Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

BTC Bitcoin Hangi Bankalarda Var

BTC Bitcoin Hangi Bankalarda Var

 

Hiç bir merkezi otoriteye bağlı olmadan işlem görebilen sanal ve kripto paralara BTC yani Bitcoin denmektedir. Bu sanal paranın Türkiye’de hangi bankalarda olduğunu merak edenler oluyor. BTC yanı sıra alım satım yapabileceğiniz bir çok alt coinlerin de olduğunu bilmenizi isterim. Hemen hemen her ülkede bir alt coin sistemi mevcuttur. Şimdi ülkemizde bulunan Akbank, Yapı Kredi, İş bankası ve Garanti BBVA gibi belli başlı bankalar Bitcoin alımı ve satımı yapıyor mu? Eğer yapılmıyor ise BTC veya alt coin alım ve satımı nasıl yapılıyor? İşte bütün bu soruların hepsinin  sizlere yardımcı olabilmek için araştırma yaptım ve yazımda sizler için yer verdim.

Bitcoin (BTC) Hangi Bankadan Alınır?

En çok merak edilen konulardan biri haline gelen Bitcoin (BTC) Türkiye’de bulunan bankalardan alım satım yapılıyor mu sorusu gelmektedir. Şimdi merak edilen bu konuyu sizler için araştırmak istedim. Araştırmalım Akbank, Yapı Kredi, İş bankası ve Garanti BBVA gibi bankalar olmak üzere hiç bir banka Türkiye’de BTC alım satım işi yapmıyor. Bunun nedenine geleceksek bankaların bağlı oldukları Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) şuan için ülkemizde Bitcoin için mevduat hesabı düzenlemesi yapmadığından dolayı alım satım yapılamıyor. Şunu söylemem gerekirse yurt dışı banklarından Bitcoininizi bozabiliyorsunuz. Peki bun bankalar neler gelin hep birlikte görelim;

Exchange Bank
Bitfinex Deltec Bank, Bank of Communications
Bitflyer Silvergate Bank
Bithumb Nonghyup Bank
Bitstamp Gorenjska Banka, Unicredit
Bittrex Signature Bank
Coinbase Metropolitan Commercial Bank, Silvergate Bank, LHV Pank, Evolve Bank
Coinone Nonghyup Bank
Gemini Silvergate Bank
Kraken Sİlvergate Bank, Fidor Bank, Evolve Bank
Robinhood Crypto Apex (BMO Harris Bank)
Upbit Shinhan Bank

Yukarıda saydığım bu bankaların hepsi yurt dışı bankalarıdır ve Bitcoin alım satım yapılabilen bankalardır. Peki Yurt dışı değil de Türkiye’de nasıl BTC alım satım yapabileceğiz şimdi hep birlikte görelim.

BTC (Bitcoin) Nasıl Alınır? Hangi Bankaların Anlaşması Vardır?

Yatırımcılar için artık altın, dolar veya borsadan daha fazla para kazandıran bir sistem haline gelen Bitcoin günümüz şartlarında en ideal yatım aracı diyebiliriz. Böylede olunca yatırım yapmak için BTC alımı ve satımı için izlememiz gereken yollar olacaktır. Bunların en başında gelen bir Bitcoin hesap cüzdanı oluşturmanız gerekmektedir. Bu cüzdanı size ait olan bir bankanın hesap numarası gibi düşünün. Tabi bu hesabı oluşturmak için öncelikle yapmamanız gerekenler ise bir BTC borsasına kayıt olmamız gerekmektedir. BTC borsalarında en çok tercih edilen borsa PARİBU borsasıdır. Bizzat kullanmış olduğum bu borsa oldukça güvenilirdir. Aynı zamanda yatırım ve çekim işlemlerini anlaşmalı olduğu bankalar aracılı ile ortalama 5 dakika bile sürmeyen bir işleme sahip olduğundan dolayı ben çok memnunum. Birde BtcTurk borsası mevcut. Bu borsayı da kullanıcıların yorumları aynı PARİBU kullanıcı yorumları ile birebir aynısıdır. Her ikisinin de anlaşmalı olduğu bankaları sizler için paylaşıyorum.

 • PARİBU’nun Anlaşmalı Olduğu Bankalar
 • Akbank
 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Fibabankası
 • Papara

Not: Akbank, Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Fibabank’tan herhangi bir kesinti olmuyor. Papara’da ise yatırdığınız tutarın %1’i + KDV tutarı Papara işlem ücreti olarak tahsil edilmektedir. Bilginiz olsun diye paylaşmak istedim.

 • BtcTurk Anlaşmalı Olduğu Bankalar
 • Akbank
 • Denizbank
 • Fibabanka
 • Vakıfbank
 • Ziraat Bankası
 • Papara

Not: Akbank, Denizbank, Fibabanka, Vakıfbank ya da Ziraat Bankası hesaplarınızdan;

24 Saatlik Yatırım Limiti 30 Günlük Kalan Yatırım Limiti
1.000,000.00 TL 5.000,000.00 TL

Papara ise aynı yukarıda belirtmiş olduğum limitler dahilinde işlem yapılabiliyor. Bir far olarak işlem bedeli; en fazla 200.00 TL + KDV olacak şekilde işlem tutarının %1 + KDV’si kadardır.

Yukarıdaki bu bankalardan havale için 7/24 EFT için ise mesai saatleri içerisinde saat 16:45’e kadar para yatırıp aynı zamanda satmış olduğunuz Bitcoinleri TL olarak çekim işlemi yapabilirsiniz.

PARİBU BTC Borsasına Nasıl Kayıt Olunur?

Türkiye’de ve dünya çapında bir çok BTC borsası mevcuttur. Yukarıda belirtiğim gibi bunların içinde beni en çok cazip eden PARİBU borsasıdır. Nedeni ise kullanımının Türkçe olması ve para aktarım ile çekim işlemlerinin çok rahat bir şekilde yapılıyor olması tercih etmemi sağlamaktadır. Tabi bunların yanında sistemin çok sade olması hangi işlemi yapacak isek rahatlık ile yapmamızı sağlamaktadır. Şimdi gelelim PARİBU sistemine kayıt nasıl yapılmaktadır. Maddeler halinde hem yazılı hem de görsel olarak sizlere yardımcı olmak isterim.

 • PARİBU Üyeliği Almak;

İlk yapmamız gereken web sitesinden, telefonunuz andiroit ise google play’den PARİBU İphone ise İTUNES PARİBU uygulamaları indirmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında ise ücretsiz üye ol butonuna basarak sizden istenen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girmeniz gerekmektedir. Bu bilgiler ise;

  • Ad Soyad
  • Cep Telefon numaranız
  • E-posta Adresiniz
  • Şifre belirlemeniz istenmektedir.

Bunların hepsini girdikten sonra Kullanım sözleşmesi ve kişiler bilgilerimin işlenmesi ve korunması politikasını kabul etmeniz gerekmektedir. Açık rıza metnini kabul etmeniz gerekmektedir.

blank

Bilgileri girdikten sonra hesabımı oluştur butonuna basmanız yeterli olacaktır.

 • PARİBU Üyeliği Mail Aktivasyon Kodu

Başvuru işlemini yaptıktan sonra mailinize aktivasyon kodu gelecektir. Bu kodu mailinize girerek aktive etmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde PARİBU borsasına giriş yapmanız imkansız olacaktır.

 • PARİBU Sistemine Giriş

Mailinize gelen bu aktivasyon kodunuzu onayladıktan sonra ise artık PARİBU borsasına belirlemiş olduğun cep telefonunu ve şifrenizi girerek siteme giriş yapabilirsiniz.

blank

Yukarıda resimde belirttiğim gibi giriş duşuna bastıktan sonra artık PARİBU borsası üyesi olmuş oldunuz.

 • PARİBU Alım Satım Yapma İşlemi 

Öncelikler yapmanız gereken hangi coin’i almanız gerektiğini belirlemek. Bu konuda hiçbir bilgi birikiminiz yok ise bazı form siteleri oluyor oralardan hangi coin ne zaman nasıl işlem yapmış bilgi edinebilirsiniz. Örneğin BTC almak istiyoruz nasıl alınacağını şimdi siler için hem yazılı hem de görsel olarak anlatmaya çalışacağım. İlk yapmanız gereken şey PARİBU sitesine giriş yapmanız gerekmektedir. Daha sonrasında anlaşmalı olduğu bankalardan para aktarımı yapmanız gerekmektedir. Havale yapar iseniz hemen anında hesabınıza para geçecektir. Daha sonrasında ise BTC coin’ni seçerek güncel alım fiyatı ne ise o miktardan alım yapmanız gerekmektedir. Eğer alacağınız fiyat size yüksek geldi ise açık emir koyarak isteğiniz bir fiyata alma talebinde bulunabilirsiniz. Örneğin 16.11.2020 tarihinde bir Bitcoin 123.030 TL iken almak istemiyor iseniz açık emir vererek bu rakamı 115.000 TL den alabilirsiniz. Tabi ki BTC o rakamlara düşerse alım gerçekleşir.

blank

Bu fotoğrafta size para yatırmayı gösteriyor. Hangi bankadan yapacak iseniz o bankanın cep şubesi veya internet bankacılığına girerek havale kısmını IBAN olarak belirtilen numarayı girmeniz gerekmektedir. Alıcı ismine ise Paribu Teknoloji A.Ş. yazmanız yeterli olacaktır. Eğer paranızı tekrardan geri almak istiyor iseniz tam ter işlem yapmanız gerekmektedir. Bu durumda ise alıcıya kendi IBAN numaranızı alıcı kısmına kendi isim ve soy isminizi yazmanız gerekmektedir.

blank

Bu fotoğrafta ise örnek olarak 10.000 TL ile BTC alımını göstermek istedim. Satım içinde tam tersini yapacaksınız. satış kısmına kaç BTC bozacaksınız onu girmeniz ve satış emrini vermeniz gerekmektedir.

BtcTurk Borsasına Nasıl Kayıt Olunur?

Yukarıda belirttiğim gibi PARİBU’dan sonra gelen Türkiye’deki bir diğer Bitcoin borsası BtcTurk borsasıdır. BtcTurk borsasının birde Pro versiyonu mevcuttur. Bu versiyonda istediğiniz her Bitcoini veya alt coini alıp satabilirsiniz. Aynı zamanda son yıllarda Milli Takımlar Ana Sponsorluğu da yapmaktadır. Yani bu borsanın ne kadar güvenilir olduğu sponsorluk yaptığı yerden belli olmaktadır. Peki BtcTurk borsasına nasıl üye olunur, nasıl coin alınır satılı gelin şimdi siler için birlikte adımlar halinde inceleyelim.

 • BtcTurk Üyeliği Almak

İlk olarak yapılması gereken https://www.btcturk.com/yeni-uyelik wep sitesine giriş yapmanız gerekmektedir. Yada cep telefonunuz andiroit ise https://bit.ly/3kOGpjA  bu linkten uygulamayı indirmeniz gerekmektedir. Eğer iphone kullanıyor iseniz https://apple.co/36Q9bvn  bu linkten uygulamayı indirmeniz gerekmektedir. Bu uygulamaları indirdikten sonra sizden istenen bilgileri doğru bir şekilde eksiksiz girmeniz gerekmektedir. Bu bilgiler ise ;

 1. T.C. kimlik numarası
 2. Eposta adresiniz
 3. Adınız
 4. Soyadınız
 5. Doğum tarihiniz gün/ay/yıl şeklinde
 6. Cep telefonu numaranız
 7. Giriş şifresi belirleme ( En az 8 karakterde olmalı bir büyük harf bir küçük harf bir sayı bir özel karakter içermesi gerekmektedir.) Sizin güvenliğiniz için çok önemli

blank

Bir kez daha söylüyorum yukarıda saydığım bu bilgileri eksiksiz olarak girmeniz gerekmektedir. Yanlış veya eksik bilgi verdiğinizde üye kaydı oluşturulamıyor. Bu bilgileri girdikten sonra mail adresinize aktivasyon kodu gönderilecektir. Gönderilen bu aktivasyon kodunu mail adresinize girerek onay vermeniz gerekmektedir.

 • BtcTurk Sistemini Giriş

İndirmiş olduğunuz uygulamalar veya bilgisayarınızdan BtcTurk adresine girerek bizden istenen bilgileri girerek giriş sağlayabilirsiniz. Sisteme girerken cep telefonunuza giriş kodu gönderilecektir. Gönderilen bu giriş kodunu istenen yere yazarak sisteme giriş yapabilirsiniz. blank

Artık sisteme giriş yaptınız. Şimdi sizlere BtcTurk borsasından alım satım işi nasıl yapıldığını hem anlatım olarak hem de görsel bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

 • BtcTurk Alım Satım Nasıl Yapılır

BtcTurk ile alım satım işlemene yapabilmeniz için ilk olarak hesabınıza para atmanız gerekmektedir. Yani bu borsanın anlaşmalı olduğu bankalar sayesinde ister EFT isterseniz de HAVALE şeklinde para yatırımı yapabilirsiniz.

blank

Sizler için yukarıda örnek bir resim paylaştım AKBANK tarafından yatır yapmak isteyenler bu IBAN numarasına alıcı adını girerek belirtilen limitler doğrultusunda para gönderimi yapabilirler. Diğer bankaların IBAN numaraları ve alıcı isimleri ise şöyledir.

 • DENİZBANK
  • IBAN: TR960013400006025750300001
  • Alıcı Adı: Eliptik Yazılım ve Ticaret A.Ş.
 • Fibabanka
  • IBAN: TR930010300000000026340264
  • Alıcı Adı: Eliptik Yazılım ve Ticaret A.Ş.
 • Vakıbank
  • IBAN: TR850001500158007308349728
  • Alıcı Adı: Eliptik Yazılım ve Ticaret A.Ş.
 • Ziraat Bankası
  • IBAN: TR590001001166815537445005
  • Alıcı Adı: Eliptik Yazılım ve Ticaret A.Ş.

Hesabınıza yatırdığınız bu para ile coin alımını nasıl yapabilirsiniz. Şimdi sizler için hem alım hem satım hakkında bilgiler vermek isterim. Öncelikle yapmanız gereken benim sizlere tavsiyem hangi coini alacaksanız o kripto para hakkında bilginiz olması gerekmektedir. Yani kara üzen a bu sanal para ismi çok güzelmiş ben bundan alayım değil de bir coin hakkında bilgi edilip ne zamanlar aralığında bir sıçrama yapıyor onu öngörüp o şekilde alım satım yapmanızı öneririm. Peki araştırma yaptınız ve bu araştırmalarınız sonucu ana coin olan BTC almaya karar verdiğinizi düşünürsek alım ve satım işlemi nasıl yapılıyor görsel olarak size belirteceğim.

blank

Almak istedeiğiniz tutarı girerek bitcoin al sekmesine basmanız yeterli olacaktır. Satım işlemide aynı alım işlemi gibi kaç TL’lik bir satım yapmak istiyorsanız miktarı girerek satım işlemini yapabilirsiniz. Vermiş olduğum bilgiler inşallah size yardımcı olmuştur. Şimdiden bol bol kazançlar dilerim 🙂

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 1 Average: 5]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın