Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

Esnaf Kefalet Kredisi İçin Gerekli Evraklar Nedir? (Esnaf, Kefilden)

Günümüzde bankalar yüksel faiz oranlı kredi imkanı verdiğinden ve vade sayısı da düşük olduğu için ESNAF KEFALET KREDİSİ oldukça rağbet görmektedir. Böyle bir durumda olunca esnaf kefalet kredisi için hangi evraklar lazım olduğu ilk akıllara gelen soru olmaktadır. Daha önceki yıllarda da istenen bu evrak listesi 2022 yılında da aynı şekil istenmektedir. Bu evrakların içinde oda tarafından kefiller içinde istenildiğini sizlere söylemeden geçemeyeceğim. Bu kefiller ister memur olsun ister esnaf olsun yine belli başlı evrak listesi istenmektedir. 

Esnaf Kefalet Kredisi İçin Gerekli Evraklar Nedir? (Esnaf, Kefilden)

 

Şimdi sizlere bu yazımda esnaf kefalet odalarından istenen evrakların neler olduğunu bu yazımda yer vereceğim. Bunların her birini alt başlıklarda bulabileceksiniz. Tabi bu alt başlıklarda sizleri başka hangi konular beklemekte bir görelim. 1. Esnaf kefalet kredisi kullanım şartları nelerdir. 2. Esnaf kefalet kredisi için gerekli evrakların toplamı nedir. Güncel 2022 yılına ait. 3. Esnaf kefalet kredisi için kefillerden istenen evraklar neler? 4. KKB puanı esnaf kefalet kredisi için ne kadar olması gerekmektedir. Bütün bu sorularınızın cevabını şimdi sizlere yazımda yer vereceğim. Bunun konulara geçmeden birde sizlere esnaf kefalet kredisinin faiz oranının ne olduğunu da sizlere vereceğim. Yine 2022 yılı verilerine göre Türkiye genelinde esnaf kefalet kredisi faiz oranı %0,79 üzerinden hesaplanmaktadır. Bu bilgiyi de sizlere vermiş olduğumuza göre artık asıl konumuza geçebiliriz.

Esnaf Kefalet Kredisi Kullanım Şartları Nedir?

Esnaf kefalet kredisi kullanım şartları nelerdir. Tabi her kurumda olduğu gibi esnaf kefalet kurumundan kredi kullanımı içinde bazı şartlar istenmektedir. Bu şartların en başında tabi esnaf olmanız ve esnaf kefalet odasına kayıt olmanız gerekmektedir. Daha sonrasında ise kurmuş olduğunuz işletmenin en az 3 ay faal olması gerekmektedir. Bununla birlikte bir dükkanınız olması gerektiğini de sizlere söylemek isterim. Bu ne demek oluyor sizlere açıklık getireyim. Yani online satış yanı internet üzerinden yapılan home ofis çalışmalara esnaf kefalet odasına kayıt olsanız dahi kredi kullanımı yapamıyorsunuz. Şimdi sizlerden başka hangi şartlar istenmekte bir görelim.

 1. Dediğim gibi muhakkak reel bir ticaret haneniz olması gerek. Yani bir dükkanınız olup esnaflık yapıyor olmanız gereklidir.
 2. Esnaf ve Sanatkarlar sicil odasına kayıtlı olmanız gerektiğini söylemem gerekir. 2022 yılına ait oda kayıt ücreti 864 TL olarak gözükmektedir.
 3. İşletmeniz bağlı olduğunuz il ve ilçede ikametgah etmeniz gerekmektedir.
 4. Başka hiç bir il yada ilçede oda kaydınız olmaması gerekmektedir.
 5. Kullanacağınız kredi miktarına göre sizlerden ipotek istenmektedir. (İpotek tutarı kullanılan kredinin bir buçuk katı değere sahip olması gerekir.)
 6. Kefil istenmektedir. Kefil çekilecek olan kredinin miktarına göre değişmektedir. En az 1 kefil olması gerekmektedir.

Esnaf kefalet kredisi için sizlerden istenen şartlar bu şekildir. Yukarıdaki 6 şartı yerine getirebiliyorsanız sizlerde esnaf kefalet odalarının sunduğu düşük faizli kredi kullanımı yapabilirsiniz. Peki bütün bu işlemler bittikten sonra sizlere sunulan %0.79 faiz oranı ile bu krediyi nasıl kullanabiliyorsunuz bir görelim.

 1. Esnaf odasına giderek kredi başvurusunda bulunacağınızı bir dilekçe ile bildirmeniz gerekmektedir.
 2. Başvuru işleminden sonra oda işletmenizi incelemeye alır.
 3. Başvuru kabul edilmesi veya ret edilmesi durumu olur ise 15 iş günü içerisinde tarafınıza bilgilendirme yapılır.

Başvuru işlemi için sizlerden hangi şartların ve izlemeniz gereken yolun nasıl olduğunu detaylı bir şekilde sizlere verdim. Şimdi ise esnaf kefalet kredisi için 2022 yılında istenen evraklar neler bir görelim.

Esnaf Kefalet Kredisi İçin Gerekli Evraklar 2022

Esnaf kefalet kullanacak olan esnaflarımız için iki şekil evrak hazırlamaları gerekmektedir. Bu belgelerin bir kısmı kendilerine ait belgeler, diğeri ise kefillerden istenen belgelerdir. Peki siz değerli esnaflardan istenen bu belgeler nelerdir. Şimdi sizlere bizzat kendimde başvuru yaptığım için sizlere bu net belgelerin neler olduğunu vereceğim.

blank

 1. 3 Adet vesikalık fotoğraf,
 2. 2 Adet kimliğinizin fotokopisi
 3. 2 Adet ikametgah belgesi 1 adet fotokopi 1 adet aslı
 4. 2 adet esnaf sicil belgesi
 5. 2 Adet oda belgesi 1 adet fotokopi 1 adet aslı
 6. 2 Adet imza sirküsü 1 adet fotokopi 1 adet aslı
 7.  Adet vergi levhası fotokopisi
 8. 2 Adet 2021 Dönem beyannamesi ve D. mizanı
 9. 2 adet 2022 1. dönem beyannamesi ve D. mizanı

Sizlerden toplamda 9 adet belge istenmektedir. Bu belgelerin bazıları 3 ay gibi kısa süreliğine kullanılan belgelerdir. Bu belgeleri çıkartmadan önce lütfen esnaf odası kredi ödeneği verip vermediğini öğrenin aksi taktirde bu belgeler için harcayacağınız ücretleri bir daha harcama ihtiyacı duyacaksınız. Birde sizlerden taşınmaz için bazı belgeler istenmektedir. Bu belgeler ise şunlardır.

blank

Esnaf Kefalet Kredisi İçin Gayrimenkul Rehni İçin İstenen Evraklar

 1. Tabu sahibinin kimlik fotokopisi
 2. Tabu sahibine ait ikametgah belgesi
 3. Tabu fotokopisi
 4. Belediye emlak beyannamesi
 5. Dask fotokopisi
 6. Tabu sahibinin eşinin kimlik fotokopisi

Yukarıdaki istenen 6 adet belge ise esnaf kefalet kredisi için sizlerden istenen gayrimenkul rehni için istenen belgelerdir. Bu belgeler olmadan ne yazık ki kredi kullanamazsınız. Yani rehin vermeden kredi verilmiyor.

Esnaf Kefalet Kredisi İçin Araç Rehni İçin İstenen Evraklar

blank

 1. Araç ruhsat fotokopisi
 2. Kimlik belgesi
 3. İkametgah belgesi

Yukarıdaki belgeler ise araç rehini için sizlerden istenmektedir. Şimdi sizlerden istenen kefil için hangi belge ve evraklar gerekli bir görelim.

Esnaf Kefalet Kredisi İçin Kefillerden İstenilen Evraklar Nelerdir?

Bazı bankalar ihtiyaç kredilerinde sizlerden kefil esmektedir. Ama esnaf odası hemen hemen her kredi kullanımında sizden kefil istemektedir. Bu kefillerden de belli başlı evraklar istenmektedir. Esnaf ve sanatkarlar odası tarafından istenen bu belgeler ise iki şekilde ele alınmaktadır. 1. Esnaf olan kişilerden istenen belgeler. 2. ise işçi olan kişilerden istenen belgeler. Gelin şimdi bu iki kesim için hangi belgeler istenmekte bir görelim.

ESNAF KEFİLLERDEN İSTENİLEN EVRAKLAR

blank

 1. 2 Adet kimliğinizin fotokopisi
 2. İkametgah belgeniz 1 asıl 1 fotokopi
 3. Vergi levhanızın fotokopisi

ÇALIŞAN KEFİLLERDEN İSTENİLEN EVRAKLAR

blank

 1. 2 Adet kimlik fotokopisi
 2. 2 Adet ikametgah belgesi
 3. 2 Adet son aya ait maaş bordrosu 1 asıl bir fotokopisi

Evet sevgili esnaflarımız sizlerden istenen kefillerin hazırlayacağı belgeler bunlardır. Şimdi ise sizlere KKB puanının yani kredi notunuzun esnaf kefalet kredisi için ne kadar etkisi bulunuyor onu göreceğiz.

KKB Puanı Düşük Olan Esnaf Kefalet Kredisi Çekebilir Mi?

Her kredide olduğu gibi esnaf kefalet kredisi içinde kredi notunuzu KKB notunuza bakılmaktadır. Yukarıda sizlere belirtmiş olduğum evrak ve şartları taşıyor olsanız bile dosyanız Halk Bankasına gittiğinde krediniz onaylanamayabilir. Bunun nedeni ise tabi kredi notunuz ile alakalıdır. Yani ticari olarak kredi notunuzun 1.701 puanın üstünde olması gerekmektedir. Eğer kredi notunuz düşük ise 3 Ayda Kredi Puanı Notunu Hızlı Yükseltme Hilesi Yolları Nedir? yazım sayesinde yükseltme yollarını bulabilirsiniz. Tabi bunun için kredi notunuzun kaç olduğunu da bilmeniz gerekmektedir. Bunun için sizlere daha önceden Kredi Notu Nedir? Ücretsiz 4 Yöntemle Nasıl Öğrenilir? yazıma göz atmanız gerekmektedir. Bütün bu bilgileri verdiğimize göre artık sizlerde esnaf kefalet kredi kullanımız da hiç bir engel kalmadan kullanabilirsiniz. Birde sizlere bu konu hakkında bir video bırakıyorum. Bu videoda sizlere yararı olacaktır. Eğer konu hakkında aklınıza takılan bir konu olur ise sizlere yorum kısmından yardımcı olabilirim. Sitemizi takibe aldığınız taktirde de sizler bu tarz konulardan anında haberdar olabilirsiniz.


Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın