Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

Devlet Genç Girişimci Hibe Destekleri Nelerdir? (2022 Yeni Teşvikler)

Devlet Genç Girişimci Hibe Destekleri Nelerdir? (2022 Yeni Teşvikler)

 

2022 yılı için gençlerimiz kendilerine Devletimiz tarafından sağlanan desteklerin bir çoğundan habersizdir. Bundan dolayı bir çok genç girişimcimiz hakları olan hibe teşviklerinden ne yazık ki yararlanamamaktadır. Ekseri olarak yeni iş yeri açanlar ile hayvancılığa veya çiftçiliğe başlayan genç girişimcilerimiz bu hataya çok düşmektedir. Bu durumdan dolayı inanın ki ben de çok üzüntü duyuyorum. Bundan dolayı da Devlet genç girişimci desteklerinin neler? olduğunu burada sizlerle paylaşmak istedim. Hibe ve faizsiz kredilere kadar, yaş sınırından tutanda, hangi kurumlara başvuru yapacağınızı, şartlarıyla böylece burada bulabileceksiniz. Böylece; KOSGEB, İŞKUR, Ziraat Bankası ve Tarım İl Müdürleri, KKYDP ile TKDK projeleri hakkında bilmediğiniz hiç bir şey kalmayacak. Tabi bunlar haricinde genç giricilere tanınan KDV ile BAĞKUR vergi muafiyetlerine de ayrı bir paragraf açarak güncel bir şekilde sizleri de bilgilendireceğim.

2022’de Devletin Genç Girişimcilere Sağladığı Hibe Destekleri

2022 yılında da, Devletimiz genç girişimcilere nerede ise tüm yatırım konularına muhakkak bir desteği vardır. Devletimiz tarafından sağlanan bu hibe ve faizsiz kredi desteklerine şartlara uygun olunması halinde başvuru yapabilirsiniz. Sağlanan hibe teşviklerine başvuru yapmak için izlenmesi gerekilen yolu çok iyi takip etmeniz gerekir. Aksi taktirde ne yazık ki hakkınız olan hibe desteklerinden yararlanamazsınız. Açıkçası bende, bu duruma düşen bir çok genç kardeşimize denk geldiğim için böyle bir içerik hazırlama ihtiyacı duydum. Tamamen ücretsiz olarak yorumlar üzerinden vereceğim danışmanlık hizmetimle ayrıca katkı sağlamaya da çalışacağımı bilmenizi isterim. Şimdi hazırsa isek, ilk olarak devletin genç girişimcilere hangi kurumlar ile ne gibi destekler sağladığını bir görelim. Sonrasında ise sağlanan imkanların detaylarına, şartlarına ve izlenmesi gerekilen yol haritasına değineyim.

  1. KOSGEB: Yeni iş yeri açacak olan girişimcilere hibe imkanı sağlar. Kurum sadece iş yerini açarken genç girişimcilerin yanlarında durmakla kalmaz. Bununla birlikte işletmenin faaliyet süresince de destekleri çeşitli programlarla sağlamaya devam eder.
  2. Tarım Müdürlükleri: Genç girişimcilere tarımsal ve hayvancılık alanlarında hibe desteği sağlar. Ahır yapımından tutunda canlı hayvan alımlarına kadar bu desteklerini sağlar. TKDK, KKYDP veya da GAP, DAP, KOP, DOKAP gibi projelerle bu teşvikler verilmektedir.
  3. Ziraat Bankası: Tarım ve hayvancılık için kredi kullanacak olan genç girişimcilere finansman sağlar. Canlı hayvan alımları, traktör ile yardımcı makine alımları için faizsiz dahi kredi verebilmektedir.
  4. İŞKUR: Genç girişimcilere günlük yevmiyeli olarak iş başı eğitimleri sağlamaktadır. Haricinde işletme kurma destekleri de belli dönemlerde sağlar.
  5. GİB & SGK: Genç girişimcilere en az 3 yıl boyunca vergi muafiyeti sağlar. SGK ise BAĞKUR ödemelerine destek sağlamaktadır.
  6. HALKBANK: Girişimcilere yeni açacakları işletme için faizsiz kredi imkanı sağlamaktadır.

Genç girişimcilere sağlanan başlıca hibe desteği sağlayan kurumlar bunlardır. Bu kurumların içlerinde Tarım İl Müdürlükleri hibe desteklerine ayrı bir kocaman kategori oluşturdum. Böylece https://www.esnafkredisi.net/zirai/ de bütün hayvansal ve tarımsal hibe desteklerini konu başlıklarına göre bulabilirsiniz. Genç girişimcilere, KOSGEB ile hibe imkanlarıyla Ziraat bankası faizsiz kredilerini de aşağıda ayrıca yer verdim.

KOSGEB Genç Girişimci Girişimci Hibe Desteği

Yeni bir iş yeri açacak olan 30 yaş altı genç girişimciler, 2022 yılında da KOSGEB sizinle birlikte olmaya devam etmektedir. Açacağınız iş yeri için hibe almak istiyorsanız MUTLAKA BU YAZIMI ATLAMADAN DİKKATLİCE okuyun. İnanın sonra yapmış olduğunuz hatalardan dolayı hibe desteği alamadığınız için ben çok ama çok üzülüyorum. Zaten bu içeriği hazırlamamın en büyük nedeni de budur. Şimdi konumuza yeniden dönersek, eğer bir iş yerini ilk defa açacaksınız KOSGEB den ayrıcalıklı olarak hibe alabilirsiniz. KOSGEB genç girişimci hibe desteğinden yararlana bilmeniz için de ilk olarak iş fikrinin ne olduğu çok önemidir. Bunun sebebi ise, iş fikrinin KOSGEB tarafından destek alıp almadığıdır. Öyle ya.. iş fikriniz KOSGEB  tarafından desteklenmiyorsa boş yere bahsedeceğim adımları yapmanızın bir anlamı yoktur. Peki, genç girişimci hibe desteği için ilk şart olan iş fikrinin KOSGEB tarafından destek alıp almadığını nasıl öğrene biliriz?

Yapmanız gereken tek şey 2 Farklı KOSGEB Desteklenen Sektörler NACE Kodları sayfasına ilk olarak girmenizdir. Bu sayfada sizlere ARA – BUL özelliğine sahip bir tablo oluşturduk. İş fikrinizi burada sorgulatıp, destek alıp alamadığını öğrene bilirsiniz.

İş fikrinizin NACE kodları içerisinde yer aldığını gördükten sonra işletmenizi kurmadan önce yapmanız gereken çok önemli bir adım bulunmaktadır. Zaten genç girişimcilerin KOSGEB den hibe alamaması için en büyük neden de bu adımı atlamalarıdır. Bu adım ise şudur.

Önce ‘Geleneksel Girişimcilik Eğitimi’ alıp daha sonra iş fikrinizin NACE kodu ‘İleri Desteklenen Sektörler’ içinde ise ‘İleri Girişimcilik Eğitimi’ almanız gerekir.

İş yeri kurulmadan önce bu eğitimlerin nasıl alınacağını KOSGEB Girişimcilik Kursu Başvurusu sayfamızda öğrenebilirsiniz. Şimdi;

  • İş fikrimiz KOSGEB desteklenen sektörlerde,
  • İş fikrimize göre girişimcilik eğitimi de aldık

peki şimdi ne olacak? işte bundan sonraki adımları en ince ayrıntısına kadar da 10 Dakka’da KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? da bulabileceksiniz. Şimdiden devlet hibe destekleriyle yeni açmış olduğunuz işletmeniz hayırlı olsun diliyorum. Siz genç girişimcilere sağlanan diğer imkanların neler olduğuyla devam ediyorum.

Genç Girişimci KDV BAĞKUR Desteği Devam Ediyor

Yeni iş yeri açmaları için Devletimiz sadece genç girişimcilere KOSGEB hibe desteği sağlamakla kalmamaktadır. Bununla birlikte GİB üzerinden ödenmesi gereken KDV (gelir beyanı) ve aylık sigorta pirim (BAĞKUR) ödemelerine de destek sağlamaktadır. 3 yıl boyunca sağlanan bu hibe desteklerinden yararlanabilmeniz için 30 yaş altı olmanız yeterlidir. Peki, 3 yıl boyunca GİB ve BAĞKUR tarafından sağlanan bu hibe destekleri nelerdir?

  1. GİB: Vergi dairelerince faaliyette olan esnaflara bazı vergileri mükellefiyet tutar. Bunlar satışı gerçekleştirilen ütün başına %18 KDV en başta gelenidir. Bunun için herhangi bir destek olmaz! olması da zaten çokta mantıklı değildir. Çünkü satın aldığınız ve satışını gerçekleştirdiğiniz ürüne bu farkı koyarak pazarlarsınız. İkinci uyguladığı ise gelir beyanıdır. Bu ise işletmede dönen cironun %20 vergi ödemesidir. Ödenecek olan bu vergi dilimi ciro miktarına göre %35 kadar çıkmaktadır. İşte devletimiz bu noktada sizlere senelik 75.000 TL kadar bu vergiden muaf tutar. 3 sene boyunca böylece 225.000 TL devletten vergi hibesi almış olursunuz.
  2. BAĞKUR: İşletme sahipleri aylık olarak BAĞKUR ödemelerini yapmaları zorunludur. BAĞKUR ödemeleri 1.055 TL den başlamaktadır. Yine 30 yaş altı genç girişimci olmanız durumunda bu ödemeden de 3 yıl boyunca devlet desteği görürsünüz.

GİB ve Belediye kanunnamelerine göre işletme kuracaklar için sağlanan bu harika avantaj halen sürmektedir. Yok ben bu desteği almak bu topa da girmek istemiyorum diyorsanız o zaman Online İnternet Üzerinden İş Kurmak sayfama mutlaka bir bakın 😉

Genç Girişimcilere Faizsiz Kredi (İşyeri, Hayvancılık)

Yeni iş yeri açacak olan genç girişimcilere TESKOMB ile HALKBANK faizsiz kredi vermektedir. T.C. Ziraat bankası ile Tarım İl Kooperatifleri ise hayvancılık ve çiftçilik faaliyetlerine yapılan yatırımlara faizsiz kredi sağlar. Yeni kurulacak olan iş yeri için sermaye sıkıntısı çeken genç girişimcilere sağlanan imkanların neler olduğunu farklı bir sayfamda yer verdim. 1 lira Sermayesiz Parasız İş Yeri Dükkan Nasıl Açılır? bunu göre bilirsiniz. Ziraat ve Tarım İl Müdürlükleri üzerinden verilen hayvansal ve tarımsal faizsiz kredilerin neler olduğunu ise aşağıda yer veriyoruz.

blank

Tarım İl Müdürlükleri ve Ziraat bankası genç çiftçilerimize %10 daha fazla faiz desteği sağlamaktadır. Böylece bir çok hayvancılık ve tarımcılık alanında kullanacakları kredileri faizsiz alabilmektedirler. Böylece, sadece 40 yaş altı olmaları halinde Yatırım ve işletme dönemleri için Cumhurbaşkanı kararnamesine göre uygulanan hazine faiz destek oranları ise şu şekilde oluşur.

KONU YATIRIM İŞLETME
Küçükbaş Hayvancılık 85% 85%
Kanatlı 35% 60%
Damızlık 85% 85%
Arıcılık 60% 60%
Balıkçılık 60% 60%
Büyükbaş Besicilik 60% 60%
Meyve Yetiştiriciliği 85% 85%

Sizlerin de görmüş olduğunuz gibi %85 oranlarına kadar faiz indirim destekleri yer almaktadır. Böylece Ziraat banası sübvansiyonlu kredinin faiz oranı senelik %17 olarak ele alırsak. Aylık olarak tablodaki yer alan faiz oranları şu şekilde oluşur.

İndirim Yüzdesi Senlik Faiz Aylık Faiz
35% %11.05 %0.92
60% %6.80 %0.56
85% %2.55 %0.21

Bu faiz oranları ile 7 yıl vadeli olarak Ziraat bankasından böylece tarım ve hayvancılık kredisi kullana bilmektesiniz. Hazine faiz destek oranlarına göre uygulanan faiz indirimleri sonrası aylık ödemeniz ise şu şekilde oluşmaktadır.

Ziraat Bankası Genç Girişimci Tarım ve Hayvancılık Kredisi Hesaplama (84 ay)
Miktar Senlik Faiz Aylık Ödeme
150.000 TL %0.21 1.983,62 TL
%0.56 2.342,72 TL
%0.92 2.749,06 TL

Başvuruların nasıl yapılacağı ve şartların neler olduğu ise 7 Yıl Vadeli Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi sayfamızda yer almaktadır.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 4 Average: 2]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın