Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

Engellilerin TOKİ Hakları Nelerdir? Sağlanan Avantajlar!

Toplu Konut İdaresi TOKİ 2022 yılında da en az 100.000 sosyal konut yapmayı planlamaktadır. İstanbul, Adana, Ankara, İzmir, Konya ve daha bir çok ilde yapılması planlanan bu konutlar çoğunlukla 1+1 2+1 ve 3+1 oturum projesine sahip olacaktır. 2022 yılında yapılması planlanan bu 100.000 konut içinde en az %5 oranında ise engellilere özel kontenjan açılacaktır. Engellilere tanınacak özel TOKİ hakkı ise böylece en az 5.000 adet olacaktır. En az %40 engelli raporu haricinde, diğer aşağıda bahsettiğimiz şartları sağlamanız halinde peki size özel avantajlarla sağlanan bu TOKİ konutlarına nasıl başvuru yapabileceksiniz?

Engellilerin TOKİ Hakları Nelerdir? Sağlanan Avantajlar!

 

Şuan sağlanan TOKİ evlerinin fiyatları kaç TL? Bu soruların yanıtını ise sizlere vereceğim bu başlıklar sayesinde ulaşabilirsiniz. Bu başlıklar ise şunlardır. 1. TOKİ engelli vatandaşlarımıza ne gibi avantajlar sağlamakta. 2. TOKİ engelli kontenjanın %5 olduğunu biliyor musunuz? Bunu yapılacak konut sayısına göre hesaplamasını yaptım. 3. TOKİ engelli vatandaşlara faizsiz kredi veriyor mu? Kimler nasıl alabilir? 4. TOKİ engelli vatandaşlara verdiği evlerin fiyatı kaç TL 5. TOKİ engelli ev başvurusu nasıl yapılır? Bunun için sizlerden istenen evraklar nelerdir? Bütün bu sorularınızın cevabını bu yazımda bulabileceksiniz.

TOKİ Engellilere Ne Gibi Avantajlar Sağlıyor?

TOKİ engelli vatandaşlara ne gibi avantajlar sağlıyor bunu hep birlikte göreceğiz. Toplum duyarlılığı gereği hemen hemen her kesimde engelli vatandaşlarımıza tüm halk olarak duyarlıyız. Engelli vatandaşlarımıza ülke genelinde her alanda bir yardım etme iç güdüsü olarak yaklaşıyoruz. Böylede olunca devlet tarafından da çoğu noktada engelli vatandaşlarımıza avantaj sağlamaktadır. Bunlardan bir tanesi de TOKİ ayağıdır. Evet engelli vatandaşlarımız TOKİ’nin sizlere sunduğu avantajlar neler birlikte görelim.

TOKİ Engelli Vatandaşlarımıza Sunduğu Avantajlar Nelerdir?

 1. Engelli vatandaşlarımıza özel ek kontenjan açmaktadır.
 2. Uygun faizli kredi imkanı sunmaktadır.
 3. Daire fiyatlarında özel indirimler yapılmaktadır.

Bu yukarıdaki özellikler oldukça çok iyi. Engelli vatandaşlarımızın gelirlerini düşünerek hazırlanan bu avantajlar onları ev sahibi yapmak için oldukça güzel duruyor. Şimdi bu avantajları teker teker sizler için ele alacağım. İl olarak TOKİ’nin engelli vatandaşlara sunduğu kontenjan oranını ele alarak konut sayısına göre bir hesap çıkartacağım sizlere. Birde bunu konuya geçmeden önce İŞKUR Engelli İş Yeri Açma Hibe Destekleri (65 Bin TL) konusuna da bir göz atmanızı tavsiye ederim. Oldukça güzel imkanlarla kendi işinizi kurabilirsiniz.

TOKİ Engelli Kontenjanı % Kaç? Yapılacak Konut Sayısına Göre Hesapladım!

TOKİ engelli vatandaşlara belli bir kontenjan sunmaktadır. Bu kontenjan oranı konut sayısına göre değişmektedir. Dediğim gibi devlet her türlü kolaylığı engelli vatandaşlarıma sağlamıştır. Engelli vatandaşlarımız sadece bulunduğu şehirdeki TOKİ yapımlarını takip etmeleri yeterli olacaktır. Sizler için yapılan konut sayısın göre bir hesaplama çıkaracağım. Ama yine de yüzdelik olarak bir oran belirtmem gerekirse %5 oranında bir kontenjan açılmaktadır.

 • Yani sizlere şu şekilde bilgi vereyim bulunduğunuz şehirde TOKİ yapılıyor ve bu yapılan bina sayısının 100 adet olduğunu öğrendiniz. Şimdi kontenjan oranı %5 olduğuna göre yani siz değerli engelli vatandaşlarımınız yararlana bileceği 5 adet bina olmaktadır.

Yapılan bina sayısı arttıkça engelli vatandaşlarımıza ayrılan konut sayısı da artmaktadır. Bu oran oldukça basit hesaplanmaktadır. Şöyle bir hesaplama daha yapalım 200 daire yapıldı diyelim. 200 %5 10 yapıyor yani siz değerli engelli vatandaşlarımıza ayrılan bina sayısı ortaya çıkmış oldu. Peki fazla bir talep olursa ne oluyor. Şimdi onun için sizlere bir hesaplama daha yapayım ki akılda kalıcı olsun.

Evet engelli vatandaşlarımız şimdi sizlere fazla talep olursa nasıl bir yol izleniyor ondan bahsedeyim. Şu şekil olmaktadır. Örneğin 400 dairelik bir TOKİ projemiz var diyelim. Bu projedeki engelli vatandaşlarımıza ayrılan konut sayısı 20 adet olarak belirlenmektedir. Peki başvuru yapan kişi sayısı 30 kişi ise ne yapmalıyız. Aynı normal vatandaşlarımızda olduğu gibi engelli vatandaşlarımızda kura çekimine dahil olmaktadırlar. Burada bilinmesi gereken şey ise engelli vatandaşlarımız kendi arasında kura çekimi yapacaklarıdır. İşin aslı biraz şanlı olan kişi ve kişiler kurada ev sahibi olacaklardır.

Şimdi sizler için ayrılan kontenjanları hesapladık. Peki alacağınız bu evlere kredi kullanabiliyor musunuz veya kullanılan kredi faiz oranın ne kadar olduğu hakkında bilginiz yok ise şimdi birlikte görelim.

TOKİ Engellilere Faizsiz Kredi Veriyor Mu? Kimler Nasıl Alabiliyor?

Evet engelli vatandaşlarımız gönül ister sizlere “0” sıfır faizli kredi imkanı sunulsun ama ne yazık ki böyle bir olanak yoktur. Ama uygun faizli kredi imkanın olduğunu söyleyebilirim. TOKİ ev ödemelerinde uygun faiz oranlarının yanında erken ödemelerde de %18 ve %20 oranlarında indirim sunmaktadır. Genle olarak TOKİ konutlarındaki ödemeler şu şekil olmaktadır.

 1. İlk %10 oranındaki kısım peşin alınır.
 2. Geriye kalan kısım ise 240 ay olarak ödenmesi istenir.
 3. Bu bölünme işlemi ise %0.49 sabit tutularak 240 aya bölünür.

Bu yukarıdaki şartlara göre sizlere alınacak konutun ne kadarını peşin ne kadarını faiz ilave edilerek hesaplandığını detaylı bir şekilde anlatacağım.

Örnek TOKİ Konutların Ödeme Planı

 • 300.000 TL tutarındaki bir  konut için ilk hesaplamamızı yapalım. 300.000 TL konut değerinin %10’luk kısmını yani 30.000 TL nakit olarak verdiğimizi düşünelim. Geriye kalan tutarı yani 270.000 TL’sini de 240 ay olarak %0.49 faiz oranı ile ödeme yapıldığında aylık olarak ödeyeceğiniz tutar ise 2.102,39 TL olmaktadır.
 • Birde 450.000 TL tutarı hesaplamam gerekirse sizlere 450.000 %10’nu 45.000 TL yapmaktadır. Geriye kalan 405.000 TL’sini de %0.49 faiz oranı ile 240 ay olarak hesapladığımızda  ise aylık ödeme tutarı 3.153,59 TL olmaktadır. Toplam faiz ödemesi ise sizlere 756.861,26 TL olacaktır.

Yukarıda sizlere yardımcı olacağını düşündüğüm ödeme planlarından bahsettim. Bu ödeme planlarındaki rakamlar şehirlere göre değişiklik göstermektedir. Sizlere ortalama olarak zaten bir alt başlıkta fiyat listesine vereceğim. Bir de sizlere yararı olacağını düşündüğüm 0 Km Engelli Raporuyla Vergi İndirimli Araç Nasıl Alınır? yazıma göz atmanızda fayda var. Bu yazım sayesinde hem eviniz hem de sıfır “0” KM araç sahibi olabilirsiniz.

TOKİ Engellilere Özel Daire Fiyatları Kaç TL?

TOKİ engellilere özel daire fiyatları hakkında sizlere bilgiler vereceğim. Bu bilgiler aslında şu şekil olmaktadır. Her ile ve ilçeye göre değişkenlik göstermekte olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Sizlere bu il ve ilçelere ulaşmanız için bir link vereceğim. Ama sizlere yine de bazı büyük şehirlerde fiyatlarının ne kadar olduğunu tablo şeklinde vereceğim. İşte İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir olmak üzere bir fiyat listesi hazırladım sizler için.

TOKİ Ev Fiyatları 2022
Daire Büyüklüğü İstanbul Konya Bursa İzmir
1+1 Daire Fiyatları 376.336,03 TL Mevcut Değil Mevcut Değil Mevcut Değil
2+1 Daire Fiyatları 625.660,66 TL 168.560,16 TL 292.396,00 TL 294.821,80 TL
3+1 Daire Fiyatları 882.184,50 TL 228.001,94 TL 412.621,30 TL 436.543,80  TL

Bu daireleri sizler için örnek teşkil etmesi için hazırladım. Bu ve bunlar gibi hangi şehirde TOKİ konutunun olduğunu öğrene bilmeniz için sizlere bir link vereceğim. https://www.toki.gov.tr/satis/tr/projeler bu link sayesinde sizlerde hangi şehirde TOKİ projesinin olduğunu öğrenebilirsiniz.

blank

Yukarıdaki görselde gözüktüğü gibi engelli kısmını seçerek arama yaparsanız sizin için daha iyi olacaktır. Aksi taktirde bulacağınız evler engeli olmayan vatandaşlar için olacaktır. Peki her şeyimiz hazır kura çekimi yapılacak, evde bulunduğumuz ilçede var ise sizlere alt başlıkta vereceğim başvuru süresi ve sizden istenecek evrakların listesini vereceğim.

TOKİ Engelli Başvurusu Nasıl Yapılır? Gerekli Evraklar Neler?

TOKİ engelli vatandaşlar için konut başvurusu nasıl yapılmaktadır diye merak edenler için birazdan sizlere bilgiler vereceğim. Bu başvuru esnasında da sizlerden ne gibi evraklar istenmekte hadi görelim. İlk olarak bilmenizi istediğim şey ise normal vatandaşlardan farklı olarak engelli vatandaşlardan çok fazla evrak talep edilmediğidir. Peki neler isteniyor deseniz hadi birlikte görelim.

 • Olmazsa olmazımız Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmanız gerekmektedir.
 • Alacağınız bu ev hangi il veya ilçede ise o şehirde en az 1 yıl oturuyor olmanız gerekmektedir. Yani İkametgâh adres süreniz 1 yıl ve üzeri olması gerekiyor.
 • TOKİ projelerinden herhangi bir şekilde yararlanmamız veya her hangi bir ev içinde olsa kredi kullanmamız gerekmektedir.
 • Yukarıda dediğim gibi kredili veya kredisiz sizin veya eşinizin üzerine hiç bir tapu olmaması gerekmektedir.
 • Yaş sınırını atlamadan söyleyeyim 25 yaşını tam olarak doldurmanız aranan diğer bir özelliktir.
 • Birde hanenize giren ortak gelir var ise bu gelirin 6.500 TL olması gerekmektedir. Üzeri olan kişiler bu olanaktan faydalanamıyor. İstanbul metropol olduğu için bu gelir 7.500 TL olmaktadır.
 • Tabi engelli olduğunuza dair evrakın bulunması gerekmektedir.

Şimdi yukarıdaki bu şartları ve evrakları hazırladığınız düşünelim. Bu durumda sıra geldi başvuruyu neye ne şekilde yapmanız gerekmektedir onu görelim. Başvuru işlemine devlete ait olan aşağıda sizlere belirteceğim 2 banka aracılığı ile yapabilirsiniz. Bu bankaları merak edenler için ise işte o bankalar.

 • Ziraat Bankası
 • Türkiye Halk Bankası

Bu iki bankaya önce kendi adınıza temin yatırmanız gerekmektedir. Bu teminat sizden istenmesinin sebebi ie aslında bir nevi %10’luk kısmı ödeyip ödeyemeyeceğiniz anlamak için diyebiliriz. 🙂 Peki bu temin tutarları ne kadar olmaktadır. Şimdi onları görelim Bu teminat tutarı aslında alacağınız evin metrekare ve bulunduğu ile göre değişkenlik göstermektedir. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde bu teminat tutarı ortalama 10.000 TL gibi bir rakam olurken. Yaşam seviyesi bu büyük şehirlere nazaran daha az olan Denizli, Sakarya veya Sinop gibi illerin teminat tutarı yine ortalama 5.000 TL gibi rakamlar olmaktadır. Peki başka bir yolu yok mu başvuru işleminin diyenler için ise e-Devlet üzerinden de TOKİ konut başvurusu yapabilirsiniz. e-Devlet üzerinden olan bu yolu ise sistem sizi yönlendirerek yapabilirsiniz. Şimdiden sizlere hayırlı uğurlu olması dileği ile hayırlısı ile oturunuz. Aklınıza takılan her türlü soruyu bize yorum atarak öğrenebilirsiniz.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın