Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

Emekliler Bankalardan En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Emeklilerimizin bir çoğu maaşlarınız Ziraat, Vakıfbank yada Halkbank üzerinden almaktadırlar. SGK ve BAĞKUR ile memur emeklilerimiz bu banaklar haricinde tercih ettikleri ise genelde Denizbank yada Akbank olmaktadır. Çoğunlukla bu tercihleriniz ya düşük faizli kredi çekmek için yaparlar yada yüksek promosyon parası almak içindir. Hangi bankadan emekli maaşınızı alırsanız alın bahsi geçen rakamlar değişse bile ama değişmeyen tek bir şey vardır.

Emekliler Bankalardan En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir?

 

Bu ise emekliler hangi bankadan ihtiyaç yada konut çekerse çeksin, kullanabilecekleri kredi miktarı aynıdır. Çünkü, bunu belirleyen bankanın hangisi olduğu değildir. Belirleyen şey ise emeklinin maaşı ile kullanacağı kredinin faiz ve geri ödemesidir. Bizde bunları göz önünde bulundurarak en fazla kredi kullana bilecekleri bankaya göre bu hesaplamaları yaptık. Bütün bunları sizlere bu alt başlıklarda yer verdik. 1. 4.500 TL den 6.000 TL emekli maaşı alan bankalardan ne kadar kredi çekebiliyor. 2. Emekliler en fazla ne kadar konut kredisi kullanabilir? Limitleri nedir? Ziraat, Vakıf ve Halkbank için bütün bilgileri verdik. 3. emekliler en fazla çekebilecekleri ihtiyaç kredisi ne kadardır. Güncel olarak faizler ile hangi bankalar vermektedir. Bütün bu soruların cevabını sizlere verdik.

4.500 5.000 6.000 TL Emekli Maaşı Alan Bankalardan Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Evet sevgili emekli abilerimiz 2022 yılında en düşük emekli maaşı yeni gelen zamlarla birlikte 4.500 TL dan başlayıp 5.000 TL ye kadar gitmektedir. Bu limitler hem SSK hem de BAĞKUR emeklileri için geçerlidir. Memur emeklileri için ise bu oran değişmektedir. Bu oran memur emeklileri için ise ortalama 6.000 TL’den başladığı görülmektedir. Öncelikli olarak sizlere en düşük maaşlı olan SSK,BAĞKUR ve Memur emeklilerinin ne kadar kredi çekebiliyorlar onu inceleyelim. Bu hesaplamaları sizler için 2 ayrı hesaplama olarak ele almamız gerekiyor. Bu hesaplamalar ise,

 • Konut Kredisi 
 • İhtiyaç Kredisi 

Yukarıdaki 2 kredi günlük yaşamda en çok ihtiyaç duyduğunuz kredi türleridir. Bu kredi türlerini sizler için güncel faiz oranları ile ele alacağım. Genel olarak ülkemizin siz değerli emeklilerin en çok tercih ettiği Halkbank Ziraat Bankası ve Vakıfbank gibi 3 önemli bankaların bir tanesinden sizler için hesaplama yapacağım. Birde banka konularına değinmişken Türkiye Halk Bankası Emekli Kredisi (Yaş Sınırı Faiz Şartlar) yazıma göz atmanızda fayda vardır. Şimdi gelelim Ziraat Bankası siz değerli emekliler için konut ve ev kredisi için verdiği kredi faiz oranı ve limitleri neler görelim.

Banka Ekim Ayı İçin İhtiyaç Kredisi Faiz Oranı Ekim Ayındaki Konut Kredisi Faiz Oranı
Ziraat Bankası %1.89 %1.20

Yukarıda sizler için en güncel faiz oranlarını belirledik. Şimdi ise maaşa göre çekilebilecek en yüksek limitte ki kredi tutarlarına bir göz atalım.

Maaş Miktarı 36 Ay Vadeli En Fazla Çekebileceği İhtiyaç Kredisi Miktarı (Maaşın %50) 120 Ay Vadeli En Çok Çekebileceği Konut Kredisi Miktarı (Maaşın %70)
4.500 TL 53.000 TL 86.000 TL
5.000 TL 60.000 TL 220.000 TL
6.000 TL 72.000 TL 260.000 TL

Yukarıda belirtmiş olduğum 4.500, 5.000 ve 6.000 TL tutarındaki maaşların en yüksek limitleri yukarıdaki gibidir. Bu limitler hem ihtiyaç kredisi hem de konut kredisi için geçerlidir. Birde en çok sorulan soruların arasında gelen Emekli Maaşına Haciz, Bloke Konulur Mu? (Bankalar, SGK, Maliye) yazımı sizlerle paylaşmak istedim. Burada bütün bilgilere ulaşabilirsiniz. Şimdi ise yukarıdaki maaşların üstünde olan tutarların kredi limitleri ne kadar onlara göz atalım.

Emekliler En Fazla Ne Kadar Konut Kredisi Çekebilir? Limiti Kaç? (Ziraat, Vakıfbank, Halkbank)

Evet emekli büyüklerimiz şimdi sizlerin en fazla ne kadar konut kredi çekeceğinizi ele almak isterim. Bir üst başlıkta düşük maaşlı emekli büyüklerimiz için konuyu ele aldık. Şimdide o maaşların üstünde olan emekli maaşlarının ne kadar konut kredisi kullanacağını bakacağız. Bu konuyu ele almadan bilinmesi gereken kredi tutarını belirleyici unsurlara bir göz atalım. Sevgili emekliler bu unsurları aşağıda maddeler halinde belirteceğim.

 1. Hanede yaşayan kişilerin maaşlarının toplamı çok önemlidir. 
 2. Bu maaşların toplamının %70 oranında kredi kullanımı olmaktadır.
 3. Kullanacağınız kredi faizi ve geri ödeyeceğiniz ay.
 4. Son olarak alacağınız evin ekspertiz değerinin %90 oranında kredi kullanımı.

Yukarıda belirttiğim bu etmenler sizlerin ne kadar kredi kullanabileceğinizi belirlemektedir. Bu etmenler aslında sizin için çok önem arz etmektedir. Neden mi olası bir durumda krediyi ödeyemediğinizde direk aldığınız eve haciz gelme durumu olabilmektedir. Bu tarz evleri de bankalar kendi bünyesinde satışa çıkarmaktadır. Halkbank İcralık Ev Araç İhalelerine Katılma yazımda görebilirsiniz. Sizlerde burada satılan evler için ihaleye girip ev sahibi olabilirsiniz. Hatta daha uygun fiyatlara ev sahibi olabileceğinizi söylemek isterim. Şimdi hane gelirlerine göre ne kadar kredi kullanılıyor onu da bir görelim.

Emekli En Fazla Ne Kadar Konut Kredisi Çekebilir? Hesaplama (Ziraat Bankası %1.29)
Hane Maaş Tutarı En Fazla Ödeyebileceği Taksit Miktarı Çıkacak Kredi Tutarı
5.000 TL 3.600 TL 230.000 TL
6.000 TL 4.300 TL 270.000 TL
7.000 TL 4.800 TL 310.000 TL
8.000 TL 5.500 TL 360.000 TL
9.000 TL 6.200 TL 380.000 TL
10.000 TL 7.000 TL 430.000 TL

Burada sizler için hemen hemen bütün maaş aralığındaki tutarların ne kadar kredi kullanabileceklerini gösterdik. Sizlerin maaşı hangi dilimde ise o dilim aralığına bakarak ne kadar konut kredisi kullanacağınızı görebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli etki ekspertiz değeridir. Bunu da sizler için şu şekil bir hesaplama yapmamda fayda olacağını düşünüyorum.

Örnek bir hesaplama olarak baz alabileceğiniz bir ev değeri gireceğim. Sizin bulduğunuz evin değeri 490.000 TL olarak görelim. Bu eve ekspertiz yapan kişi 500.000 TL değer verdiğini varsayalım. O zaman sizin alacağınız bu eve 450.000 TL kredi kullanabiliyorsunuz anlamına gelmektedir. Böyle bir senaryoda ise maaşınızın 10.000 TL tutarında olması gerektiğini tabloda göstermiştim.

blank

Tabi burada sizlere diğer ödemeler çıkacak onları da bilmenizi isterim. Nedir bu ödemeler diyen olursa tabu masrafı gibi. 2022 yılında tabu masraf oranı %4 olmaktadır. Yani 450.000 TL tutarında kullandığınız kredinin tabu harcı ise 18.000TL olmaktadır. Buna birde döner sermaye eklendiğinde 19.000 TL ye kadar çıkmaktadır. Bu bilgeleri verdikten sonra sizde maaşınıza göre ne kadar konut kredi kullanabileceğinizi öğrenmiş oldunuz. Şimdide sizlere aynı şekil ihtiyaç kredisi ne kadar kullanabileceksiniz o konuda yardımcı olacağım.

Emeklilere En Fazla Ne Kadar İhtiyaç Kredisi Çekebilir? Hangi Banka Verir? Hesapladım

Şimdi sıra geldi emekli olan büyüklerimiz  ne kadar ihtiyaç kredisi çekebiliyorlar onu görelim. Zaten sizlere 2.000 TL ile 4.000 TL arasında ne kadar konut ve ev kredisi kullanıldığını anlatmıştık. Şimdi ise bu maaş aralığından fazla olan kişilerin ne kadar ihtiyaç kredisi kullanabiliyorlar onu göreceğiz. Bu limiti ise 4001 TL ile 10.000 TL arasında maaş alan emeklilerimiz ne kadar fazla ihtiyaç kredisi kullanacağını bilmiyorsanız doğru yerdesiniz diyebilirim. Yine dikkat edilmesi gereken hususların olduğunu sizlere söyleyebilirim. Bu hususları yine sizlere maddeler halinde sunacağım.

 1. Olmazsa olmaz  kredi notu diyebiliriz. Eğer kredi notunuzu bilmiyorsanız Kredi Notu Nedir? Ücretsiz 4 Yöntemle Nasıl Öğrenilir? yazıma göz atabilirsiniz.
 2. Peki kredi notunuz düşük ise ne yapmalıyım diyenler için ise 3 Ayda Kredi Puanı Notunu Hızlı Yükseltme Hilesi Yolları Nedir? yazım sizlere yardımcı olacaktır.
 3. Faiz oranları çok önemlidir. Bu oranları emeklileri her zaman düşünen devlet bankası olan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank olmaktadır.
 4. Yine sizleri düşünerek oluşan bir yasaya göre emekli maaşınızın %50 oranında kredi kullanımınız gerekmektedir.
 5. Yine aynı şekil çıkan yasaya göre 50.000 TL üzeri krediler 12 ay altı olanlar ise 36 ay olarak kredi kullanabilirsiniz. Bu oranlara göre de çekeceğiniz kredinin limiti değişmektedir.

blank

Yukarıdaki şartlara uygun olarak emeklilerimiz ekim ayı için Ziraat Bankasının %1.69 faiz oranında sizlere kredi imkanı sunmaktadır. Bu orsan göre kullanabileceğiniz kredi tutarlarını maaşınıza göre size liste halinde vereceğim.

Emekli En Çok 36 Ay Geri Ödemeli Ne Kadar İhtiyaç Kredisi Çekebilir? Hesaplaması (Ziraat Bankası %1.69)
Maaş Tutarı En Çok Ödeyebileceği Taksit Miktarı Çıkacak Kredi Tutarı
5.000 TL 2.400 TL 66.000 TL
6.000 TL 3.100 TL 81.000 TL
7.000 TL 3.600 TL 91.000 TL
8.000 TL 4.050 TL 104.000 TL
9.000 TL 4.600 TL 116.000 TL
10.000 TL 5.100 TL 126.000 TL

Yukarıdaki faiz oranlarından ve bu şartlarda kredi kullanımı sağlaya bilmeniz için Ziraat Bankasının size bazı şartları yerine getirmenizi isteyecektir. Nedir bu şartlar gelin görelim.

 1. Devlet tarafından sizlere verilen emekli maaşınızı Ziraat bankasından almanız gerekmektedir. Eğer maaşınız bankada değilse Emekli Maaşını Başka Bankaya Taşıma Nasıl YAPILIR? yazımıza göz atabilirsiniz.
 2. Banka hesabınızı taşıdığınızda direk mevduat hesabınız oluşacaktır. Oluşan bu hesap üzerinden direk kredi başvurusunu sizde yapabilirsiniz. Bu kredi başvurusunu Ziraat Bankası Mobil İnternet Üzerinden Kredi Başvurusu (Online Kredi Başvurusu) yazıma bakarak gerçekleştirebilirsiniz.

Bu şekilde sizlerde kredinizi direk olarak başvuru yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra yine size kolaylık olarak direk başvuru yapabileceğiniz Ziraat Bankası Kredi Kartı Başvurusu (SMS Telefon Numaraları) yazımdan direk kredi kartı sahibi de olabileceğinizi unutmayın. Birde son olarak eğer maaşınızı taşıdığınızda ne kadar hediye para yan bonus alacağınızı da yine Emekliye En Fazla Yüksek Promosyon Veren Bankalar Hangisi? yazıma detaylı bir şekilde incelemenizi isterim. Bütün bu bilgileri sizlere verdikten sonra şimdiden kredinizi ve alacağınız diğer hizmetleri ağız tatlığı ile yemek nasip olsun. Aklınıza takılan bu konuda ne olursa yorum bırakabilirsiniz.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın