Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

Devletten Hibe Ahır Projesi Desteği Alma (TKDK KKYDP)

Devletten Hibe Ahır Projesi Desteği Alma (TKDK KKYDP)

 

2022 de hayvancılık yatırımlarında çiftçimize en yüksek maliyet konusu kuşkusuz ki yapılacak olan ahır projesinden geçmektedir. Besiciliğini yapacağınız hayvan cinsine ve sayısına göre bu maliyetler 3.000.000 TL kadar rahatlıkla çıkmaktadır. Ancak, modern ve hayvan refahını en üst seviyede tutacak bu ahır projelerine yapacağınız harcamaları en az %50 oranını devletimizden geri alabilirsiniz. Böylece büyük yada küçükbaş veya herhangi bir kanatlı hayvan besiciliği için kuracağınız çiftliğiniz maliyet oranlarını yarı yarıya düşürmüş olursunuz. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından mevcut ahır için kapasite artışına giden yada sıfırdan yapacak veya moderninize ederek tadilat yapacak olan çiftçilerimize bu imkanı sağlayan projeler ise şunlardır. 42 ilimize %65 varan hibe desteği sağlayan TKDK IPARD-2 projesi ve 81 ilimizin tamamına %50 hibe desteği sağlayan KKYDP ile GAP, DOKAP, KOP, DAP projesinde olan illerimize sağlanan %50 hibelerdir. Tüm bu proje kapsamında verilen hibe ahır projeleri peki ne zaman başlıyor? Ayrıca, başvuruları nasıl yapılması gerekmektedir?

Hangi Devlet Kurumları Hibe Ahır Vermektedir?

Günümüz şartlarında her iklime uygun olarak yapılan büyükbaş olsun küçükbaş olsun hatta kanatlı bütün hayvanlara özel ahır sistemleri yapılmaktadır. Kendi imkanlarınız ile yapmış olduğunuz ahırları modern ve daha kullanışlı hale getirmeniz için devlet bizlere çok güzel imkanlar sunmaktadır. Bu imkanlar ise bize sunulan ahır hibe destekleridir. İster kendi imkanlarınız ile bir ahır sahibi olun isterseniz de mevcut ahırınızı iyileştirme yapıp hibe ve destek alabilirsiniz. Peki bu desteği hangi devlet kurumu % kaç oranında hibe verdiğine gelirsek sizlere araştırmalarım sonucu hangi kurum hibe veriyor detaylı bir şekilde anlatacağım. Tabi bu hibeden yaralanmanız için önceden ahırınızı kurmanız ve daha sonrasında faturalandırarak yapmış olduğunuz masrafın % kaç oranında hibe ve destek veriliyorsa o kadarınız geri alabilirsiniz. Eğer ilk etapta nakit paranız yok ise bir devlet bankası olan 7 Yıl Vadeli Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi kullanarak nakit akışını sağlayabilirsiniz. Şimdi sizlere ahır hibe desteği veren kurumlar hangileri;

 • TKDK IPARD-2
 • KKYDP
 • DAP, GAP, KOP ve DOKAP

Yukarıda belirttiğim bu devlet kurumları ile belirli oranlarda ahır hibe desteği alabilirsiniz. Hangi illere hangi proje kapsıyor ve hibe desteği nasıl veriliyor detaylı bir şekilde sizlerle paylaşıyorum.

DAP, GAP, KOP ve DOKAP Ahır Desteği Nasıl Alınır?

Doğu Anadolu Projesi (DAP) Güney Anadolu Projesi (GAP) ve Konya Ovası Projesi (KOP) ile Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) girişimcilerin daha iyi seviyelerde ahırlara sahip olabilmesi için devlet katkısı olarak %50 hibe desteği sağlamaktadır. Bu projeler 2019-2023 yılları arasında hizmet sunmaktadır. Yalnız ahır yardımı için değil aynı zamanda büyükbaş, küçükbaş ve kanatlı hayvan üretim ve yetiştiriciliği içinde hibeler vermektedir. Eğer bu hibelerden nasıl yararlanılacağını bilmiyorsanız sizler için daha önceden araştırıp yazında yer verdiğim Büyükbaş Hayvancılık Hibesi Nasıl Alınır? (Desteklenen İller) yazımda sizler için paylaşmıştım. Tabi ki yalnız bunlarla da kalmıyor bu hibe destekleri makine alımları, süt sağım makineleri ve gübre sıyırıcı gibi alanlarda bu hibe desteğini sizlere sunmaktadır. Peki başvuru işlemi nasıl yapılıyor gelin hep birlikte görelim.

GAP, DAP, KOP ve DOKAP kapsamındaki 41 ilde, ahır desteği başvurusu için doğrudan İl Tarım ve Orman Müdürlüklerine, damızlık erkek büyükbaş veya küçükbaş alımları için ise İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvurular yapılmaktadır. Projeler kapsamında ahır yapımı veya tadilat işlemleri için hibe ve destek alabilmeniz için gerçek veya tüzel kişilik olmanız gerekmektedir. Eğer bu şartları taşıyor iseniz bağlı olduğunuz illerin İl/İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine, bir dilekçe ile, bakanlığımız Türkvet kayıt sistemi ve Koyun Keçi Kayıt Sistemine kayıt yaptırdıkları belgeler ve sahibi olduğunuz arazi varlıklarının tabuları ile birlikte ön başvuru yapabilirsiniz. Ön başvuru sonucu onaylanan projeniz size tebliğ edildikten sonraki 12 aylık süreçte tamamlanır. İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü uzmanları tarafından incelenen ve inceleme sonucunda uygun görülen tamamlanmış yatırımlarınız için hak ediş cetveli hazırlanıp devlet tarafından hibe alabilmeniz için ilgili bakanlığa gönderilir. Bakanlıkta bütün evraklarınız tam ise ödemenizi Ziraat Bankası Genel Müdürlüğüne talimat gönderilir.

DAP, GAP, KOP ve DOKAP Ahır Hibe Projesindeki İllerimiz Hangileridir?

DAP, GAP, KOP ve DOKAP ahır hibe projesinden yararlanabilmeniz için destek verilen illerde ikametgâh etmeniz gerekmektedir. Her bir proje için belli başlı illere verilen bu destekler sizlerin eliniz güçlendirecektir. Toplam olarak 42 ile verilmektedir. Bu bölgelerde bulunan kişiler ahır yenileme veya sıfırdan kurulum için yukarıda belirttiğim şekilde başvuru yapabilirler. Bu sayede %50 ye varan bir destekten yararlanmış olacaksınız. Şimdi gelelim hangi bölgede hangi illere ahır hibe desteği veriliyor hep birlikte görelim. blank

Doğu Anadolu Projesi İllerimiz Tunceli, Van, Sivas, Bingöl, Bitlis, Ardahan, Malatya, Muş, Kars
Erzurum, Elazığ, Erzincan, Hakkari ve Kars bağlı olduğu ilçelerde
Güney Doğu Anadolu Projesi İllerimiz Şanlıurfa, Şırnak, Siirt, Batman, Adıyaman, Diyarbakır
Kilis, Gaziantep, Mardin bağlı olduğu ilçeler
Konya Ovası Projesi Hibe Alan İllerimiz Niğde, Yozgat, Nevşehir, Karaman, Aksaray
Kırıkkale, Konya ve Kırşehir bağlı olduğu ilçeler
Doğru Karedeniz Ahır Projesindeki İllerimiz Bayburt, Samsun, Artvin, Tokat, Trabzon, Rize, Gümüşhane
Ordu, Giresun bağlı olduğu tüm ilçeler

Yukarıda hem görsel hem de hangi projedeki destek alan illeri sizler için belirtmiş oldum. Bu illerde birinde ikametgâh ediyor iseniz sizde %50 oranında ahır yapımı hibesinden yararlanabilirsiniz. Peki bu illerin dışında olan kişiler hiç mi destek alamıyorlar tabi ki de hayır daha önceki belirttiğim gibi 81 İle Verilen Koyun Hibesi Nasıl Alınır? yazımda sizlere hangi illere destek verildi anlatmıştım. Böylelikle her girişimci hibe ve desteklerden yararlanabiliyor.

KKYDP Ahır Yapım Hibesi Hangi İllere Veriliyor? 

KKYDP Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenme Programı ahır yapımını %50 oranında hibe ve destek imkanı sunuyor. Bunu diğer DAP, GAP, KOP ve DOKAP projelerinde farklı olarak 81 ile hibe ve destek imkanı sunuyor. Bu hibeyi yalnız ahır yapımı veya tadilatı için değil büyükbaş, küçükbaş, arıcılık ve kanatlı hayvan yetiştiriciliği gibi daha bir çok alanda hibe ve destek imkanı vermektedir. Bunların bir kısmını KKYDP Hibe Program Başvuru Nasıl Yapılır? yazımda sizlerle daha önceden paylaşmıştım. Pek bu hibe ve oranlar kaç TL. ye kadar alabiliyoruz şimdi sizlere bunlardan biraz bahsedeyim.

  • Sıfırdan yeni ahır yatırımlarına 3.000.000 TL.
  • Tamamlama yatırımlarına 2.000.000 TL.
  • Faal olan ahırınızı yenileme veya kapasite artırımına 1.500.000 TL.

blank

 

Yukarıda belirttiğim bu miktarlarda hibe ve destek alabilirsiniz. Tabi bu hibelerden yararlanabilmek için yapacağınız yatırımlarınız her ne olursa olsun 250.000 TL. kadar bir harcama yapmanız gerekmektedir. Aksi taktirde bu hibe ve desteklerden yararlanamıyorsunuz.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 3 Average: 3.7]
Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
 1. blank güler vinin dedi ki:

  Harika bilgiler bunlar davmını rica ediyorum birde küçük baş Besicilikle ilgili hibe ve pprojesi bilgi paylaşımı yaparsanız çok iyi olur

Bir Yorum Yazın