Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

Evde Cins Kedi Bakarak Ayda 2 Bin TL Nasıl Kazanılır?

Evde Cins Kedi Bakarak Ayda 2 Bin TL Nasıl Kazanılır?

 

Yapılan araştırmalara göre evde kedi beslemenin sağlığımız açısından yararları oldukça fazladır. Bunun yanında evcil bir kedi ile geçiren vakit oldukça eğlencelidir. Size ve çocuğunuza yaşadığınız ortamda iyi bir arkadaş olabilirler. Peki birde olaya ticari boyuttan baktığımızda aylık 2.000 TL kazanmak için hangi yolları izlemeliyiz. Sizlere yardımcı olacağını düşündüğüm kedi yetiştirmekten, safkan kedi nasıl bulunur, nereden temin edilir ve çiftleşme konusunda bilmediğiniz bütün her şeyi safkan bir yetiştirici olarak sayfamda yer verdim.

Safkan Kedi Yetiştiriciliğine Başlamadan Neler Yapılmalı

Safkan kedi yetiştiriciliğine başlamaktaki ilk nedenlerin arasında para kazanmak gelmektedir. Ama bu sizlere bir hataya yol açabilir ve sonunda hem kedi yetiştiriciliğine hemde sahiplenmiş olduğunuz kedinin sizden uzak kalmasına neden olabilir. Bu hataya düşmemek için sizlere nasıl bir safkan kedi üretimi yapılacağını ve nelere ihtiyacınız olacağından biraz bahsedeyim.

 1. İlk olarak kedi yetiştiriciliğinde bilgiye ihtiyacımız olacaktır.
 2. Hastalık ihtimallerini düşünerek bir veteriner ihtiyacınız olacaktır.
 3. Bir kedi para makinesi olarak değil, gerçek bir hayvan sever olarak bakmanız gerekmektedir.

Yukarıda belirtiğim bu maddeleri yerine getirebildiğinize inandığınız an safkan kedi üretimine başlayabilirsiniz. Üretim kararı aldıktan sonra ilk yapmamız gereken safkan bir anne ile baba kediye ihtiyacımız olacaktır. Safkan kedi bulmak yani şecereli bir kedi sahibi olmak çok maliyetli bir süreç olacaktır. Piyasada bulacağımız şecereli kedi cinsine göre ortalama 2.000 TL ile 6.000 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Yani anne ve baba kedi için harcayacağınız ortalama bir tutar ise 8.000 TL gibi bir tutar olacaktır. Ama bu yetiştiriciliğe safkan şecereli yavru olarak bir dişi bir erkek kedi sahiplenerek maliyeti düşürebilirsiniz. Buda size ortalama 4.000 TL gibi bir maliyet çıkaracaktır. Tabi birde bu kedilerin maliyetleri ortaya çıkacaktır. Yetiştiricilik yapmadan kedi sahiplenmenin ne kadar masraflı bir hobi olduğunu anlamak çok zor olacaktır. Kedisine değer veren ve bu işi tam anlamı ile hobi olarak yapanlar bu işten hiç bir kar elde etmek istemezler. Ama bu işi bir yetiştirici ve kedi sahiplendirmek için yapanlar olaya tam bir gelir kapısı olarak görmektedir.

blank

Cins Kedi Yetiştiriciliği Masrafları

Cins kedi yetişmenin tekir kedilere göre masrafları biraz fazladır. Tabi yapılan bu masraflar hem sizin için hemde kediniz için oldukça önemli olacaktır. Mesela kalite bir mama almanız kedinizin hem kıl yapısını hemde fiziki gelişimini çok iyi tamamlamış olacaktır. Bu şekilde doğacak olan yavrularımızda daha kalite bir anne babaya sahip olacaktır. Sahiplendirme açısından size iyi bir kar bırakacaktır. Bu masraflar hakkında sizleri bilgilendirme istedim.

 1. İyi bir kedi yetiştiriciliği yapabilmek için il öncelik olarak safkan bir kediye sahip olmanız gerekmektedir. Bununda maliyeti hem dişi hem erkek olarak düşündüğümüzde yukarıda belirttiğim gibi 6.000 TL gibi bir rakama tekamül etmektedir.
 2. Yetiştiricilik için olmazsa olmazı anne, baba ve doğacak olan yavruların bakımı için veteriner ücreti aylık 100 TL den yıllık maliyete vurduğumuzda bize 100*12: 1.200 TL gibi bir masrafı daha olacak
 3. Kedi yetiştiriciliğini şecereli yani ırk garantili olarak yapacak isek deri altına yerleştirilen cip maliyeti ortalama 250 TL tutacaktır. Minimum 3 yavru olacağını hesaplar isek 250*3: 750 TL olacaktır.
 4. Kedilerimiz için hem gıda maddesi hemde temizlik malzemesi için yıllık ayıracağımız ortalama tutar ise 5.000 TL olarak karşımıza çıkacaktır.
 5. Veterinere aylık bir aşı ve bakım parası verilecek ama bunun yanında kedi doğumu sezaryen olur ise birde sezaryen ücreti çıkacak. Bununda bize olan maliyeti ise 300 TL olacaktır.

Yukarıda belirtiğim rakamlarlar bir çift ve oluşa yavrular için ortalama giderlerdir. Kabataslak bunu hesaplar isek bize yıllık olarak maliyeti ortaya çıkmış olacaktır. 6.000+1.200+750+5.000+300: 13.250 TL yıllık maliyet ortaya çıkacaktır. Tabi bunun içerisinden damızlık olan anne ve baba kedinin maliyetini çıkarır isek bu maliyet 7.250 TL olacaktır.

blank

Cins Kedilerde Hamilelik Ve Doğum Süreçleri

Kediler için çok zor olmayan bir durumdur yavrularını dünya getirmesi. Eğer kedinizi çiftleştirmeye karar verirseniz yinede bir veteriner hekime gösterip gerekli önlemleri almanızda fayda olacaktır. Dişi kedinizi 1 yaşına gelmeden çiftleştirme yapmamanızda fayda vardır. Aynı zamanda tüm aşılarının tam olması hem dişi kedinin hemde doğacak olan yavruların sağlığı açısından çok önemli olacaktır. Aynı şekilde erkek kedi içinde geçerlidir. En önemli olan etmen ise kediniz cins bir kedi ise eş seçerken dikkatli olmak gerekmektedir. Örneklemek gerekirse scottish bir kedinin eşi scottish olamamalıdır. Doğan yavrular sağlık problemi çekeceği için çoğu ya sakat yada direk ölecektir. Kedinizin hamile olduğunu anlamanızda yardımcı olacak en önemli özellik ise meme uçlarının pembeleşmeye başlamış olmasıdır. Doğum öncesinde yapmanız gerekenler ise beslenmesine dikkat edilmelidir. Hamilelik sırasında aşı yapımlarını veteriner aracılığı ile yapmanız gerekecektir. Doğum yaklaştıkça kediniz doğum yapacak bir yer aramaya çalışacaktır. Yardımcı olmak için kedinize rahat doğum yapacak bir ortam hazırlamanız iyi olacaktır. Bir tarafı kesilmiş içinde rahat edebilecek büyüklükteki bir kutuyu sessiz bir ortama koymanız hem evinizin temiz kalmasını hemde kedinizin rahat doğum yapmasını sağlayacaktır. Kedinizin doğumu başlamadan önce yüksek sesle bir miyavlama duymanız çok normal bir durum olacaktır. Göğüslerinden süt gelmesi de sizleri şaşırtmasın. Doğum esnasında gözünüzü üzerinden ayırmayın ama müdahale etmeye de sakın kalkışmayın. Anne kedi yavruları sırası ile dünyaya getirecek ve yavruların ıslaklığını yalayarak kurutacaktır. Eğer kurutma işlemini yapmıyor ise iş size kalmış olacaktır. Yavru kedilerimize zarar vermeden havlu yardımı ile yavaş yavaş kurutmanız gerekmektedir. Göbek bağını annesi ısırıp koparmıyor ise o işte size düşecektir. Göbek bağını keseceğiniz yerin hemen altına bir ip bağlayın ve kesin. Bu vermiş olduğum bilgileri anlatmamda ki en önemli olan tarafı hiç bir pisicik ölmeden dünyaya gelsin tüyleri kadar ömürleri olsun. Eğer doğum sırasında aşağıdaki maddelerden herhangi birisi ile karşılaşırsanız veterineriniz arayın.

 • Doğum süresi olan 60 günü geçmesi halinde
 • Yavruları dünyaya getirmekte zorlanıyor ise
 • Yavrulardan herhangi biri doğum kanalına sıkışmış olarak görürseniz
 • Anne doğmuş olan yavrulara ilgili değil ve halsiz gibi duruyor ise
 • Yeşil renk ve kokulu bir şey oluştuysa veya kırmızı bir kan gelir ise

bu saydığım maddelere dikkat etmelisiniz ki hem ticari açıdan eliniz güçlenir hemde kedinizin sağlıklı bir doğum gerçekleştirmiş oluruz.

blank

Cins Kedi Yavrusundan Elde Edilen Gelir

Yukarıdaki bütün her şey yerli yerinde oldu ve yavru kedileriniz dünyaya geldi. Annesi bakımları sizin desteğiniz ile çok güzel bir şekilde yerine getirdiğini düşünerek sizlerin aylık gelirinizin nasıl 2.000 TL olacağını hep birlikte hesaplamalar ile göreceğiz. Yavru kedilerimizi 2 aylık oluncaya kadar satmamızda fayda olacaktır. Ne kadar fazla anne sütü emerler ise yavru kedilerinizin sağlığı için yararlı olacaktır. Size tavsiyem bir İnstagram hesabınızı oluşturmanız ve bol bol takipçi kitlesine ulaşmanız olacaktı. Ne kadar fazla kişiye ulaşırsak kedilerimizi çabuk sahiplendirebiliriz. Şimdi gelelim doğum sonrası sahiplendirdiğimiz kedilerin gelirlerini hesaplamaya;

 • Ortalama 5 adet yavru dünyaya getirmişse kediniz yavru başına istenilen safkan bir kedi için ortalama değer 2.500 TL olacaktır. Yılda iki kere doğum yapan bir kedi için 10 yavru diyebiliriz. Buda kedi başı 5.000 TL düşecektir. Bu durumda yıllık olarak hesapladığımızda 10*5.000: 50.000 TL olacaktır. Bu 50.000 TL’nin bir kısmını yukarıda belirtiğim giderlere ayırır isek aylık 50.000-7.250: 42.750 TL yapıyor. Aylık gelirimiz ise yavru sayısına göre değişecektir. 5 Yavru aldığımızı düşünür isek aylık olarak 42.750/12: 3.500 TL kazancınız olmuş oluyor.

Not: Bu işi daha profesyonel olarak yapmayı düşündüğünüzde KOSGEB hayvan yetiştiriciliği yardımı ile alınacak hibe ve destekler sayesinde kedi üretim çiftliği kurabilirsiniz. Bunun yanında onaylanan bir krediniz var ise onaylı olan bu kredi yardımı ile de üretim çiftliğinizi kurabilirsiniz. Onaylanan kredinizi nasıl alabilirsiniz konusunda sizlere daha önceden yazmış olduğum bir yazımda bahsetmiştim. Bu yazıdan yardım alıp kredinizi kullanabilirsiniz.

blank

Hem hobinizi yapmış olacaksınız hemde aylık olarak iyi bir kazanca ulaşmış olacaksınız.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 10 Average: 4.1]
Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
 1. blank Batuhan dedi ki:

  Merhaba sizden kedi almak istiyorum iletişim adresi alabilir miyim acaba??

  1. blank Şerife dedi ki:

   Benim bristish yavru kedileri var

Bir Yorum Yazın