Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

Findeks KKB Kredi Notunu Neden Düşer? Düşmesi için 6 Sebep Gösterdik

Findeks KKB kredi notu neden düşer diyenlere doğrudan etkileyen 6 sebepten bahsettik. Bunla birlikte kredi notunun ne denli önem arz ettiğine de ayrıca değindik. Kredi notunun neden bu kadar önemli olduğuna dair 9 sebebi görünce bence bu konu hakkında çok daha temkinli olacaksınız. Tabi hazır söz kredi notu skorundan açılmışken bir kaç merak ettiğiniz soruyu da yanıtlamadan es geçmedik. Bunlar neler derseniz?

Findeks KKB Kredi Notunu Neden Düşer? Düşmesi için 6 Sebep Gösterdik

 

1- Kredi notu değerim neden yükselmiyor? 2- Hangi banka bireysel tüketici kredisi için kaç puan istiyor. Son olarak ise; 4- Erken kredi yada kart taksitini ödeme yada kapatma kredi notunu kaç puan ortalama olarak düşürür?

Findeks KKB Kredi Notu Neden Bu Denli Önemli?

Daha önceden sizeler Kredi Notu Nedir? Ücretsiz 4 Yöntemle Nasıl Öğrenilir? konusundan bahsetmiştim. Bu konuda kredi notunun ne olduğunu detaylı bir şekilde anlatmıştım. Burada da sizlere kısaca bahsedeyim. Kredi notu sizin bankalar için olan karneniz diyebiliriz. Nasıl okulda sizlere karne verildiğinde notunuzu biliyordunuz. Findeks kredi notunuzda bankalar tarafından görülen bir karnedir. Sizlerin orada bu zamana kadar olan bütün banka geçmişleriniz mevcuttur. Yani hangi bankada krediniz, kredi kartınız ve ek hesabınız var hepsini ekranlarında görebilmektedir. Bu şekil olunca da KKB Findeks kredi notunuzun önemi artmaktadır. Şimdi bu notun sizlere nasıl yararları var yukarıda belirttiğim gibi 9 madde halinde sizlere sunacağım.

 1. İster özel (Yapı kredi, Akbank, TEB Bankası ve İş Bankası gibi) İsterse devler bankası (Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbankası) dahil bütün bankalardan kredi notunuz iyi ise çok rahat kredi kullanabilirsiniz.
 2. Örneğin çok fazla limitti bir kredi kullanacaksınız ama nasıl çekerim diye düşünüyorsanız düşünmeyin. Kredi notunuz yüksek ise direk size istediğiniz limitte veya biraz altına kredi verirler.
 3. Yine yukarıdaki gibi bütün bankalardan yüksek limitti kredi kartı alabiliriniz.
 4. Ek hesaplarınızda sizlere yüksek miktarlarda tanımlanır.
 5. Bir veya birden fazla kredi kullanım olayınız artar.
 6. Artık bazı emlakçıların findeks raporu görme yetkisi bulunmaktadır. Böylece de olunca eğer banka borcunuz kötü ise ev kiralamada bile karşınıza çıkmaktadır.
 7. Arabanız yok ve acil araba kiralamanız gerekmekte. Yine aynı şekil kiralama şirketlerinin de findeks raporunuza baktığını bilmenizi isterim.
 8. Bankalar dışında kredi kullanımı yapacağınız kuruluşlarda aynı şey geçerlidir. Bunların ne olduğunu merak edenler için ise Bankalar Dışında Kredi Veren Kuruluşlar Tam 15 Tane yazıma göz atmanızı tavsiye ederim.
 9. Beyaz eşya, cep telefonu veya herhangi bir elektronik veya normal eşya alımlarında sizlere elden taksit veya kredi kullanımı sağlayan firmalarda sizin kredi notunuza bakmaktadır.

Bunun en basit örneği ise bizzat kendimin yaşadığım bir olayı anlatayım sizlere. Vodafone bayisinden telefon almak istedim hemen ilk etapta her zaman olduğu gibi T.C kimlik numaramı ve cep telefonu numaramı istediler. Daha sonrasında ise kendi sistemlerinden benim KKB puanıma baktılar. Daha sonrasında ise bana 18.000 TL’lik telefon alabileceğimi söylediler. Buradan anlaşıldığı üzere kredi notunun ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Bu konun dışındaki 8 maddede bunu bizzat sizlere anlatmış oldum. Siz siz olun KKB kredi notunu hiç bir zaman düşmesine sebep olmayın. Düşmesine sebep olacak 5 maddeyi de sizlere birazdan konumda yer vereceğim.

Kredi Notunu Düşüren En Önemli 6 Sebepler Nelerdir?

Yukarıda sizlere kredi notunun ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştim. Bu kadar önemli olan bu notu düşürmek asla istemezsiniz diye düşünüyorum. Eğer kredi notunuz düşmüşse o zaman sizlere vereceğim bu ana maddeden bir veya bir kaçını muhakkak yapmışsınız diyebilirim. Nedir bu maddeler der gibisiniz. Hadi gelin görelim bu kredi notunu düşüren maddelerin neler.

 1. Herhangi bir bankadan kullanmış olduğunu kredi ödemenizdeki gecikmeler.
  1. Akbank
  2. QNB Finansbank
  3. TEB Bankası
  4. Ziraat Bankası
  5. Vakıfbank
  6. Halkbank
  7. Garanti BBVA
  8. Şeker Bank
  9. Deniz Bank gibi bankalardan çekilen krediler diyebiliriz.
 2. Yine yukarıdaki veya bu bankalar dışındaki bütün bankalarda olan kredi kartı borçlarınızı zamanında ödememe.
 3. Bütün devlet bankalarındaki ve özel bankalardaki ek hesap borçlarını (artı para) borçlarınızı ödememeniz.
 4. Bankalar dışındaki kuruluşlardan kullanmış olduğunuz kredilerin gecikmesinde.
 5. Vadofone, Türk Telekom, Türkcell ve Teknosa gibi firmalardan kredili alınan cep telefonu vb. ürün alımlarındaki borçlarınızın gecikmesi.
 6. Çok sayıda kredi için internet veya telefon ile başvuru yapmak.

blank

5. maddeye şöyle bir şey eklemek isterim. Faturalı Hatlara Kredi Veren 9 Güvenilir Firma (Vodafone Türkcell) yazıma bir göz atmanızı isterim. Bu yazımda bu bayilerden nasıl kredi kullanılıp cep telefonu alındığına değinmiştim. Birde eğer kredi notunuz bu 5 maddeden dolayı düştüyse sizlere yine yardımcı olacağını düşündüğüm 3 Ayda Kredi Puanı Notunu Hızlı Yükseltme Hilesi Yolları Nedir? yazıma da göz atarsınız kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Aksi taktirde kredi notunuzun yükselmesi oldukça zor olacaktır. Başıma gelen yine bir kredi notu düşme olayını anlatma gereği duydum sizlere. Bir kredi kartım vardı askere gitmeden bütün borcunu kapattım sanmıştım. Ama size şaka gibi gelecek bir rakamı unutmuşum ödemeyi. Bu rakam ise 7.49 kuruş gibi bir rakam. Bu unutmamdan dolayı askerden geldiğimde hiçbir kredi kartı ve kredi kullanımıma bankalar izin vermedi. Daha sonrasında sizlere önerdiğim o yazıdaki olayları gerçekleştirdim ve kredi notumu yükselttim.

Krediyi Erken Kapatma Yada Ödeme Kredi Notunu Kaç Puan Düşürür?

Şimdi arkadaşlar krediniz var erken kapatmayı düşünüyorsunuz ve kredi notunuzu etkiler mi gelin hep birlikte inceleyelim. Öncelik ile bilmeniz gereken şey üzerinizde çok fazla kredi var ise kredi kapatmanız sizlerin kredi notunu yükseltir. Şimdi diyorsunuz tek kredim var erken kapatsam kredi notum düşer o zaman diye düşünüyorsanız, okunu da biraz haklı biraz haksızsınız. 🙂 Nasıl oluyor bu derseniz, şu şekil anlatayım sizlere. Şimdi bankaya gittiniz kredi notunuz yüksek ve size uygun faizli kredi verildi. Sizde kredinizi ödemeye başladınız. Belirli bir taksit ödedikten sonra kredinizi kapatmayı düşündünüz. Yani erken kapatma yaptınız. Böyle durumda aynı bank sizlere bir daha kredi vermeye geldiğinde kredi notunuz bir yana yine erken ödeyeceğiniz için kredi faiz oranını yüksek tutabilir. Nedeni ise daha faiz ödemesi yapmadan kredinizi erken kapattığınızdan dolayı.

blank

Ama burada bilmeniz gereken bir durum ise kredinizi erken kapattığınız için o zamanda diğer bankalar sizlere kredi vermek için sıraya geçecektir. Bir yönü zarar bir yönü kar olacaktır. Yani kaç puan düşürür diye bir şey diyemem ama diğer bankaların size kredi vereceği için nerden baksanız %20 civarında bir artış olur. Kredi notunuz kredi ödemelerinizi düzenli yaparsanız da artar. Bunun en canlı örneği kendimim diyebilirim. 🙂 Konut kredisi dahil şuan üzerimde toplam 6 adet kredi mevcuttur. Kredi tutarlarına gelirsek 150 bin TL ev kredisi, 2 adet 50 bin, 75 bin, 40 bin ve 20 bin olmak üzere üzerimde toplam bu kadar kredi vardır. Buna istinaden ise maaşım 5.200 TL’dir. Belgelendirilemeyen gelirim olduğu için her birini ödeyebiliyorum. Yani özetle kredi notunuz erken kapatayım da yükselsin diye düşünmeyin ödemelerinizi düzenli yapın sizin kredi notunuz her türlü yükselir. Burada önemli olan sizin bankalar sadık kalmanızdır.

Hangi Banka Kaç Kredi Puanına Ne Kadar Kredi Veriyor?

Hangi banka kaç kredi notuna ne kadar kredi veriyor diye bir şey dememiz pek söz konusu değildir. Burada bankaların kredi verme ihtimalleri değerlendirilir. Nasıl değerler bunlar maaş bordronuz, çalışmışlık yılınız ve tabi ki kredi notunuz. Bunların her biri bir birinle alakalıdır. Birinden birisinde bir sıkıntı olur ise o zaman işin rengi birazcık değişiyor. 🙂 Nasıl değişiyor anlatayım. Öncelikle aşağıda verdiğim kredi notunuzun hangi değerde nasıl değerlendirildiğini bilmenizi isterim.

Skor Aralığı Grup Kredi Alma İhtimali
0-699 Çok Riskli Çok ama çok zor
700-1099 Orta Riskli Alma İhtimali biraz zayıf
1100-1499 Az Riskli Alabilir – Alamayabilir
1500-1699 İyi İstediği miktarı alabilir
1700-1900 Çok İyi İstediği miktarın çok fazla üstünü alabilir

Şimdi bu değerleri biliyoruz. Şimdi sıra geldi sizin maaş durumunuz ve çalışma geçmişiniz. Burada ne kadar önemi yok derseniz de maaş çok önemli. Ama kredi limitleriniz yukarıda benim kullandığım limitler kadar yüksek olmaza o zaman maaş biraz zayıf bir madde oluyor. Ama sizin maaşınız az nasıl bu kadar kredi alabiliyorsanız derseniz o konuya da meslek sırrı diyebilirim. 🙂 Tabi işin şakası asıl olan konu banka hesaplarınıza ne kadar par giriş çıkışıdır. Buda sizin için bir kriter olduğunu dip not olarak ekleyeyim. Şimdi arkadaşlar her birinin  ne kadar birbirine bağlantılı olduğunu gördünüz. Asıl amaç kredi kullanmak ama bir sürü şart oluşmakta. Maaşınızda ve kredini notunuzda sorun yok ise sizde istediğiniz krediyi kullanabilirsiniz. Sizlere hazır konu ile alakalı bir konudan bahsedeyim. Ekim ayına özel Akbank kredi faiz tutarları oldukça uygun olduğunu gördüm. Eğer sizlere de kredi lazım ise aşağıda belirttiğim faiz oranları ile sizde kredi kullanabilirsiniz.

AKBANK 12 Ay 24 Ay 36 Ay
%2.15 %2.18

NOT: Bu belirtilen faiz oranları sizlerin kredi notuna göre değişkenlik gösterebilmektedir. Eğer bu faiz oranları sizin de kredi notunuz ile doğru orantılı ise 48.500 TL için ödeme planı aşağıdaki gibidir.

Miktar Vade (Ay) Aylık Ödeme Toplam Maliyet
48.500 TL 12 4.781,96 TL 57.383,58 TL
16 3.769,47 TL 60.311,59 TL
20 3.166,50 TL 63.330,12 TL
24 2.779,63 TL 66.711,29 TL

Yukarıdaki bu krediyi bankaya gitmeden direk cep şube ile de başvuru yapabilirsiniz. Ama bankaya gittiğinizde kredi notunuza göre bireysel müşteri temsilciniz kredi notunda biraz düşüş sağlayabilir. Birde yine AKBANK kredi artı başvurusunu da Akbank Axess Kredi Kartı Başvurusu Yapma SMS İle yazımdan yararlanarak direk başvuru yapabilirisiniz. Aşağıdaki videoda size yukarıda bahsettiğim konularda yardımcı olacaktır.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın