Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

Almanya’ya İşçi Olarak Gitmek

Almanya’ya İşçi Olarak Gitmek

 

Yaş sınırı olmaksızın vasıflı yada hiç bir vasfa sahip dahi olmasanız Almanya’ya rahatlıkla işçi olarak gidebilirsiniz. Ayrıca, yine milyonlarca Türk vatandaşımız gibi sizlerde isterseniz Almanya’ya giderek kendi işinizi de kurabilirsiniz. Peki, hem Almanya’ya gidip işçi olarak çalışmak hem de kendi işinizi kura bilmek için ne yapmalısınız? Bunun cevabını sizlere burada iki seçenek halinde vereceğiz. Birincisi işçi olarak gitmek isteyenlerin Türkiye’de yer alan şirket üzerinden çalışma vizesi çıkartarak nasıl gidebilecekleridir. Diğeri ise Almanya’da kendi işini
kuracakların gerekli evrakları tanzim edip bahsetmiş olduğumuz yolu izlemeleridir.

Almanya’da Çalışmak İçin İzin Nasıl Alınır?

Almanya’da çalışma izni nasıl alınır konusuna gelirsek Türkiye Cumhuriyet vatandaşlarının, eğer Almanya’da geçerli vatandaşlığı yok ise ilk öncelikle aşağıdaki 3 vizeden birini alması gerekmektedir.

 • Avrupa Birliği (European Union)
 • Avrupa Ekonomik Alanı (European Economic Area)
 • İsviçre

Bu yukarıda belirttiğim 3 vize Almanya Çalışma Vizesidir. Yani buradan anlaşıldığı üzere Almanya’ya çalışmaya gitmeden önce bu vizelerden birine sahip olmanız gerekmektedir. Bu vizelerin başvurularını ise Almanya Konsoloslukları veya Almanya Büyükelçilikleridir. Bu vizelere başvurmanız için ya Almanya’daki bir firmadan iş teklifi almanız gerekmektedir yada Kendi imkanlarınız ile bulduğunuz bir işyeri ile anlaşma sağlamanız gerekmektedir. Almanya Federal Cumhuriyeti başvuru yapacak olan üçüncü ülke vatandaşlarına belli başlı sınırlandırmalar getirmiştir. Üçüncü ülke vatandaşlığından kasıt ise Almanya vatandaşı yada Avrupa Birliği üyesi olan ülkelerden olmayan kişilere denmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bir kişi kendi imkanları ile buldukları işte çalışmak için şirkete bağlı olan şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda bulmuş oldukları bu iş ise Almanya kriterlerine uygun olması da aranan bir diğer özelliktir. Tabi bulmuş olduğunuz bu iş için 3. sınıf ülke olmayan yani Avrupa Birliği veya Almanya vatandaşı olan kişiler bu işe başvurmamış olması gerekmektedir. Eğer onlar sizden önce başvuru yaparlar ise ilk öncelik o kişilere ait olmaktadır. Eğer ki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup üniversiteyi Almanya’da okumayı tercih ederseniz 18 ay içinde sizin okuduğunuz bölüme ait bir iş ilanı bulduğunuz taktirde oturma ve çalışma iznine direk sahip olabiliyorsunuz. İl etapta Almanya’da çalışmak istemez iseniz Türkiye’ye Döndükten sonra yine üniversite öğrencisine Almanya’da okuduğu için 6 aylık bir vize hakkı bulunmaktadır. 6 ay içerisinde kendi niteliklerine uygun bir iş buldukları taktirde tekrar çalışma iznine başvurabilirler. Eğer bulduğunuz iş veya sizin mesleki bilginiz bilim teknolojileri veya mühendislikle ise dil istenmemektedir. Bunların dışında ise Almanya Çalışma İzin Vizesini almaya gideceğinizde dil yeterlilik belgenizi de götürmeniz gerekmektir.

Almanya’da Çalışmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Almanya’da çalışmak için tabi ki bizden belli başlı evraklar istenecektir. Eğer ki çalışma süremiz 90 günden fazla ise Ulusal Vize (D tipi) başvurusu yapmanızın gerektiğini bilmeniniz isterim. Peki Ulusal Vize (D tipi) için bizden istenen belgeler nelerdir gelin hep birlikte inceleyelim.

 1. Başvuru formu: Almanya ulusal vize başvuru formundaki bütün bilgileri eksiksiz olarak doldurmanız gerekmektedir. Dikkat etmeniz gereken bir olay ise Almanca olarak doldurmanızı istiyor olmalarıdır. Bu form toplam 5 sayfadan oluşmaktadır.
 2. Pasaport: Önceden alınmış bir pasaportunuz var ise en az 1 yıl geçerlilik süresi olması gerekmektedir. Eğer yok ise bağlı olduğunuz Nüfus Müdürlüğüne giderek minimum 1 yıllık pasaport başvurusu yapmanız gerekmektedir.
 3. Güncel çekilmiş 2 adet vesikalık fotoğraf: Bu vesikalık fotoğraf biyometrik olacaktır ve en az 6 ay içerisinde çekilmiş olması gerekmektedir. Aksi taktirde bu fotoğraf kabul edilmeyecektir.
 4. T.C. kimlik numaranızın bulunduğu nüfus cüzdanı fotokopisi: T.C kimlik numaranızın bulunduğu ve fotoğrafınızın net olarak gözüken arkalı önlü nüfus cüzdanınızın fotokopisi istenmektedir.
 5. Nüfus kayıt örneği: Nüfus kayıt belgesinde istenen bilgilerin içinde nüfus bilgileriniz ve nüfus kaydı ile ilgili bütün bilgilerin eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir. Bu belgeyi dolduracak kişinin nüfus kayıt örneğindeki Düşünceler kısmındaki bilgilerin eksiksiz olması gerekmektedir. Eksik olmaması istenen bilgilerin ise;
  • Bireyin daha önceden yaptığı evlilikler,
  • Bu zamana kadar olan bütün çocukların kimlik bilgileri,
  • Evlenip boşanmış ise ona ait belgeler,
  • Kişinin kendi annesi ve babası hakkındaki bilgiler,
  • Hangi ülkede vatandaşlığını var ise ona ait belgeler. Bu belirttiğim 5 madden bir tanesi bile getirilmez ise başvurunuz direk iptal olacaktır.
 6. Çalışma belgesini alacak kişinin ikametgâh belgesi: Bağlı olduğunuz muhtarlık veya İl/İlçe Nüfus Müdürlüğüne giderek bu belgeye ulaşabilirsiniz.
 7. Sağlık Sigortası: Minimum 3 ay geçerliliği olan bir sağlık sigortanızın bulunması istenmektedir.
 8. Mesleki yeterliliğini gösteren belgeler: Bunların içerisinde hangi meslek okulunu okuduysanız o okulun diploması istenmektedir.
 9. Gerçek olarak yapmış olduğunuz iş teklifleriniz: Bulmuş olduğunuz Almanya’daki iş yerinin adı ve adresi gerekmektedir. Aynı zamanda posta kodu, hangi iş alanı ve görev tanımını belirten bir iş teklifi gerekmektedir.
 10. Almanya’daki çalışma şekliniz: Tam zamanlımı yada yarı zamanlımı çalışmak istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir.
 11. EURO olarak talep ettiğiniz yıllık bürüt maaş: Örneğin çalışmak istediğiniz  iş yerinden yıllık 33.500 EURO gibi.
 12. Yurtdışından alınmış yüksek öğretim belgesi: Buna örnek vermek gerekirse denklik belgesi veya yurt dışından alınmış olan mesleki yeterlilik belgeleri.
 13. Ticari sicil kaydı veya Almanya’daki çalışacağınız şirket tarafından verilmiş olan kıyaslana bilirlik belgesi

Yukarıda belirtmiş olduğum bu evrak listesini hazırlayıp ülkemizde bulunan Almanya Büyük Elçiliklerine müracaat etmeniz gerekmektedir. Uygun görülen başvurular tarafınıza geri bildirim yapılacaktır. Artık Almanya’da çalışmanıza bir engel olmadığını düşünerek sizlere hayırlı uğurlu olmasını temenni ederim.

Almanya’da Kendinize Ait İş Yeri Nasıl Kurulur?

Türkiye Cumhuriyet vatandaşlarına yurt dışında kendi işlerini kurabilmeleri, yatarım vizelerini alabilmeleri ve oturum izinleri alınabilmesi için 1926 yılında imzalanan Ankara Antlaşması ile bu engeller kalkmıştır. Aynı şekilde Almaya içinde bu antlaşma geçerli hale gelmiştir. Almanya, kendi işini kurmayı düşünenler için gerçekten çok geniş yelpazesi olan bir ülkedir. Bu yüzden yapacağınız ticarette iyi karlar kazanacağınız az çok belli olmaktadır. Atlanmaması gereken bir konu Almanya’da kurulacak olan bu işletme Avrupa Birliği standartlarında olması gerekmektedir. Aksi taktirde kuracağınız işletme kapatılmaya kadar gideceğini bilmenizi isterim. Almanya’da eskiden ticaret yapmak gerçek anlamda çok zordu. Nedeni ise aşağıda belirtmiş olduğum 2 ana nedendi.

 1. 250.000 Euro’luk bir yatırım istenmesi
 2. En az 5 kişiyi işe alma mecburiyeti

Bu 2 neden 2012 yılında kaldırıldığından dolayı artık ticaret yapmak Almanya’da çok daha güzel bir hal almaya başladı. Tabi bu işi Almanya’da kuracağımız için birde oturum izni almamız gerekecektir. Bu izin için Avrupa Birliği üyesi olan ülkelerin standartlarına uygun kriterlere sahip olmamızda gerekiyor. Bu oturum iznini almak size çok iyi imkanları yanında getirecektir. Bunların en başında gelen Avrupa Birliği ülkelerinde vizesiz istediğin gibi gezebilecek olmanızdır. Bu sayede diğer ülkelere kurmuş olduğunuz işletmenin bayiliklerini açmanıza yardımcı olacaktır. Kendi işinizi kurmak için alacağınız Yatırımcı Vizesi ile Almanya’da normal bir işçi olarak çalışmanız mümkün değil bunu da bilmenizi isterim.

Almanya’da İş Kurabilmek İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Almanya’da İş kurabilmeniz için sizden hazırlamanız için evrak listesi vereceklerdir. Bu evrak listesinde sizden ne tür iş yapacağınızdan tutun mesleki eğitim belgelerinize kadar bir çok evrak istenecektir. Hepsini eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlamanız sizin için çok önemlidir. Nedeni ise bir yanlışlık tespit edildiğinde Almanya’da kurmak için uğraştığınız işletmenizi bir daha kuramama durumuna gelmeniz olacaktır. Disiplini hiç elden bırakmayan nadir ülkelerden birisi oldukları için yanlış beyana göz yummazlar. Aşağıda belirttiğim evrak listesi sizin için çok önemlidir. Bu listede neler isteniyor gelin şimdi beraber inceleyelim.

 • Başvuru Formu
 • Pasaport
 • Biyometrik vesikalık fotoğraf (2 Adet)
 • Meslek bilgileriniz gösteren belgeler (diploma, mesleki yeterlilik belgeleri gibi)
 • Almanca olarak hazırlamış olduğunuz iş planı örneği,
  • İşletmenin ne üzerine kurulacağı
  • İşletmenin ne tür bir amaca sahip olduğu
  • Kuracağınız şirkete ait veriler
  • Kişisel niteliklerinizi belirten bir yazı
  • Kuracağınız işletmenin piyasa ve rekabet analizinin olması
  • Pazarlayacağını ürün veya hizmetlerin stratejisi
  • Şirketin geleceği hakkında bilgilendirme
  • Yapacağınız işin planlama bilançosu
  • Ne kadar kazanıp Ne kadar kaybettiğinizi belirten hesap planı
  • Likidite ön hesabı
  • Minimum 3 yılı kapsayan kar zarar plançosu
  • Çalışan veya bir meslek öğrenmek için bulunan işçi sayısı
 • Firma Türkiye’de kurulmuş ise
  • Şirketin kurulmuş olduğunu gösteren noter onaylı belge
  • Yine noter onaylı şirket sözleşmesi
  • Bağlı olduğunuz ticaret odası kaydı
  • Şirketinize var ise ortak onların isim listesi
  • Gerek duyulursa yönetim kurulu başkanı sözleşmesi
 • Diğer belgeler
  • Kira ve satış sözleşmeleri
  • Son 6 aya bakılarak oluşturulacak ekonomik değerlendirilmesi
  • Vergi dairesinden alınacak olan son gelir vergisi

Yukarıda belirtiğim bu maddeler 45 yaş altı olan kişiler içindir. 45 yaş üstü Almanya’da yatırım yapmak isteyen kişiler için ise yaşlılığını güvence altına aldıklarını belirten belli başlı belgeler istenmektedir. Bu belgeler ise aşağıdaki gibidir;

 • Üstündeki bütün mal varlıları
 • Emeklilik hakları (yurt içi veya yurt dışı)
 • Firmadaki varlıklar
 • Şirkete harcayacağınız yatırım miktarı

Bu 4 madde 45 yaş üstü kişiler için talep edilmektedir. Belirmiş olduğum bu bütün evraklar Almanca diline göre yazılması gerekmektedir. Bu ticaret başvurunuzu Almanya’daki profesyonel bir ekip tarafından incelenmekte olduğunu da sizlere söylemek istedim.  Bu profesyonel ekip tarafından onaylanan belgeleriniz ile artık Almanya’da bir işletme kurabilirsiniz. Şimdiden sizlere hayırlı müşteriler dilerim.

 

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın