerinizin inşaat ve makine ekipman alımlarına da hibe sağlandığını da ayrıca belirtmek isterim. Peki, tüm bu kurumlar üzerinden 81 ilin tamına sağlanan bu teşvik kredilerine nasıl başvuru yapabilirsiniz? Hibe almak isteyen çiftçilerimizden aranan şartlarla birlikte başvuru forumlarıyla tüm bu soruların yanıtını sizler için verdik.

TKDK IPARD-2 Kapsamında Koyun Hibesi Nasıl Alınır?

TKDK kapsamında koyun hibe desteği nasıl alınacağını şimdi sizlerle detaylı bir şekilde anlatacağım. İlk olarak TKDK yol haritasına ihtiyacımız olacaktır. Bu yol haritasını daha önceden TKDK Tavuk Çiftliği Hibe Kredisi Nasıl Alınır? yazımda sizler için paylaşmıştım. Şimdi ise TKDK koyun hibesi yol haritasını size yine 13 madde halinde yer vereceğim. İşte o maddeler;

 1. Yatırım yapacağınız İl/ilçede destek programın olduğu hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.
 2. Başvuru çağrı rehberini ve eklerini güzelce okuyup anlamanız gerekmektedir.
 3. Kuracağınız koyun çiftliğinin inşaatı için hazırlanan projeyi Çevre ve Şehircilik Bakanlığının web sitesine mail olarak göndermeniz gerekmektedir.
 4. Kuracağınız işletmedeki makine ekipmanları ve inşaat malzemeleri TKDK’ye göre uygun bir şekilde hazırlanması gerekmektedir.
 5. Uygun olan iş planını indirip ve doldurma rehberinin uygunluğuna göre doldurmanız gerekmektedir.
 6. Başvuru paketi kitapçığına uygun bir şekilde bütün resmi evraklarınızı bağlı olduğunuz kurumlardan temin ediniz.
 7. Taahhütname ve diğer bütün formlarını Word dosyası olarak indirip eksiksiz bir şekilde doldurunuz.
 8. Başvuru formu harcama tabloları A3 (Yapım İşleriMakine EkipmanGenel GiderlerUygun Olmayan HarcamalarGörünürlük) ve A8 (Mevcut Varlıklar Listesi) eklerin çıktılarını temin ediniz.
 9. Excel veya Word olarak indirdiğimiz teknik şartnameler ve keşif özelliklerinizi TKDK sistemine yükleme yapmanız gerekmektedir.
 10. Başvuru formu harcama tabloları A3 ve A8 formların çıktılarını almanız gerekmektedir.
 11. Başvuru formu ve eklerini iş planı ve teknik projeden oluşan başvuru paketini itinalı bir şekilde oluşturmanız gerekmektedir.
 12. Başvuru paketini bir adet orijinal bir adet kopya olacak şekilde ayrı bir şekilde klasöre koyarak, çililmiş olan bütün projeleri elektronik ortamda harici bir belleğe atarak yanınızda getiriniz.
 13. Bu işlerimi yaptıran kişi veya noter onayındaki kefili tarafından başvuru paketini TKDK il koordinatörüne elden teslim etmeniz gerekmektedir.

blank

Yukarıda belirtmiş olduğum 13 maddelik bu yol haritası ile başvuru işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 • TKDK Koyun, Et Ve Süt Ürünleri Hibesi Verildiği İller Nelerdir?

TKDK tarafından 81 ilin 42 sinde %70 oranında koyun üretimi yanı sıra et ve süt üretimine hibe ve destek vermektedir. Bu hibeler sunulan projeler kapsamında bulunduğu il ve ilçeye göre %’lik dilim artış ve azalış göstermektedir. Bu 42 il dışında TKDK destek vermemektedir. Diğer illerimizin destek alabilmesi için bazı devlet kuruluşları tarafından destek verilmektedir. Bu kuruluşlara örnek verem gerekirse GAP-DAP-KOP-DOKAP projelerinden yararlanarak hibe ve destek alabilirler. Peki TKDK’nın koyun hibesi verdiği iller hangileri gelin bölge bölge inceleyelim.

 • Marmara bölgesi
 1. Balıkesir
 2. Bursa
 3. Çanakkale
 • İç Anadolu Bölgesi
 1. Sivas
 2. Yozgat
 3. Konya
 4. Nevşehir
 5. Karaman
 6. Çankırı
 7. Ankara
 8. Aksaray
 • Ege Bölgesi
 1. Afyon
 2. Uşak
 3. Manisa
 4. Kütahya
 5. Denizli
 6. Aydın
 • Akdeniz Bölgesi
 1. Isparta
 2. Hatay
 3. Kahramanmaraş
 4. Mersin
 5. Burdur
 • Karadeniz Bölgesi
 1. Tokat
 2. Trabzon
 3. Ordu
 4. Çorum
 5. Amasya
 6. Kastamonu
 7. Giresun
 8. Samsun
 • Doğu Anadolu Bölgesi
 1. Van
 2. Kars
 3. Malatya
 4. Erzurum
 5. Muş
 6. Erzincan
 7. Elazığ
 8. Ardahan
 9. Ağrı
 • Günay Doğu Anadolu Bölgesi
 1. Şanlıurfa
 2. Diyarbakır
 3. Mardin

Yukarıda belirtmiş olduğum her bölgeye ait 42 ilde TKDK küçükbaş hayvan hibesi verilmektedir. Tabi her bölgede veya her ilde yayınlanan hibe çağrıları farklılık göstermektedir. Hibe desteği yayınlandığı andan itibaren yukarıda belirmiş olduğum yol haritası ile ön başvuru yapmanız gerekmektedir.

 • TKDK Koyun Hibesi İçin Başvuru Evrakları Nelerdir?

TKDK koyun hibesi alabilmek için bizden belirli bir evrak listesi istenmektedir. Bu evrak listesini yukarıda belirtiğim 42 ilden herhangi birinde ikametgah ediyorsanız TKDK sayfasından yapılan çağrı ilanını gördüğün an birazdan sizlerle paylaşacağım evrak listesini eksiksiz olarak hazırlayıp teslim etmeniz gerekmektedir. Bu evrakların içerisinde devlet kurumlarından alacağınız belgelerden tutun üstünüzde bulunan tapuların veya kiralayacağınız arazilerin noter onaylı belgelerine kadar belli başlı evrak olacaktır. Peki Bizden istenen evrak listesi neler gelin şimdi hep birlikte görelim.

 1. Küçükbaş çiftiliği başvuru formu
 2. Taahhüt ettiğinize belgeleyen taahhütname
 3. Bağlı olduğunuz il ve ilçe devlet kurumlarından alınacak belgeler
 4. Noter onaylı imza beyanı
 5. Uygun olan veya uygunsuz olarak görülen bütün harcamaların tablosu
 6.  Yapacağımız yapım işlerini gösteren tablo
 7. İşletmenize alacağınız makine ekipmanların tablosu
 8. İşletme kurulumu için bütün harcanan giderler tablosu
 9. Seçilen tekliflerin eklerinin bulunduğu belgelerin tablosu
 10. Seçilmeyen tekliflerin eklerinin bulunduğu belgelerin tablosu
 11. Toplam maliyetleri gösteren tablo
 12. Yasal olan bütün mali tablolar
 13. Üzerinde bulunan bütün resmi varlıklar
 14. İşletme yapı ruhsatı veya yapı ruhsatının alınmaması gerektiğini gösteren resmi evrak
 15. Kuracağımız koyun çiftliğinin yapım ruhsatı

Yukarıda belirtiğim bu 15 adet evrak listesini hazırlayıp bulunduğunuz ildeki TKDK projesi müdürlüğüne teslim etmeniz gerekecektir.

81 İle KKYDP’den Küçükbaş Hayvancılığa Hibe

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından doğal kaynaklar ve çevrenin korunmasının önemini arttırmak aynı zamanda kırsal alanlarda gelir düzeyinin yükseltilmesi sağlamakta olan bir projedir. Bu proje 81 ilde küçükbaş hayvancılığın artmasını desteklemek içinde hibe desteği sunmaktadır. Bunun yanı sıra tarımsal üretim içinde entegrasyon sağlanması için küçük ve orta ölçekli işletmelere de hibe desteği sunan bir projedir. Peki küçükbaş  hayvancılık hibe kapsamının dışında hangi yatırımlar KKYDP kapsamında destek almaktadır. Şimdi sizler için alabileceğiniz diğer destekler hakkında bilgi vereyim.

 • Bitkisel ürünlerin işlenmesi aynı zamanda depolanması kapsamında hibe
 • Hayvansal ürünlerin işlenmesi ve depolanması için verilen hibe
 • Su ürünlerinin depolanması ve işlenmesi için verilen hibe
 • Bu ürünlerin saklanması için lazım olan soğuk hava deposu
 • Çelikten yapılmış silo
 • Hayvan ve bitkisel gübrelerin işlenmesi ve depolanması için verilen hibe
 • Enerjisi yenilenebilen seralara verilen hibe
 • Yenilenebilir enerji üretim için verilen hibe
 • Tarım işi için uğran sabit yatırımlara verilen hibe
 • Kırsal ekonomik alt yapı yatırım konularından; kırsal turizm için verilen yatırımlar, çiftliklerin geliştirilmesine yönelik altyapı sistemleri, el sanatları ve katma değerli ürünler, bilişim sistemleri ve eğitimi yatırımları, için verilen hibeler.

Bu yukarıdaki saydığım herhangi birisi için veya 81 ilde uygulanan küçükbaş hayvancılık için verilen hibe desteklerinin ne kadar olduğunu hem gerçek kişi hemde tüzel kişi olarak ne kadar destek veriliyor görelim.

Tüzel Kişiler Gerçek Kişiler
Yeni Yatırım için 2.500.000 TL Yeni Yatırım için 1.250.000 TL.
Tamamlama Yatırımları için 1.750.000 TL Tamamlama Yatırımları için 1.000.000 TL.
Modernizasyon yatırımları için 1.250.000 TL Modernizasyon yatırımları için 750.000 TL.

Verilen destekler 81 il için geçerlidir. Alacağınız bu destekler sayesinde hem eliniz güçlenmiş oluyor hemde kuracağınız işletmenin harcamalarını karşılamış oluyorsunuz. Peki bu hibe ve desteklerden yararlanmak için izleyeceğimiz yol nedir? Şimdi sizlere yardımcı olabilmek için bütün istenen bilgileri 4 ana başlıkta sizlere sunmaktayım.

 1. BAŞVURU FORMU doldurmanız gerekmektedir.
 2. İŞLETME PLANI oluşturmanız gerekmektedir.
 3. HİBE SÖZLEŞMESİ doldurulması
 4. TEMİNAT MEKTUBU VE TAAHHÜTNAME‘de bulunmak

Bu 4 maddeye doldurup bağlı olduğunuz Tarım ve Orman Bakanlığına teslim etmeniz gerekmektedir. bakanlıktaki yetkilide size belirli bir süre içerisinde olum veya olumsuz olarak yanık dönecektir.

GAP, DAP, DOKAP ve KOP Koyun Besiciliğine %50 Hibe

GAP, DAP, DOKAP ve KOP projelerini daha önceki Büyükbaş Hayvancılık Hibesi Nasıl Alınır? (Desteklenen İller) yazımda sizlerle paylaşmıştım. Şimdi ise küçükbaş hayvancılık için hangi illere destek veriliyor %50 oranında nasıl hibe veriliyor konusunda sizlere yardımcı olmak istedim. Öncelikle projenin uygunluk süresi 2019-2023 yılları arasında faydalanabiliyor olduğunu bilmenizi isterim. Küçükbaş hayvancılık hibesi alabilmeniz için ortalama olarak 100 ile 200 arası hayvan yetiştiricisi olmanız gerekmektedir. Buradaki koyunlara  damızlık olarak (Koç ve Teke) verilmesi bunun yanında ise ahır yapımı veya ahırda kullanılacak makine ve ekipman yardımı yapılacaktır. Bütün bu yardımlara ise devlet tarafından %50 hibe desteği veriliyor olması sizin için bir avantaj olacaktır.

  • GAP, DAP, DOKAP ve KOP Koyun Hibesi Başvurusu Nereye Yapılmaktadır.

GAP, DAP, DOKAP ve KOP kapsamındaki 42 ilde bulunun İl Tarım ve Orman Müdürlüklerine inşaat yatırımları için başvura bilirsiniz. Damızlık koç ve teke için ise İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvuru yapmanız gerekmektedir.

  • GAP, DAP, DOKAP ve KOP Kapsamındaki İller Nelerdir.

Bu kapsamdaki 42 ili sizler için hangi proje hangi illeri kapsadığını bilmeniz açısından bir tablo hazırladım.

DAP İlleri DOKAP İlleri GAP İlleri KOP İlleri
Ağrı Ordu Adıyaman Aksaray
Ardahan Giresun Batman Karaman
Bingöl Trabzon Diyarbakır Konya
Bitlis Rize Gaziantep Niğde
Elazığ Artvin Kilis Nevşehir
Erzincan Gümüşhane Mardin Yozgat
Erzurum Bayburt Şanlıurfa Kırıkkale
Hakkari Amasya Siirt Kırşehir
Iğdır Çorum Şırnak
Kars Samsun
Malatya Toka
Muş
Tunceli
Van

Yukarıdaki bu 42 ilden %50 oranında küçükbaş hayvancılık için hibe alabilirsiniz. Peki bu hibeden yararlanmak için nasıl başvuru yapacağınızı biliyor musunuz? Gelin şimdi hep birlikte nasıl başvuru yapılacağını görelim.

  • GAP, DAP, DOKAP ve KOP Koyun Hibesi Başvurusu Nasıl Yapılır

%50 oranında hibe alabilmeniz için gerçek veya tüzel kişi olmanız gerekmektedir. Bu şartları taşıyor iseniz bağlı olduğunuz İllerin İl/İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine, bir dilekçe doldurarak Bakanlığımız Türkvet kayıt sistemi ve aynı zamanda  Koyun, Keçi Kayıt Sistemlerine kayıtlı olduklarını gösteren belgeler ile üzerinde bulunduğu veya noter onayıyla kiralık olarak gösterdiği arazilerin tapularınız ile birlikte ön başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuz onaylandıktan sonra ise nakit ihtiyaçlarınızı 1 Şartla Ziraat Bankası Koyun Kredisi Alabilirsiniz yazımda yardım alarak kurulum için uygun faizli kredi ile bir sermaye sağlayabilirsiniz. Aklınıza takılan tüm sorularınız cevap verebilmek için GAP-DAP-DOKAP ve KOP PROJELERİ UYGULAMA REHBERİ‘ni de sizlerle paylaşmak istedim. Şimdiden alacağınız %50 oranında hibe desteği ile kuracağınız küçükbaş işletmeniz hayırlı uğurlu olsun 🙂

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 1 Average: 1]
You have already voted for this article
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın