Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

EFT Havale Para Gönderme Saatleri Kaç? Ücretleri Ne Kadar?

Kamu bankası Ziraat bankası ile HALKBANK başka olmak üzere bir çok AKBANK gibi özel bankaların sıklıkla gerçekleştirdiği bir işlem vardır. Bu işlem ise para transferidir. Bunlara verilen isim ise EFT ve Havaledir. Her ne kadarda her ikisi de IBAN yada baka hesap numarası üzerinden para transferi için kullanılsa da aralarında ciddi fark bulunur. Bu farkların en belirgin olanı ise mesai saatleri olan 09:00 ile 17:00 (5) arasında para gönderme imkanını birinin sağlaması.

EFT Havale Para Gönderme Saatleri Kaç? Ücretleri Ne Kadar?

 

Bir diğerinin ise sağlamamasıdır. Bununla birlikte yine bir tanesi ücretsiz olarak para göndermenize imkan sağlarken, bir diğer ise ücretsiz olarak para transfer işlemlerini gerçekleştirmenize yarar. Tabi bu ücretler ve EFT saatleri de bankalara göre değişiklik göstere bilmektedir. Peki, bankalara göre EFT saatleri ile ücretleri kaç TL biliyor musunuz? Bu yazımda sizleri bekleyen konular ise şunlardır. 1. EFT ile Havale arasındaki en büyük 5 farkı sizlere vereceğim. 2. Hafta sonu dahil 7/24 ücretsiz EFT gönderimi nasıl olmaktadır. 3. Ziraat bankası EFT saatleri nedir. 4. Halk Bankasının EFT gönderim ücretleri nelerdir. Saat kaça kadar gönderilir. 5. Vakıfbank EFT saatleri nedir. Ne kadar kesinti yapılmaktadır. 6. Halkbank EFT ve Havale saatleri kaçtır. Ne kadar ücret kesmektedir. Bütün bu soruların cevabını bulabilirsiniz.

EFT ile Havale Arasındaki En Büyük 5 Fark Nedir?

İnternet bankacılığı hayatımıza girene kadar bir çoğumuz EFT ile Havaleden habersizdik. Gider bankaya, göndereceğimiz kişiye ait hesap numarası yazılı kağıdı verir banka çalışanına, göndereceğimiz parayı teslim eder, ciddi bir de para transfer parası öder gelirdik. Şimdi ise bir çoğumuz EFT ve Havale işlemlerinin artık var olduğundan haberdarız. Fakat, halen yine bir çoğumuz arasındaki farklı bilmemekteyiz. Her ne kadarda ikisi de para göndermeye yarayan bir uygulama olmuş olsa da aralarında ciddi bir fark vardır. Bu farkın ne olduğunu sizlere listeme yapacağım. Farkları karşılaştırarak sergiledikten sonra sizler de bana görünce hak vereceksiniz.

 1. İlk ve en öneli fark EFT mesai saatleri içerisinde para göndermenize imkan sağlar. Havale ise istediğiniz zaman 7/24 para transferi yapmanıza olanak sağlar. Buna hafta sonu hatta resim tatil bayramları da dahildir.
 2. EFT işlemlerinden nerede ise tüm bankalar maaş yada anlaşmalı müşteri değilseniz ücret alır. Havale ile yapılan para gönderme işlemlerinde bankaların bir çoğu ücret almaz.
 3. EFT de gönderilen para karşı tarafa 10 dakika geçerse, havale ile gönderilen para transferleri 1 yada 2 dakika gibi sürede geçer.

Sizlerin de EFT ile Havale arasındaki farklarda görmüş olduğunuz gibi, havale ile para transferi her zaman daha mantıklıdır. Peki neden? havale ile para göndermek bu kadar daha avantajlı?

Havale Yaparak Neden Para Göndermek Daha Mantıklıdır?
Havale ile yapılan para transferleri aynı banka üzerinden farklı hesap numaralarına yapıldığı için daha avantajlıdır.

Bu madde yer alan ilk olanı yani mesai saatleri dışında para göndermek için bir çözüm sizler için bulabiliriz. Ama ne yalan söyleyeyim bu bulacağımız çözümünde bir ücret kesintisi vardır. Kesilecek olan bu üret çok fazla değildir. Öyle gözünüzün korkmasına da bu nedenle gerek yoktur. Peki, bu çözüm önerisi nedir?

ATM’den İhtiyaç Kredisi Kartsız Nasıl Ödenir? de yöntemle hızlı bir şekilde bankamatik kartınız yanınızda olmasa dahi ödemelerinizi yapabileceğiniz biliyor muydunuz? Cevap, hayır ise lütfen bağlantımıza bir göz atınız.

İşte sadece mesai saatleri dışında değil, resmi tatillerde bir farklı bankalara para göndermek için o yöntem.

Ücretsiz Olarak 7/24 Hafta Sonu EFT Nasıl Yapabilirim?

EFT olarak para gönderme işlemleri mesai saati için de olsa da dışında da olsa belli bir ücrete tabidir. Tabi çalıştığınıza banka ile herhangi bir anlaşmanız yok ise tabi. Çoğu zaman bu ücreti gözden çıkarsanız dahi mesai saati dışında EFT yapmanıza sistem ama izin vermez. Vermiş olsa bile gönderdiğiniz para bir ertesi gün, daha doğrusu ilk mesai günü karşı tarafın hesabına geçer. Buna çözüm olarak ise sizlere tek bir tane tavsiyemiz vardır. Bu tavsiyemizi şayet dikkate alırsanız ücretsiz bile EFT yapabilirsiniz. Örneğin HALKBANK biraz sonra bahsedeceğimiz EFT işlemleri için sizden para kesintisi uygulamaz. Hatta Türkiye Halk Bankası müşterisi olmasanız dahil. Peki, kartsız olarak dahi EFT işlemini 7/24 nasıl yapabilirsiniz.

 1. Karşı tarafın bankası ne ise o bankaya ait ATM bulun.
 2. ATM gittiğiniz zaman kartsız işlemlere dokunun
 3. Para gönderme seçeneğini tıklatın
 4. IBAN yada Havale işlemlerinden herhangi birini seçin
 5. T.C. kimlik numaranızı girin
 6. Karşı tarafın IBAN numarasını girin
 7. Yatıracağınız para miktarını tuşlayın
 8. Parayı ATM haznesine yatırın
 9. Para gönderme işlemine ONAY verin

Bu işlem sonrasında yaklaşık 2 dakika içinde paranız karşı tarafın hesap numarasına geçecektir. Göndereceğiniz para üzerinden de işlem ücreti kesilecektir. Bankalara göre işlem ücretleri ne kadar diyorsanız? Bu sorunuzun yanıtını da aşağıda bulabilirsiniz.

Ziraat Bankası EFT Saatleri Kaç? Ücreti Ne Kadar?

Eğer Ziraat Bankası maaş müşterisi değilseniz EFT ücreti ile karşı karşıyasınız. Gerçi bu bütün banklar için geçerli sadece EFT ve Havale ücreti almayan banka ENPARA’dır. Diğer bütün bankaların maaş müşteri değilseniz mecbur olarak banka sizden EFT ücreti alacaktır. Bu EFT ücretleri gönderdiğiniz paranın limitine göre değişmektedir. Şimdi sizlere vereceğim bu bilgiler dahilinde hangi limite kaç para EFT ücreti ödüyorsunuz göreceksiniz.

Ziraat Bankası EFT Yapılacak Olan Kanal EFT Tutarı
1.000 TL Altı Kesinti 1.001 – 50.000 TL Kesinti 50.001 TL üzeri Kesinti
Mobil bankacılık ile EFT 1,55 TL 3,11 TL 38,98 TL
İnternet bankacılığı İle EFT 1,55 TL 3,11 TL 38,98 TL
ATM aracılığı ile EFT 5,44 TL 10,88 TL 77,97 TL
Ziraat Bankası şubesi ile EFT 7,79 TL 15,59 TL 155,94 TL
Müşteri hizmetleri 444 00 00 – 0850 220 00 00 ile EFT 7,79 TL 15,59 TL 155,94 TL
Geç EFT – İnternet 1,65 TL 3,11 TL 38,98 TL
Düzenli Gönderilen EFT 1,55 TL 2.29 TL 15,59 TL

blank

Yukarıda belirtmiş olduğum bu EFT Ücretlerinin birde gönderim saati vardır. Bankalar genelde çalışma saatleri içerisinde EFT gönderimi yapmayı tercih ederler. Ama bu saatler ise çalışma saatleri içerisindeki belli aralıklarla sabitlenmiştir. Bu saat aralığının dışında yapılan EFT’ler bir sonraki iş gününe hesaba geçecektir. Ziraat Bankası EFT gönderim saati ise 09:00 ile 16:00 saat dilimi arasındadır. Nasıl çalışma saatleri der gibisiniz. Demeyin onu da şöyle açıklama yapayım 16:01 ile 17:00 arasında EFT yapabiliyorsunuz ama bu saat diliminde yapılacak olan EFT ücretleri yukarıda belirttiğim Geç EFT ücreti ile ücretlendirilir.

Türkiye Halk Bankası EFT Para Gönderme Saati Kaça Kadar? Ücretlendirmesi Kaç TL

Halk Bank Türkiye’nin önde gelen bankaların arasında yer almaktadır. Neden önde gelen dediğimi sizlere şu şekil açıklayayım. Devletin sunduğu bütün hibe ve destekleri Halk Bank aracılığı ile sunmaktadır. Genç girişimci bayanlarımız bir çoğu da yine bu banka ile çalışmaktadır. Daha önceden sizlere POS Cihazı Nasıl Alınır? Bedava Veren Bankalar Hangileri? yazımda avantajlı pos cihazlarından bahsetmiştim. Bu kadar avantajlı olan banka ile çalışmamak biraz tuhaf olsa gerek. 🙂 Ama tabi diğer bankalarda da hesaplarınız olsun ki o bankaların kampanya ve imkanlarından yararlanabilesiniz.

blank

Bu güzellikteki bir banka siz değerli maaş müşterileri için EFT ücreti almadığını biliyor musunuz? Peki birde maaş müşterisi olmayan kişilerde EFT ücreti ne kadar olduğu ve bu EFT’yi hangi saatleri aralığında yapılacağı hakkında bilgileri şimdi sizler için paylaşacağım.

Halk Bankası EFT Yapılacak Olan Yer EFT Tutarı
1.000 TL Altı Kesinti 1.001 – 50.000 TL Kesinti 50.001 TL üzeri Kesinti
Mobil bankacılık ile EFT 1 TL 2 TL 25 TL
İnternet bankacılığı İle EFT
ATM aracılığı ile EFT Ücretsiz
Halk Bankası şubesi ile EFT 5,00 TL 10,00 TL 100,00 TL
Müşteri hizmetleri 0850 222 0400 ile EFT 5,00 TL 7,00 TL 75,00 TL
Geç EFT – İnternet 7,50  TL 15,00 TL 150,00 TL
Düzenli Gönderilen EFT 1 TL 2 TL 25 TL

Şimdi belirteceğim bu saat aralarında sizlerden bu ücretler kesilmektedir. İşte EFT gönderim saatleri şu şekildir. Hafta sonları hariç, hafta içi saat 09:00 ile 16:00 arasında bu belirtiğim ücretler sizden kesilecektir. Eğer 16:01 ile 17:00 arasında geç EFT ücreti alınacaktır.

Vakıfbank EFT Saatleri Ne Zaman? Ne Kadar Kesinti Yapıyor?

Bir diğer devlet bankası olan Vakıfbank siz değerli maaş müşterileri için EFT ücreti almadan işlem yapmaktadır. Bu sizlere çok büyük imkan sunmaktadır. Çünkü maaş müşterisi olmayan kişilerden EFT ücreti alınmaktadır. Azda olsa bu EFT ücretleri çok gönderim yapıldıkça büyük meblağlara ulaşmaktadır. Onun için maaş müşterilerinden bu ücretler alınmamaktadır. Daha bir çok imkanı bulunan bankanın kredi kartı sahiplerinin işine yarayacak VakıfBank Kredi Kartı Taksitlendirme imkanı da bulunmaktadır. Şimdi  güncel EFT ücretleri ve bu EFT’lerin hangi saatler aralığında yapıldığını sizlere paylaşacağım.

blank

Vakıfbank EFT Yapılacak Olan Yer EFT Tutarı
1.000 TL Altı Kesinti 1.001 – 50.000 TL Kesinti 50.001 TL üzeri Kesinti
Mobil bankacılık ile EFT 0.50 TL 1.00 TL 12.50 TL
İnternet bankacılığı İle EFT
ATM aracılığı ile EFT 1.00 TL 2.50 TL 25.00 TL
Vakıfbank Bankası şubesi ile EFT 2.50 TL 5.00 TL 50.00 TL
Müşteri hizmetleri 0850 222 0724 ile EFT 2.50 TL 5.00 TL 50.00 TL
Geç EFT – İnternet 9.50 TL 30 TL 85 TL

Yukarıdaki bu işlem ücretlerinin belli bir saat aralığında yaparsanız bu ücretler sizden kesilecektir. Peki bu saat aralıkları nedir onları da sizlere açıklayım. Saat 09:00 ile 16:00 arasında yapılan ücretler Geç EFT dışındaki ücretler kesilir. 16:01 ile 17:00 saat arasında ise geç EFT ücretine tabi olacaksınız.

AKBANK A.Ş EFT/Havale Saatleri Ne Zaman? Kaç TL Ücret Kesiyor?

AKBANK devlet bankaların dışından sonra en çok tercih edilen bankaların arasında gelmektedir. Böylede olunca bir çok işlemleriniz banka ATM, Cep Şube veya İnternet Şubeleri aracılığı ile yapılmaktadır. Bu işlemlerin maaş müşterileri ücretsiz olduğunu sizlere söyleyebilirim. Bir zamanlar kendimde Akbank maaş müşterisi olduğum için biliyorum. Hatta GEÇ EFT ücreti bile talep etmiyor. Ama maaş müşterisi değilseniz işin rengi biraz değişiyor. Neden mi bütün yaptığınız işlemlerden ücret kesilmektedir. Yalnızca bir işlemden ücret alınmaz oda Aidatsız En İyi 10 Kredi Kartı Başvurusu yazımda sunduğum kredi kartından kesilmemektedir. Şimdi sizlere yapacağınız EFT’lerden ne kadar ücret kesiliyor ona değineceğim.

blank

Akbank EFT Yapılacak Olan Yer EFT Tutarı
1.000 TL Altı Kesinti 1.001 – 50.000 TL Kesinti 50.000 TL üzeri Kesinti
Mobil bankacılık ile EFT 1.55 TL 3.11 TL 38.98 TL
İnternet bankacılığı İle EFT
ATM aracılığı ile EFT 5.43 TL 10.86 TL 77.81 TL
Akbank Bankası şubesi ile EFT 7.79 TL 15.59 TL 155.94 TL
Müşteri hizmetleri 4442525 ile EFT 7.79 TL 15.59 TL 155.94 TL
Geç EFT – İnternet 2.32 TL 4.66 TL 58.47 TL

Alınan bu ücretler 09:00 ile 16:00 arasında yapılan işlemler geç EFT ücreti dışındakiler ile ücretlendiril. 16:01 ile 17:00 arasında ise geç işlem ücretine tabi olacaksınız.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın