Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

Çiğ Köfteci Dükkanı Açma Maliyeti (KOSGEB Desteği NACE Kodu)

Çiğ Köfteci Dükkanı Açma Maliyeti (KOSGEB Desteği NACE Kodu)

 

İlk defa pazara 2014 yılından dahil olan çiğ köfte sektörü 2022 yılına kadar girişimcilik artışı sergileyen nadir işletmelerin başında gelmektedir. Halkın yoğun talebi sadece perakende satıcıların değil üreticilerinde iştahını kabartmış ve bir çok firma günümüzde bugüne kadar cirolarını arttırarak gelmiştir. Kurulumu düşük maliyet oranlarının yanı sıra bir de sektörü devlet KOSGEB üzerinden NACE kodları ile desteklemesi esnaf ve üretici olmak isteyenlerin iştahını iyiden iyiye kabarmıştır. Peki, sadece tüketim olarak Türk halkı tarafından tercih edilmek ile kalmayıp, dünya genelinde bir çok kavimin damak tadına uygun olan çiğ köfte salonunu nasıl açabilirsiniz? İster bayilik, ister ise kendi markanızı yaratmak için izlemeniz gereken yol ve gerekli evraklar nelerdir? İşte, günde ekstra satışlar ile ortalama 800 TL net hasılat ayda ise 20.000 ile 30.000 TL arasında kazanç sağlayan sektöre dahil bütün açılış maliyet hesaplamaları.

Çiğ Köfte Dükkanı Nasıl Açılır?

Çiğ köfte dükkanı 2 şekilde açılır. Bunlardan bir tanesi herhangi bir markadan bayilik alarak bir diğeri de kendi markanızı oluşturaraktır. Herhangi bir markadan bayilik alarak ile kendi marka değerinizi oluşturmak tamamen bir birbirinden farklı konulardır. Kendi marka değerinizi oluşturarak çiğ köfte dükkanı açmak için üretim hane kuracağınız dan ötürü biraz daha fazla yasal prosedürlere riayet etmelisiniz. Ama, bayilik alarak bir çiğ köfte dükkanı açacak iseniz sadece bayilik alacağınız marka için franchise bedeli ödemeniz yeterlidir. Şimdi her iki şekilde de çiğ köfte dükkanı açmak için izlememiz gereken yollu inceleyelim.

Bayilik Alarak Çiğ Köfte Dükkanı Açmak

Bayiliği alacağınız firmaya göre değişkenlik gösterebilir. Genel olarak istenilen özellikler;

 • Çiğ köfte salonumuz merkezi trafik ve yaya akışının çok olması
 • Dükkanımız en az 10 m2 yere sahip olaması zorunluluğu
 • Yakın çevresinde başka bir çiğ köfte bayiliğinin olmaması
 • Bulunduğu konumda cafe, okul, hastane, üniversite gibi yerlerin bulunması

Bu özellikli bir dükkan bulduğunuzda size bayilik açma izni verilebilecektir. Almış olduğumuz bu bayilik;

 • Hazır çiğ köftesi
 • İçecek tedariki
 • Marul, limon domates ve nar ekşisi
 • Dükkanımız için tabela
 • Soğutucu dolap
 • Yazar kasa pos cihazı
 • El broşürü kartvizit
 • Hassa terazi
 • Fiyat listesi
 • Kesim tahtası
 • Baskılı poşet, önlük, ıslak mendil, dürüm poşeti, şapka
 • Çiğ köfte tepsisi
 • Resmi evraklar

Bütün bunları teminini yaptıktan sonra size bir personel 3 günlük çiğ köfte sunumu ve satış eğitimi sağlacaktır.

Kendi Marka Adınızı Oluşturarak Dükkan Açmak

Kendi marka adımızı oluşturarak çiğ köfte salonu açmak bayiliğe göre daha zor olacaktır. Nedeni ise piyasada isminizin ve satacağımız çiğ köftemizin lezzeti olup olunmadığı bilinmemesi olacaktır. Bayilik için belirttiğim maddelerin hepsini sizin kendi imkanlarınız ile karşılamanız gerecektir. Ayriyeten Sağlık Bakanlığının  belirttiği koşullarda üretim haneniz olması en önemli husustur. Bütün bu şartları sağladığımızda logo ve ismimizi oluşturarak artık dükkanımızı açabiliriz.

Çiğ köfte Dükkanı Açma Maliyet Oranları Ne Kadar?

Maliyet oranlarını hesaplarken açacağımız dükkanı bayilik olarak mı yoksa kendi isim markamız ile mi açacağız bunun kararını vermemiz gerekiyor. Her ikisininde maliyet oranları birbirinden çok farklıdır. Bayilik olarak açacağımız çiğ köfte dükkanımızın bütün ihtiyaçlarını bayisi olduğumuz firma vereceği için maliyet biraz daha uygun olacaktır. Kendi isim markamızın maliyeti ise oturulan masadan satış yapacağımız çiğ köfteye kadar bütün masrafları bizim karşılamamız gerekecektir. Şimdi sizler için her iki türlüde cebimizden çıkacak parayı maddeler halinde anlatacağım.

Bayilik Alarak Çiğ Köfte Dükkanı Açma Maliyeti

Bayilik alarak çiğ köfte dükkanı açmanın maliyeti her firmaya göre değişkenlik göstermektedir. Nedeni ise her firmanın kendine özgü marka değerlerinin olmasıdır. Bunun yanında çalıştıracağınız personel ve kiralayacağınız dükkan içinde ayrı bir maliyet yükü olacaktır. Sizler için bazı bayilik veren firmaların kurulum ücretleri hakkında bilgi vereceğim.blank

 • Hacıalioğlu Çiğ Köfte Bayilik Ücreti 7.500 TL
 • Adıyaman Merkez Çiğ köfte Bayilik Ücreti  10.000 TL
 • Tatlıses Çiğ köfte Bayilik Ücreti 23.000 TL
 • Adıyamanlı Çiğ köfteci Hasan Usta Bayilik Ücreti 15.000 TL
 • Acıcık Çiğ Köfte Bayilik Ücreti : 15.000 TL
 • Komagene Çiğ Köfte Bayilik Ücreti 35.000 TL

Yukarıda belirtmiş olduğum belli başlı çiğ köfte bayiliği veren firmalardır. Görüldüğü üzere bayilik ücretleri marka değerlerine göre değişmektedir. Bunlardan tatlıses çiğ köfte bayiliğini baz alarak bir maliyet hesabı çıkaralım. Bayilik ücreti dükkan kurulumu dahil 23.000 TL dır. Bir personel çalıştırdığımızda net asgari ücret 4.253,40 TL olarak gördüğümüzde 1.168 TL sigorta ve günlük 12 TL den 26 günlük 312 TL bir yemek masrafı olacaktır. Tutacağımız dükkanın kirası ise merkezi ve yaya, taşıt trafiğinin çok olduğu yerde olacağı için ortalama 5.000 TL gibi rakam olacaktır. Birde dağıtım yapacak bir motosiklet için ortalama maliyet ise 7.500 TL olacaktır.  Bunların her birinin maliyetini topladığımızda ise dükkanımın bize sabit giderleri şöyledir.

 1. Bayilik maliyeti 23.000 TL
 2. Personel maliyeti 5.733,4 TL
 3. Dükkan kirası 6.000 TL
 4. Dağıtım aracı motosiklet 8.500 TL

Toplam bayilik için cebimizden çıkacak tutar ortalama: 43.233,4 TL olacaktır. Bu maliyet hesabına değişken giderler dahil değildir.

Kendi Marka Adınıza Ait Dükkan Maliyeti

Kendi adınıza ait bir dükkan açmak için bize en başta bir üretim hane mevcut olacaktır. Üretim hanemizi kurduktan sonra ise yine merkezi ve insan, araç trafiği yoğun olan bir dükkana bulmamız gerekecektir. Dükkanımızın içerisine müşterilerimi ağırlayacağımız masa ve sandalye ihtiyacı çıkacaktır. İçecek, tedariki ve onları soğuk tutmamız için bir dolap olması gerekmektedir. Çiğ köftemizi muhafaza edecek soğutucu ayrı bir dolap da ihtiyacımız olacaktır. Marul, limon, domates ve nar ekşisi gibi çiğ köftenin olmazsa olmazı temel ihtiyaçlarımızın toptan tedarik edeceğimiz bir manav ile anlaşmalıyız. Paket servisi için personel ve servis aracımıza ihtiyaç olacaktır. Kartvizit, el broşürü, çiğ köfte dürün poşeti, taşıma poşeti, önlük ve ıslak mendil gibi malzemeleri de unutmamak gerek. Şimdi sizler için bütün bu saydıklarımızın ortalama maliyetini çıkaracağım.

 1. Dükkan kirası 6.000 TL
 2. Personel maliyeti 5.733,4 TL
 3. Çiğ köfte dolabı 5.000 TL
 4. İçecek dolabı 3.500 TL
 5. Dağıtım aracı motosiklet 8.500 TL
 6. İçecek tedariki 6.000 TL (dolap büyüklüğü ve stok durumuna göre değişir)
 7. Marul, domates, limon ve nar ekşisi 3.700 TL (alınacak kilo ve litreye göre değişebilir)
 8. Kartvizit, el broşürü, çiğ köfte dürün poşeti, taşıma poşeti, önlük ve ıslak mendil 6.000 TL
 9. Masa Sandalye 4.000 TL
 10. Üretim hane 6.000 TL (çiğ köfte yapımındaki malzemeler dahil)

Toplam olarak kendi adımız açacağımız dükkanın maliyeti ortalama ve orta kaliteli ürünler aldığımız 54.433,4 TL cebimizden çıkacaktır. Bu maliyette değişken giderler mevcut değildir.

Çiğ Köfte Dükkanı Açmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Çiğ köfte dükkanı açmak için bizden belli başlı devlet dairelerine ait belgeler istenecektir. İstenen bu belgelerin neler olduğunu bağlı olduğunuz belediye binasından öğrenebilirsiniz. Ben sizler için Afyon belediyesine giderek dükkanınızı açmak için ne gibi belgeler istenildiğini öğrendim. Elime tutuşturulan bu belgeleri de sizler için maddeler halinde anlatacağım.

Çiğ köfte dükkanı açmak için gerekli belgeler 

 1. 2 adet vesikalık fotoğraf (son 6 ay içerisinde çekilmiş)
 2. Nüfus hüviyet ön arka fotokopisi
 3. İkametgah belgesi almak
 4. Adli sicil Temiz kaydı belgesi
 5. İmza Sirküleri ve ticaret sicil gazetesi (İşletme sahibinin)
 6. Dükkanımıza aite vergi levhası Fotokopisi
 7. Üretim hane için gıda üretim izin belgesi
 8. Tapu fotokopisi yapı kullanılabilir izin belgesi
 9. Tutmuş olduğumuz merkezi olan dükkanın kira kontratı
 10. Belediye itfaiyesinin uygunluk raporu
 11. Yeni alınmış yangın tüpü (ABC)

İstenilen bütün evrakları eksiksiz teslim ettiğimize göre artık hayırlı olsun bir dükkanınız mevcut artık. Mevcut olan bu dükkanınızı esnaf ve sanatkar odasına kayıt yapmayı da ihmal etmeyiniz. Kayıt yaptırdığımız bu oda ileride size kredi çekimi yapmak için referans olacaktır. Esnaf kredisinin hangi şartlarda kullanıldığı hakkında bir bilginiz yok ise Esnaf Odası Kredi Hesaplama Makinesi  sayfamızda sizler için yer verdik.

Çiğ Köfte Açmak Devlet KOSGEB Desteği Nedir?

KOSGEB yeni açılacak olan çiğ köfte salonlarını desteklemektedir. Bir çok yeni girişimci 2 Farklı KOSGEB Desteklenen Sektörler NACE Kodları içerisinde çiğ köfte salonlarına ait NACE kodlarını bulamamaktan yakınmaktadır. Bunun nedeni daha önceleri açıklamıştım aslında. Her ney ise o konuya girmeden ben direk sizlere çiğ köfte salonuna ait olan NACE kodlarını paylaşayım, devamında ise devletten hangi destek programından yararlana bileceğinize de hemen açıklık getireceğim.

KOSGEB Çiğ Köfte Salonu NACE Kodları:

56.10.07 Ciğer, Kokoreç köfte ve kebapçıların faaliyetleri

Bu NACE kodu ile şayet sizler de biraz araştırma yapar iseniz bir çok çiğ köfte dükkanının KOSGEB destekleri ile kurulduğunu görebilirsiniz. NACE kodlarında çiğ köfte salonu ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı kapsamında yer almaktadır. Dolayısı ile sizlerin de hibe alacağınız program ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” olmaktadır. Bu programın hibe miktarlarını gösteren tablomuz ise şu şekilde KOSGEB tarafından bizler ile paylaşılmıştır.

blank

Çiğ köfte dükkanını açmadan önce Geleneksel Girişimcilik Eğitimi almanız durumunda yararlana bileceğiniz hibe miktarları yukarıda yer almaktadır. KOSGEB Girişimcilik Kursu Başvurusu (e-Devlet Uzaktan Eğitim) ile nasıl alacağını sizlere çok detaylı olarak anlatmıştım arkadaşlar. Bu eğitimler sonrası sertifikanızı almanız ile Türk Ticaret Kanunları kapsamında açmış olduğunuz işletmeniz için aşağıdaki hibeler den yararlanırsınız.

 1. İşletmenin açılışında ”Sertifika Desteği” olarak 5.000 TL alırsınız. 30 yaş altı genç girişimci yada herhangi yaşlarda kadın girişimci olmanız durumunda veya Gazi, Engelli veya 1. derece Şehit yakını girişimci iseniz bu miktar 10.000 TL olarak her iki dönemde de verilir. Toplam da 2 senelik destek programında 20.000 TL hibe alırsınız.
 2. Çalışanlarınızın pirim ödemeleri iş yerinin açılışı itibarı ile 12 ay kadar 1080 puan üzeri olduğunda 20.000 TL
 3. Yine aynı şekilde 12 ile 24 ay sonunda 1140 gün pirim ödemesi yapmanız ile 20.000 TL daha hibe alırsınız.

Toplamda en fazla 60.000 TL olarak alabileceğiniz bu desteğin başvurusunun tam olarak nasıl yapılacağını 10 Dakika’da KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? da anlattığımı belirtmek isterim. Şimdiden açacağınız çiğ köfte salonunuz hayırlı olsun

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 9 Average: 3.7]
You have already voted for this article
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın