Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

Ev Yapımı İçin Devletten Nasıl Yardım Alabilirim? (200 Bin TL Betonarme)

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN 26.09.2022 tarihinde bir kabine toplantısı sonrası önemli açıklamalarda bulundu. Bu önemli açıklamaların en başında ev yapım yardımları gelmektedir. Bu müjdeli haberi de 3 konu ile al almıştır. 1. Daha önceden siz değerli vatandaşlar için prefabrik ev yardımı olarak 40 bin TL verilmişti. Bu yardımı 150.000 TL çıkartılmıştır. 2. Ev onarımı için daha önceden verilen 25.000 TL olan destek şimdi ise 75.000 TL olarak güncellendi.  3. Betonarme ev yapacaklara önceden verilen 70.000 TL destek şimdi 200.000 TL çıkarılmıştır. 

Ev Yapımı İçin Devletten Nasıl Yardım Alabilirim? (200 Bin TL Betonarme)

 

Fakirlere yönelik ev yardımları kaymakamlık binalarında yapılmaktadır. Bu ev yapım desteklerine çok önemli değişiklikler getirildi. Bu gelen değişiklikler ile hane gelirinin altında yer alan herkesi ev yardımı almaları için önleri oldukça fazla açılmış oldu. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma adı altında verilen 3 ev desteği için başvuru şartlarının neler olduğunu sizlere vereceğim. Aynı zamanda kimlere verilmektedir. Köylere, kasabalara yada şehirlere bile ev desteği alarak inşaata başlamak isteyenler nereye başvuru yapacaklarını da sizlere bu yazımda bilgilendireceğim. Bizleri bu yazında hangi alt başlıklar bekliyor ilk olarak onlara göz atalım. 1. Devletten betonarme prefabrik bakım ve tadilat yardımlarını 2022 yılında %300 arttığı ve bu artışın nasıl olduğunu sizlere anlatacağım. 2. Fakirler için başlatılan ev yardımlarına 3 şarttın sağlanması ve bu şartları sağlana kişilerin hepsinin ev sahibi olması.3. Ev yapımı için sizlerden hangi evrakların istenildiğini de vereceğim. 4. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden ev yapım başvuruları nasıl kabul edilecek. Bütün bu soruların yanıtı sizlere birazdan vereceğim.

Devletten Betonarme Prefabrik Bakım/Tadilat Yardımları 2022’de %300 Arttı!

Yaşam zorluğu çeken ve gelir seviyesi çok alt durumlarda olan kişilere devletimiz bir çok alanda sosyal yardımlar sağlamıştır. Bütün bu sosyal yardımları elimizden geldiğince sizlere https://www.esnafkredisi.net/sosyal/ bu bağlantı sayesinde veriyoruz. Devletimizin sizlere sağlamış olduğu 100’lerce destekten öyle bir tanesi var ki oda ev yapım desteğidir. Ev yapım desteği için sizlere 3 ayrı alanda imkanlar sunmaktadır. Bunların neler olduğunu merak edenler için hemen açıklık getireyim.

 1. Betonarme ev yapacaklar için verilen destekler,
 2. Prefabrik ev alacaklar için verilen destekler,
 3. Evlerinizin bakıma ihtiyacı var ise tadilat için verilen destekler.

Devlet tarafından verilen bu ev yardımları 26.09.2022 tarihi itibari ile %300 civarında bir artış sergilendiğini sizlere bildirmek isterim. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından yapılan kabine toplantısı sonrası sizlere artışların eski ve yeni fiyatlarını aşağıda tablo şeklinde yer vereceğim.

DESTEK ADI ESKİ VERİLEN DESTEK YENİ VERİLEN DESTEK
Ev Bakım/Tadilat İçin 25.000 TL 75.000 TL
Prefabrik Ev Alımı 40.000 TL 150.000 TL
Betonarme Ev Yapımı 70.000 TL 200.000 TL

Kabine toplantısından sonra yapılan açıklamada 75.000 TL de başlayarak 200.000 TL kadar çıkan ev yapım ve bakım desteklerinde başvuruda değişikliğe gidildiğini de sizlere söyleyebilirim. Bu değişikli ise ilk başlarda fakirlere/muhtaç ailelere verilen ev yapım destekleri hane geliri ele alınarak 4 farklı grubun başvura bilmesi için çok güzel olanaklar sağlanmaktadır.

Fakirler İçin Başlatılan Ev Yardımlarına 3 Şartı Sağlayan Kişiler Başvuru Yapabiliyor

Sosyal yardım adı altında dar bütçeye sahip fakirlere verilen ev yardımları kapsamında bu yıl genişletilmiştir. T.C. vatandaşı ve 18 yaşından büyük olma haricine toplam 3 şartı sağlıyorsanız bu destekten yararlanabilirsiniz. Genişletilen bu şartlara ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yardım alan kişilerin çoğu dahil edilmiştir. Bu dahil edilme ile birlikte devletten betonarme, prefabrik ve evinizin tadilatı için alacaklardan aranan şartları sizlere şimdi belirteceğim.

 1. Hane geliri kişi sayısına düşen gelir asgari ücretin 3/1 den az alması gerekmektedir. Bunun hesaplaması ise güncel asgari ücrete göre 1.833,45 TL üzerinden hesaplanmaktadır.
  • Örnek: Yani asgari ücretli çalışan bir ailenin eşi çocuğu ve kendisi olduğu durumdan bu yardım başvurusunda bulunabilmektedir.
 2. Aile yapısına gelirsek şu durumların olması gerekmektedir;
  1. Engellilik,
  2. Dul,
  3. Yaşlılık
  4. Tek ebeveyni.
 3. Ev tam hisseli olarak aile bireyine ait olması gerekmektedir.

Devlet tarafından alacakları ev ve tadilat desteği için bu 3 şartın bulunması gerekmektedir. Şimdi sizler bu şartları sağlıyor iseniz hangi evraklar ile başvuru yapmanız gerekiyor bir görelim.

Ev Yapım Desteği Almak İçin İstenen Evraklar Nelerdir?

Devlet tarafından verilen betonarme yada prefabrik ev alımları ile tadilat desteği almak isteyen kişiler için bazı evraklar istenmektedir. Sizden istenen evrakların ilk sırasını tadilat yada inşaat yapılacak arsanın tam hisseli olarak başvuru sahibine ait olması gerekmektedir. Başka hangi evraklar istenmektedir derseniz hemen sizlere şu şekil anlatayım.

 • Başvuru yapacak kişinin aile nüfus kağıt örneği gereklidir.
 • 11 haneli T.C. kimlik belgeniz.
 • Başvuru yapılacak kişi engelli ise engelli kartı.
 • SGK hizmet dökümü gelirinizi gösteren.

Devlet tarafından verilecek olan ev yapım veya tadilat desteği alacak kişilerden istenen evraklar bunlardır.

Ev yapımı veya tadilat yapımları için yukarıdaki evrakları hazırladıktan sonra nereye başvuru yapılacak sizlere bunu da bir alt başlıkta yer vereceğim. Hadi görelim bakalım başvuru işlemini nereye nasıl yapabiliyoruz.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları Üzerinden Ev Yapım Başvuruları Nasıl Kabul Edilecek?

Ev yapım ve tadilat destekleri daha öncelerden kaymakamlık binalarına gidilerek yapılmaktaydı. Kaymakamlık binalarda  başvuru yapacağınız kurum ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından yapılmaktadır. Başvuru için sizlerden herhangi bir tarih istenmemektedir. Yılın 365 günü dilediğiniz zaman başvuru yapabiliyorsunuz. Dilediğiniz zaman tabi mesai saatleri içerisinde olması gerekmektedir. Mesai saatleri içerisinde ev yapımı ve bakım onarım için bu kuruma başvuru yapabilirsiniz.

Peki yaptığımız bu ev yapımı ve tadilatları için başvuru kabulü nasıl olmaktadır diyeler için çok sık sorulan soruları yanıtlayarak ele alacağım. Bu soruların en başında engelli olan vatandaşlar gelmektedir.

Ev yapımı veya tadilatı için engelli vatandaşların kendisi mi başvuru yapması gerekmektedir?
Var ise vasisi başvurabilir.
Yalnız ebeveyn annesi mi olması gerekli?
Tabi ki hayır babası da olabilir.

Eğer bu sorulardan farklı sorular aklına gelir ise yorum kısmında bizlere ulaşabilirsiniz. Sizlere gün içerisinde yanıtını vereceğiz. Birde konu hakkında sizlere bir video bırakıyorum Bu video sayesinde bilgi sahibi olabilirsiniz.


Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın