Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

E-Çiftçi Giriş ve Kayıt İşlemleri Nasıl Yapılır? (E-Devlet ÇKS Kaydı)

Ziraat Bankası'nın çiftçilerimize verdiği düşük faizli tarım kredilerinin en bilinen şartı ÇKS kaydınızın olmasıdır. Yani bir tarım kredisi almak istiyorsanız ilk önce halletmeniz gereken ÇKS kaydınız. Ancak, bu sayede tarım ve hayvancılık kredisi alabilirsiniz. Resmi Gazetede yayımlanan faiz indirimlerinden sonra çiftçi ve hayvancılık ile uğraşan üreticilerimizin en çok araştırdığı konulardan biri E-Çiftçi Giriş ve Kayıt İşlemleri Nasıl Yapılır? sorusu oldu. E-çiftçi sistemi, çiftçilerin tarım ve hayvancılık kredi ürünleri için yaptığı başvuruda gerekli olan sistemdir.

E-Çiftçi Giriş ve Kayıt İşlemleri Nasıl Yapılır? (E-Devlet ÇKS Kaydı)

 

Bu sistemi kendimde bizzat kullandığım için rahatlıkla söyleyebilirim ki uygulama çiftçilerimiz için oldukça kullanışlı. Ben hem mobil cihazımdan hem de bilgisayarımdan kolaylıkla kullanmaktayım. Çok basit bir uygulama ve kesinlikle işinize yarayacağını düşünüyorum. Bu sisteme nasıl giriş yapacağım nasıl kayıt olacağım? diye soruyorsanız Sizlere şimdi nasıl e-devlet üzerinden e-çiftçi kaydı giriş ve kayıt yöntemleri tek tek anlatayım. Ama öncesinde dilerseniz çiftçi kayıt sisteminin ne olduğuna bakalım. 1. Çiftçi kayıt sistemi nedir? ÇKS kayıt işlemi nasıl olur? 2. e-Devletten ÇKS başvurusu nasıl yapılır? Çiftçi kayıt sistemi ücreti ne kadardır? 3. e-Çiftçi kayıt sistemi nasıl kullanılır? 4. e-Çiftçi uygulamasına nasıl bağlanabilir. 5. Çiftçi kayıt sistemi ÇKS işlemi için gerekli belgeler nelerdir. Bütün bu soruların yanıtını bulabilirsiniz.

Çiftçi Kayıt Sistemi Nedir? ÇKS Nasıl Kayıt Yapılır? 

Tarımla uğraşan çiftçilerin hakim olması gereken ÇKS sistemi nedir, Kayıt nasıl yapılır? sorusunun cevabı gayet basit. Tarımsal çiftçiler için tarım ve hayvancılık konularında kredi kullanmak isteyenlerin başvuru prosedürü, çiftçilerin en detaylı etütlerini ve değerlendirmelerini yapmak üzere Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından geliştirilmiş bir uygulama. Çiftçiler bu sisteme şartlı bir şekilde kayıt olmak zorunda. ÇKS Kaydı bulunmayan üreticiler tarım ve hayvancılık sektörlerinde devlet sübvansiyonu ve imtiyazlı kredi alamazlar. Bu nedenle online çiftçi kayıt sistemindeki bilgilerin sürekli kontrol edilmesi ve güncellenmesinin sağlanması zorunludur. Çiftçi Kayıt Sisteminden nasıl belge alacağınızı sizler için basit ve doğru şekilde araştırıp hazırladık.

Sizler için en doğru ve basit şekilde araştırdığım ÇKS İle Hayvancılık İşletme Belgesi Nasıl Alınır? makalemizin işinize yarayabileceğini düşündüm 🙂

Çiftçi kayıt sisteminde ilk kayıt 3 farklı alternatifle geliyor. Bu kişiler;

 • Arazi sahibi olabilir,
 • Araziyi kiralayan kişi,
 • Ülkedeki birinci derece akraba beyanı olarak tanımlandı.

Çiftçi Kayıt Sistemi, sağlanan desteklerden yararlanmak için olmazsa olmaz bir uygulama. ÇKS sisteminin ne demek olduğunu size anlattıktan sonra sırada ÇKS Nasıl Kayıt Yapılır? sorusunu cevaplandırayım.

 1. Bu sistem için başvurular ekili alanın bulunduğu sitenin tarım ve orman müdürlüklerine gönderilmektedir.
 2. Çiftçi Kayıt Sistemi’ne ilk kez başvurmak için öncelikle kimliğinizi öğrenmek için evrakları doldurmanız gerekmekte.
 3. Tapu fotokopisini çektikten sonra tapuya giderek “aslına uygundur” kaşesinin çıktısını almanız gerekir.
 4. Daha sonra boş bir Form C’ye ekilen arazinin mülkiyeti ve cari yılda yetiştireceğiniz ürünler hakkında bilgi vermelisiniz.
 5. Bu C Formu, köy muhtarı veya çıkarmanın yapıldığı yerin mahallesi tarafından usulüne uygun olarak doldurulmalı ve imzalanmalıdır.
 6. İnsanların farklı bölgelerde arazileri varsa, yakınınızda arazi varsa ilçe Tarım Müdürlüğü ile iletişime geçmelisiniz.
 7. Eğer mevcut değilse, mülkün bulunduğu yerde Tarım Bakanlığına ibraz edilmelidir. Mevcut mülk merkezi bir bölgede bulunuyorsa, Devlet Tarım Dairesi’ne başvuru yapılmalıdır.

Yukarıdaki adımları takip ederek kolay bir şekilde kayıt işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

e-Devletten ÇKS Başvurusu Nasıl Yapılır? Çiftçi Kayıt Sistemi Ücretleri 2021

E-devletten ÇKS başvurusu nasıl yapılır? konusunu araştıran kullanıcılarımız için kolaylıkla başvurabileceğiniz  TARBİL sitesini paylaşmak istedim. Ama konu başlığı gereği size önce e-devlet üzerinden nasıl başvuru yapacağınızı anlatacağım. E-devletten yapmak istediğiniz ÇKS kaydı başvurularında zaten sistem sizi TARBİL’e yönlendireceği için sahip olmanız gerekenlerin başında E-devlet şifreniz ve T.C Kimlik numaranız gerekiyor.  Bu adrese şifrenizle giriş yaparak kimlik doğrulama ile kayıt işlemini tamamlayabilirsiniz. Adım adım anlatmam gerekirse;

 • Öncelikle e-Devlet sayfasını açın ve “Çiftçi Kayıt Sistemi Başvurusu (ÇKS)” yazın.
Çks Çiftçi Kayıt Başvurusu

Çks Çiftçi Kayıt Başvurusu

 • Daha sonra kimlik bilgilerinizi, iletişim adreslerinizi ve telefon numaralarınızı ve diğer adres bilgilerinizi doğrulamanız istenecektir.
 • Tarımsal bilgi sisteminin açılır ekranından il dışına başvurularınızı, ÇKS belgelerinizi ve diğer belgelerinizi, mevsimlik işçi seyahat izinlerinizi, besi çiftliklerini, ödeme işlemlerini ve tarımsal faaliyet izin başvurularınızı iletebilirsiniz.
 •  ÇKS belge ekranı görüntülenir.
 • Tarım ve ormancılıktan sorumlu daire seçilmiştir.
 • Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı vatandaşlar “belge talep et” diyerek belgelerini alabilirler.

Diyelim ki ÇKS kayıtlarında sorun yaşadınız. Bunun içinde ALO 174 Bilgi hattını aramanızı öneririm. Daha öncesinde sorun yaşayan bir arkadaşımın dediğine göre direkt müşteri hizmetlerine bağlanarak sorunu kısa sürede çözmüşler.

E-Çiftçi Kayıt Sistemi Nasıl Kullanılır?

Tarım ve hayvancılıkta teşviklerden yararlanmak için çiftçilerin Çiftçi Kayıt Sistemine kesinlikle kayıt olmaları gerektiğinden yukarıda sizlere bahsetmiştim. Peki bu e-çiftçi kayıt sistemi nasıl kullanılır? Eski sistemde, çiftçiler için başvuru süreci, hibe ve kredilere hak kazanabilmek için belirli bilgilere erişmekte güçlük çekiyordu. Ancak bakanlık tarafından devreye alınan ve uygulamaya konulan E-Çiftçi portal sayesinde çiftçiler birçok alanda ihtiyaç duydukları bilgilere bu sistem üzerinden ulaşabilmekte. Ayrıca bakanlıktan destek almak için bu platformu kullanabilirler. “Tarım Bilgi Sistemi” adı altında başlatılan E-Çiftçi uygulaması, çiftçilerin işini kapsamlı ve gelişmiş bir şekilde kolaylaştıracak. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli E-Çiftçi uygulamasının çiftçilerin tarımsal faaliyetleri hakkında bilgiler içerdiğini ve çiftçilerin bu bilgilere kolayca ulaşmasını sağlayan bir portal olduğunu ve oraya cep telefonu veya bilgisayar sistemleri gibi mobil cihazlar kullanılarak kolayca ulaşılabildiğini anlattı. Sisteme devlet için en kısa yol olan e-devlet sistemi üzerinden erişim sağlanmaktadır. Bu kullanışlı portal dan yararlanan kullanıcılar;

 • Şirkete kayıtlı tarım arazisi,
 • Burada listelenen paketlerin ürün bilgileri,
 • Ait oldukları hayvanların yaşı, cinsi, cinsiyeti gibi bilgilere erişim,
 • Çiftçiler, çiftliklerine kayıtlı koyun ve sığırların hastalık, doğum, satış ve ölümlerini raporlayabilir,
 • Sahip olduğu hayvanlarla ilgili tüm veterinerlik işlemlerini bu platformu kullanarak takip edebilir.

E-Çiftçi uygulaması üzerinden çiftçiler bu işlemleri kolaylıkla gerçekleştirebilmekte, sisteme gönderilen rapor ve kayıtlar doğrudan bakanlığın belirlediği ilgili makama gönderilmekte. Bu uygulama sayesinde çiftçi ile bakanlık arasındaki iletişim kesilmiyor ve daha verimli erişim sağlayarak çiftçiler ciddi anlamda zaman kazanmış oluyor. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın başlattığı bu yeni uygulama, çiftçilere her türlü hizmeti sunacak gibi görünüyor. Çiftçiler, talep ettikleri bilgilere zamanında ulaşabiliyor ve kısa sürede yardım talebinde bulunabiliyorlar. İleri teknoloji ile çiftçilerin istek ve talepleri bu portal üzerinden ulaşılabilecek ve tüm bilgiler bu portal üzerinden iletilecektir. Bakanlıkça görevlendirilen yetkili kurumlar, çiftçilere gerekli gördükleri sorunlarla ilgili olarak hazırlanan uygulama üzerinden acil bildirim metinleri gönderebilirler. Yani çiftçi ile bakanlık arasındaki iletişim sorunu ortadan kalkıyor. Bakan Bekir Pakdemirli bir röportajda konuyla ilgili oluşturulan portalın dünyanın en kapsamlı tarımsal bilgi altyapılarından biri olduğunu söyledi. Sebebi ise 2 milyon 132 bin işletme, 64 milyon 700 bin küçükbaş ve büyükbaş hayvan, 33 milyon ekilebilir arazi var. Ayrıca birçok tescilli ürün çeşidi var dedi.

E-Çiftçi Uygulamasına Nasıl Bağlanılır?

Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen e-Çiftçi portalı, çiftçilerin bilgilerini sisteme kolay ve hızlı bir şekilde girmelerini sağlıyor ve devlet yardımı talep etmek için öncelikle bu portala giriş yapmaları gerekiyor. Birçok işlem gibi, bu da çevrimiçi yönetim aracılığıyla yapılacaktır. E-çiftçi uygulamasına nasıl bağlanır diyorsanız ilk önce sisteme giriş yapabilmek için e-devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Kendi e-devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesinden ilk aldığınızda 2 TL, şifrenizi unutup tekrar almak isterseniz 4 TL’ye alabilirsiniz. Elektronik çiftçi kayıt sistemine; Bakanlığın internet sitesi ve e-devlet portalı üzerinden bağlantı kurulabilecektir. Giriş yapmak için;
Bakanlığın resmi sitesi olan icisleri.gov.tr tıkladıktan sonra aşağıdaki adımları izleyerek kolaylıkla bağlantı kurabilirsiniz

“E-devlet” butonuna tıklayarak e-devlet potalına gidebilirsiniz.

Çks E-Devlet Giriş

Çks E-Devlet Giriş

Açılan sayfaya bağlanmak için “TC Kimlik Numarasını” kullanabilirsiniz. ve sahip olduğunuz “e-devlet şifresi” ile giriş yapabilirsiniz. Alternatif olarak elektronik imza ve mobil imza gibi kanallardan da üye olabilirsiniz. Yada doğrudan e-devlet sayfasına girip kimliğinizi kontrol ettikten sonra da e-çiftçi sisteminize giriş yapabilirsiniz.
Uygulama, Google Play Store, App Store veya diğer mobil mağazalardan cep telefonu indirmeleri için mevcut olacaktır. Sisteme giriş yapmak için e-devlet şifreniz yoksa almayı unutmayınız. Belirttiğimiz yollardan herhangi biri ile sisteme giriş yapabilirsiniz.

Sorunsuz bir şekilde sisteme giriş yapanların yanında halihazırda ÇKS kaydı bulunanların her yıl güncellemeye gitmesi gerekiyor. Bu yüzden sizler için hazırlamış olduğum tabloda ÇKS Kayıt ücretlerini 2021 yılı için tablo yapmış bulunmaktayım.

Çiftçi Kayıt Sistemi Ücretleri 2021

1-10 dönüm arası 6 Lira
11 ile 50 dönüm arası tarla için 13 TL
51-100 dönüm arasında ise 20 Lira
100 dönüm üzeri arazi ve tarlalarda 26 TL

Çiftçi Kayıt Sistemi Başvurusu Gerekli Belgeler

Yukarıdaki ÇKS kaydı hakkında tüm detayları sizlere anlattıktan sonra tüm bunlara ilave olarak sizden çiftçi kayıt sistemi başvurusu için gerekli belgeler istenmektedir. Çiftçi Kayıt Sistemi Başvurusu gerekli belgeler nedir? sorusunu aşağıda oluşturduğum listede tüm evraklarıyla sizlere anlattım. Başvuru yapmak için gerekli olan başlıca belgeler aşağıdaki gibidir. Bu belgeleri doldurarak e-devlet hakkında başvuru ve sorgulama yapabilirsiniz. E-Çiftçi kayıt ve giriş formları;

 1. Kira Kontratı
 2. B formu
 3. Bos C Formu
 4. Tespit Raporu
 5. Keşif Raporu
 6. Köy tüzel kişiliği arazileri kira sözleşmesi
 7. Kira ortakçılık sözleşmesi
 8. Muvafakat-1
 9. Muvafakat-2
 10. Fiili kullanım taahhütnamesi
 11. Kira Kayıt Formu

Yukarıdaki formları eksiksiz tamamlamanız durumunda ÇKS kaydınızı oluşturabilirsiniz. Sizde Ziraat Bankası Düşük faizli tarım ve hayvancılık kredi kullanımından yararlanabilirsiniz. Ziraat Bankası Sübvansiyonlu Tarla Kredisi Faiz Oranları linkini koyduğum yazıda en güncel hibe indirimleri yer almaktadır. Ne duruyorsunuz hemen inceleyin.!

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın