Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

Eşi Vefat Eden Dul ve Yetimlerine Devlet Destekleri (1000 TL Yardım Parası)

T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından eşi vefat eden dul ve yetimlerine yardım parası verildiğini sizlere söylemek isterim. 26.09.2022 tarihinden önce iki ayda bir 650 TL olarak verilmekteydi. Bu tarihten sonra ise aylık 500 TL yani iki ayda 1.000 TL olarak dul ve yetimlere verilmektedir. Eşi vefat edip dul kalan kadınlara 500 TL yani iki ayda 1.000 TL olarak verilen bu yardımın yanı sıra öksüz ve yetimlere de ilave 600 TL aylık olarak verildiğini sizlere söylemek isterim. Yani hem dul kadınlara hem de bu kadınların çocukçularına bu yardımlar verilmiştir. Alacağınız bu yardım parası ödemeleri 2 yere yatmaktadır. 1. PTT üzerinden isminize istinaden yatar. 2. Yöntem ise Ziraat Bankası aracılığı ile girmiş olduğunuz IBAN numarasına doğrudan yatar. 

Eşi Vefat Eden Dul ve Yetimlerine Devlet Destekleri (1000 TL Yardım Parası)

 

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile verilen dul ve yetim aylıklarının başvuru yapılacağı yer artık e-Devlet üzerinden olmaktadır. Tabi başvuru şartları sizde mevcut ise artık kaymakamlık binalarına gitmeden evinizde 5 dakika içerisinde dul ve yetim aylık başvurunuzu yapabileceksiniz. Başvuruyu nasıl yapacağını bilmeyenler için ise yazımda sizlere hem yazılı hem de görsel olarak yer verdim. Bu konuda bizleri bekleyenler ise şu şekildir. 1. Dul kalan kadınlara SYD 1.000 TL yardım aylığı bağlanıyor ve aranan şartların neler olduğunu bulabilirsiniz. 2. Yardım parası nereye başvuru yapılıyor. 3. SYD öksüz ve yetimlere de aylık verdiğine değindik. 4. Vakıflar genel müdürlüğü yetin kalmış çocuklara muhtaçlık aylığı vermektedir. 5. SGK üzerinden dul aylığı kaç para ve başvurusu nasıl yapılmaktadır. 6. Belediyeler tarafından dul ve yetimlere hangi yardımların yapıldığı. Bütün bunları bu konuda bulacaksınız.

Not: SYD kapsamında dul ve yetimlerine yönelik başka yardımların neler olduğunu da sayfamızda yer verdik. Bunlarla birlikte eşi ölmemiş ama ayrılmış olan kadınlarımız için verilen yardımlara da siler için değindik.

1- Dul Kalan Kadınlara SYD 1.000 TL Yardım Aylığı Bağlıyor Aranan Şartlar Şunlardır

Dul kadınlara SYD 1.000 TL yardım aylığı bağlamakta ama bunun içinde bazı şartların sizlerde olması gerekmektedir. Eşi vefat etmiş dul kadınlarımız için başlatılan bir projedir. Bu proje ise 29.12.2011 tarihinde 2011/8 Sosyal Yardımlaşma ve dayanışma fonu kurularak günümüze kadar gelmiştir. Bu proje kapsamında ise sadece eşi vefat etmiş dul kalmış kadınlara verildiğini sizlere söylemek isterim. Eşi vefat etmiş dul kalmış kadınlara aylık olarak 500 TL iki aylık ise 1.000 TL olarak aylık bağlanmaktadır. Ödemeler PTT üzerinden adınıza yatabilir yada Ziraat Bankası üzerinden belirmiş olduğunuz IBAN numarasına yatmaktadır. IBAN Hesap Numarası Nedir? Kaç Haneli? Nerede Yazar? yazım sayesinde IBAN numaranıza ulaşabilirsiniz. Eşi ölmüş dul kadınlarımız 2 ayda bir alacağınız 1.000 TL yardım için sadece dul olmanız yeterli değildir. Bunun yanı sıra sizlerden 5 adet daha şart istenmektedir. Bu şartlar ise şu şekildir.

 1. 3294 sayılı kanun kapsamında eşini ölmüş olan kadınlar.
 2. Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan kadınlar.
 3. Fakir ve ihtiyaç sahibi durumunda olan kadınlara.
 4. Resmi nikahlı eşi ölmüş olan kadınlara.
 5. SGK’lı kapsamında hiç bir yerde çalışmayan kadınlar.

Evet arkadaşlar eşi vefat etmiş ve dul kalmış kadınlar için verilen yardım şartları bu şekildir. Aylık 500 TL ve 2 aylık olarak 1.000 TL alabilmeniz için bu şartlar sizde olması gerekmektedir.

2- Dul Kalan Kadın SYD Yardım Parası Maaş Başvurusunu Nasıl Nereye Yapabilir?

Eşini kaybetmiş ve dul kalmış kadınlara aylık olarak 500 TL yardım parası verilmektedir. Bu 500 TL yardım parasını ise sizlere 2 ayda bir olarak verilmektedir. Yani buda 1.00 TL olarak SYD tarafından iki devlet kurumu tarafından ödeme sağlanmaktadır. 1. T.C Ziraat Bankası ile 2. PTT Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakıfları tarafından isminize yatırılmaktadır. Bu yardım parası başvurusunu yapabilmeniz için 2 yöntem bulunmaktadır. Sizlere bu yöntemleri hemen vereyim.

 1. Bağlı olduğunuz kaymakamlık binalarında yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma kuruluşlarına bizzat kendiniz giderek.
 2. e-Devlet aracılığı ile hiç bir yere gitmeden başvuru yapabilirsiniz.

e-Devlet üzerinden başvuru yapabilmeniz için bu 👉 https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti adrese giriş yapmanız gerekmektedir. Başvurmuş olduğunuz dul ve yetim aylığının sonucunu yine aynı adres üzerinden kontrol edebilirsiniz. e-Devlet üzerinden dul ve yetim aylığına başvuru işleminin nasıl olduğunu bilmiyorsanız sizlere aşağıda adım adım nasıl yapacağınızı anlattım.

 1. https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti adresine e-Devlet şifreniz aracılığı ile giriş yapınız. Şifreniz yok ise Postaneye (PTT) Gitmeden İlk Defa e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır? yazım sayesinde ücretsiz alabilirsiniz.
 2. Açılan sayfanın sağ üst tarafında bulunan YENİ BAŞVURU sekmesini tuşlayınız.blank
 3. T.C. Aile Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardım Başvurusu Aydınlatma Metni okuyunuz. Sayfanın alt kısmında yer alan “Kişisel Verilen Korunması ile Beyan Kabul Ediyorum” sekmelerini seçerek “BAŞVUR” sekmesi tıklanır. blank
 4. Çıkan ekranda kimlik bilgileri kontrol ediniz. Eğer doğru ise “DEVAM ET” demeliyiz. blank
 5. Sırada “Başvuru Formu” doldurmanız gerekmektedir. Bunu da kendinize özgü yapmanız gerekiyor. Sayfanın En altında yer alan “İhtiyaç ve Taleplerinizi Açıklayın” kutucuğuna aşağıdaki görseldeki ibare yazılır. Sonrasında da “DEVAM ET” demeliyiz. blank
 • Kutucuğun içine yazacağınız şey ise 3294 sayılı kanun kapsamında resmi nikahlı eşini kaybettim. Her hangi bir sosyal güvencem yoktur. Fakir ve ihtiyaç sahibi olan bir kişiyim. bundan dolayı kurumunuzdan eşi vefat eden yardım aylığının bağlanmasını talep ediyorum.

Şimdi sizler yapmış olduğunuz ön başvuru sizden kontrol etmeniz istenecektir. Herhangi bir yanlışlıkla karşılaşmadıysanız eğer kabul ediniz. Daha sonrasında ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olan Sosyal Yardım Başvurusu altında “DUL MAAŞI” başvurunuz artık resmi olarak alınmış olacaktır.

3- SYD Öksüz ve Yetimlere Aylık Vermektedir

Sosyal Yardımlaşma Derneği, hem dul kadınlara hem de öksüz kalan yetimlere 18 yaşlarına kadar aylık bağlayarak yaşamlarına devam etmelerini sağlamaktadır. Bu yardım ise en son yapılan iyileştirmeler sonucu 600 TL olarak belirlenmiştir. Bu başvurular ise yukarıda da bahsetmiştim e-Devlet üzerinden yapıldığını bir kez daha belirtmek isterim. Bu başvurunun nasıl yapılacağını sizlere açıklamadan önce kimlerin başvuru yapacağını sizlere belirtmek isterim.

 1. Ebeveyn yan anne veya babasını kaybetmiş veya her ikisini de kaybetmiş çocuklar.
 2. Yaş sınırı olarak 18 yaşını doldurmamış olanlar.
 3. Başka bir yardım olan SED yardımı almayan kişiler. Okuyan Öğrencilere SED Yardımı Başvurusu (2022 Yılı 1.586 TL)
 4. Bakım ve koruma altında olmayan kişiler.
 5. Muhtaç asker çocuğu yardım programından yararlanmamış olan kişiler.

Yukarıdaki 5 kriterdeki kişiler bu yardımdan faydalanabilmektedir. Bu başvuruları dileyen kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Yardımlaşma Derneklerine  giderek bizzat başvuru yapabilirler. Dileyende yine e-Devlet üzerinden yapabiliyorlar. Yukarıda sizlere e-Devlet üzerinden dul kadınlar için nasıl başvuru yapılacağını vermiştim. Burada sadece 5. maddeye aşağıdaki açıklamayı yazmanız gerekmektedir.

 • Ebeveynlerim den anne veya babamı kaybettim. Maddi zorluk çekmekteyim. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından verilen yetim ayığının şahsıma bağlanmasını arz ederim.

yukarıdaki başvuru sonucu kurum yetkilileri evinize gelerek durum değerlendirmesi yaparlar. Eğer belirttiğiniz bütün her şey doğru ise aylık olarak 600 TL hesabınıza yatar.  Yani hesabınızdan kastım PTT aracılığı ile isminize veya var ise Ziraat Bankası IBAN numaranıza yatmaktadır.

4- Vakıflar Genel Müdürlüğü Yetim Kalmış Çocuklarınıza “MUHTAÇLIK AYLIĞI” Vermektedir!

Ebeveynlerden yani anne, baba kaybı sonucu verilen yardım parası diyebilirim. T.C Vakıflar Genel Müdürlüğü aracılığı ile verilmektedir. 2022 yılında yetim kalmış her çocuğa 2.088.61 TL olarak maaş bağlanmaktadır. T.C Vakıflar Müdürlüğü tarafından Muhtaç Aylığı olarak yetimlere verilen yardım parasının başvuru şartları nelerdir? Nereye nasıl yapılacağını sizlere aşağıda en ince ayrıntısına kadar verdim.

T.C Vakıflar Genel Müdürlüğü Yetim Maaşı Başvuru Şartları:

 1. Herhangi bir sosyal güvencesi olmaması gerekmektedir.
 2. Hiç bir geliri ve aylığa sahip olmaması gerekmektedir.
 3. Kanun kapsamında yani mahkeme kararı ile bakım kararı alınmış olması gerekmektedir.
 4. Gelir getiren herhangi bir taşınmaz olmaması gerekmektedir.

Yukardaki şartları taşıyan kişiler yetim aylığı başvurusunda bulunabilirler. Ama bunun için bir form doldurması gerekmektedir.

T.C Vakıflar Genel Müdürlüğü Yetim Maaşı Başvuru Formu ve Şekli:

Eşi vefat eden kişilerin yetim kalan çocuklarının alacakları yardım parası başvuruları bu şekil yapılmaktadır.

 • Eşi vefat etmemiş ama başka nedenlerden dolayı ayrılmış olan okuyan çocuklara SED yardımı verilmektedir. Bu yardım süreli veya tek seferlik olarak verilmektedir. Bu konu hakkında detaylı bilgi için Öğrencilere Devletten SED Yardımı (Destek Formu Düzenleme) yazım aracılığı ile bilgi sahibi olabilirsiniz.

Arkadaşlar eşi vefat etmiş ama aile durumları iyi olan dul ve yetimlere devlet hangi hakları vermektedir. Son 2 alt başlıkta sizlere bunu anlatacağım.

5- SGK Üzerinden Dul Aylığı Kaç Lira? Başvuru Nasıl Yapılır?

Eşi vefat eden dul kadınlar için SGK tarafından aylık bağlanabiliyor. Ölen kişi 4/1-c kapsamında emekli maaşını SGK üzerinden alan kişilerin eşlerine belli bir miktar aylık bağlanmaktadır. SGK sadece dul kalan kadınlara değil aynı zamanda yetim çocuklara da bu aylığı bağlamaktadır. Bunların yanı sıra ölüm yardımı da vermektedir. Ölüm aylığı ve yardım başvurularını yine günümüzde en çok kullanılan e-devlet uygulaması üzerinden yapabilirsiniz. Bu başvurunun nasıl yapıldığını bilmiyorsanız eğer sizlere vereceğim adımları harfiyen yerine getiriniz.

 1.  https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-olum-yardimi-ve-dul-yetim-ayligi-talebi verdiğim bu adrese giriş yapmalıyız. Giriş yaptıktan sonra karşımıza Ölüm Aylığı ve Ölüm Yardımı başvurusu gibi iki seçenek çıkacaktır. Bu seçeneklerden hangisini almak istiyorsanız o seçeneği işaretleme yapmanız gerekmektedir. Daha sonrasında DEVAT ET demeliyiz. blank
 2. Ölen eşinizin T.C. kimlik numarasını yazalım daha sonrasında BAŞVUR diyelim. blank

Bu iki işlem ile SGK ölüm aylığını başvurunuz alınmış olacaktır. Peki yukarıda belirttiğim bu başvuruyu kimler yapabilir. Başvuru sonucu kabul edildikten sonra dul kalan kadına ve çocuklara ne kadar aylık bağlanır? Bu soruların cevabını vereceğim.

Ölüm Aylığına Kimler Başvuru Yapabilir?

 1. Resmi olarak nikâhlı olan kişinin eşi vefatında,
 2. SGK olarak çalışmış olması gerekmektedir,
 3. 1.800 gün ölüm sigortası yatmış olması gereklidir. Yada;
 4. 4-1 (A) sigortalıların borçlanma süresi hariç 5 sene sigortalı olarak çalışmış olması gereklidir, Toplamda da 900 gün ölüm primi yaması gerekmektedir,
 5. Yaşlılık aylığı yada vazife malullüğü bağlanmış olan kişilerin eşlerine,
 6. Yada bağlanmış olan yaşlılık ve vazife malullüğü aylıklarının çalışmaya başlamış olan kişilerin ölüm sonrasında ise yine eşlere ölüm aylığı bağlanmaktadır.

Ölüm Aylığı Kaç Lira Bağlanır? Nasıl Hesaplama Yapılır?

Ölüm aylığı SGK aracılığı ile bağlanılan aylık ölen eşinin maaşının %50 oranında verilmektedir. Eğer ölen kişinin sadece eşi var ise yani çocukları yok ise bu sefer bağlanan aylık eşinin aylığının %75’ne kadar verilmektedir.

 • 10.000 lira maaş alan kişinin çocukları var ise eşe bağlanan aylık %50 oranında olacağı için 5.000 TL yapmaktadır.
 • Yine 10.000 TL maaş alan SGK çalışanın dul eşinin çocukları yok ise %75 oranında olacağı için buda 7.500 TL yapmaktadır.

Birden fazla çocuğu olan dul kadınlara bağlanan maaş hesaplaması ise şu şekildir.

 • Sadece dul eş %75
 • Memur eş olan yada memur emekliliği alan dul eş ise %50
 • Dul eş %60 bir çocuğu olan %30
 • Dul eş %50 iki çocuğu olan %25
 • Dul eş, 3 ve daha fazla çocuğu olan kişilere maaşın %50 si eşe diğer yarısı ise kaç çocuk var ise o rakama bölünmektedir.
 • Hem baba hem anne vefat etmiş ise tek çocuk %50
 • 2 çocuğu olan % 40
 • 3 ve daha fazla çocuğu olan ise %100 geçmemek şartı konularak eşit bir şekilde dağıtım yapılmaktadır.

Bu aylığı alabilmek için bazı sahtekarlık işlere başvuranlarda çıkmaktadır. Anlaşmalı olarak boşanan çiftlerin kadınları babalarından alacakları aylığa başvurabiliyorlar. Ama bu çiftler eğer aynı evde yaşadığı tespit edilir ise o zaman cezai işlemlere maruz kalabilirler. Böyle kişilere Cumhuriyet Savcılığına nitelikli dolandırıcı olarak bildirim yapılmaktadır. Bu davanın sonucu ise 3 yıldan 10 yıla kadar habis cezasına çarpıtılır. Bütün bu haklar eşinden kesin olarak boşanmış veya eşi ölmüş olan bütün dul kadınlara verilen haklardır. Aksi taktirde bu parayı almak için sahtekarlıklara başvurursanız yukarıda ne kadar cezaya çarpılacağınızı belirtmiştim.

6- Belediyeler Tarafından Dul Kadınlara Verilen Yardımlar Nelerdir?

eşlerinden her neden ötürü olursa olsun boşanmış dul kadınlara belediyelerde belli başlı yardımlar vermektedir. Şiddetli geçimsizlik olarak boşanmış ve gerçek anlamda ihtiyaç sahibi dul kadınlara ve yetimlere belediyeler hem maddi hem de manevi olarak yardımlarda bulunmaktadır. Bu yardımlara başvurmak için belediyelere göre değişen Ak, Beyaz veya Pembe masa gibi kuruluşlara başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu masalar dul ve yetim çocuklara şu imkanları vermektedir.

Yardıma muhtaç olduğunuz tespiti dahilinde yani kimlik testinden, ikametgah adresinizden ve muhtaçlık belgesi gibi bütün araştırmalar sonucunda sizlere nakit olarak ta yardımlar yapılmaktadır. Genellikle büyükşehir belediyeleri Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü adı altında muhtaç olan aileler tespit edilerek sosyal hayata kazandırma çalışmaları yapılmaktadır. Yani bu sosyal hata kazandırma olayı ise;

 • Kadın istihdamı artırıcı çalışmalar
 • Ticari faaliyetlerini genişletici kurslar
 • Kermesler

Gibi düzenlemeler ile dul kadınları sosyalleştirme imkanı yapmaktadır. Eşi ölmüş veya çeşitli nedenler ile boşanmış olan dul kadınlara verilen yardımlar bu şekildir. Bu konu hakkında sizlere birde video bırakıyorum. Bu video aracılığı ile bilgi sahibi olabilirsiniz. Konu hakkında aklınıza takılan bir yer olur ise yorum kısmında bizlere ulaşabilirsiniz. Bu tür yardımlardan haberdar olmak için sitemizi takibe almanızı tavsiye ederim.


Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın