Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

BDDK TBMM Kredi Sicil Affı Yasası Çıktı Mı? Başvuru Dilekçesi Örneği

BDDK TBMM Kredi Sicil Affı Yasası Çıktı Mı? Başvuru Dilekçesi Örneği

 

Banka sicilim kötü diye ihtiyaç kredisi yada kredi kartı alamayan esnaflar, çiftçiler ve bireysellere müjdeli bir haberim var. TBMM den kabul edilen ve BDDK tarafından resmi gazetede yer alan kredi sicil affı yasası çıktı. Böylelikle 2022 yılında kredi sicil affı çıktı mı? çıkacak mı? diye sorduğunuz sorular da yanıt buldu. Şimdi ise Corona salgın hastalığının çıkmasına vesile olduğu sicil affı yasasından nasıl yararlana biliriz? soruları gündeme geldi. Bizler de bu sebeple sizlere sicil affı yasasından yararlanmak için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini paylaşmak istedik. Ziraat ve HALKBANK dahil olmak üzere kredi çekecekler. Bu yöntem sayesinde kesin ve garantili olarak onay almayan krediniz onayla alacaktır. Başvuru yapacaklar için paylaştığımız dilekçe örneği ile o zaman hadi bir an önce işe koyulalım.

Torba Yasa Sicil Affı Ne Zaman Yürürlüğe Girecek? Yasalaştı Mı?

Tüm dünyada olduğu gibi corona virüs ülkemizde de bir çok değişikliğe vesile oldu. Bu değişiklerden bir tanesi de torba yasa ile yasalaşan kredi sicil affı oldu. Böylelikle torba yasa sicil affı çıktı mı? yasalaştı mı? soruları ise cevap bulmuş oldu. Banka kredi sicil affı yasasının çıkması ile birlikte şimdi ise bankaların kara listesinde olanların gündemine yeni bir soru dahil oldu. O ise torba yasa sicil affı ne zaman yürürlüğe girecek? Bu sorunun da cevabını sizlere ben girdi bile diyerek yanıtlamak istiyorum. Böylelikle sicil affına başvuru yapan herkes bankalardan daha önce kredi yada kredi kartı alamıyor ise artık kolaylıkla alabileceklerdir.

Aidatsız En İyi 10 Kredi Kartı Başvurusu yapmanızı tavsiye ederim. Böylelikle senelik 200 TL kredi kartı aidatı ödemek zorunda kalmazsınız.

Peki, TBMM tarafından torba yasa ile hayatımıza giren kredi sicil affı bankalar tarafından uygulamaya girdi mi? Girmedi ise ne zaman uygulanacak? Öyle ya arkadaşlar, sicil affı yasası çıkmış olabilir. Bankalar tarafından şayet uygulanmıyorsa bir çözüm yolu bulmamız gerekir. Şimdi sizlere bu sorunun yanıtını veriyorum.

Sicil Affı Yasasını Bankalar Ne Zaman Uygulayacak?

Sicil affı yasasını bankalar ne zaman uygulayacak? Aslında hemen uygulaması lazım. Fakat inanının çıkan sicil affı yasasından banka çalışanların dahi haberi yok. Bu nedenle ilk etap da banka gidip, ben sicil affı yasasından yararlanacağım derseniz, banka çalışanı yüzünüze tuhaf bir şekilde bakarsa şaşırmayın. Bu durumda yapmanız gereken ilk şey ise https://mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.5834.pdf bu bağlantısını paylaşmış olduğum, resmi gazeteyi onlara gösterin.

blank

Sicil-Affı-Yasasını-Bankalar-Ne-Zaman-Uygulayacak

Buna rağmen halen sizi sicil affından yararlandırmıyor ise o zaman iş yine başa düşecek. Kendi hakkınızı kendiniz arayacaksınız. Hakkınızı arayabilmeniz için de ilk önce kerdi çekmek istediğiniz bankaya kredi başvurusunda bulunmalısınız. Daha sonra ise sicil affından yararlana bilmeniz için aşağıdaki bahsetmiş olduğum kurumlara sırası ile dilekçe yazarak başvuru da bulunmanız icap etmektedir.

Sicil Affından Yararlanmak İçin Ne Yapmanız Gerekiyor? Dilekçe Örneği

Sicil affı yasasından bankalar sizleri doğrudan yararlandırmaya bilir. Çünkü bu onların pek de işlerine gelmeyecektir. Lakin siz hakkını ararsanız, kanunlara göre bankalar sizlere sicil affı kapsamında kredi ve kredi kartı vermesi gerekir. Bu konuda kesin olarak verecek diye de bir şey söylemem çokta doğru olmaz. Fakat, kanunen vermesi de gerekir. Siz kanunlara göre dilekçe örneğindeki gibi sicil affı yasasından yararlanmak için gerekenleri yapında. Gerisini şayet bankalar vermiyorsa bırakalım ilgili merciler takip etsin dimi? Hem fikir isek o zaman işe şu adımları yerine getirerek başlaya biliriz.

  1. İlk olarak sicil affı yasına göre 31.12.2020 tarihi öncesindeki tüm kredi borçlarınızı ya kapatın yada yeniden yapılandırma yapın. Borç KAPATMA Kredisi Veren Bankalar (YAPILANDIRMA, TAKSİTLENDİRME) de bu işlemlerin nasıl yapılacağı bulunmaktadır.
  2. Daha sonra kredi yada kredi kartı almak istediğiniz bankaya başvuru yapın
  3. Yapmış olduğunuz başvurunun ret aldığını gösteren belgeyi alın
  4. Aşağı örnek olarak paylaşmış olduğum dilekçeyi kendinize uyarlı bir şekilde doldurun.
  5. Ret aldığınız belgeyi ve Banka Kredi Sicil Affı Yasası belgesini indirin ve dilekçenize ekletin.
  6. Daha sonra dilekçenizi ek belgeleri ile birlikte, kredi başvuru yapıp ret cevabı aldığınız bankanın genel müdürlüğüne gönderiniz.

Yapılması gereken adımlar bu şekildedir. Şimdi kredi sicil affından yararlanmak için ne yapmanız gerekiyor listemizde 4. yer alan örnek dilekçemizin nasıl olduğuna geçelim.

………………………………………… Bankası Genel Müdürlüğü’ne

…………/…………../20…… tarihinde bankanıza ……………………………………… başvurusunda bulundum. Yapmış olduğum bu müracaat EK’te yer aldığı gibi başvurum bankanız tarafından ret edildi. ………………………………………….. ret edilme nedeni olarak ise kredi notu değerimim düşük olduğu öne sürülmüştür. Fakat, yine EK’e ilave etmiş olduğum gibi, 24.03.2021 tarihinde Karşılıksız Çek ve Protestolu Senetler İle Kredi ve Kredi Kartlarının Borçlarına İlişkin Kayıtlarının Dikkate Alınmaması Hakkında Kanunu’nu için ilave bir madde eklendi. Eklenen bu madde 48 de ” 31.12.2000 tarihine kadar, kredi ve kart borçlarının tamamının kapatılması yada yeniden yapılandırılması durumunda gerçek ve tüzel kişilerin geçmişe yönelik borçları finansman kuruluşları tarafından dikkate alınmaz.’  maddesi yer almaktadır. Buna göre; yayımlanan bu yasaya istinaden geçmişe yönelik borcumun olmamasına rağmen kredime onay verilmeyerek suç işlenmektedir. Lütfen, …………………………………………………… başvurumu bir kez daha dikkate alarak değerlendirmenizi rica ederim.

İsim Soyisim:

İmza:

Kredi Sicil Affı Başvurusu Dilekçe Örneği bağlantısından yukarıdaki metinlerin yer aldığı dilekçeyi Word formatında indire bilirsiniz. Sonrasında bahsetmiş olduğumuz şekilde bu dilekçeyi ilgili ek evrakları ile birlikte kredi yada kart başvurusunu ret aldığınız bankaya iadeli taahhütlü olarak göndermeniz gerekir. Bazı bankalara ait genel müdürlük adresleri ise şunlardır.

BANKALAR ADRES BİLGİSİ
AKBANK Akbank Genel Müdürlüğü Sabancı Center 4. Levent 34330 İstanbul
Şekerbank Emniyet Evleri Mahallesi Eski Büyükdere Caddesi Numara: 1 D:1A, 34415 Kâğıthane
Garanti BBVA  Nisbetiye, Aytar Caddesi Numara: 2 Posta Kodu: 34340 Beşiktaş/İstanbul
QNB Finansbank Esentepe Mahallesi Büyükdere Caddesi Kristal Kule Binası Numara: 215 Şişli – İstanbul
Vakıfbank Saray, Dr. Adnan Büyükdeniz Caddesi No:7/A, 34768 Ümraniye/İstanbul
HALKBANK Barbaros Mah., Şebboy Sok. No:4/1 34746 Ataşehir / İstanbul
Türkiye İş Bankası Levent Büyükdere Caddesi & Meltem Sok. İş Kuleleri No:4, 34330 Beşiktaş/İstanbul

Göndermiş olduğumuz dilekçemizin yanıtını banka en geç 30 gün içinde yanıtlamak zorunda. Olumlu yada olumsuz olarak böylece başvurumuzun neticesini öğrene bilmekteyiz. Diyelim ki banka başvurumuz olumsuz bir şekilde yanıtladı. O zaman ne yapmamız gerekiyor? Mücadelemiz burada bitiyor mu? Tabi ki hayır! Son bir yapmamız gereken şey daha var.

TBMM BDDK Kredi Sicil Affı 2022 İtiraz Başvurusunun Yapılması

TBMM tarafından 22.01.2009 tarihinde yayımlanan 5834 sayılı kanundan yararlanmak için yukarıdaki başvuruyu dilekçemiz ile yaptık diyelim. Yapmış olduğumuz 2022 yılının kredi sicil affı yasasına istinaden başvurumuz bankanın genel müdürlüğü tarafından olumsuz olarak yanıtlandı farz edelim. Şimdi ne yapıyoruz? Hemen söyleyeyim bankanın vermiş olduğu be ret cevabını BDDK şikayette bulunuyoruz. Şikayette bulunmak içinde yine aynı şekilde iadeli taahhütlü olarak aşağıdaki üst yazımızı yazıyoruz. Sonra, bankanın ret cevabını da iliştirip sizlere vermiş olduğum adrese gönderiyoruz.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na

22.01.2009 kabul tarihli, kanun numarası 5834 olan resmi gazeteye eklenen geçici GEÇİCİ MADDE 2- (Ek:25/3/2020-7226/48 md.) istinaden borçlarımı kapattım. Daha sonra sicil affına istinaden yararlanmak için ………………………………………………… bankasına kedi başvurusunda bulundum. Fakat, banka bu başvurumu ret etti. Bundan ötürü hakkımı aramak için ret cevabı aldığım bankaya durumu arz ettim. Ancak bu girişimimde EK’te sizlerin görmüş olduğu şekilde ret almıştır. Mağduriyetimin giderilmesi için gerekli işlemlerin yapılmasını arz ederim.

İsim Soyisim:

İmza:

Yukarıda yer alan BDDK Sicil Affı İtiraz Dilekçesi Örneği buradan da indire bilirsiniz. Bu dilekçemizi Büyükdere Cad. No:106 Esentepe Şişli/İSTANBUL adresine iadeli taahhütlü olarak gönderelim. Yine 30 gün içinde BDDK tarafından yapmış olduğumuz bu müracaat değerlendirerek bizlere dönüş sağlanacaktır. Kesin olmamakla birlikte çok yüksek olasılıkla krediniz yeniden değerlendirip onay alacaktır.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 3 Average: 5]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın