Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

ÇKS İle Hayvancılık İşletme Belgesi Nasıl Alınır?

ÇKS İle Hayvancılık İşletme Belgesi Nasıl Alınır?

 

Tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimiz her türlü devlet hibe desteklemesini alabilmesi için gereken belgelerin en başında ÇKS ile Hayvan İşletme Belgesi gelmektedir. Çiftçi Kayıt Belgesi ve Hayvancılık İşletme Belgesi sahibi olan çiftçilerimiz ayrıca Tarım İl Müdürleri dahil olmak üzere T.C. Ziraat bankası imkanlarından da rahatlık ile yararlana bilmektedir. Tüm bu olanaklardan yararlanacak olan örtü altı yada üstü tarımcılık yapacak çiftçilerimiz ile büyükbaş yada küçükbaş hatta kanatlı sektörüne dahil olacaklar ÇKS ile Hayvancılık İşletme Belgesini nasıl alabilir? Farklı iki statüde yer alan bu iki belgenin başvuru yapılması için sizlerden istenilen şartlar nelerdir? Bunların hepsini müracaat ederken ihtiyaç duyacağınız forumlar ile yer verdim.

ÇKS İle Hayvancılık İşletme Belgesi Nedir?

(ÇKS) Çiftçi Kayıt Sistemi, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından oluşturulan tarım işi ile uğraşan çiftçilerin kaydının tutulduğu bir sistemdir. Sistemin amacı Türkiye genelinde tarım adına yapılan bütün çalışmaların kaydının olmasıdır. Bu kayıt sayesinde tarım üzerinde ülkemizin bir yol izlemesi sağlanacaktır. Buda hangi şehirde ne üretiliyor ne seviyede olduğumuzu rahatlık ile bilinmesini sağlayacaktır. Bu sistemin çiftçilerimize sağladığı en büyük olanak ise ekili arazilerine göre devletin sağlamış olduğu teşviklerden yararlana bilmesidir. Hayvancılık İşetme Belgesi ise; her türlü canlı hayvancılığın takibi için oluşturulmuş olan bir sistemdir. Yine aynı şekilde Hayvancılık İşletme Belgesi sahibi çiftçimizin de mevcut olarak bakmakta oldukları canlıların sayıları kulak küpe numaraları ile takip edilir. Bu sistemin de kuşkusuz çiftçilerimize sağladığı en büyük avantajı ise yine devletin hayvan başına sağlamış olduğu süt ve doğum halinde verdiği teşviklerdir. Sizinde görmüş olduğunuz gibi ÇKS ile Hayvancılık İşletme Belgesi tamamen bir birbirinden farklı belgelerdir. Kısaca sizlere her iki belgenin de nedir? olduğunu açıklık getirdikten sonra bu belgelerin nasıl alınmasına geçebiliriz.

ÇKS Belgesi İle Hayvancılık İşletme Belgesi Ne İşe Yarar?

ÇKS ile Hayvancılık İşletme Belgesinin tarım ile hayvancılık yapan çiftçilerimize sayısız yararları vardır. Bir kere bu iki belge ile resmi olarak Türkiye topraklarında tarım ile hayvancılık yapmış olduğunuz tescillenmiş olur. Böylece devletin sizlere sağlamış olan bütün fırsatlarından yararlanma haklarına sahip olursunuz. Bu fırsatların en başında ise 7 Yıl Vadeli Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi gelmektedir. Aynı şekilde tarımsal bütün yatırımlara da Ziraat bankasından faizsiz kredi kullanmanın önü açılmış olur. Ziraat bankası tarafından sağlanan bu kredi imkanların yanı sıra ise sizlere sağlanan diğer bazı olanaklar ise şunlardır.

 • TKDK IPARD programlarından yararlanarak %70 varan tarım ve hayvancılık hibe imkanlarından yararlana bilirsiniz
 • BAĞKUR kapsamında emekli olma şansını yakalarsınız
 • Ekmiş olduğunuz dönüm ve mahsule göre destek alabilirsiniz
 • Süt desteği alırsınız
 • Bakılan hayvan cinsine ve sayısına göre teşvik alabilirsiniz
 • Gübre ve mazot desteği alabilirsiniz
 • Çoban desteği alırsınız
 • İyi tarım uygulamasına dahil olur iseniz yine teşvik ödemelerinden yararlana bilirsiniz
 • Genç Çiftçi Projeleri gibi devletin belli senelerde uyguladığı hibe projelerinden yararlana bilirsiniz
 • Hayvanlarınızı ve ekili alanlarınızı uygun imkanlar ile sigorta yaptıra bilirsiniz
 • Tarın Kredi Kooperatifi kredilerinden yararlana bilirsiniz
 • Sözleşmeli üretim yaparak ekmiş olduğunuz mahsule ve miktarına göre yine teşvik ödemesi alırsınız
 • Ziraat bankasının tarımsal ve hayvansal kredilerinin yanı sıra kredi kartı imkanlarından da yararlana bilirsiniz
 • Tarım Kredi Kooperatifi tarafından oluşturulan Kooperatif Market üzerinden ürünlerinizi pazarlama yapabilirsiniz

ÇKS ile Hayan İşletme edinme belgesi bu ve daha bir çok imkanlardan yarar. Onun için tarım yada hayvancılığa gönül sardı iseniz sizlere yegane tavsiyem mutlaka işletmenizi kurmadan önce tarım ile uğraşacak iseniz ÇKS, hayvancılık ile uğraşacak iseniz de Hayvan İşletme Belgenizi alınız.!

Hayvan İşletme Belgesi Nasıl Nereden Alınır?

Canlı olarak her türlü büyük, küçük veya kanatlı sektörü olarak hayvancılık yapacak olan çiftçilerimizin Hayvancılık İşletme Belgesine sahip olması gerekir. Bu belgenin ne denli önemli olduğunu yukarıda bir kaç madde ile listeleme yaptım. Sizlerde devletimizin sağlamış olduğu bu avantajlardan yararlanmak istiyorsanız büyük yada küçük ölçekli fark etmeksizin dahil olacağınız hayvancılığa başlamadan evvel bu belgeyi almanızı öneririm. Hayvan İşletme Belgesinin alınması aslında çok kolay ve masrafsızdır. Belgenin alınma bilmesi için tek ihtiyacınızın olan size ait veya kira kontratı ile tutacağınız bir ahıra sahip olmanız gerekir. Ahırın büyüklüğü, küçüklüğü yada nerede olduğu çok fazlada önemli değildir. Şayet kiralık yada size ait bir ahıra sahip iseniz bundan sonrası yapmanız gereken tek şey

İlçenizde yer alan Ziraat Odası Birliğine yada Tarım İl Müdürlüğüne giderek, işletme kiralık ise kira sözleşme formu ile muvafakatname alıp doldurmanız gerekir. Daha sonra bu belgeyi köy muhtar ve azalarına imzalatarak Tarım İl Müdürlüğüne teslim etmeniz yeterlidir.

Hayvan işletme belgesinin çıkartılması için sizden istenilen bu iki belgenin örnek formatını sizlere bağlantılarda yer verdim arkadaşlar. Nüfus cüzdanınızın fotokopisi ile başvuru yaptığınız da 30 TL gibi bir harç ödemeniz ile gün içerisinde belgenizin sahibi olacağınızı da belirtmek isterim.

ÇKS Belgesine Nasıl Başvuru Yapabiliriz?

ÇKS belgesi başvurusu için devletimiz iki ayrı sistem ile başvuru imkanı sağlamaktadır. Bunların birinci teknoloji kullanmayı sevenler için e-Devlet üzerinden yapılan başvurular. Diğeri ise Orman ve Tarım Müdürlüklerine elden yapılan başvurular. Şimdi sizler için bu iki şekilde olan başvuru nasıl yapılıyor anlatacağım.

e-Devler Üzerinden Yapılan Başvuru

İlk olarak yapmanız gereken daha önceden bir e-Devlet şifreniz yok ise PTT müdürlüğüne giderek 4 TL karşılığında bu şifreye sahip olmanız gerekmektedir. Şifrenizi aldıktan sonra ise T.C. kimlik numaranı ve şifreniz üzerinden sisteme giriş yapanız gerekmektedir. e-Devlet üzerinden ön başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Aşağıda resmini verdiğim başvuru formunda kişisel bilgilerinizi doldur ön başvurunuzu sağlayabilirsiniz.

blank

 

Tarım Müdürlüklerinden Yapılan Başvuru

Bulunduğunuz il/ilçe tarım müdürlüğüne gidilerek elden başvuru yapma olanağı da bulunuyor. Bu başvuru işlemi kişisel bilgileriniz yer aldığı bir dilekçe ile gerçekleştiriliyor. Dilekçe örneğiniz sizler için araştırıp sayfamda yer verdim. Çiftçi kayıt sistemi başvuru formu çıktısını alıp başvuru yapmaya gitmeden doldurursanız müdürlüğü gittiğinizde çok fazla bekleme işlemi yapmazsınız. Başvuru işlemini bitirdiğinizi ve onay aldığınız taktirde size gerekli evraklar neler şimdi hep birlikte onlara bir göz atalım.

ÇKS Belgesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Devletin bütün resmi kurumlarında olduğu gibi tarım ve orman müdürlüğünde ÇKS belgesi almak içinde belli başlı belgeler istenmektedir. Bu belgeler sizin adınıza ne kadar toprağın olduğunu görselli olarak devletin kayıtlarında bulunmasını sağlayacaktır. Gelelim şimdi bizden hangi belgelerin istendiği hakkında sizi bilgilendirmeye;

İlk Öncelikle Olmazsa Olmaz Belgeler

Gerektiğinde Talep Edilebilecek Belgeler

 • Noterden alınmış olan imza sürgüsü ve kullanabilirlik yetki belgesi
 • Kullanacağımız tarlalara ait kira sözleşmesi
 • İşletmek için talepte bulunduğunuz tarlaların Tapu bilgileri
 • Nüfus müdürlüğü veya muhtarlıktan alının ikametgah belgesi

ÇKS Başvuru Dilekçe ile talep edilen bu belgelerinizi hazırladıktan sonra müracaatınızı Tarım İl Müdürlüklerine yapabilirsiniz.

ÇKS Belgesi Yenileme Yapılması Gereklimi?

ÇKS belgesinin devlet tarafından her yıl yenilenmesi gerekmektedir. Sebebi ise hangi tarlaları ekip tekrardan elde edilen hasat miktarını öğrenmek için tir. Bu şekilde her yıl bu siteme kayıt olunması devletin tarım alanında her yıl ne kadar bir üretim yapıldığını takip etmesi kolaylaşacaktır. Kayıt yenileme işlemini Tarım ve Orman Müdürlüğüne giderek aynı evraklar üzerinden yenileme yapılması gerekmektedir. İlave tarla eklendiğinde ilk etapta yaptığımız tarla bildirim formları düzenlenerek yenileme işlemini yapabiliriz. Son olarak yenileme işleminde birde tarla dönüm başıma ödenen paralar olacaktır onlar ise şu şekildir.

Tarla Dönüm Miktarı Yenileme İçin Talep Edilen Ücret
1 ile 10 arası 6 TL
11 ile 50 arası 13 TL
51 ile 100 arası 20 TL
10 ve üstü için ise 26 TL

Yukarıda belirtiğim ücretleri ödeme yaptığımız taktirde yenileme işlemlerinizi tam anlamıyla gerçekleştirebiliriz.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 7 Average: 4.9]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın