Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

Engellilere Konut Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

Engellilere konut kredisi veren bankalar var mı? Şayet en baş şart olarak 2022 maaşı alıyorsa elbette var. (Diğer şartları neler olduğunu aşağıda bulabilirsiniz.) Hangi bankalar engellilere ev kredisi veriyor diyorsanız da size tam 15 banka ismi sayabiliriz. Ama bunların içlerinde ise ilk sırada Ziraat bankası gelir. Bunun sebebi ise özel durumlar kapsamında faizsiz dahi engellilere konut kredisi veriyor olmasıdır. Faizsiz konut kredisi alma kriterlerine haiz olmasınız dahi bir çok bankaya nazaran daha düşük faizli konut kredisi vermesi de yine Ziraat bankasını listemizin ilk sırasında tutmaya yeter.

Engellilere Konut Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

 

Engellilere konut kredisi verildiğini artık biliyoruz. En az %40 engelli raporuyla emekli aylığı alanlar pekala ne kadar konut kredisi çekebilirler? Konut kredisi kullanırken bu kitledeki vatandaşlarımıza herhangi bir indirim sağlanıyor mu? İşte bunlarında yanıtlarını yapmış olduğumuz hesaplamalarla birlikte sayfa devamında yer verdik. Devamındaki alt başlıklarla ele aldığımız konular şunlardır; 1. Engellilere konut kredisi veren bankalar hangileridir? 2. Engelliler konut kredisi çekebilmesi için hangi şartları sağlaması gerekmektedir. 3. Engelliler bankalardan ne adar konut kredisi kullanabilir? 4. Ziraat Bankası engelli konut kredisi faiz oranı kaç? geri ödeme hesaplaması nasıl olmaktadır? 5. Engelliler nasıl konut kredisine başvuru yapabilir? Gerekli evraklar nelerdir? 6. Engellilere faizsiz konut kredisi veriliyor mu? Ziraat Bankası ve TOKİ aracılığı ile? 7. Ev alacak olan engellilere hangi indirimler yapılmaktadır. Bütün bu soruların yanıtını hadi görelim.

Engellilere Konut Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

Engellilere konut kredisi veren bankalar hangileri konusu oldukça fazla sorulan bir sorudur. Bizlerde bu konuyu bir ele alalım dedik. Aslında direk akla gelen 3 banka var diyebilirim. Bunlar tabi ki devlet bankalarıdır. Bu bankalar şunlardır. Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankasıdır. Peki bu 3 kamu bankası sizlere konut kredisi veriyor mu elbette veriyor diyebilirim. Ama bu birazda sizlere bağlı diyebilirim. Nasıl sizlere bağlı olduğunu bir alt başlıktaki şartları taşımanız gerektiğidir. Ben devlet bankalarından değil de özel bankalardan engelli konut kredisi çekmek istiyorum derseniz eğer tabi çekebilirsiniz diyebilirim. Aslında engelli olan bir vatandaş ile engeli olmayan vatandaş arasında çok fazla fark bulunmamaktadır. Yine sizlere aşağıdaki şartlar gerekli olacaktır. Şimdide sizlere hangi özel bankalar kredi veriyor onu da görelim.

Sıra No Banka Adı
1 Ziraat Bankası
2 Vakıflar Bankası
3 Türkiye Halk Bankası
4 ING
5 TEB
6 Şekerbank
7 Denizbank
8 Akbank
9 Garanti BBVA Bankası
10 Türkiye İş Bankası
11 QNB Finansbank
12 Yapı Kredi

Sizlere verdiğim bu 12 banka engellilere konut kredisi vermektedir. Bu bankalar zaten TMSF tarafından listelenmiştir. Sizlere verdiğim TMSF linki sayesinde yeni eklenen bankalar olur ise görebilirsiniz.

Engelli vatandaşlarımıza çok fazla imkan sunulduğunun da altını çizmek isterim. Bu imkanlardan Engellilere Araç Kredisi Veren Bankalar (Hesaplama) yazımda nasıl araç kredisi alacağınızdan bahsetmiştim. Bu ve bunlar gibi bir çok imkanların olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Sizlerde bizim haber kaynaklarımızdan yararlanarak bu bilgilere en güncel şekilde takip edebilirsiniz.

Şimdi sizlere hangi bankalardan kredi kullanabileceğinizi gösterdik. Sıra geldi bu bankaların sizlerden istedikleri şartların neler olduğunu görmeye gelin birde onları görelim.

Engelliler Konut Kredisi Kullanabilmek İçin Hangi Şartları Sağlaması Gerekiyor?

Bankalardan kredi kullandığınızda sizlerden belli başlı belgeler istemektedirler. Bu belgeler ister engelli araç kredisi olsun isterseniz de konut kredisi olsun aşağıda sizlere vereceğim şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu şartlardan biri en can alıcı konudur. Buda hane gelirinizin ne kadar olduğudur. Biliyorsunuz ki hane geliriniz ne kadar yüksek olursa kredi kullanımınız o kadar yüksek olmaktadır. Şimdi sizlere engelli vatandaşlarımız için konut kredilerinde diğer aranan şartların neler olduğunu 7 madde olarak vereceğim.

Engelli Konut Kredisi Kullanımda Aranan Şartlar

 1. İlk aranan şart engelli raporunuzdur. Bu raporu %40 oranında engelli olma şartı olmasıdır. Birde 2022 yılında maaş almış olmanızdır.
 2. Aldığınız bu maaşta haciz vb. şeylerin olmaması gerekmektedir.
 3. Tabi ki 18 yaşından büyük olmanız olmazsa olmazdır.
 4. Herhangi bir akli denge kaybınız olmaması gerekmektedir.
 5. Birde 18 yaşında olmanızın yaşında büyük yaş sıkıntısı da vardır. Bu yaş sınırları ise (65 ve 70) arası ve daha üstü olmaması gerekmektedir.
 6. Üzerinizde başka kredi var ise bu kredinin KKL yani kredi kullanım limitini aşmaması gerekmektedir. Kullanılacak konut kredisine göre.
 7. Findeks kredi notunuzun 1.300 üstü olması gerekmektedir. Tabi bankalar bu puanı 1.400 yatta 1.500 oranından fazla olması gerekmektedir.

Bu maddelerin içinde 7. madde olan findeks kredi notu çok önemlidir. Bu kredini notu nasıl öğrenebiliriz derseniz eğer hemen açıklık getireyim sizler. Kredi Notu Nedir? Ücretsiz 4 Yöntemle Nasıl Öğrenilir? sayesinde öğrenebilirsiniz. Eğer kredi notunuzda herhangi bir düşüklük yok ise ve diğer 6 maddeye de uygunluğunuz var ise siz değerli engelli vatandaşlarımız konut kredisi kullanabilirsiniz. Şimdi sıra geldi ne kadar konut kredisi kullanabileceğinizi görelim.

Engelliler Bankalardan Ne Kadar Konut Kredisi Kullanabilir?

Yukarıda sizlere hangi bankadan ne şartla kredi çekildiğini bahsettim. Ama burada bilinmesi gereken bir olay ise ne kadar konut kredisi kullanılacağıdır. Bu konut kredisinde eve verilen eksper değeri çok önemlidir. Tabi birde bunun yanında hane gelirinin oldukça yüksek olması siz değerli engelli vatandaşların daha fazla kredi kullanabiliyor olmasını sağlamaktadır. Bu oranların neler olduğunu şu şekil sizlere bahsedeyim.

 • Bir ev buldunuz ve çok hoşunuza gitti diyelim. İlk olarak bankadan kredi kullanmayı düşünüyorsanız evinize ekspertiz gidecektir. bunun için banka direk yönlendirmektedir. Bunun içinde bir ücret ödeyeceğinizi söylemek isterim. Şimdi ekspertiz eve bir değer verdi diyelim. Bu değerin %90 oranında kredi kullanabileceğinizi bilmenizi isterim. Buna örnek olarak 500.000 TL ev değeri verdi diyelim. %90 oranında ev kullanabileceğiniz için bu tutar şu şekil olmaktadır. 500.000×0.90=450.000 TL olmaktadır. Şimdi bu krediyi kullanabiliyor musunuz onu da şu şekil açıklık getireceğim.
 • Çekilecek kredi oranı gelirinize orantılı olması gerekmektedir. Bu oran hane gelirinin %50 oranında olmalıdır. Yani yukarıda bahsettiğim kredinin aylık ödeme taksiti hane gelirinin %50 oranına denk geliyor ise kredinizi kullanabilirsiniz. Eğer gelmiyor ise ne yazık ki bu krediyi kullanamıyorsunuz.

Sizlere kredi kullanım oranlarının nasıl olduğunu da belirttim. Şartlar uygun engelli vatandaşlarımız konut kredisi kullanabilmektedirler. Sizin için en uygun konut kredisi veren Ziraat Bankası faiz oranları ve ödeme planlarının nasıl olduğunu anlatacağım. Hadi görelim bakalım nasıl bir ödeme bizleri bekliyor.

Ziraat Bankası Engelli Konut Kredisi Faiz Oranları Kaç? Geri Ödeme Planı Hesaplama

Evet engelli abilerimiz kardeşlerimiz sizler için bu aya özel faiz oranı ile Ziraat bankası konut kredisinin faiz oranının ne olduğunu ve ödeme planın nasıl olduğu detaylı bir şekilde yer vereceğim. Tabi Ziraat bankasının sadece konut kredisinde değil ihtiyaç ve araç kredilerinin faiz oranları oldukça iyi olduğunu söyleyebilirim. Elbette esnaflarımız içinde bu oranlar çok iyidir. Birde engelli vatandaşlarımızın esnaf olabilmesi için KOSGEB Engelli İş Yeri Açma Hibe Destek Başvurusu olanağı çok ama çok iyi bir imkandır. Esnaf olup evinizi daha iyi şartlarda da alabilirsiniz. Sizlere böyle imkanların olduğunu belirttikten sonra sıra geldi Ziraat Bankasının engelli konut kredisinin faiz oranı ve ödeme planın nasıl olduğunu görmeye.

Ekim ayı için Ziraat Bankası konut kredisini iki farklı alanda belirtmek isterim sizlere. Bunun birincisi normal konut kredisidir. Bu kredinin faiz oranı %1.29’dır. Diğeri ise emeklilere özel konut kredisidir. Bu konut kredisinin faiz oranı ise %1.29’dur. Şimdi sizlere bu faiz oranlarına göre bir örnek ödeme planı hazırladım. bu tablo aşağıdaki gibidir.

Miktar (TL) Vade Aylık Taksit (Normal) TL Aylık Taksit (Emekli) TL
350.000 120 Ay 6.436,85 6.436,85
Toplam Geri Ödeme TL
772.420,25 772.420,25

Sizlere hem engelli çalışan hem de emekliler için 350.000 TL tutarında bir ödeme planı hazırladım. Eğer sizlerin bulduğunuz ev eksper değeri bu kullanacağız değere yakın ise sizlerde kullanabilirsiniz. Ama hane gelirini atlamayalım. Bu krediyi ödeyebilmeniz için çalışan bir engelli vatandaş için hane geliri 13.335,38 TL olması gerekiyor. Emekli engelli vatandaşlarımız için ise bu oran 12.873,70 TL olması gerekmektedir.

Ziraat Bankası Emekliye En Fazla Ne Kadar Kredi Veriyor? yazım sayesinde ihtiyaç kredisi oranlarına da bakabilirsiniz. Bu sayede diğer ihtiyaçlarınızı hane gelirinize orantılı olarak ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz.

Sizler bu bilgileri de verdik. Şimdi ise engelli konut kredisine nasıl başvuru yapacaksınız onu görelim. Bir alt başlıkta en detaylı bir şekilde anlattım sizlere.

Engellilerimiz Nasıl Konut Kredisi Başvurusunda Bulunabilir? Gerekli Evraklar Neler?

Şimdi sıra geldi engelli arkadaşlarımız yukarıda bütün şartları yerine getirdiklerini düşünerek konut kredisi başvurusunun nasıl yapacağımızı göreceğiz. Bunun için birde sizlerden evrak istenecektir. İstenen bu evrakları da sizlere yine alt kısımda yer vereceğim. Yani bu evrakları istemese olmuyor mu yine bir evrak dizini diye sorabilirsiniz ama maalesef sadece Ziraat Bankası değil bütün bankalar bu evrakları sizden istemektedir. Birde sadece konut değil diğer krediler içinde bu belgeler istenmektedir. Hadi bakalım hangi evrakların peşine düşerek hazırlayacağız görelim.:)

Engelli Konut Kredisi İçin Gerekli Olan Evrak Listesi

 1. Konut kredisini kullanacak kişinin T.C. kimlik numarası yazan kimliği veya ehliyeti.
 2. Banka tarafından verilen başvuru formu.
 3. Engelli maaşınızı kredi kullanacağınız banka dışında bir bankadan alıyorsanız gelir belgesi istenmektedir.
 4. En önemli olan alacağınız evin tapusu.
 5. Oturduğunuz eve ait adres kayıt belgesi veya son ödenen fatura belgesi.

Yukarıdaki bul belgeleri hazır edelim. Hazır olması sizlere kredi kullanımınızı hızlandıracak diyebiliriz. Bu belge listesini verdik sizlerde hazırladığınızı düşünerek sıra geldi başvuru sürecinin nasıl olduğunu görmeye. Hadi gidelim bakalım neler yapılacağını görmeye.

Ziraat Bankası Engelli Konut Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

 1. Sizden istenen yukarıdaki belgeler ile birlikte bankaya gidilmesi gerekmektedir. Tabi eğer engel oranı buna müsaade etmiyorsa noter tarafından vekalet vererek yapılabilir.
 2. Bu belgeler ile bankaya gittikten sonra ise, banka sizi değerlendirmeye alacaktır. Bu değerlendir sizlere yukarıda belirttiğim durumların hepsini gözden geçirecektir.
 3. Bütün şartlar uygun ise banka sizlere eksper gönderilmesi için onay almak ister. Onay verdiğiniz durumda ekspertiz eve giderek bir değer biçer.
 4. Bu ekspertiz süre ise 3-5 gün içerisinde sonuçlanır.
 5. Eve biçilen değere göre sizlere kullanabileceğiniz kredi oranını banka müşteri temsilcisi söyler. Bu oranları yine yukarıda sizlere belirtmiştim.

Bu yukarıdaki maddelerden 1. madde için sizlere şunu belirtmek isterim. Bu belirteceğim şey ise noter ücretleri ile alakalıdır. Daha önceden sizlere Noterden Vekalet Verme Ücreti Ne Kadar? (GÜNCEL TARİFE) sayesinde ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz.

Bütün işlemler bittikten sonra banka size bir sürü belge imzalatacaktır. İmzalanan bu belgeler ise sözleşme kontratlarıdır. Daha sonrasında ise tapu müdürlüğüne gidilerek imzalar atılır. Tabi bu tabu müdürlüğüne giderken sizlere tapu harcı çıkacaktır. Onlarında ödenmesi gerektiğini söylemem gerekir. Aksi taktirde tapu imza olayı imkansızdır. Harçlarda yattıktan sonra artık sizlerin de bir evi oldu diyebiliriz.

Engellilere Faizsiz Konut Kredisi Veriliyor Mu? (Ziraat & TOKİ Ayrıcalıkları)

Engellilere faizsiz konut kredisi veriliyor mu konusunu sizler için hem ziraat bankası hem de TOKİ olarak ele alacağım. Bilmeniz gereken bir konu her  engelli olanı maalesef konut kredilerinde sıfır faizle kredi vermemektedir. Ziraat Bankası siz değerli engellilere TOKİ ayrıcalığı ile sıfır faizli kredi imkanı sunmaktadır. Ama dediğim gibi bu faizsiz krediyi her engelli olanı vermiyor.

Bu konuyu sizlere şu şekilde ele almıştım aslında TOKİ Engelli Hakları Neler? Sağlanan Avantajlar! yazım sayesinde ulaşabilirsiniz. Bütün detaylar burada sizler için verilmiştir. Ama dediğim gibi bu sıfır faiz oranı sadece Ziraat Bankası kapsamında yapılan TOKİ’ler için geçerlidir.

Hangi Engelli Vatandaşlarımız TOKİ ile Ziraat Bankası Sıfır Faizli Konut Kredisi Veriyor?

 1. Harpte ve vazife başında olan malullere.
 2. Harpte ve vazife başında olan maluller hayatını kaybettikten sonra hayatta olan eş ve çocukları.
 3. Harpte ve vazife başında olan malul aylığı alırken Ziraat Bankası konut kredisi kullanmayan eş ve çocukları.
 4. Son darbe sonucu 15 Temmuz şehitleri.

Bu yukarıdaki kişiler veya eş, çocuklar sıfır faizli Ziraat Bankası ve TOKİ aracılığı ile kredi kullanabilirler. Bu kredi detaylarını ise vereceğim bu link sayesinde ulaşabilirsiniz. Şimdi sıra geldi akıllardaki diğer bir sorunun cevabını almaya. Bunun ne olduğunu merak ediyorsanız eğer ev alacak engellilere indirim yapılıyor mu konusudur. Hadi bakalım indirim var mı bir görelim.

Ev Alacak Engellilere İndirim Uygulanıyor Mu?

Ev alacak engellilerimiz için özel bir indirim var mı konusuna şu şekil değinmek isterim. Bunun için bankaların böyle bir kuralı yoktur. Ama emlakçılardan alıyorsanız eğer evi bazı emlakçıların aldığı şahsi kararlar vardır. Bu kararların içerisinde gazi, şehit ve yakınları yada engelli vatandaşlarımızdan emlakçı parası alınmamaktadır diye yazarlar. Bu şekil bir indirime sahip olabilirsiniz. Birde evi alacağınız kişinin sizlere bakış açısı ile de bir indirim gelebilir. Bu dediğim gibi siz ile ev alacak kişinin arasındaki diyalog ile alakalı olacaktır. Bankaların var mı derseniz maalesef sizin evinize bir indirim yapamaz. Ama şöyle bir şey yaparlar. Bu ise maaşlarınızı o bankaya taşıma yaparsanız hem promosyon verirler hem de kredilerde bir indirim yapabilirler. Ama bu olayda sadece emekli kişilere sağlanmaktadır. bu bankalar hangileri derseniz eğer devlet bankaları diyebilirim.

 1. Halkbank
 2. Vakıfbank
 3. Ziraat Bankası

Bunların dışında diğer özel bankalar da aynı şekil maaş taşıma işlemi yaparsanız eğer onlarda promosyon ve faiz indirimi imkanı sunabilirler. Emekliye En Fazla Yüksek Promosyon Veren Bankalar Hangisi? yazımda da hangi bankanın promosyonlarının yüksek olduğunu görebilirsiniz. Bu şekilde konumuzu bitirişmiş olduk aklınıza takılan en ufak konuyu yorum atmanız halinde tarafınıza gün içerisinde dönüş sağlanacaktır.  Şimdiden alacağınız evde ağız tatlığı ile oturmanız dileği ile.:)

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın