Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

2022 Yılında EGM Bekçi Alımı Olacak Mı? Ne Zaman?

2022 Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) bekçi alacak mı? Müjdemizi mahalle bekçisi adaylarından isteriz. Çünkü, 2022 yılında bekçi alımları en az 10 bin kişi olarak gerçekleşmesi planlanmaktadır. Bekçi alımları için dene sınavı tarihi ise ne zaman açıklanacak diye merak edenler için de bu tarih de belli olmuştur. Buna göre belirlenen tarih ise aldığımız duyumlara göre 6 Mart 2022 tarihidir.

2022 Yılında EGM Bekçi Alımı Olacak Mı? Ne Zaman?

 

Mahalle bekçisi olmak için başvurular nasıl yapılacaklar için de yine sitemizde yardımcı olduk. Böylece e-Devlet mi? Yoksa doldurulacak olan forum üzerinden mi? Başvuru yapılıyor ikilimin de kalmayacaksınız. Şartlara uygun olması durumunda sınav da sorulacak sorulara kadar bekçi olmak isteyenlerin tüm merak ettikleri soruların cevabını da yine sayfamızın devamında sizler için yer verdik. Yer verdiğimiz konuların alt başlıklar şunlardır. 1. 2022 yılında EGM bekçi alımı olacak mı? Olacak ise tarihi belli oldu mu? 2. Mahalle bekçisi olma şartları nelerdir? Kimler olabiliyor? 3. 2022 yılı için bekçi alım başvuru formunu e- Devletten nasıl yapıldığını anlattık. 4. Hangi illere bekçi alımı gerçekleşecek? Maaş olarak ne verilecek? Bütün bu merak edilen konuları sizler için cevapladım. Hadi şimdi görelim bakalım bu soruların cevaplarını.

2022 Yılında EGM Bekçi Alımı Olacak Mı? Ne Zaman? Tarih Belli Oldu!

2022 yılında EGM bekçi alımı olacak mı? Eğer olursa ne zaman alınacağı ve tarihinin belli olup olmadığını bu başlıkta ele alacağım. Son günlerde bekçilik işi oldukça fazla gündeme gelmektedir. Mahalle güvenliğini sağlamak ve olası kötü durumların önüne geçmektedir bekçilik görevi. Emniyet müdürlüğüne yardımcı unsur olarak bekçi alımları için 17 bin kişilik bir alım alınacağı açıklandı ama bu alımların henüz daha 7 bin kişisi alındır. Kalan 10 bin kişi içinde düğmeye basıldı diyebiliriz. Bu 10 kişi alım için beklenen açıklama yetkili ağızlardan geldi. 76 ilde 7 bin bekçi dağılımı 80 bin kişinin girdiği sınav ile seçilmiştir. Seçilen bu kişiler yazılı sınavın yanı sıra birde sözlü ve mülakat sınavı olmuştur. 2022 yılı için bekçi alımlarında sınav değişikliği de olduğunu sizlere söylemek isterim. Bu sınav ise aldığımız bilgiler doğrultusunda 6 mart 2022 pazar günü yapılacağı elimize ulaşmıştır. Birde sizlere bir bilgi vermek isterim. EGM Jandarma Mahalle Bekçisi Nasıl Olunur? Alım Tarihi Ne Zaman? konusuna da bir göz atmanız isterim. Sonuç itibari ile bekçi alımları bu yazımda da görülmektedir.

EGM tarafından alınacak bu bekçi alımlarının sınavları MEB üzerinden merkezi illerde yapılacağını sizlere söylemek isterim. Yukarıda sizlere dediğim gibi bu sınavda değişiklikler oldu. Bu değişikliklerin neler olduğunu ise şu şekil açıklayayım.

 1. Bekçi alımı için yapılacak sınavlarda 100 soru sorulacaktır. Sorulan bu soruların ise her biri 1 puan olarak değerlendirilecektir.
 2. Olmazsa olmaz 4 yanlış 1 doğruyu götürme sistemi vardır.
 3. Peki 100 sorudan kaçını bilmemiz gerekiyor derseniz 50 adet ve üzeri yeterli olacaktır.
 4. 50 ve üstü puan alan kişiler bir üst mülakata geçmiş olacaktır.

EGM Bekçi Alımı İçin Sorulacak Soru Konuları ve Sayıları Şunlardır

SINAV KONULAR SORULACAK SORU SAYISI
Türkçe 20 ADET
Sosyal Bilgiler 15 ADET
Fen Bilgiler 15 ADET
Hayat Bilgisi 15 ADET
Matematik 15 ADET
Genel Kültür 20 ADET

NOT: EGM tarafından 2022 yılında bir bilgilendirme geldi. Gelen bu bilgilendirmede artık askerlik şartı kaldırılmıştır.

Güncel olarak başvuru tarihlerinde MEB sayfasından ulaşabilirsiniz. http://www.meb.gov.tr/meb_sinavindex.php bu link ile direk ulaşım yapabilirsiniz. 

Bekçi sınav tarihlerini ve sınav sorularının hangi alanlardan ne kadar olduğunu sizlere söyledik. Şimdi sıra geldi mahalle bekçisi olma şartlarının neler olduğunu öğrenmeye.

Mahalle Bekçisi Olma Şartları Nelerdir? Kimler Olabilir?

Mahalle bekçisi olma şartları nelerdir ve kimler bekçi olabilir bu iki konuyu sizlere için şimdi hemen açıklayacağım. Yıllar içerisinde sınav soruları ve tarihleri değişse de bekçi alım şartları değişmemektedir. Hemen hemen her iş alımlarında belli şartlar olduğunu sizlere belirtmek isterim. Devlette alacağı bekçiler için sizlerden belli şartlar istemektedir. Şimdi sizlerin bekçi olabilmeniz için aşağıdaki şartlara uygun olmanız gerektiğini söylemek isterim. Bu şartları bir görelim.

 1. İlk aranan özellik Türk vatandaşı olmanız gerektiğidir.
 2. Eğitim seviyeniz minimum ilk okul seviyesinde olması gerekmektedir. Tabi bu okulu İçişleri Bakanlığı değiştirebilmektedir.
 3. Bekçilik başvurusu yaptığınız tarihten itibaren 18 yaşını doldurmuş 31 yaşından gün almamış olmanız gerekmektedir.
 4. Ağır habis cezası veya affa uğrayıp 6 ay içerisinde çıkmış kişiler yüz kızartıcı neden dolayı ise çıkışları onlarda bekçi olamamaktadır.
 5. Türk toplumunda kötü şöhretle tanımlanmamak.
 6. Kamu haklarından mahrum kalmamak veya kamu hizmetlerinden mahkumiyeti bulunmaması gerekmektedir.
 7. Memuriyet olunmasına kesinlikle engel olacak bir durumu olmamak.
 8. Adayların boyu 1.67’den kısa olmaması gerekmektedir. Vücudun endeks oranı ise 18 ile 27 arasında bulunmaması gerekmektedir.
 9. Hukuki olarak silah taşıma ve kullanımı hakkında herhangi bir engeli bulunmaması gerekmektedir.
 10. Sağlık yönetmeli açısından sağlık kontrollerinden geçebilmesi gerekmektedir.
 11. Aday olacak kişinin veya eşinin toplum kurallarına aykırı bir yaşamı olmaması gerekmektedir.
 12. Herhangi bir madde bağımlılığı olmaması gerekmektedir. Bunlar örnek olarak alkol. uyuşturucu madde vb. gibi.
 13. Herhangi bir polis eğitimlerinden çıkarılma durumu olması durumlarında.
 14. Terör örgütlerine ilişkin bir kayıt olması durumunda bekçi olamazsınız.
 15. Başvuru esnasında herhangi bir partiyle ilişkisi veya üyeliği olmaması gerekmektedir.

blank

Yukarıdaki 15 maddeye uyumluluğunuz var ise bekçi olmanızda herhangi bir sebep olmamaktadır. Eğer bu maddelere uyumsuzluğunuz var ise hiç başvuruda bulunmayın derim. Şimdi eğer sıkıntınız var ise 2022 bekçi alımı başvurusunuz aşağıdaki başlıkta e-Devlet üzerinden yapabiliyorsunuz. Şimdi nasıl başvuru yapılıyor bir görelim.

2022 Bekçi Alımı Başvuru Formu (e-Devlet)

Evet arkadaşlar Polis Akademisi Başkanlığı resmi internet sitesi https://bit.ly/2TgtlXJ aracılığı ile bekçi alımlarının duyurulduğunu belirtmek isterim. Bu resmi siteden ise aşağıdaki bilgilere ulaşabilirsiniz.

 • Başvuru tarihi,
 • Başvuru formu,
 • Sınav tarihi,

Gibi bilgilere ulaşabilirsiniz. Birde başvuru tarihinin son 15 gün önceden belirtilmiştir. Yapılacak olan üç aşamalı sınavda sizlere yazılı olarak sizlere aşağıdaki sorular karşınıza çıkacaktır.

blank

 • Türkçe,
 • Sosyal bilgiler,
 • Fen,
 • Hayat bilgisi,
 • Matematik,
 • Genel kültür

Sınavlarına yazılı olarak gireceksiniz. Bu yazı sınav 50 puan üstünde olması durumunda sıra geldi fiziksel özelliklere dayılı sınava gireceksiniz bu sınavdan ise 60 puan üzerinde başarı göstermeniz gerektiğini söylemek isterim. Sıra geldi sözlü mülakat sınavına. Bu sınavda sizlere bir konu üzerinden değerlendirme yapılacaktır. bu konuda kendinizi ifade etmenize, özgüveninize, beden dilinizin kullanımına ve genel kültür seviyenizi için değerlendirmeye alınır. Alınan bu değerlendirmede her bir madde için 20 puan verilmektedir. Bu verilen puanın ise 70 ve ütü olması gerekmektedir. Şimdi sıra geldi Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 10 bin adet alınacak bekçi alımı için yukarıda belirtilen 3 sınavın ortalaması alınacaktır. Bu oranlar ise şu şekil hesaplanmaktadır. Yazılı ve fiziki sınavın %25’i sözlü sınavın ise %50 oranı alınarak hesaplanmaktadır. Bu oranlar doğrultusunda seçilen kişiler emniyet kontrollerinden geçerek daha sonrasında sağlık kontrollerinde geçtiklerinde artık mahalle bekçisi olabilirler. Şimdi asıl merak edilen bir konuya gelelim hangi illere ne kadar bekçi alınacağı ve maaşlarının ne kadar olduğunu görelim.

Hangi İllerde Bekçi Alımı Olacak? Maaşlar Ne Kadar?

2022 yılında alınacak mahalle bekçi alımı hangi illere daha fazla alınıyor ve maaşlarının ne kadar olduğunu bir görelim arkadaşlar. İlk olarak maaş konusunu bir ele alalım. Maaşlar eğitim seviyesine göre değişkenlik göstermektedir. 2022 yılında mahalle bekçisi maaşları eğitim durumuna göre şu şekildir.

 1. İlk okul mezunu olan kişiler: 5.008 TL
 2. Lise mezunu olan kişiler: 5.186
 3. Üniversite mezunu bekçiler için ise: 5.421 TL

Bu üç eğitim seviyesine göre sizlere bekçi maaşlarını belirttik. Şimdi sıra geldi en çok bekçi alımı hangi şehirlere yapılacak birde onu görelim. Evet arkadaşlar hemen aşağıya inerek bu şehirleri görebilirsiniz.

 1. İstanbul
 2. Ankara
 3. İzmir
 4. Bursa
 5. Adana
 6. Kocaeli
 7. Eskişehir
 8. Diyarbakır
 9. Gaziantep
 10. Mersin

Gibi nüfus yoğunluğu çok olan illere bekçi alımı daha fazla olmaktadır. Bir kez daha sizlere belirtmek isterim ki bekçi alımlarının durusunu sadece https://www.egm.gov.tr/duyurular bu adres üzerinden yapılmaktadır. Eğer sizlere verdiğim tarihte bir değişiklik olur ise bu verdiğim adreste hemen güncellendiği için ara ara kontrol ediniz. Bizlerde kontrollerini sağlayarak zaten sitemizde güncellemeye gayret ediyoruz. Birde sizlere bekçi alımları için bir destek hattı bırakacağım. Bu destek hatları ise şu şekildir.

 • MEB için İletişim numarası: 444(06)(32)
 • Birde ulaşabileceğiniz diğer bir destek hattı için: 0(312)413/32/47/47

Birde sizlere yardımcı olabileceğini düşündüğüm bir iletişim numarası daha vereceğim. Bu iletişim numarası ise Polis Akdemi Başkanlığı iletişim numarasıdır.

 1. 0(312)432-86-49
 2. 0(312)499-70-02

Bu iki numara ile de iletişime geçerek detaylı bilgiler alabilirsiniz. Bu konu hakkında aklınıza takılan bir soru olur ise yorum kısmına dilediğiniz soruyu sorabilirsiniz. Sizlere gün içerisinde sorunuza cevap vereceğimizi de belirtmek isterim. İnşallah sizlerde istediğiniz bekçi alımı başvurusunda bulunup birer bekçi olabilirsiniz.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın