Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

Büyükbaş Hayvancılık Hibesi Nasıl Alınır? (Desteklenen İller)

Süt ve kırmızı et üreten yada üretmek isteyen çiftçilerimize besiciliğini yapacakları büyükbaş hayvancılık için hibe verilmektedir. TKDK haricinde bu destekleri çiftçilerimize GAP, DAP, DOKAP, KOP gibi proje kapsamında yer alan iller için Tarım İl Müdürlükleri sağlamaktadır. %70 varan hazırlanan proje kapsamında verilen büyükbaş hayvancılık hibeleri peki bu kurumlardan nasıl alınır?

Büyükbaş Hayvancılık Hibesi Nasıl Alınır? (Desteklenen İller)

 

Şayet bilmiyorsanız bu sorunun yanıtını sizlere şartlarının neler olduğu ile birlikte burada yer verdik. Ayrıca, hibe desteği alabilmeniz için de kurumların talep etmiş olduğu proje örnekleri ile gerek duyulan forumları da sitemizde paylaştığımızı belirtmek isteriz.

GAP Projesi Nedir Hangi İlleri Kapsar?

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP), 1970’lerde bölgenin su ve toprak kaynaklarının geliştirilmesi için hazırlanan bir projedir. İnsani gelişmeye dayalı, bölgenin kalkınması, güçlenmesi ve gelişmesi için uygulanmaktadır. Fırat ve Dicle havzasında sulama ve hidroelektrik enerji üretimi için 22 baraj ve 19 hidroelektrik santrali yapımı başlanmıştır. Buna bağlı olarak yılda 27 milyar kilovat-saat enerji üretimi ön görülmüştür.

 • GAP İlleri ise;
 1. Adıyaman
 2. Batman
 3. Diyarbakır
 4. Gaziantep
 5. Kilis
 6. Mardin
 7. Şanlıurfa
 8. Siirt
 9. Şırnak

Yukarıda saydığım 9 ilde GAP projesi uygulanmaktadır. Bu iller için GAP’ın hedefleri ise; gelir düzeyini yükseltmek ve böylece diğer bölgelerdeki gelir düzeyini eşitlemek. Kırsal alanda istihdam ve verimliliği üst düzeye getirmek. Kaynaklar etkin kullanılarak ekonomik boyutta büyüme, sosyal istikrar ve ihracatın yapımı gibi ulusal amaçlara katkıda bulunmaktır.

DOKAP Projesinin Kapsadığı İl Ve İlçeler Nereler?

Doğu Karadeniz Bölgesel Gelişme Planı (DOKAP), Devlet planlama Teşkilatı (DPT) koordinasyonunda, Japonya Uluslar İşbirliği Ajansı tarafından hazırlanan bir projedir. Bu projenin amacı ise, verimli olan tarımsal toprakların korunması, kentleşmenin verimli topraklar dışına yapılması ve meraların iyileştirmesidir. Peki bu proje hangi illeri kapsıyor;

 • Ordu
 • Giresun
 • Trabzon
 • Rize
 • Artvin
 • Gümüşhane
 • Bayburt
 • Amasya
 • Çorum
 • Samsun
 • Tokat

Yukarıda belirtmiş olduğum bu illerde 2001-2005 döneminde var olan nüfusun korunması, 2011-2020 döneminde ise sınırlı iç göç olmasını öngörülmektedir.

KOP Projesi Nedir Kapsadığı İller Nelerdir?

Konya Ovası Projesi (KOP), bölge içi veya bölgeler arası gelişmişlik farkını azaltmayı amaçlayan bir kurumdur. Bölgesel rekabeti, ekonomik ve sosyal yapıyı geliştirmenin yanında bölgenin refah gücünü de arttırmayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda 2014-2018 yıllarını kapsayan KOP eylem planı şuan yürürlüktedir. Peki bu projenin kapsadığı iller hangileridir.

 • KOP Projesi İlleri;
 1. Aksaray
 2. Karaman
 3. Konya
 4. Niğde
 5. Nevşehir
 6. Yozgat
 7. Kırıkkale
 8. Kırşehir

Yukarıda belirtmiş olduğum bu 8 ilde KOP projesi uygulanmaktadır.

DAP Nedir Hangi İller Faydalanır?

Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DAP), temel amacı ise bağlı olduğu ilerde  araştırma, planlama, programlama, projelendirme, izleme, değerlendirme ve koordinasyon hizmetlerinin yerine getirilmesi amaçlayan bir projedir. Peki bu projenin bağlı olduğu iller hangileridir.

 • DAP Projesi İlleri;
 1. Ağrı
 2. Ardahan
 3. Bingöl
 4. Bitlis
 5. Elazığ
 6. Erzincan
 7. Erzurum
 8. Hakkari
 9. Iğdır
 10. Kars
 11. Malatya
 12. Muş
 13. Tunceli
 14. Van

Yukarıda belirtmiş olduğu bu 14 ilde DAP projesi uygulanmaktadır.

GAP-DAP-KOP-DOKAP Hayvancılık Hibesi Nasıl Alınır?

GAP-DAP-KOP-DOKAP kapsamında, büyükbaş hayvancılık hibesi alabilmeniz için kurmuş olduğunuz işletmenin en az 1 yıl süre içerisinde açık kalması gerekmektedir. 1 yıl açık kalan işletmelere Tarım ve Orman Bakanlığı kayıt sistemine kayıtlı olmaları halinde;

 • Büyükbaş için en az 10 adet an fazla ise 50 adet anaç verilecektir.
 • Küçükbaşların için en az 100 en fazla 200 adet anaç verilecektir.
 • Yeni ahır yapımı veya tadilatı
 • Damızlık boğa veya koça alımı
 • Makine alet ve ekipman

Yukarıda saydığımı bu maddelerde hibe ve yardım desteği vermektedir. Bu hibe desteği programı ise 2019-2023 yılları arasında uygulanmaktadır. Peki hibe oranları ne kadardır;

Yatırım Konuları Uygulanacak Hibe Oranı
İNŞAAT %50
Yeni ahır yapımı veya tadilatı için
HAYVAN ALIMI %50
Damızlık boğa veya koç-teke alımı
MAKİNE ALET ve EKİPMAN ALIMI %50
Gübre sıyırıcı sistemi ve süt sağım makinesi

Bu karar kapsamında, başvuruları onaylanan yatırımcılar sadece bir defa yukarıda belirtiğim hibelerden yararlanmaktadırlar. Yatırım sağlanacak en üst limiti ise bakanlı belirler. Eğer bakanlığın belirtiği limitin üstüne çıkarsa, yatırımcı üst limitin üstündeki tutarı kendi sermayesini kullanarak sağlaması gerekmektedir.

 • GAP-DAP-KOP-DOKAP Hayvancılık Desteği İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

İlk önce yapmanız gereken bağlı olduğunuz Tarım ve Orman İl Müdürlüklerine giderek müracaat etmeniz gerekmektedir. Bağlı olduğunuz müdürlükte sizden büyükbaş hayvan hibesi alabilmeniz için belli başlı evraklar istenecektir. Peki bu evraklar nelerdir;

 1. Bağlı olduğunuz Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine giderek bir dilekçe doldurmanız gerekmektedir.
 2. Bakanlığımız Türkvet kayıt sistemi veya büyükbaş (dana, düve vb.) veya küçükbaş (koyun, keçi vb.) kayıt sistemine kayıtlı olduklarını gösteren belgeler gerekmektedir.
 3. Size ait olan arazilerin tapuları yada size ait olmayıp kiraladığınız arazilerin kira sözleşmelerinin fotokopileri gerekmektedir.

Yukarıda belirtmiş olduğum bu belgeler ile büyükbaş hibe desteğine başvuru yapabilirsiniz.

 • GAP, DAP, KOP ve DOKAP kapsamındaki Finansmanlar ve Ödemeler Nelerdir?

GAP, DAP, KOP ve DOKAP Projelerinin ödemeleri ise bakanlığın yıllık bütçesinden tahsis edilmektedir. Hayvancılık Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında Bakanlık bütçesindeki sermayesi ile ödemeler karşılanmaktadır. Bu ödemeler T.C. Ziraat Bankası aracılığıyla yapılır. Bu Kararın uygulanması ile ilgili olarak T.C. Ziraat Bankasına destekleme tutarının % 0,2’lik bir hizmet bedeli ödenir.

TKDK İle Büyükbaş Hayvancılık Hibesi Nasıl Alınır?

Büyükbaş hayvancılık hibesini 2021 yılında TKDK yani Tarım ve Kırsal Kalkınma Destek projesi vermektedir. Alacağınız demirbaşlardan tutun, kuracağınız çiftliğe kadar %70’e varan hibe desteğini sizlere vermektedir. Tabi bu hibeden yararlanmak için teşvik verilen illerde bulunmanız gerekmektedir. Büyükbaş hayvancılığının yanı sıra daha önceki yazımda belirttiğim TKDK Tavuk Çiftliği Hibe Kredisi Nasıl Alınır? imkanlarından da yararlanıp hem büyükbaş hem de tavuk yetiştiriciliği yapabilirsiniz. Peki bu hibeyi alabilmek için nasıl bir yol izlemeliyiz gelin hep birlikte görelim.

 • Büyükbaş Hibe Başvurusunda İzlenecek Yol
 1. Yatırım yapacağınız ilde TKDK programının olması gerekmektedir.
 2. Başvuru çağrısını takip edip sunulan ekleri iyi incelemeniz gerekmektedir.
 3. Büyükbaş yetiştiriciliği için kuracağınız tesisin  inşaat işleri için hazırlanan projeleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığının WEB sitesine göndermeniz gerekmektedir.
 4. kullanacağınız makine ve ekipmanların TKDK’ye uygunun olarak hazırlamanız gerekmektedir.
 5. Projeye uygun iş planını bilgisayara indirip istenen bilgileri doldurma rehberinin verdiği bilgiye göre hazırlamanız gerekmektedir.
 6. Bütün resmi evrakları başvuru paketi kitapçığına uygun olarak temin ediniz.
 7. Taahhütname ve diğer başvuru formlarını bilgisayarınıza Word dosyası olarak indirip istenen bilgileri doldurunuz.
 8. Başvuru formu harcama tabloları A3 (Yapım İşleriMakine EkipmanGenel GiderlerUygun Olmayan HarcamalarGörünürlük) ve A8 (Mevcut Varlıklar Listesi) bu eklerin çıktılarını alınız.
 9. Excel veya Word dosyası olarak bilgisayarınıza indirilen teknik şartnameler ve keşif özelliklerinizi sisteme yükleme yapınız.
 10. Başvuru formu harcama tabloları A3 ve A8 ile ilgili eklerin çıktılarını almanız gerekmektedir.
 11. Başvuru formu ve eklerini iş planı ve teknik projeden oluşan başvuru paketini oluşturmanız gerekmektedir.
 12. Başvuru paketini bir adet orijinal bir adet de kopya olarak ayrı klasörlere koyarak çizilen bütün projeleri elektronik ortamda harici bir depolama belleğini hazırlamanız gerekmektedir.
 13. Başvuru sahibi veya noter onayındaki kefili tarafından başvuru paketini TKDK İl Koordinatörüne giderek elden teslim etmesi gerekmektedir.

blank

Hem maddeler halinde hem de görsel olarak belirttiğim bu maddeleri yerine getirdiğiniz taktirde %70 oranına kadar hibe desteği almanız mümkündür. Peki hangi ilde TKDK projesine yardım veriliyor şimdide onları görelim.

TKDK Büyükbaş Hayvancılık Hibesi Destekleyen İller

TKDK büyükbaş hayvancılık hibe desteğini 42 ilde maksimum %70 oranına kadar vermektedir. Yukarıda belirtmiş olduğum evrakları hazırlayıp bağlı olduğunuz ilde Tarım Kalkınma Destek Kurumu var ise oraya başvuru çağrısı geldiğinde teslim etmeniz gerekmektedir. Tabi TKDK dışında GAP ve DOKAP projeleri olan illerden de destek alabilirsiniz. Tarım Kalkınma Destek Kurumu bulunduğu 42 il ise iki ayrı uygulama dönemi şeklindedir. Bu uygulama olan iller hangileri olduğunu sizler için paylaştım.

 • 1. Uygulamalı Dönem İller
 1. Tokat
 2. Sivas
 3. Trabzon
 4. Van
 5. Yozgat
 6. Samsun
 7. Şanlıurfa
 8. Ordu
 9. Konya
 10. Kars
 11. Malatya
 12. Isparta
 13. Hatay
 14. Kahramanmaraş
 15. Diyarbakır
 16. Erzurum
 17. Çorum
 18. Balıkesir
 19. Amasya
 20. Afyon
 • 2. Uygulamalı Dönem İller
 1. Muş
 2. Uşak
 3. Nevşehir
 4. Mardin
 5. Manisa
 6. Mersin
 7. Kastamonu
 8. Karaman,
 9. Kütahya
 10. Erzincan
 11. Elazığ
 12. Giresun
 13. Çankırı
 14. Çanakkale
 15. Denizli
 16. Burdur
 17. Bursa
 18. Aydın
 19. Ankara
 20. Aksaray
 21. Ardahan
 22. Ağrı

Yukarıda belirtmiş olduğum bu illerde iseniz TKDK hibe desteklerinden yararlanabilirsiniz.

TKDK Büyükbaş Hayvancılık Örnek Hibe Proje

Hemen hemen her ilde TKDK büyükbaş hayvancılık hibesi almış proje örneklerine rastlayabiliriz. Hibe destekleri değişkenlik gösterebiliyor. Kimi çiftçimiz %70 alırken diğer bir çiftçi ise %50 hibe almış olabiliyor. Bu sunulan profeye göre değişkenlik göstermektedir. Afyonun Dinar ilçesinden TKDK hibesi almış örnek bir projenin resmini paylaşacağım.

blank

Belirtmiş olduğum bu proje %65 lik bir hibeye sahip oldu. Böylelikle daha önceden harcama yaptığı tesisi için %65’lik bir kısmını TKDK projesi sayesinde hibe olarak geri almış oldu.

TKDK Büyükbaş Hayvancılık İçin Anlaşmalı Bankalar Nedir?

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu büyükbaş hayvancılığı için belli başlı bankalar ile anlaşma sağlamıştır. Bunun yanında ÇKS belgesine sahip olan bir çiftçi Ziraat bankasının sunduğu 7 Yıl Vadeli Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi de kullanabilir. Böylelikle sermayesini arttırmış ve taksitli kredi kullanımına sahip olmuş olacaktır. TKDK’nin anlaşma yaptığı bankalardan bahsetmem gerekirse,

 1. AKTİF BANK
 2. FİBABANKA
 3. ŞEKERBANK
 4. KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI
 5. ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI
 6. ALTERNATİF BANK
 7. ANADOLUBANK
 8. BURGAN BANK
 9. DENİZBANK
 10. HALK BANKAS
 11. FİNANSBANK
 12. ZİRAAT KATILIM BANKASI
 13. TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI
 14. VAKIFLAR BANKASI
 15. GARANTİ BANKASI
 16. YAPIKREDİ BANKASI
 17. TÜRKİYE İŞ BANKASI
 18. VAKIF KATILIM BANKASI
 19. T.C. ZİRAAT BANKASI
 20. TÜRK EKONOMİ BANKASI

Yukarıda belirtmiş olduğum 20 adet bankanın içerisinden size uygun olacağını düşündüğümüz ekim ayına özel faiz oranı ile Türkiye Finans Katılım Bankasıdır. Sizlere hem faiz oranını hem de 88.000 TL bazında ihtiyaç kredisinin tablosunu hazırladık.

Türkiye Finans Katılım Bankası 12 Ay 24 Ay 36 Ay
%2.09 %2.19

12 ay için faiz oranları %2,09’luk faiz oranının ödeme planı ise şu şekil olmaktadır.

Miktar Vade (Ay) Aylık Taksit (TL) Toplam Ödenecek Tutar (TL)
88.000 TL 4 23.455,40 TL 93.821,59 TL
6 16.036,56 TL 96.219,36 TL
8 12.332,07 TL 98.656,56 TL
10 10.113,31 TL 101.133,10 TL
12 8.637,41 TL 103.648,92 TL

Ekim ayına özel bu faiz oranlarından yararlanmak için Türkiye Finans Katılım Bankasından kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın