Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

Bayan Kuaför Salonu Nasıl Açılır? (2022 Maliyet Hesabı) KOSGEB Destekleri Neler

Bayan kuaförü dükkanı açmak için eğitimlere katılıp kendinizi geliştirerek para kazmanın en keyifli ve en eğlenceliği sektörüne dahil olabilirsiniz. 7 den 70’e herkese hitap eden Bayan Kuaför Salonları size ciddi bir gelir kaynağı sağlayabilir. Bunun yanında KOSGEB üzerinden alacağınız devlet desteği ile salonunuzun kurulum maliyetini de ayrıca azalta bilirsiniz.

Bayan Kuaför Salonu Nasıl Açılır? (2022 Maliyet Hesabı) KOSGEB Destekleri Neler

 

Bayan kuaförü dükkanı açmak için eğitimlere katılıp kendinizi geliştirerek para kazmanın en keyifli ve en eğlenceliği sektörüne dahil olabilirsiniz. 7 den 70’e herkese hitap eden Bayan Kuaför Salonları size ciddi bir gelir kaynağı sağlayabilir. Bunun yanında KOSGEB üzerinden alacağınız devlet desteği ile salonunuzun kurulum maliyetini de ayrıca azalta bilirsiniz. Peki Bayan Kuaför Salonunuzu açabilmek için hangi belgeler gerekiyor biliyor musunuz? Örneğin bir çıraklık eğitimi almanız gerekiyor mu? Yada işletmenizi kurmadan önce yapacağınız maliyet oranları hakkında bir bilginiz var mı? Tabi bu ön yargıların oluşmaması için ilk olarak size aylık geliri ne kadar olacağını bilmeniz gerekiyor hali ile..

Bayan Kuaför Salonu Açmak İçin Maliyet Hesabı?

Bayan kuaförü kurmaya başlamadan önce maliyet hesaplamasını iyi bir şekilde yapmanız gerekiyor. Şayet işletmenin kuruluşu ve kuruluş sonrası 1 sene boyunca maddi bir yeterliliğe sahip değilseniz size ilerleyen süreçte bu durum ciddi sıkıntılar yaşata bilir. Ama, sizler için yapmış olduğumuz bu hesaplamalar da hemen karamsarlığı kapılmamak da gerekiyor. Bunun nedeni daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi KOSGEB’in sektöre dahi sağlamış oluğu hibe destekleridir. Şimdi ilk olarak devletimizin KOSGEB üzerinden sağlamış olduğu hibe desteklerine değinmeden önce gelin hep birlikte kalem halinde yapılacak maliyet giderlerini bir görelim.

 1. Kiralanacak Dükkan Maliyeti: Kiralanacak dükkan maliyet oranı bulunduğunuz şehre göre değişiklik gösterir. Bu maliyetin azlığı çokluğu tamamı ile sizin elinizde. Benim tercihim işlek bir cadde üstü ve düz ayak bir dükkan olması yönünde. Nedeni ise reklam açısından ve müşteri çekme açısından en ideal bir dükkan olacaktır. Böyle bir yerin maliyeti ise ortalama 5.000 TL civarında olacaktır. Eğer size bu dükkan maliyeti çok fazla geldi ise 2. bir caddede veya iş merkezlerinde ortalama 2.000 TL civarında bir dükkana sahip olabilirsiniz. Bu şekilde size yıllık maliyet olarak 3.000*12 dersek 36.000 TL kara geçirebilir.blank
 2. İç Dekorasyon Maliyeti: Bir Bayan Kuaförü için en önemli özelliklerden biride içi dekorasyon dur. Seçilecek olan kuaför tezgahları hem kullanışlı hem de uzun ömürlü olmalıdır. Komple kuaför kurulum yapan firmalardan fiyat alış verişi yapılmalıdır. Fiyatta sıkı pazarlı yapılıp size uygun bir tezgah seçmenizdir. Benim kendi Bayan Kuaför salonumda tercih ettiklerimi sizinle görsel olarak paylaşacağım. Ben bu iç dekorasyon için ortalama 30.000 TL harcadım. bu maliyet size çok fazla geldi ise daha uygun kuaför tezgahları mevcut. Bu kuaför tezgahları ortalama 10.000 ile 50.000 arasında değişkenlik gösterebilir.

blank

 1. Personel Maliyeti: Bayan Kuaför Salonunuzda ağda, manikür pedikür, protez tırnak, saç boyası ve saç kaynağı gibi işlemleri yapacağınızı düşünür isek siziz ortalama 2 personele ihtiyacınız vardır. Size tavsiyem Milli Eğitim bakanlığına bağlı mesleki yeterlilik okullarından öğrenci talep etmenizdir. Bu talep ettiğiniz öğrenciler sizin sayenizde hem bir meslek sahibi olurlar hem de size sigorta masrafı olmadan çıraklık yaparlar. Öğrenci eğer 12. sınıf ise asgari ücretin %50 si kadarını devlet karşılıyor. Eğer bu öğrenci 12. sınıf değil alt sınıflarda ise devlet bu zamanda %30 oranında maaşını karşılıyor. Buda 12. sınıflar için 2.126.7 TL 12. sınıf altı olan öğrenciler için ise 1276,02 kuruş oranında devlet karşılamaktadır. Ortalama karma olarak hesaplarsak 1701.36 TL sini size mesleki yeterlilik okulu ödeme yapıyor. Yani buradaki öğrencinin size maliyeti sadece 260 TL yemek masrafı oluyor. Diğer usta olarak çalıştırdığınız 2 personelin ise siz maliyeti asgari ücret net üzerinden 2 personel için 11.000 TL olmaktadır. Tabi bunun yanında yemek + sigorta masrafı olacaktır. Günlük 40 TL den 26 iş günü için 1.040 TL olacaktır. Sigorta masrafı ise yaklaşık olarak size 2.336 TL olmaktadır. Toplam personel maliyetiniz 14.376 TL olacaktır.blank
 1. Ekipman Ve Boyalar: Bir Bayan kuaförünün en büyük püf noktası ekipman ve boyalardır. Protez tırnak malzemeleri 1.sınıf malzemeler olursa yapılan işlemde kaliteli olur ve bu size müşteri olarak geri döner. Aynı şekilde saç boya seçimleriniz kaliteli boyalar olmalı ben kendi Kuaför Salonumda KEUNE marka saç boyası kullanıyorum. Bu ekipmanların size maliyeti ortalama Kuaför salonunuz eksiksiz doldurursak yapılacak anlaşmalara göre değişir ortalama 120.000 TL civarında olur. Bunun içerisinde fön makinesi fırçalar tıraş makineleri protez tırnak ekipmanları makyaj malzemesi boyalar açıcılar oksidanlar dahildir.blank

bu 4 madde ele aldığımız maliyetlerin toplama;

 • Kiralanacak Dükkan Maliyeti: 6.000 TL
 • İç Dekorasyon Maliyeti: 120.000 TL
 • Personel maliyeti: 14.376 TL
 • Ekipman Ve Boyalar: 90.000 TL

Bayan kuaför Salonunuz için toplam cebinizden çıkacak rakam 230.376 TL’dir. Sektörünü ilerleyen zamanlarda genişletmek isteyen girişimciler için Güzellik Salonu Nasıl Açılır? maliyet oranlarını kontrol edebilirler.

Bayan Kuaför Salonunun Aylık Geliri Ne Kadardır?

Bir bayan kuaförünün aylık kazancı yapmış olduğu işlemlere göre değişikli gösterir. Kuaför salonunuz da yapacağınız ve size aylık nasıl gelirler getireceğinden bahsedeceğim. Bir saç kesimi sıfır gider %100 kazanç neden mi sadece makas ve elinizi kullanıyorsunuz. Dükkanınız her bir personeline ayrı görevler yüklemek sizin elinizi güçlendirir. benim kendi kuaförüm de her bir personelimin kendi ait yetenekleri bulunmaktadır. Sizin de dikkat etmeniz birinci kural bu olmalı aylık gelirinize en etkili silahtır. Personel seçiminiz her dala göre olmalı manikür pedikür, ağda makyöz, protez tırnak, ve onları yöneten siz. Bence sizin en iyi olacağınız konu saç boyası iyi bir boya çıkarttığınızda çevrede parmakla gösterilen kişi olursunuz. Aşağıda maddeler halinde gelir tablosunu sizinle paylaşacağım.

 1. Saç kesim fiyatı 60 TL
 2. Protez tırnak fiyatı 250 TL
 3. Tüm vücut ağda fiyatı 120 TL
 4. Saç boyasa dip boya fiyatı 90 TL
 5. Saç boyası fiyatı : 300 TL
 6. Ombre fiyatı 300 TL
 7. Sombre fiyatı 300 TL
 8. Perma fiyatı 150 TL
 9. Manikür pedikür fiyatı 200 TL
 10. Makyaj fiyatı 150
 11. Gelin başı fiyatı isteğe göre değişir minimum 1500 TL

Bunların hepsini göz önünde bulundurursak işlek bir yer ve bol müşterili bir Bayan Kuaför Salonunuz var ise ortalama aylık kazancınız 55.000 TL’dir.blank

Bayan Kuaför Salonu Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Bayan kuaförü Salonumuzu açmak için ilk olarak bağlı olduğumuz belediyenin zabıta müdürlüğüne giderek istenilen evrakları almak olacaktır. Bu evrakları sırası ile adliye, kaymakamlık, vergi dairesi ve itfaiye genel müdürlükleri olacaktır. Bu devlet kurumlarından ne gibi belgeler isteniyor bunları sırası ile aşağıdaki çizelgede göstereceğim.

2 adet Vesikalık fotoğraf.
Bulunduğun Adliyeden Alınan Adli Sicil Kaydı Belgesi.
Bayan Kuaförü Ustalık Belgesi.
İmza Sirküleri ve Ticaret Sicil Gazetesi.
Vergi dairesinden alınan Vergi Levhası.
Tapu ve Yapı Kullanma İzin Belgesi.
Yapmış Olduğunuz Kira Sözleşmesi.
Bağlı olduğunuz il veya ilçeden alınacak İtfaiye Uygunluk Raporu.
Dükkan 75 m2 Büyüklüğünde ve Tuvaleti Bulunmalıdır.

Bayan Kuaför Salonunda Para Kazanmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Bayan Kuaför salonunda para kazanmanın bir çok püf noktası vardır. Bunların en başında gelen sosyal medyayı etkin olarak kullanmaktır. Salonunuza ait bir instagram ve facebook hesaplarınızın mutlaka olması gerekiyor. Bu hesaplardan kampanyalar, özel gün hediyeleri ve reklam paylaşmak sizin para kazanmanıza direk etki edecektir. Bağlı olduğunuz belediye ait reklam panolarına düğün paketleri ve yapmış olduğunuz kampanyalara ait afişler ise size gelecek müşteriyi arttıracaktır. Ayrıca, sizlere müşteri potansiyelini arttırmak için önerdiğim bir diğer yöntem ise farklı bir kampanyaya imza atmanızdır. Buda şunlar olabilir,

 1. Saç boyatana tırnak bakım bedava
 2. Yada düğün paketlerinde eltinin saçı bizden

gibi ilgi ve müşteri çekici paketler hazırlamalısınız. Hazır söz kampanyalardan açılmışken Esnaf Odası Kredi Hesaplama Makinesi kullanarak size özel çok düşük faizli krediler hakkında bilgi sahibi de olabilirsiniz. Yine söz paradan ve destekten açılmışken sizler için KOSGEB tarafından verilecek olan hibe imkanlarını da bir alt başlıkta yer verdiğimi de belirtmek isterim.

Bayan Kuaförü KOSGEB Devlet Desteği İş Planı NACE Kodu

Bayan kuaför salonu açacaklar için belki de en büyük destek KOSGEB üzerinden gelmektedir. Devletin bu kurum üzerinden sağlamış olduğu destek hibe imkanları ile sınırlıdır. Hazırlanan iş planı projesi ile ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” imkanlarından aşağıda yer alan NACE kodları ile yararlana bilirsiniz.

 • 96 Diğer hizmet faaliyetleri
  • 96.0 Diğer hizmet faaliyetleri
   • 96.02 Kuaförlük ve diğer güzellik salonlarının faaliyetleri
    • 96.02.03 Kadınlar için kuaförlük işletmelerinin faaliyetleri

KOSGEB desteklenen sektörler içinde yer alan bu NACE kodları ile Türk Ticaret Kanunu kapsamında kuracağınız bayan kuaför salonu için alacağınız destek oranları ise aşağıdaki tablomuzda yer aldığı gibidir.

blank

Hangi yaşta bayan olur iseniz olun açacağınız kadın kuaförü için KOSGEB size 1. ve 2. dönemler için 10.000 + 10.000 TL = 20.000 TL sertifika hibe desteği verir. Bunun yanı sıra kuaför salonunuzun pirim desteği olarak ise şu hibeleri alabilirsiniz.

 • 1. ay ile 12. ay içerisinde
  • en az 180 gün ile 539 gün pirim ödemesi yaparsanız 5.000 TL
  • 540 ile 1079 gün arası pirim ödemesi yaparsanız 10.000 TL
  • Eğer 1080 gün üzerinden bir pirim ödemesi yaparsanız da 20.000 TL hibe alırsınız
 • 12. ay ile 24 ay arasında 360 ile 1079 gün pirim de ödersiniz 5.000 TL hibe
 • 1080 ile 1439 arasında bir ödeme yaparsanız 15.000 TL
 • 1140 ve üstünde ise yine 20.000 TL hibe alabilirsiniz.

Böylece toplam 20.000 TL sertifika desteği 40.000 TL de pirim ödeme desteği ile 60.000 TL hibe açmış olduğunu kuaför salonu için alırsınız. Başvuru işlemi yapmak için ise yapmanız gereken

 • Uzaktan eğitim ile ”Geleneksel Girişimcilik Eğitimi” almanız

 • KOSGEB veri tabanına kayıt olmanız
 • Geleneksel Girişimcilik Destek Programı başvurusunu e-Devlet üzerinden gerçekleştirmeniz
 • İlgili evrakları kuruma teslim edip size verilen gün geldiğinde kuaför salonu iş planı projenizi sunmanızdır.

Daha sonra desteklerden yararlanmaya hak sahibi olursunuz.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 27 Average: 3.7]
Ziyaretçi Yorumları - 3 Yorum
 1. blank Teona dedi ki:

  Çok iyi anlatilyor

  1. Teşekkürler sizler için gerekli bütün bilgileri vermeye çalışıyoruz.

 2. blank kemal kutlu dedi ki:

  Bilgilendirmeleriniz harika. Ben memur emeklisiyim tabiki belgemde yok anlamamda. işletme olarak nasıl acarım. bilgilendirirseniz teşekkür edrim.

Bir Yorum Yazın