Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

Emekli Maaşına Haciz, Bloke Konulur Mu? (Bankalar, SGK, Maliye)

İşçi yada memur emeklileri. Maaşınıza haciz geldi ise mutlaka bu içeriği eksiksiz okuyun. Çünkü; SGK, Bankalar yada Maliye ile Vergi dairesi gibi kurumlar bazı haller haricinde emekli aylığınıza icra koyamaz. Hele bankalar, kredi ve kart borçlarınızdan dolayı sizin izniniz olmadan kesinlikle emekli maaşlarınıza bloke koyamaz.

Emekli Maaşına Haciz, Bloke Konulur Mu? (Bankalar, SGK, Maliye)

 

Bahsi geçen haller dışında emekli maaşlarına konulan haciz/bloke uygulamalarından kurtulabileceğinizi de bilmenizi isterim. Nasıl diyorsanız, bunun için sizlere hazırlamış olduğum dilekçe örneğini adresini verdiğimiz kuruma göndermeniz yeterli olacaktır. İadeli taahhütlü olarak göndermeniz gerekilen bu dilekçe ile böylelikle maaşınıza konulan haciz bir kaç iş gününde kalkacaktır. 1. 4A – 4B – 4C Emekli maaşlarına haciz gelebilir mi? Yargıtay kanun kararı nedir. 2. Emekli maaşlarına gelen hacizi kaldırma dilekçe örneğini bulabilirsiniz. 3. Bankalar emekli maaşına haciz koyar mı? Hangi durumlarda bankalar haciz koyar. 4. Emekli olan birinin evine haciz veya icra gelir mi? 5. Varlık şirketleri haciz icra emekli maaşlarına uygulayabilir mi? Gibi bütün soruların cevabını bu yazımda bulabilirsiniz. 

4A 4B 4C Emekli Maaşına Haciz/Bloke Gelir Mi? Yargıtay Kanun Kararı Nedir?

4A 4B 4C den emekli olmanın en keyfî veren yanı bence hiç çalışmadan günü geldiği an bankadan maaş çekile bilmesidir. Bayramda günün den bile önce yatan emekli maaşını çekmek gibisi yok bence. Tabi, bu zevk emekli maaşı çekebildiğimiz sürece devam etmektedir. Neden mi? Çünkü, siz hiç farkına bile varmadan emekli maaşınıza haciz yada bloke gelebilir. Yargıtay kararlarını bile özellikle bankalar bulmuş oldukları formülle aşarak emekli maaşlarınıza haciz koydura bilmektedir. Peki, Yargıtay kararına rağmen nasıl oluyor da bankalar emekli maaşına haciz koydura bilmektedir? Adımlar halinde sizlere süreci anlatayım.

 1. Bankalardan emekliler kredi kullanacağı için sözleşme forumlarına ilave bir belge bulunmaktadır. Bu belgeye muvafakatname denilir. Yani diğer adı ile sizin rızanızla verilmiş olan izindir. Bu belgeyi kredi çekme sözleşmesi ile birlikte imzalarsanız. Direk olarak kredi borcunuzu ödememeniz halinde bankaya kendi elinizle maaşınıza haciz/bloke koyma izni vermiş olursunuz. Böylelikle de ola ki kredi yada kart ödemelerinizi geciktirmeniz durumunda aşağıdaki adımlar sonrasında maaşınıza haciz gelir.
 2. Çekilen ihtiyaç kredisinin aylık ödemesinin 30 gün geçtikten sonra banka çalışanı sizi telefonla arayacaktır. Bu aramada kredinizin vadesinin geçtiğini size sözlü olarak tebliğ eder. Tebligat sonrasında hangi gün ödeyeceğiniz hakkında sizden taahhüt alır.
 3. O gün geldiğinde borç ödenmezse bu sefer 2 aylık kredi taksit borcunuzu + faizle yeniden şekillendirir. Size ödemeniz için bir 30 gün daha sürer tanır
 4. Toplamda 91 gün olunca yine borç ödenmezse borcunuz bankanın avukatına devredilir.
 5. Avukat muvafakatname verdiğiniz için yapmış olduğu adli mercilere müracaat sonrasında emekli maaşınızın 4/1 miktarına haciz uygulatır.

muvafakatname vermeniz durumunda emekli maaşınıza bu şekilde bankalar haciz uygularken, ya bu taahhüttü vermeyenlere ola ki uygulanan hacizler ne olacak? İşte o zaman uygulanan haciz yani bloke işlemini kaldırta bilmeniz için iş sadece bir dilekçeye bakmaktadır.

Emekliye En Düşük Faizli Kredi Veren Bankalar (Kefilsiz, Belgesiz) bu fırsatlar kaçmaz!

Sizler için bu dilekçe örneklerini bizzat hazırladık. Sizin üzerinize düşen ise kanunsuz bir şekilde uygulanan bu hacizi kaldırmak için örnek dilekçeyi doldurmak. Sonrasında ise ilgili mercie göndermektir.

Emekli Maaşına Konulan Haciz Kaldırma İtiraz Dilekçesi Örneği

Emekli maaşınıza bankalar haciz yada bloke, siz izin vermediğiniz sürece koyamaz. En alt asgari geçim maaşına sahip olduğunuz için Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu bunun gerçekleşmemesi için çünkü tedbir almıştır. Almış olduğu bu tedbirde resmi gazete de yayımlanmış. Yayınlanan 5510 sayılı kanunun madde 93 de yer alan paragrafta ise şu şekilde böylelikle bir ibare geçer.

Kanun gereğince sigortalılar ve hak sahiplerinin gelir, aylık ve ödenekleri, sağlık hizmeti sunucularının genel sağlık sigortası hükümlerinin uygulanması sonucu Kurum nezdinde doğan alacakları, devir ve temlik edilemez. Gelir, aylık ve ödenekler; 88 inci maddeye göre takip ve tahsili gereken alacaklar ile nafaka borçları dışında haczedilemez. Bu fıkraya göre haczi yasaklanan gelir, aylık ve ödeneklerin haczedilmesine ilişkin talepler, borçlunun muvafakati bulunmaması halinde, icra müdürü tarafından reddedilir.

Yayımlanan SGK kanununa, sizin izin (muvafakatname) vermemenize rağmen bankalar emekli maaşınıza haciz uyguluyorsa, bu sorunu dilekçe ile kolaylıkla aşa bilirsiniz.

Ziraat Bankası Emekliye En Fazla Ne Kadar Kredi Veriyor? sizin için araştırdığımızı bilmenizi isterim.

Doldurmanız gerekilen dilekçe örnekleriniz ise göndermeniz gerekilen kuruma göre aşağıda word formatında yer almaktadır.

 1. Muvafakatname vermemeniz rağmen banka tarafından konulan bloke şikayetini BDDK yapmanız gerekiyor. BDDK için göndermeniz gerekilen dilekçe örneği ise; BDDK Emekli Maaşına Haciz İtiraz Dilekçe Örneği bağlantımızda bulunmaktadır. Dilekçeyi iadeli taahhütlü olarak atacağınız adres: Esentepe, Şişli Büyükdere Caddesi, No:106, 34394 Şişli/İstanbul
 2. Emekli maaşınızı icra müdürlükleri koymaktadır. Kanunda yer alan 2 neden harici (SGK prim ve nafaka) sizin izniniz olmadan şayet icrayı uyguladı ise, itiraz etmek için göndermeniz gerekilen dilekçe örneği; İcra Müdürlüğü Emekli Maaşına Haciz İtiraz Dilekçe Örneği bu bağlantımızda yer almaktadır. Adres ise haciz koyan icra müdürlüğüdür.

Yapmış olduğunuz bu iki itiraz sonrasında en kısa sürede emekli maaşınıza konulan bloke/haciz kalkacaktır. Peki, hangi durumlarda uygulanan bu hacizler kalkmaz. Ayrıca, haciz konulur?

blank

Bankalar Emekli Maaşına Haciz Koyabilir Mi? Hangi Hallerde Maaşlarınıza Haciz Gelir?

Bankalar ister özel isterse de devlete ait olsun, emekli maaşına haciz koyabilir mi? Hem koyabilir, hem ise koyamaz. İşin aslı ise siz izin vermezseniz kanun gereğince koyamaz. Hangi hallerde emekli maaşına haciz koyulur diyorsanız, bunun için sizlere tam 4 tane neden sıralaya biliriz. Bu sebeplerden 2 tanesi resmi olarak olarak SGK tarafından yayımlanan kanunda yer almaktadır. Diğer 2 neden ise sizin vermiş olduğunuz taahhütname sonrasında ortaya çıkmaktadır. Emekli maaşına toplamda 4 sebepten ötürü koyulan haciz sebepleri ise şunlardır.

Resmi Olarak Emekli Maaşına Haciz Konulma Nedenleri:

 1. Nafaka ödemelerinizden dolayı (nafaka miktarının tamamına kadar)
 2. Sigorta prim ödemlerinizden dolayı (emekli maaşınızdan en fazla 4/1 kadar)

Sizin İzin (muvafakatname) Vermeniz Durumunda Haciz Konulma Nedeni:

 1. Banka kredi yada kredi borçlarından dolayı
 2. Senetle, yada kefil gibi olmanız halinde icra dosyasına mucafakatname vermeniz halinde.

Bu sebepler haricinde emeklim maaşınıza haciz konulamaz.

PTT Kredisi Nasıl Başvurulur? İcralık Emekliye 6 Ay Ödemesiz! kesinlikle kaçmaz! Hemen bağlantımızı ziyaret edin.

Konuldu ise de yukarıda yer alan başlıktaki dilekçe örneğimizle hemen itirazınızı gerçekleştirin. Kesin olarak başvurunuzdan olumlu bir şekilde sonuç alacaksınız.

Emeklinin Evine İcra/Haciz Gelir Mi? Hangi Durumlarda Gelir?

Emeklinin evine icra/ haciz gelir mi? Ne yazık ki bazı hallerde kesinlikle gelir. Hangi durumlarda gelir diyorsanız, bunu bilmeniz kesinlikle sizin menfaatinize olacaktır. Çünkü, ona göre tedbirinizi alabilirsiniz. Hatta, evinize icra/haciz gelmeden alacağınız bu önlemle evinize haciz gelmeden işlemleri durdura bilirsiniz. Şimdi ilk olarak emeklinin evine hangi durumlarda haciz gelir bunlardan bahsetmek istiyorum. Sonrasında evinize icra gelmeden alabileceğiniz tedbirlerin neler olduğundan bahsedeceğim.

 1. Nafaka ödemelerinizi yapmamanız durumunda, mahkeme kararı ile gelir.
 2. Taahhütname bankalara vermeniz halinde kredi & kart borçlarınızı ödemezseniz.
 3. Vergi, SGK borçlarınızı ödemezseniz
 4. Senetlerinizi ödememeniz durumunda

Bu 4 nedenden dolayı evinize icra gelebilir. Peki, bu nedenleri nasıl bertaraf ederek evinize icra gelmesini engelleye bilirsiniz.

 1. Nafaka ödemelerinizi emekli maaşınızdan kanunen kesinti olacağı için muhtemelen ödememe durumunuz olmayacaktır. Fakat, kanun gereği tamamı ödemeniz gerektiği için şayet emekli maaşınız nafaka bedelini karşılamıyorsa, bunun için mahkeme kararı aldırarak itiraz edebilirsiniz. Maaşınızın yetersiz olduğunu kanıtlayarak bu ödeme miktarını düşürte bilirsiniz.
 2. Taahhütname vermeden de bankalardan kredi kullana bilirsiniz. Bunun içinde yapmanız gereken tek şey 1 Adımda Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar da yer alan finansman kuruluşlarına başvuru yapmanız olacaktır.
 3. Vergi ve SGK borçlarınızı yapılandırma yapa bilirsiniz. Akbank Borç Yapılandırma Kapatma Kredisi Veriyor Mu? Müjde! de detayları öğrene bilirsiniz.
 4. Senetlerinizi ödemek için kredi çekebilirsiniz. PTT Kredisi Nasıl Başvurulur? İcralık Emekliye 6 Ay Ödemesiz! tam size göre kredinin olduğunu bilmenizi isterim.

Emeklinin evine icra gelir mi? Gelirse de hangi hallerde gelir cevapladım. Hatta, bu sorunları yaşamanız durumunda sizlere çözümlerini de paylaştım. Umarım, faydası olur.

Varlık Şirketleri Haciz/İcra Emekliye Uygulayabilir Mi? Ne Kadar Kesinti Yapabilir?

Varlık şirketleri bilindiği gibi bankaların tahsis edemediği bireysel veya ticari borçları devir alan şirketlerdir. Bu şirketler çok daha düşük rakamlarla bankalara olan borçlarınızı devir alır. Devir almış oldukları borçları da yine sizden tahsis etmek için irtibata geçer. Bankalara göre çok daha katı bir şekilde borcun tahsisi için sizin kapınızı çalabilirler. Doğrudan avukatları üzerinden sizle irtibata geçen varlık şirketi borcun tahsisi için size çeşitli vaatler de verebilir. Tehditkâr ve vaat olarak ise genelde şu söylemlerde buluna bilirler. ”Borcunuzu ödemediğininiz taktirde icraya veririz. Borcunuzu şayet kaparsanız size şu kadar indirim yaparız.” gibi. Olumlu yada olumsuz olarak bu her iki yaklaşımda ise sizden tek bir şey talep ederler. O ise;borcun ödenmemesi halinde her türlü icranın başlatıla bilmesi için muvafakatname!

Emekliye En Fazla Yüksek Promosyon Veren Bankalar Hangisi bu içerik çok işinize yarayacak, çok!

Şayet bu belgeyi imzalarsanız ve borcunuzu taahhüt ettiğiniz zaman ödemezseniz. Geçmiş olsun! İşte o zaman varlık şirketleri evinize çok rahat bir şekilde haciz göndere bilir. Bunun haricinde bankalara ödeyemediğiniz borçlar için emekli maaşınıza haciz dahi koyamaz! Taahhütname vermeniz halinde maaşınıza koyacağı haciz ise 4/1 oranını geçemez. Bunun hesaplaması ise maaşınıza göre şu şekilde olmaktadır.

 • 1.500 TL maaş alıyorsanız → 375 TL
 • 2.000 TL emekli maaşınız var ise → 500 TL
 • 2.500 TL maaşa sahipseniz → 625 TL
 • 3.000 TL alan bir emeklimizin maaşından ise en fazla 750 TL

Bloke kesintisi uygulaya bilirler.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın