Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

Faizsiz Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır? Ziraat 0 Faizli Veriyor!

Yazımda aynı zamanda sizlere verilen faizsiz hayvan kredisinin şartlarını da açıkladık. Bu şartlara yerine getiren ve hayvancılık kredisi için istenen evrakları getiren herkes yararlanabilecektir. Bunun için yapmanız gereken alt başlıkları detaylı bir şekilde incelemeniz olacaktır.

Faizsiz Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır? Ziraat 0 Faizli Veriyor!

 

Cumhurbaşkanı kararnamesi ile 5 hayvan konusu için kullanacağınız krediyi sıfır (0) faizli alabilirsiniz. Ziraat bankası üzerinden bu beş hangi hayvan alımları için %100 faiz desteği alacağız derseniz. İlk olarak küçükbaş hayvancılık olan koyun ile keçi alımları, daha sonra sütçü ve kombine sığır yetiştiricileri gelmektedir. Üçüncü ise damızlık düve yetiştiriciliği olurken faizsiz kredi verilen son konu ise büyükbaş hayvan besiciliğidir. Kimler ve nasıl “0” faizli olarak bu bu hayvan kredisini alabilir? diyorsanız da içeriğimi dikkatli bir şekilde okumanız yeterlidir.

Faizsiz Hayvan Kredisi Veren Bankalar Var Mı?

Bankaların bir çoğundan hayvan kredisi alabilirsiniz. Bu bankaların önde gelenleri ise; Denizbank, Şekerbank ve QNB Finansbank olmaktadır. Fakat şöyle bir de gerçek vardır ki! bu ismini saydığım bankaların hiç birinden faizsiz hayvan kredisi kullanamazsınız. Faizsiz hayvan kredisi veren banka peki var mı? diye soruyorsanız, cevabım evet tir. Hangi banka diyorsanız da size tek bir bankanın ismini verebilirim. Bu bankamız T.C. Ziraat Bankasıdır. Peki, Ziraat bankası faizsiz hayvan kredisini nasıl veriyor? hiç merak ettiniz mi? İlk olarak bu soruyu yanıtlamak istiyorum. Sonrasında şartlarının neler olduğunu, kimlere nasıl verdiği konularına geleceğim.

Ziraat bankası vermiş olduğu hayvan kredisine aslına bakılırsa cari faiz oranı üzerinden çiftçilere taksitlendirilir. Fakat, Cumhurbaşkanı kararnamesi ile uygulanan bu cari faiz oranı bir çok konu için desteklenir. Böylece, uygulanan hazine desteği sonrasında faiz ortadan kalkar.

Cumhurbaşkanlığı sağladığı faiz desteğini nerede ise her yıl resmi gazete de yayımlar. Ziraat bankası, Tarım İl Müdürlüklerini bağlayan bu kararname en son olarak Cumhurbaşkanı Hayvancılık Kararnamesi de olduğu gibidir. Kararnameyi açtığınız vakit hayvan konularına ve sizin niteliğinize göre uygulanan faiz indirimlerim oranlarını göre bilirisiniz. Bu oranların ne anlama geldiğini ise sizlere ”Ziraat Bankası Kimlere Faizsiz Kredi Veriyor” başlığında yer vermek istiyorum.

Ziraat Bankası Kimlere Faizsiz Hayvan Kredisi Veriyor?

Ziraat bankası bir çok konuya ve kesime kredi olanağı sağlar. Bireyseller ve çiftçiler en önde gelenler kesimi oluşturur. Bu kesime tüketici, araç alımları yada konut alımlarına kadar kredi sağlar. Fakat, sağlamış olduğu bu kredilerin tümüne faiz uygular. Faizsiz olarak kredi verdiği alan ise sadece tarım ve hayvancılık, kesim ise çiftçilerimiz tir. Çünkü, Devletimiz sadece Ziraat bankasından şartlara uygun olan bu kredi konularına hazine faiz desteği sağlamaktadır. Şimdi kimlere hangi alanda faizsiz kredi verdiğini kabaca biliyoruz. Peki, çiftçilerimiz Ziraat bankasından başlıkta da belirtmiş olduğum 5 hayvancılık konusu üzerinden faizsiz kredi alabilmesi için ne gibi niteliklere uygun olması gerekir. Bakın şartlara demiyorum. Hangi niteliklere uygun olası gerekir diyorum! Yukarı ki başlıkta da nitelik konusunu vurgulamıştım. Şimdi ise, Cumhurbaşkanı kararnamesinde yer alan bu niteliklerin neler olduğunu, faizsiz verilen hayvancılık konularına göre açıklayacağım.

1- Sütçü ve Kombine Sığır Yetiştiriciliği

blank

25 milyon TL kadar kredi kullana bilirsiniz. Uygulanan en yüksek faiz indirim oranı ise %100 olmaktadır. Buda şu anlama gelir ki! brown swish, simental, Fleckvieh gibi hayvan alımlarını faizsiz krediyle sağlaya bilirsiniz. İşletme belgeniz olmanız halinde işletme yada yatırım dönemine doğrudan %50 faiz desteği devletten alırsınız. Faizsiz olarak sütçü ve kombine sığır almak istiyorsanız da tabloda yer alan en az 5 niteliğe sahip olmanız yeterlidir. Böylece %100 faiz desteği alarak Ziraat bankasından sütçü ve kombine sığır alımları için faizsiz kredi kullanabilmektesiniz.

2- Damızlık Düve Yetiştiriciliği

blank

10 milyon TL kadar damızlık düve yetiştiriciliğine faizsiz kredi alabilirsiniz. İşletme belgeniz olmanız halinde devletimiz doğrudan %75 faiz desteği sağlar. Tamamen faizsiz olarak damızlık düve kredisi alabilmeniz için ise tabloda yer alan 3 niteliğe sahip olmanız yeterli olacaktır.

3- Büyükbaş Hayvan Besiciliği

blank

10 milyon TL üst limit olarak büyükbaş hayvan besiciliğine faizsiz kredi alına bilinmektedir. İşletme dönemdeki çiftçilerimiz bu krediyi tamamen faizsiz olarak alabilir. İlk defa hayvancılığa dahil olacak olan çiftçilerimiz ise en fazla %90 faiz desteği alabilmektedir. İşletme döneminde yer alan çiftçilerimizin faizsiz olarak büyükbaş hayvan besiciliği kredisi alabilmesi için tabloda yer alan 5 niteliğe sahip olması yeterlidir.

4- Küçükbaş Hayvancılık

blank

İşletme ve yatırım dönemi için 15 milyon TL kadar küçükbaş hayvancılık için faizsiz kredi verilmektedir. İşletme belgeniz olması durumunda doğrudan cari faiz oranına %75 faiz indirimi uygulanır. Tabloda  yer alan 3 niteliğe sahip olmanız durumunda ise koyun, keçi gibi küçükbaş hayvan alımları için Ziraat bankasından faizsiz kredi kullana bilirsiniz.

5- Geleneksel Yaygın Hayvan Üretimi

blank

100 bin TL kadar sadece işletme belgeniz olması durumunda doğrudan geleneksel yaygın hayvan üretime faizsiz kredi kullana bilirsiniz. 101 bin TL den 1.500.000 TL kadar için ise işletme döneminde olanlar 5 niteliğe sahip olması halinde yine faizsiz olarak hayvan kredisini Ziraat den kullana bilirler. İlk defa yatırımlar yapanlar ise en fazla %90 faiz desteği alabilmektedirler.

Ziraat bankası kimlere hayvan kredisi veriyor? hepimiz artık biliyoruz. Peki, bu kredinin faiz olarak alma şartları nedir? Hadi birlikte bir de onu görelim. Sonrasında nasıl alınacağına tabloda yer alan verileri bir kez daha açıklık getirerek değineceğim.

Faizsiz Hayvancılık Kredisi Almak Şartları Nedir?

Ziraat bankası faizsiz olarak yukarıda görmüş olduğunuz gibi 5 hayvancılık alanına kredi vermektedir. Bu krediden yararlanmamanın ilk şartı ise işletme belgenizin olmasıdır. ÇKS İle Hayvancılık İşletme Belgesi Nasıl Alınır? da bu belgenin nasıl alınacağı öğrene bilirsiniz. İşletme belgesine sahip olanların başvuru yapmadan önce varsa vergi borçlarını kapaması gerekir. Çünkü, verilecek olan Ziraat bankası hayvan kredisi hazine destekli olduğu için Devlet kendisine veri borcu olanlara bu krediyi vermez. İşleme belgesi ve veri borcu olmayan çiftçilerimizden aranan diğer şartlar ise şunlardır.

 1. Findeks kredi notu değerinin düşük olmaması. Kredi Notu Nedir? Ücretsiz 4 Yöntemle Nasıl Öğrenilir? de bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz. Düşük ise de 3 Ayda Kredi Notunu Hızlı Yükseltme Hilesi ile bu sorunu kısa sürede çözebilirsiniz.
 2. En az iki tane gelir belgesine sahip kefil. Kefillerin eşlerinin de rızası olması gerekmektedir.
 3. İlk defa hayvan alacaklardan taşınmaz ipotek. İşletme dönemlerinde olanlar için ise Tarım Müdürlüklerinden mevcut hayvanlarına ait küpe numaraları

Bu şartlar başvuru sahibi çiftçilerimizden istenilmektedir. Birde faizsiz kredi ile alınacak olan hayvanlardan bazı şartlar aranır. Bu şartlar ise konu başlıklarına göre şöyledir.

 1. Hangi hayvan konusu olur ise olsun küpe numaraları HAYBİS de kayıtlı olması gerekir.
 2. Yine hayvan konusuna bakılmaksızın satın alınacak hayvanlara TARSİM yapılması gerekir. Çiftçimize ise hayat sigortası uygulanır.

Damızlık düve alacaklar: en az 5 baş alması gerekir. Azami 36 aylık olmalıdır. İl defa doğum yapmış yada ilk yavrusuna gebe olmuş olabilir.

Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği; 10 baş veya üzeri hayvan almaları gerekir. Azami 48 aylık ve en fazla bir defa doğum yapmış olması aranır.

Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği: Koyun için en az 50 baş, keçi için ise en az 25 baş alım yapılması gerekir. Yurt içinde doğmuş ve 6 ile 24 aylık arası olması gerekir.

Ziraat bankasından faizsiz olarak hayvancılık kredisi kullanmanın temel olarak şartları bunlardır. Çiftçilerimiz bu krediyi nasıl kullanabilirler?

Faizsiz Koyun, Düve, İnek Kredisi Nasıl Alınır?

Ziraat bankasından sizlerin de görmüş olduğunuz gibi faizsiz koyun, düve yada inek alımlarına kredi kullana biliyorsunuz. Bahsetmiş olduğum şartları sağlamanız durumunda bu kredinin nasıl alınacağını sizlere burada anlatacağım. Nasıl alınacağına geçmeden önce ise yukarıda söz verdiğim bir konuya değinmek istiyorum. O ise tablolarda yer alan rakamların kafalarımız da daha iyi pekişmesi için bir de rakamlarla hesaplama yapmaktır. Yapacağım bir kaç örnekle böylece faizsiz olarak kredi nasıl alınacağını çok daha iyi pekiştirmiş olacaksınız.

 • Her bankada olduğu gibi Ziraat bankasının da bir cari faiz oranı vardır. Bu faiz oranı şuan için hayvancılık için yıllık %17 olmaktadır. Bu orana tabloda sizlerin de görmüş olduğunuz gibi işletme belgeniz olması durumunda %50 ile %75 oranında bir faiz desteği uygulanır. Böyle olunca bu faiz oranı şu şekilde olur.
  • %50 faiz desteği olduğu zaman senelik faiz %8.5 aylık ise %0.70 olur
  • %75 faiz desteği olduğu zaman ise yıllık %4.25 aylık %0.35 faiz olur
 • Bu oranlara bir de tablodaki %10 oranları uygulandı zaman mevcut faiz oranları niteliğinize göre %0 kadar düşer. Böylece faizsiz hayvan kredisi kullanmaya hak kazanmış olursunuz.

Evet, Ziraat bankası faizsiz hayvan kredisini hesaplaması bu şekilde olmaktadır. Başvurusu ise şu şekilde olmaktadır.

 1. Başvuru sahibi çiftçimiz doğrudan Ziraat bankasının zirai işler departmanına başvuruda bulunur
 2. Başvuru sırasında ilgili memur şartları ve gerekli evrakları çiftçimizden talep eder. Ziraat Bankası Hayvan Kredisi Başvuru Evrakları Nelerdir? de bu belgelere erişe bilirsiniz.
 3. Evraklar tam olması durumunda ve çiftçimiz de aranan şartlara sahip ise işlemler başlatılır.
 4. İlk olarak banka ipotek gösterilen taşınmaz yada hayvanların ekspertizini yapar.
 5. Bu istihbarat raporu olumlu sonuçlanması durumunda çiftçimizin hayvan kredisi onaylanır.

Böylece çiftçimiz en fazla 15 gün içinde faizsiz hayvan kredisini kullana bilir. Aranan şartlara uygun olmamanız halinde ise banka sizleri bireysel ihtiyaç kredisi kullandırmaya yöneltecektir. Bireysel tüketici kredisi için de sadece kredi notu değerinizin olumlu olması yeterlidir. Güncel faiz oranları ise;

 • Ekim 2022 için 12 ay vadeli olarak aylık %1.79 oranındadır. Geri ödemesi ise;
Miktar Vade (Ay) Aylık Taksit Toplam Maliyet
65.000 TL 4 17.169,04 TL 68.676,16 TL
6 11.697,36 TL 70.184,17 TL
8 8.964,19 TL 71.713,56 TL
10 7.326,44 TL 73.264,36 TL
12 6.236,37 TL 74.836,54 TL

Başvurunuzu çok hızlı bir şekilse yapmak istiyorsanız Ziraat Bankası Mobil İnternet Üzerinden Kredi Başvurusu da bahsetmiş olduğumuz yöntemi denemenizi tavsiye ederim. Detaylı bilgiyi müşteri temsilcisinden almak isteyenler çiftçilerimiz ise Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri Temsilcisine Direk Bağlanma da yer alan tuşlamaları yapmaları yeterlidir.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın