Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

Güvenilir Olarak 2. El Araç Nasıl Alınır? 3 Yöntem! (Kazıklanmadan)

Ne yazık ki bir çoğumuzun 0 km araç alacak bir bütçesi yoktur. Bu nedenle bir çoğumuz 2. el araçlara yönelmekteyiz. Sıfır km araç alımları ikinci el alımlarına göre çok daha kolaydır. Paranız var ise, gidersin araç almak istediğiniz bayiye, ödersiniz ücretini tüm işlemleri bayi yapar biner aracınıza gelirsiniz. İş ikici el araç alımına gelirse şayet işin rengi baya bir değişiyor. İlk olarak muhakkak sıfır gibi sabit fiyatlı olmadığı için satın alacağınız ikinci el en ucuz acarı bulmanız gerekiyor. Sonrasın da ise kazıklanmamak için iyi bir pazarlık yapıp alım satım işlemlerini yapmanız gerekiyor.

Güvenilir Olarak 2. El Araç Nasıl Alınır? 3 Yöntem! (Kazıklanmadan)

 

Bu nedenle sizlere işin uzmanının anlatımıyla bu içeriği hazırlamak istedik. Şayet, önerilerimizi dikkate alırsanız, bankaların güvenli 2.el araç alım satım sistemlerinden nasıl yararlana bileceğinizi öğrenebilirsiniz. Böylece dolandırılmadan ikinci el araç alırken nelere dikkat edeceğiniz görürsünüz.

Ucuz 2.El Araç Nasıl Alınır?

Aslında bakıldığında 2. el araç alımı çok ama çok kolay. İlanlarda gör, arabayı beğen, Kaç para 50.000 TL hayırlı olsun derseniz ve alım satımı yaparsınız. Demi bakıldığında çok kolay bir işlem. 🙂 Ama bu şekil bir araba alım işi yok. Bu şekil kazıklanırsınız ve üzülürsünüz. Böyle olunca bende sizin içi gerekli olan bu bilgileri vermediğim için üzülürüm. Peki ucuza ikinci el araba nasıl alınır maddeler halinde size anlatacağım.

 • Ucuz Araba Alırken İyi Fiyat Analizi Yapmak

Evet arkadaşım ilk yapman gereken fiyat analizi yapmak. Bu analizi nasıl yapabiliriz derseniz şu şekil yol izleyebilirsiniz. Arabam.com trink sat sayfasından fiyat teklifi alabilirsiniz. Buradaki fiyatın bir kaç bant üstüne araba alabilirsiniz. Hiç sıkıntı yok nedeni ise onlar o fiyatlara alıp üstüne kar koyup tekrar sattıkları için. Başka nasıl yol izleriz derseniz Sahibinden.com sayfasına girerek istediğiniz arabanın minimum fiyat ile maksimum fiyat aralığına bakarak bir değer elde edebilirsiniz. Nasıl mı? Örneğin seçtiğin arabanın kriterlerine göre en düşük fiyatı 60.000 TL en yüksek fiyatı ise 100.000 TL bu iki değeri toplayıp 2 ye böldüğünüzde çıkan 80.000 TL değeri sizin baz alacağınız değer olmaktadır. Buda sizler için farklı bir fiyat analiz yöntemidir.

 • Sıfır Satan Bayilerden İkinci El Araba Satın Almak

Evet yanlış okumadınız sıfır satan bayilerden ikinci el araba almak. Neden mi uygun oluyor işte cevabı yetkili bayi sıfır araba takasında aldığı arabayı hemen anında satmak isteyecektir. Böylede olunca zaten takasta piyasanın bir tık altına aldığı için sizin de pazarlık konusunda eliniz güçlü olmaktadır. Böylelikle piyasadan daha ucuza araç almış olacaksınız.

 • İcradan İhale İle Uygun Fiyata İkinci El Araba Satın Almak 

Bir diğer uygun fiyata araba alacağınız kanal ise icradan uygun fiyat ve güvenilir bir şekilde araç almanız olacaktır. Bu işlemin nasıl yapıldığını Bankalardan Hacizli İcralık Satılık 2. El Araçlar Sitesi yazımda detaylı bir şekilde anlatmıştım. Burada yapmanız gereken şey ihaleye girmek ve ihaleyi nerede bitireceğiniz olacaktır. Aksi taktirde piyasa göre daha pahalıya araç almış olacaksınız.

 • Çevrenizdeki Kişilerden İkici El Araç Almak 

Son olarak izleyeceğiniz yol ise çevrenizdeki kişilerden araba satın almak olacaktır. Bu işin bir iyi yönü birde kötü yanı mevcut iyi yönü nakit paraya sıkışmış olan yakın çevreniz yabancıya gitmesin diye size arabayı vermesidir. Kötü yanı ise ya arkadaş çok uyguna verdim diye arabasında gözü kalmasıdır. Benim en çok korktuğum şey bir insanın malında gözü kalmasıdır. Böyle durumlar benim içimi kötü yapar ve sonucunda o araba bana pek yaramıyor. Tabi bu herkes için geçerli bir şey değildir. Bu sadece benim iç sesimle alakalı olan bir şey olmaktadır. 🙂

Yukarıda saydığım bu yollar ile emin olun çok uyguna araba sahibi olabilirsiniz. Aksi taktide kazıklanırsın. Buda hiç hoş bir şey olmaz.

NOT: Asıl yapmanız gerekeni not olarak belirtmek istedim. Çok ama çok iyi bir şekilde pazarlık yapmanız. Bu saydığım bütün yolların sonunda iyi pazarlık geçmektedir.

Başımdan geçen bir olayı anlatayım size bir arkadaşıma araba almak için İstanbul’a gittik. Araba sahibi bizi karşılamak için aracını park ettiği yerden bize doğru yürüyerek geliyordu ve ben daha ilk görüşte bu aracın sahibi ile pazarlık yapmam ben dedim. Neden dediler bende bu kişi en fazla 100 TL iner arabasından dedim ve nitekim öyle oldu. 🙂 Yine aynı arkadaşım bir araba gösterdi bana bu arabayı bana en uygun ne kadara alabilirsen ben arabayı alacağım demişti. Bende aradım konuştum ve arkadaşa dediğim eşi ile görüşüp dönüş yapacak dedim. Arkadaşımın dediği cevap biz bu arabaya alamayız dedi bende rahat ol o araba bizde dedim ve sonuç şuan arabayı severek kullanıyor. Diyeceğim o ki her ne olursa olsun pazarlık yapın yapın ki arabanızı daha uyguna alın. Ama burada dikkat edilmesi gereken şey her kez ile pazarlık olmaz. Olursa da pazarlığı karşınızdaki insanı boğmadan yapmalısınız. Aksi taktirde arabayı satacak kişi vaz geçebilir.

2. El Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekilen En Önemli Hususlar

Yukarıda uygun fiyata 2. el araç alımını anlattım ama bilinmesi gereken bir diğer konu daha var. O konu ise ikinci el araç alımında nelere dikkat edilmesi gerektiğidir. Aksi taktirde istenmeyen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Yani araba almış olursunuz ama önü bir araba arkası bir araba olma ihtimali bile olabilir. Onun için size önereceğim şeyleri çok dikkate almanız olacaktır.

 • Aracınızın Plakadan Hasar Kaydının Sorgulanması 

Araç hoşunuza gitti almaya karar verdiniz bütün her şey istediğiniz gibi aracın yanına gitmeden ilk olarak 5664 de aracın motor numarası veya plakasını göndermeniz gerekmektedir. Buradan gelen sonuç sizin alacağınız aracın hasar kaydı olup olmadığı yada ağır hasarlı olduğu bilmenizde yardımcı olacaktır. Bu duruma göre sizde aracı alıp almayacağınıza karar verebilirsiniz.

blank

Bu görseldeki gibi sonuçlar gelecektir.

 • Araç Alımında Muhakkak TSE Onaylı Oto Ekspertizlerine Gidilmeli 

Evet arkadaşım pazarlığı yaptınız her şey tamam anlaşıldı direk notere gitmeden aracı TSE onaylı oto ekspertize götürmelisiniz. Nedeni ise daha demin dediğim gibi aracınızda ne hasar var ne arızası var buralarda çıkmaktadır. Neden TSE onaylı dedim çünkü artık ruhsata işlenebiliyor. Bu yaptırdığınız ekspertizler. burada aracınızın bütün her şeyine baktırın ki sonunda üzülmeyin. Evet biraz ücret konusunda fazla olabilir ama 70.000 TL değerinde bir araba alacaksanız bence değer.

blank

Yukarıdaki belirttiğim gibi TSE onaylı olması çok önemlidir. Diğer türlü bazı duyumlar oluyor ekspertiz yalan beyan verdi diye bu şekil olursa o ortadan kalkmış olacaktır.

Bankalardan Güvenli Alış Satış Ödeme Sistemi (Ziraat)

Günümüz şartlarında çok ama çok önemli bir konu olan bankalardan güvenli alış satış ödeme sistemi başlamıştır. Bu işlem sayesinde artık param hesaba geçti mi yok hesaba atarsam satış vermezse gibi soruların hepsi ortadan kalkıyor. Aslında çok iyi bir sistem oldu bu şekilde kandırılma gibi sorular ortadan kalkmış oldu. Peki araç güvenli alış satış sistemini uygulayan bankalar hangileri olduğunu biliyor musunuz? Eğer bir bilgiye sahip değil iseniz sizler için hangi bankalar bu hizmeti verdiğini araştırdım işte o bankalar:

 • Güvenli Ödeme Sistemi Uygulayan Bankalar
  • Ziraat Bankası
  • Vakıfbank
  • Akbank
  • İş Bankası
  • Halk Bankası
  • Yapı Kredi
  • Garanti BBVA
  • TEB Bankası
  • Takas Bank

Yukarıda saydığım bu bankaların hepsi güvenli ödeme sistemini gerçekleştirmektedirler. Sizi en çok tercih edilen birazda Türkiye genelinde en çok kullanılan Ziraat Bankası Güvenli Ödeme Sisteminin nasıl çalıştığı konusunda anlatım yapacağım. Zaten diğer bankalarda hemen hemen bir birinin aynısı olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim.

Ziraat Bankası 2. El Araç Alış-Satışta Güvenli Ödeme Sistemi Nasıl Yapılır?

Evet arkadaşım sizlere Ziraat Bankası ile güvenli ödeme yöntemi ile ikin el araç alım satım işlemi nasıl olduğunu detaylı bir şekilde anlatayım. Burada izlemeniz gereken yollar şu şekildir.

 • Satıcı olan kişinin güvenli ödeme sistemine başvuru oluşturması gerekmektedir.
 • Alıcı olan kişi ise cep telefonuna gelen referans kodu ile alıcı kaydı oluşturur ve işlemi onaylar.
 • Hesabındaki tutar yani araç bedelli olan para Ziraat Bankası güvencesi altına alınır.
 • Daha sonra ise her iki taraf noter müdürlüklerine giderek referans numaraları ile işlemi başlatırlar.
 • Noterdeki işlemler tamamlandığında Bankanın kendi bünyesine aldığı araç bedelini satıcı olan kişinin hesabına aktadır.
 • Bu işlemler sonunda her iki tarafa da SMS ile bilgilendirme yapılır.

Yukarıda belirttiğim işlemlerdeki kayıt işlemlerini ise sizlere şu şekil bilgilendirme yapayım.

 • Ziraat Bankası İkinci El Güvenli Araç Satış Kaydı Oluşturma

Satıcı Ziraat Bankası internet şubesine veya cep şubesine giriş yaparak sırası ile;

 1. Ödemeler
 2. İkinci El Araç Alış-Satış
 3. Satıcı İşlemleri Menüsüne girerek

Araç plakası, aracın satıl tutarı ve alıcı cep telefonunu girmeniz gereklidir. Son olarak hesap kaydı oluşturarak satış kaydı oluşturmuş olacaksınız. Oluşturma işleminden sonra her iki tarafa da referans SMS gelecektir.

blank

Bu yukarıda belirttiğim işlem satıcının yapacağı işlemdi şimdi ise sizler satıcının yapacağı işlemden bahsedeceğim.

Alıcı kaydının yapılması ise şu şekil olacaktır.

 1. Ödemeler
 2. İkinci El Ara Alış-Satış
 3. alıcı işlemleri menüsünden

Size SMS ile gelen referans kodunu işlem detaylarının görüntüsünü ve bir hesap oluşturarak alıcı kaydınızı oluşturabilirsiniz.

blank

Size verdiğim bu bilgiler ile güvenilir olarak araba alım satım yapabilirsiniz. Şimdiden sattığını veya aldığınız araba hayırlı uğurlu olsun.

En Düşük Cazip Faizlerle Bu Ay 2. El Araç Kredisi Hangi Banka Veriyor?

Şimdi arkadaşım yukarıdaki şartlara göre arabayı bulduk alacağınız ama nakit olarak yeterli paranız yok. Ama arabayı da kaçırmak istemiyorsunuz. Böyle durumda direk kredi kullanayım diye aklınıza geliyor. Burada ben hemen devreye girmek istiyorum. Nedeni ise bu krediyi herkesin yaptığı gibi ihtiyaç kredisi çekmeyin derim. ihtiyaç kredisinin faiz oranı taşıt kredisine göre biraz daha fazladır. Tabi bu bankalar arasında da değişiklik göstermektedir. Sizler için Araştırmalarım sonucu Vakıfbank Ekim ayına özel 48 ay vadeli %1.59 faiz oranı ile kredi imkanı sunmaktadır. Kullanacağınız kredi miktarını 82.000 TL olarak baz alırsak buna uygun bir ödeme planını sizler için hazırladım.

Miktar Vade (Ay) Aylık Taksit Toplam Maliyet
82.000 TL 12 7.747,94 TL 92.975,20 TL
24 4.329,29 TL 103.903,08 TL
36 3.210,64 TL 115.583,03 TL
40 2.991,00 TL 119.640,34 TL
48 2.666,56 TL 127.994,56 TL

Yukarıda belirtmiş olduğum rakam sizlere örnek teşkil edici bir rakamdır. Bu krediyi sizin istediğiniz tutar bazında çekebilirsiniz. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun alacağınız aracınız. Bir ata sözü ile makalemi sonlandırayım. Rabbim alacağınız arabanın tekerine düz basmayı nasip etsin. 🙂

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın