Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

Bijuteri Takı Dükkanı Nasıl Açılır? Maliyeti ve Kar Oranı Hesaplama

Arkadaşlar 2022 yılında en çok tercih edilen sektörlerin arasında Bijuteri (Takıcı) dükkanı gelmektedir. Oldukça karlı bir iş imkanı olduğu için tercih edilmektedir. Kadın ve genç girişimciler oldukça rağbet göstermektedir. Nedeni ise tam onların ilgi alanı olduğu için. Bu sektörde toptan alım yapılarak tek tek satıldığı için aylık kazançları oldukça fazladır. Böyle bir yatırım yaparak aylık olarak 50-60 bin civarı kar elde etmek gerçekten çok mümkün. Bu nedenle de gerçekten iştah kabartan bir sektör diyebilirim. Peki bu sektörde merak edilenler neler bir görelim. 

Bijuteri Takı Dükkanı Nasıl Açılır? Maliyeti ve Kar Oranı Hesaplama

 

Evet bijuteri takıcı dükkanı açmak için neler merak ediliyor maddeler halinde sizlere vereyim. 1. Bijuteri dükkanı açmak için istenen belgeler nelerdir. 2. Takıcı bijuteri deklarasyonu nasıl olmalı ve ne kadar maliyet ile kurulum yapabiliriz. 3. Bijuteri dükkanı açtığımızda aylık kar oranımız ne olur? 4. Bijuteri dükkanın içersin de hangi malzemeler olması gerekmektedir. Bu ve bunlar gibi bütün sorularınızın cevabını buradan bulabilirsiniz.

Bijuteri Dükkanı Açmak (Takı Dahil)

Bijuteri dükkanı açmak için bir çok kriter mevcuttur. Ne kadar sizlere yüksek karlar bırakan bir sektör olsa da maliyet hesabını çok dikkatli bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Yaptığınız maliyet hesabınıza göre sizler bijuteri dükkanınıza yön verebilirsiniz. Yönden kastım dükkan büyüklüğü ve içerisine alacağınız takı miktarını ayarlayabilmeniz için çok önemlidir. Bunun yanı sıra dükkanınız işlek bir caddede yer alması gerekmektedir. İşlek cadde olan dükkanların geliri normal dükkanlara göre daha fazla geliri olduğu net bir şekilde saptanmıştır. Zaten bijuteri bayiliği veren firmalarda bu şartı aramaktadır. Dükkanınızı buldunuz ve iç dekorasyon için raf seçimi çok önemli bir rol oynamaktadır.

blank

Ürünlerinizin görselini güzel sergilemeniz sizlere ciro olarak katkı verecektir. Alacağınız takıları iyi bir toptancıdan bulmanız çok önemlidir. Bunun önemi uygun alıp yüksek fiyatlara satmanız olacaktır. Bunun yanı sıra gerekli yasal işlemleri hemen başlatmanız gereklidir. Bir an önce satış yapmanız gerekmektedir. Bu yasal işlemlerin en başında vergi dairesi ve belediyeden ruhsat kısmı olmaktadır. Şimdi sizlere ilk olarak bijuteri dükkanı açma maliyeti ne kadar onu ele alacağız.

Bijuteri Dükkanı Açmak İçin Ne Kadar Maliyet Gerekli?

Bijuteri maliyeti hesaplama biraz sizlerin açacağınız dükkana göre değişkenlik göstermektedir. Burada kendi isminiz ile mi bir takı dükkanı açacaksınız, yoksa bayilik alarak mı bu işe gireceksiniz. Bu ikisi arasında büyük farklılıklar olmaktadır. Bunun örneğini sizlere çiğköfte olayında anlatmıştım. Bu bilgeleri sizlere vereceğim iki link ile kıyaslayabilirsiniz. Bu iki link ise;

Hem bayilik almak hem de nasıl çiğköfte dükkanı açabiliyorsunuz görmüş olacaksınız. Yani bayilik için bir ücret verirsiniz. Ama kendi isminiz ile bir bijuteri dükkanı açmak isterseniz daha mantıklı olacaktır. Şimdi gelelim sizlere bu bijuteri dükkanı için cebinizden ne kadar bir ortalama tutar çıkar görelim. Sizlere dediğim gibi bu tutar sizlere göre değişir. Ama ortalama cebinizden 150-300 bin civarı bir tutar çıkar. Bunun içinde hemen hemen her şey dahil diyebiliriz. Bunun en çok maliyeti dekorasyon ve ürün alımı için harcanmaktadır. Ürünlerinizi çok iyi seçmelisiniz. Kimi firmalar Çin üzerinden toplam alım yapmaktadır. Kimileri de Türkiye’de bulunan toptancıları seçmektedir. Sizlere kalmış bir konudur bu. Ama ortalama cebinizden çıkacak tutar bellidir.


Sizlere birde bu konu hakkında video bıraktım. Bu video sayesinde de bilgi sahibi olabilirsiniz. Sizlere kabataslak bir hesaplamayı da aşağıda tablo şekilde vereceğim.

Bijuteri Açma Maliyet Hesabı
Eleman Gideri Sigorta Dahil :8.500 TL
Dekorasyon Gideri :75 ile 100.000 TL Arası
Ürün Alımı İçin Harcanan Gider :50-75.000 TL Arası
Evraklar İçin Harcanan Gider :5.000 TL
Reklam Giderleri :15.000 TL
TOPLAM GİDER :153.500 TL

Bu maliyetleri azaltmak için sizlere ufak bir tavsiyem olacaktır. Bu tavsiyem ise KOSGEB İşyeri Açma Kredisi Nasıl Alınır? sayesinde bir kısmını hibe alabilirsiniz. Evet arkadaşlar bijuteri mağazası ne kadar mal olur görmüş olduk.

Bijuteri Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Bijuteri dekorasyonu diğer dükkanlar gibi çok ama çok önemlidir. Hatta bu dekorasyon daha göz çarpmalı ki takılar sergilendiğinde harika gözüküyor denilmeli. Bu sayede takılarını satabilmeniz daha kolay olacaktır. Ama normal sıradan bir dekorasyon olur ise o zaman ürün satışınız ürünü gösteremeyeceğiniz için biraz zor olacaktır. Bu iş için ben sizin yerinizde olsam çok iyi bir iç mimar ile anlaşarak yaptırırdım. Uzman bir gözün bu konuda bakışı çok önemli olacaktır. Birde bayan bir iç mimar ise o zaman hem takı olayında iyi oldukları için size muazzam bir ortam hazırlar. Tabi bunun için cebinizden çıkacak olan tutarı sizlere yukarıda belirtmiştim. Yine söylemem gerekirse ortalama 50 ile 100.000 TL arasında olacaktır. Bu daha yüksekte olabilir. Daha düşük olamaz neden çünkü artık günümüzde her geçen gün fiyatlar artmaktadır. Sizler için birde dekorasyon için dikkat etmeniz gereken konuları söylemek isterim.

 • Dışarıdan bakan gözlerin dikkati çekmeli ve içeriye girmelerini sağlamalı,
 • Dükkan içi renk seçimi,
 • Aydınlatmalar,
 • Dış cephe,
 • Mağaza içi aksesuarlar.

blank

Gibi şeyler çok ama çok önemlidir. Bir mimar tutmayacaksanız eğer bu kriterlere çok dikkat etmelisiniz. aksi taktirde ürünlerinizi çok iyi sergileyemezsiniz. Buda müşteri kaybına yol açar ve aylık kazancınızı etkiler. Şimdi bu kriterleri uygularsanız eğer bir bijuteri mağazası aylık kazancı ne kadar olur onu görelim.

Bijuteri Dükkanının Aylık Kazancı Ne Kadar Olur?

Bijuteri dükkanımı açtık ama ne kadar kazanacağız konusunda bir bilginiz yok ise hemen sizlere edindiğim bilgileri aktarayım. Bijuteri dükkanınızın aylık kazancı be kadar olur? Bu konu bulunduğunuz il ve ilçeye göre, hatta dükkan konumu bile çok etkilidir. Yani eğer dükkanınızın orta seviye karlar elde etmesi için günlük gelirinizin 2.000 TL altına düşmemesi gerekmektedir. Buda aylık olarak 60.000 TL yapmaktadır. Yani kendiniz ve bir eleman ile bu işi yapıyorsanız eğer ortalama aylık giderlerde 30.000 TL olsun diyelim sizlerin kazancınız ise 30.000 TL kar olarak elinize geçer. Giderler olarak sizlere 30.000 TL verdim bunun içinde eleman maaşı, dükkan kirası, ürün alımı, elektrik, su, ve doğalgaz gibi giderlere ayrılan ücretlerdir.

Yani aylık kazancınız dediğim gibi sizin çalışma performansınıza ilave ürün getirip satmanıza göre değişmektedir. Sizlere şimdide bijuteri dükkanı aşmak için hangi belgeler gerekli birde onu görelim.

Takı Bijuteri Dükkanı Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Evet arkadaş her iş yeri açmak için gerekli belgelere ihtiyaç vardır. Bu belgelerin bir çoğu resmi kurumlardan alınmaktadır. Bu kurumlar hangileri dersesiniz hemen vereyim. 1. Belediyelerden 2. Vergi Dairesinden 3. İtfaiye Binalardın. 4. Hangi odaya kayıt olacaksınız kayıt belgesi. Bu belgelere ise sizlere vereceğim bu link ile nasıl alacağınızı görebilirsiniz. İş Yeri Açmak İçin Gerekli Belge ve Evraklar Nelerdir? konusundan bulabilirsiniz. Sizlerden istenecek olan belgelerin neler olduğunu da aşağıda yer veriyorum.

 1. 2 adet yeni çekilmiş fotoğraf
 2. T.C. kimlik numaranızın yazdığı kimlik belgenizin fotokopisi
 3. Tapunuzun veya kirada iseniz kira sözleşmesi. (Kira Sözleşmesi Nasıl Yapılır? Noter Onayı Ücreti
 4. Yapı kullanım belgesi
 5. Vergi dairesinden aldığınız vergi levhanızın fotokopisi
 6. Oda kaydınızı hangisine yapacaksanız o odaya ait belge
  1. Ticaret Odası
  2. Esnaf Odası
 7. BAĞKUR belgeniz
 8. Emekli iseniz emekli cüzdan fotokopisi

Bu belgeler ile dükkanınız açabilirsiniz. Daha detaylı bilgiyi sizlere verdiğim bağlantı linki ile ulaşabilirsiniz. İş yerinizi gerçek usul veya basit usul olacağını tutacağınız muhasebeci ile halledebilirsiniz. Evet arkadaşlar bijuteri dükkanı açmak için sizlere bütün bilgileri verdim. Bu bilgiler sayesinde sizlerde artık bir dükkan sahibi olabilirsiniz. Aklınıza takılan bütün soruları bizlere yorum atarak yanıt bulabilirsiniz. Birde konu hakkında sizlere bir video bırakıyorum. Bu video sayesinde de bilgi sahibi olabilirsiniz.


Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın