Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

Engellilere Araç Kredisi Veren Bankalar Hangileri 40 Raporuyla (Hesaplama)

ÖTV muafiyetli sıfır olarak engellilerimiz araç satın alabilmektedir. 2022 senesinde Fiat, Renault, Honda ve Toyota gibi bir çok markalardan 450.500 TL kadar indirimli otomobil bu şekilde satın alabilirsiniz. Oto bayilerinden satın alacağınız bu markalara ait 0 km araç alımlarında ise kredi çekebilmektesiniz. Otomobil bayilerinin yanı sıra isterseniz ayrıca engellilere araç kredisi veren bankalar üzerinden de yine kredi kullanabilmektesiniz. Tabi otomobil bayilerinde olduğu gibi bankalardan taşıt kredisi çekmek isteyen engellilerden bazı şartlar da arar. Aranan bu şartların en başında ise malul veya %40 raporlu engelli aylığı alınması gelmektedir. İstenilen diğer şartların neler olduğunu ise sayfamızın devamında bulabilirsiniz.

Engellilere Araç Kredisi Veren Bankalar Hangileri 40 Raporuyla (Hesaplama)

 

Engellilerin araç kredisi çekebilmesi için şartların neler olduğunun yanı sıra ilgilinizi çekecek bir çok başlığa da yer verdik. Bunların en önde geleni ise engellilere araç kredisi veren bankaların uygulamış oldukları faiz oranlarının kaç olduğudur. Güncel olarak faiz verilerini de paylaştıktan soran en üst vadeye göre geri ödeme planını da hesaplama yaptığımızı bilmenizi isteriz.

Engelliler Bankalardan Araç Kredisi Çekebilir Mi? Şartlar Nelerdir?

Engelliler bankalardan araç kredi çekebilirler mi konusunu sizler için ele alacağım. Tabi ele aldığımız bu konuda kullanabilirlerse kredi şartlarından da bahsedeceğim. Öncelikle bir kişinin engelli olması o kişinin bankadan araç kullanmasına engel olmadığını bilmenizi isterim. Bunun için engelli olan vatandaşın tek aranan özelliği ise kredi notunun yüksek olması gerektiğidir. Yada bankanın istediği kredi puanına sahip olmasıdır. Kredi notunuzu bilmiyorsanız Kredi Notu Nedir? Ücretsiz 4 Yöntemle Nasıl Öğrenilir? yazım sayesinde öğrenebilirsiniz. Yani ikinci (2.) el araç yada sıfır (0) araç alımını kredi notları el verirse yapabilirler. Peki engelli olan vatandaşlarımız araç kredisi kullanacakları zaman ne şartlar gereklidir. Bunu da bütün bankaların ortak istedikleri şartları sizler için vereceğim.

 1. Kredi kullanacak kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.
 2. Tabi birde üst yaş sınırı vardır. Bu sınır ise 65-70 yaş arası kabul görülmektedir.
 3. Malulün emekli veya 2022 engelli aylılarından herhangi birini alıyor olması gerekmektedir.
 4. Yukarıda söylediğim gibi kredi notunuz kredi kullanımına uygun olmalıdır. Birde kredi notunuz düşük ise yukarda verdiğim konu sayesinde öğrendiğinizi düşünerek söyledim bunu. O zaman ne yapmalıyım derseniz 3 Ayda Kredi Puanı Notunu Hızlı Yükseltme Hilesi Yolları Nedir? yazım sayesinde kredi notunuzu yükselte bilirsiniz.
 5. Kullanacak olduğunuz kredinin maaşınıza orantılı olmalıdır. Bunu sizlere zaten alt başlıkta nasıl olduğunu anlatacağım.
 6. Eğer alacağınız araç 2. el ise aracın kesinlikle pert kaydı olmaması gerekmektedir.
 7.  Bankalar ikinci el araç alacaklar için ise araç yaş sınırı aramaktadır. Bu yaş sınırı ise,
  1. 5 yaşında olan araçlar için 48 ay kredi kullanabilirsiniz.
  2. 8 yaşındaki araçlar için bu kredi vadesi 36 ay olmaktadır.
 8. Tabi akli dengesi yerinde olması gerekmektedir.

Yukarıda saydığım şartlara uygun iseniz engelli olmanız 2. el ve 0 araç kredisi kullanmak için herhangi bir engeliniz olmamaktadır. Sizlere birde bilgi ermek isterim bazı galeriler veya 0 araç atan yetkili bayiler hiç bankaya gitmeden kendi acentelerinde kredi kullandırabilmektedirler. Peki bütün bu şartları yerine getirdiğinizde sizlere hangi bankalar kredi vermektedir.

Engellilere 0 ve 2.El Araç Kredisi Veren Bankalar Hangileri? Gerekli Evraklar Neler?

Engelli vatandaşlarımız yukarıdaki şartları yerine getirdiniz ve hangi bankaları sizlere kredi verdiğini merak ediyorsanız eğer sizlere şimdi bu bilgiyi vereceğim. Sizlere vereceğim bu bankalar sizden hangi evrakları istemektedir onu da göreceğiz. Sizlere bütün bu bilgileri bu alt başlıkta yer verdim. Şimdi siz değerli engelli vatandaşlarımız için kamu bankalar dahil olmak üzere özel bankalarla birlikte bütün bankaları sıralayacağım. Hadi görelim bakalım bu bankalar hangileri.

Sıra No Engellilere Araç Kredi Veren Bankalar
1 Türkiye Halk Bankası
2 Vakıflar Bankası
3 Ziraat Bankası
4 ING
5 Türkiye Ekonomi Bankası (TEB)
6 Denizbank
7 Şekerbank
8 Garanti BBVA
9 Akbank
10 QNB Finansbank
11 Türkiye İş Bankası
12 Yapı Kredi

Sizlere toplam 12 adet banka verdim. Verdiğim bu bankalar engelli vatandaşlarımıza hem 2. el hem de 0. KM araç kredisi vermektedir. Sizler size uygun olan bu bankaları seçerek kredi başvurusunda bulanabilirsiniz. Birde engelli vatandaşlarımıza TOKİ Engelli Hakları Neler? Sağlanan Avantajlar! yazıma bakarak ev konusunda da ne avantajlarınız olduğunu görebilirsiniz. Şimdi hangi bankaların kredi verdiğini gördük. Sıra geldi 12 adet olan bu bankalar engelli vatandaşlarımızdan hangi evraklarının istediğini öğrenmeye. Hadi bakalım hangi evraklar ile bankaya gideceğiz görelim.

 1. Maaşınızı yani çalıştığınız yerden sizlere verilen maaş bordosu istenmektedir.
 2. Krediye başvuru yapacak kişinin kimlik belgesi.
 3. Eğer sıfır araç alacaksınız banka sizden proforma fatura isteyecektir.
 4. Ama alacağınız araç ikinci el ise satışı gerçekleştirecek kişiye ait en son motorlu araçlar tescil ve trafik belgesi istenmektedir.

Sizler 2. el ve 0 araç olmak üzere hem banka isimlerini hem de sizden istenen evrakların neler olduğunu detaylı olarak verdim. Sıra geldi engelli vatandaşlarımızın kullanacakları oldukları araç kredilerinin faiz oranları neler olduğunu göreceğiz.

Engelli Araç Kredilerinin Faiz Oranları Kaç? Kaç Lira Çekebilirsiniz?

Engelli araç kredilerinin faiz oranlarının ne olduğunu ve toplamda ne kadar engelli araç kredisi çekilebileceğini sizlere vereceğim. İlk olarak faiz oranlarının neler olduğunu bir ele alalım. Bu faiz oranları sıfır ve ikinci araçlar için değişiklik gösterdiğini söylemek isterim. Birde engelli araç kredisi çekecek olan kişilere bankalar tarafından da değişiklik göstermektedir. Sizlere net söyleyeceğim bir şey değişmeyen tek şey sizlere ne kadar kredi verileceğidir. Şimdi sizlere faiz oranlarını vermeden engelli olan vatandaşlarımınız ne kadar araç kredisi çekeceğini değerlendirmek isterim.

Araç Bedeli (TL) % Delik Oranı
0-120.000 70
120.000-300.000 50
3000.000,01-750.000 30
750.000,01-1.500.000 20

Sizlere yukarıda alacağınız aracın tutarına göre çekeceğiniz kredinin % delik oranını verdim. Sizlere birde bir açıklama yapmam gerekiyor. Yukarıda araç tutarlarına göre kredi çekme miktarlarını verdik. Ama burada ok önemli bir noktan var. Nedir bu önemli nokta derseniz hane geliri konusudur. Hane gelirinin %50 oranında kredi kullanabilirsiniz. Yani asgari ücretli çalışan birisinin alacağı araç kredisi 1.500.00 TL olamaz. Bu durumdaki bir insan 0-120.000 TL tutarındaki araçları alabilirler. Sizlere gelir hesabının bir örneğini de şu şekil açıklama yapayım.

 • 300.000 TL tutarında bir araç alalım diyelim. Bu araca %30 kredi çıktığını tabloda gördük. Yani 300.000%30= 90.000 TL kredi kullanabiliyorsunuz. Çıkan bu kredinin aylık ödemesi 3.500 TL olsun diyelim. Hani aylık geliriniz eğer %50’si 3.500 TL altında ise ne yazık ki kredi kullanamıyorsunuz. Şimdi daha net anlamış oldunuz sanırım.

Bu krediyi isterseniz bankadan alın isterseniz 0 araç satan bayilerden alın bu oranın kesin olarak değişmeyeceğini söyleyebilirim sizlere. Eğer hane gelirinizi yükseltecek bir ek belge bulursanız o zaman işin rengi değişmektedir. Eğer farklı maaşlara yada hane gelirlerine sahip engelli vatandaşlarımız var ise bizlere yorum bırakarak ne kadar araç kredisi kullanacağınızı tarafınıza iletebiliriz.

Şimdi sizlere engelli araç kredisi için bankaların faiz oranlarını vereceğim. Bu faiz oranları ise hem 0 KM araçlar için hem de 2. el alacağınız araçlar için her ay güncel olarak sayfamızda yer vereceğim. Hadi gelin görelim bakalım siz değerli engelli vatandaşlarımıza verilen kredilerin bankalara göre faiz oranları neler olduğunu.

EKİM 2022 ARAÇ KREDİSİ
BANKA SIFIR 2. EL
Ziraat Bankası  48 AY %1.61  48 AY %1.59
Vakıfbank 48 AY %1.59 48 AY %1.59
HALKBANK 48 AY %1.59 48 AY %1.61
ING 60 AY %2.19 60 AY %2.19
TEB 36 AY %2.70 36 AY %2.70
Şekerbank 48 AY %3.83 48 AY %3.83
Denizbank 48 AY %2.72 48 AY %2.72
AKBANK 48 AY %2.05 48 AY %2.05
Garanti Bankası 48 AY %2.64 48 AY %2.64
İş Bankası 48 AY %2.05 48 AY %2.05
BURGANBANK 48 AY %3.75 48 AY %3.75
QNB Finansbank 48 AY %2.84 48 AY %2.84
Fibabanka 48 AY %2.35 48 AY %2.35
Yapı Kredi 48 AY %2.49 48 AY %2.49

Evet engelli vatandaşlarımız yukarıda sizler için hangi banka ne kadar faiz oranı ile kaç ay kredi verdiğini gördük. Burada sizlere 0 ve 2. el araçlar için hemen hemen bütün bankaların faiz oranlarını yer verdik. Bu faiz oranlarına göre nasıl kredi hesabı yapılacak hadi onu da görelim.

Engelli Araç Kredisi Hesaplama Yapma

Evet geldik şimdi çekeceğiniz engelli kredisinin hesaplamasının nasıl olduğunu öğrenmeye. Bu hesaplamada aslında çok önemli bir konu vardır. Bu konun ne olduğunu merak edenler için hemen açıklık getireyim. Hem 0 araçlarda hem de ikinci el araçlarda bilinmesi gereken şey çekilen kredi tutarına göre arabaların vade sayılarıdır. Bunu yukarıdaki tabloda az çok bahsetmişim. Ama tutarlarından hiç bahsetmedim. Şimdi kullanılacak araç kredisine göre aylık vade miktarlarına bir göz atalım. Daha sonrasında ise bu aylık vadeler göre sizlere bir hesaplama çıkarayım.

Araç Kasko/Fatura Tutarı (TL) En Fazla Verilebilecek Vade
120.000 48 Ay
120.000,01 –300.000 36 Ay
300.000,01 –750.000 24 Ay
750.000,01 -1.500.000 12 Ay

Şimdi sıra geldi taşıt kredisinin hesaplamasının nasıl olduğunu görmeye. Bunun için sizlere bugün çekilen kredinin 3 ay sonra ödeme imkanı sunan Vakıfbank engelli kredisinin geri ödemelerinin nasıl olduğunu hesapladım. Tabi bu tercihi de kredi faiz oranın düşük olduğunu göz alarak seçmedik değiliz. Burada aslından birazda sizleri düşündük diyebiliriz. Çok kısa bir konuya değinmeden geçemeyeceğim hazır Vakıfbank’tan bahsetmişken. Vakıfbank İpotekli İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları (Ev, Araba, Arsa) yazım sayesinde kredi kullanabileceğinizi de söyleyebilirim.

 • Engelli vatandaşlarımız 48 ay geri ödemeli Vakıfbank kredisinin ödeme planını bir ele alalım. Tabi ele almadan önce ise ekim ayına özel olan %1.59 oranında kredi sunulduğunu söyleyeyim. Bu oran üzerinden sizlere 130.000 TL tutarında bir kredinin 48 ay vadede 3 ay sonra ödemeli olan kredinin tablosu şu şekildir.
Çekilen Kredi Miktar Vade Miktarı Aylık Ödeme (TL) Toplam Ödenen Tutar (TL)
130.000 TL 12 12.223,40 146.680,77
24 6.801,82 163.243,64
36 5.025,22 180.907,93
48 4.159,29 199.645,87

Yukarıda sizler için bir kredi hesaplaması yaptım. Tabi bu bir örnek tablodur. Sizlerin ne kadar kredi kullanıcını bilmediğimiz için hesaplamayı ona göre yapamıyoruz. Ama eğer yorum bırakırsanız onun içinde bir hesaplama yaparım sizler için. Birde siz değerli engelli vatandaşlarımıza bir iş kurmak isterlerse KOSGEB Engelli İş Yeri Açma Hibe Destek Başvurusu yapabilirler. Bu konuyu da sizlere anlattığıma göre bir dip not daha vermek istiyorum.

NOT: Sizler için yaptığım bu hesaplamada hem sıfır hem de ikinci el araçlar için kasko ve sigorta gibi sizlerden kesilecek kesintilerin eklenmediğini belirtmek isterim.

Sizler için bütün bilgileri verdim tek bir bilgi kaldı oda bu krediye nasıl başvuru yapılacağıdır. Son alt başlığımda da bunu anlatarak konuyu sonlandırmak isteri. Hadi bakalım nasıl başvuru yapıyoruz inceleyelim.

Engelliler Taşıt Kredisi Başvurusunu Nasıl Yapabilir?

Engelli taşıt kredi başvurunda bilinmesi gereken iki önemli konu vardır. Bu konular ise çok önemli olduğunu söyleyebilirim. Burada birinci bilenmesi gereken konu araç satan bayilerden kredi kullanımı yapmak isteyenlerden şu bilgiler istenmektedir.

 • Hane gelirinizi gösteren belgeler.
 • Araç alacak kişinin engelli raporu (Eğer uzuv kaybınız yok ise minimum %90)

Bu araç satan bayilerden istenen bilgilerdir. Birde direk 2. el araç alımı için bankaların sizlerden istediği şartlar vardır. Bu şartlar ise şu şekildir.

 • %40 üzeri olan engelli raporunuz
 • Hane gelir belgeniz.
 • Alacağınız taşıta ait ruhsat yada fatura.
 • Engelli olan vatandaşın kimlik belgesi.

Burada bayide araç alacaklar için belirttiğim evrakları direk götürerek işlemlerine başlatabilirler. Ama ikinci el araç alacak kişilerin en yakın banka şubesine gitmesi gerekmektedir. Yada başka bir kaç yöntem ile de bu işi ayarlaya bilirsiniz. Bu yöntemlerin neler olduğunu merak edenler için ise şu şekil açıklama yapmam gerekir.

 • İnternet bankacılığı.
 • Krediyi kullanmak istediğiniz mobil banka uygulaması.
 • Bankaya ait telefon bankacılığı numarasını arayarak.

Yukarıdaki yöntemlerle sadece ön başvuru yapabileceğinizi söylemek isterim. Ön başvuru işleminden sonra sizden istenen belgeler ile birlikte şubeye gitmeniz istenecektir. Çünkü banka arabayı ipotek edecektir. Sizlere gerekli bütün bilgiler verdiğimize göre artık konumuzu sonlandırabiliriz. Bu konu hakkında kafanıza takılan bir soru olursa direk yorum bırakınız. Gün içerisinde sizlere dönüş sağlanacaktır. Şimdiden alacağınız taşıt hayırlı uğurlu olması dileği ile.:)

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın