Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

Güzellik Salonu Nasıl Açılır? (2022 Maliyet Oranı Hesaplama)

Güzellik Salonu Nasıl Açılır? (2022 Maliyet Oranı Hesaplama)

 

Son yılların en gözde mesleği nedir diyenler için tabi ki güzellik salonu diyebiliriz. Sizlere de bu gözde meslek olan güzellik sonunu açarak güzel gelirler elde edebilirsiniz. Mesleki yeterlilik eğitimi kurslarına katılım göstererek sizde harika bir işletme sahibi olabilirsiniz. Çok fazla bir maliyet gerektirmeyen ayrıca devletinde KOSGEB üzerinden destek sağladığı güzellik salonları nasıl açılır? İşletme kurar iken başta belediye olmak üzere ne tür izin belgeleri almanız gerekiyor biliyor musunuz? İşte tüm maliyetler oranları ile güzellik salonları açmak ne kadar mantıklı hep birlikte görelim!

WhatsApp Destek Hattı

Güzellik Salonu Açma Maliyet Oranları Ne Kadardır?

Profesyonel bir güzellik salonu açmak için bazı maliyet oranlarını göze almamız gerekir. Bu maliyet oranları ana başlık olarak 5 tanedir. Sizler ile paylaşacağımız bu maliyet oranlarının bir çoğunu KOSGEG üzerinden geri alabileceğimizi de ayrıca belirtmek isterim. Güzellik salonu açarken yapacağımız harcamaların başlıca şu şekilde oluşmaktadır.

 1. Kira Maliyet Oranı: Kira maliyet oranını belirlemek biraz da sizin elinizde olan bir durumdur. Sizde benim gibi işletmenizi ana cadde üzerinde değil de bir iş merkezinde tutar iseniz bu maliyet oranı oldukça cüzi fiyatlara tekabül edecektir. Ayrıca kira maliyetleri güzellik salonunu açacağınız il/ilçeye göre değişiklik göstere bilmektedir. Ortalama bir rakam benden isterseniz ihtiyacınız olacak en 75 m2 bir yer için 2.500 ile 4.500 TL gözden çıkarmanız gerekir.
 2. Lazer Epilosyon Makinesi: Piyasa bir çok lazer epilasyon makinesi bulunmaktadır. Uzun soluklu ve müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutmak için sizin kaliteli bir epilasyon makinesi almanız gerekir. Ben kendi işletmem için EXEM FİBER OPTİK marka ve modelini tercih ettim. Oldukça da memnun kaldığım bu makinenin bana olan maliyeti ise yaklaşık olarak 200.000 TL olmaktadır.
 3. Cilt Bakım Cihaz: Cilt bakım makinesi olarak araştırmalarımın sonucu işletmem için ilk etapta beni idare edebilecek seviyede olan Hydrwater Cilt Bakım Cihazını tercih ettim. yaklaşık 1 senedir kullanıyorum ve oldukça memnun kaldım. Müşteri memnuniyetinin üst seviye tutuğu bu makinenin maliyet oranı ortalama 7.500 TL tir.
 4. Personel Giderleri: Güzellik solunu kurar iken eğer ustalık belgeniz yok ise size bir mesul müdür ihtiyacı olacaktır. Ama işletmeyi kuracak olan kişinin yani sizin ustalık belgeniz var ise mesul müdüre gerek yoktur. bu şartlarda ise 1 kişi ile işletmenizin ihtiyacı olan personeli karşılamış olursunuz. Bu ortalama olarak maliyeti size asgari ücret + sigorta masrafıdır. buda günümüz şartlarında bürüt asgari ücret 4.253,40 TL olmaktadır. Tabi bunun yanında yemek + sigorta masrafı olacaktır. Personelin yemek masrafı günlük 12 TL den 26 iş günü için 312 TL olacaktır. Sigorta masrafı ise yaklaşık olarak size 1168 TL olmaktadır.
 5. İç Dekorasyon: Güzellik salonu kurar iken illa iç dekorasyon masrafı yapacaksınız. Bu maliyet oranı biraz sizin de zevkinize kalmış bir orandır. Ama, işinizi görecek bir iç dekorasyon için size yaklaşık olarak 22.000 TL masraf olacaktır.

Netice olarak bir güzellik salonu açmak için ortalama olarak maliyet oranı;

 • Kira Maliyet Oranı: 2.500 TL
 • Lazer Epilasyon Makinesi: 200.000 TL
 • Cilt Bakım Cihazı: 9.500 TL
 • Personel Gideri: 5.733,40 TL
 • İç Dekorasyon: 22.000 TL

Toplam olarak 239.733,40 TL olacaktır. Tabi bunun içerisinde GİB kaydı ile esnaf odası, belediye ruhsat izni ve muhasebeci ücreti dahil değildir. Bu maliyetin bir kısmı sizde var ama diğer kısmını tamamlayamadığınız taktirde Esnaf Kredisi Veren Bankalar Hangileri? Şartlar, Evraklar Neler? yazımdan yararlanabilirsiniz. Bu sayede direk nakit paranızı da kullanmamış olursunuz.

Adımlar Halinde Güzellik Salonunun Açılması

Güzellik salonu açmak için maliyet oranlarını paylaştıktan sonra şimdi sıra geldi adımlar halinde işletmemizin kurulmasına. İşletmemizin kurulma aşamasında da dikkat edeceğimiz bir çok husus bulunmaktadır. Güzellik salonu açmak için dikkat edilmesi gerekilen bu hususları ben sizler için yine yaşamış olduğum tecrübelere dayanarak adımlar halinde yer verdim.

 1. Aşama Çalışan Kadronun Belirlenmesi

Öncelikle bu salonu işletecek misiniz yoksa bu salonda siz de çalışacak mısınız buna karar vermelisiniz. Eğer işletecek iseniz; cilt bakım ve makyaj dalına ait ustalık belgesi bulunan bir Mesul müdür (sorumlu müdür) çalıştırmak zorundasınız. Mesul müdür hem işlemlerdeki uygulamalardan hem de idari işlerden sorumludur. Eğer bu solonu hem işletip hem çalışmak istiyorsanız sizin ustalık belgeniz olması gerekmektedir. Ustalık belgesinin nasıl alınacağını altlarda ayrı bir başlık altına açıklık getirdiğim için şimdilik bu konuyu geçiyorum. İkinci aşama olarak yapmamız gereken ise güzellik salonu açmak için gerekli evrakların tanzim edilmesidir.

Güzellik Salonu Açmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Güzellik salonumuzu açmak için ilk adımı tamamladıktan sonra artık işletmenin kurulması için gerekli evrakların tanzim edilmesine sıra gelmektedir. Güzellik salonumuzun açılışı için ilk adımımız ilçe belediyesinden geçmektedir. Belediyi izni almak için gitmiş olduğunuz zaman sizden görevli memur aşağıdaki evrakların tanzim edilmesini talep edecektir. Listede yer alan evrakların tanzimi için gideceğiniz adresler ise adliye, vergi dairesi ve Türkiye Cumhuriyeti’ne iç işleri bakanlığına bağlı il/ilçe kaymakamlığında yer alan nüfus müdürlüklerinden oluşmaktadır. Tüm bu kurumlar tarafından sizden istenilen gerekli evrak tam listesi ise şu şekildedir.

2. Gerekli belgeler:

 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Nüfus Cüzdanınızın Ön ve Arka Fotokopisi ve İkametgâh Belgesi
 • Adliyeden Alınan Adli Sicil Kaydı Belgesi
 • Ustalık Belgesi (Cilt Bakımı ve Makyaj) (fotokopisi)
 • İmza Sirküleri
 • Vergi Levhası (fotokopisi)
 • Oda Faaliyet Belgesi ve Oda Sicil Tasdiknamesi (fotokopisi)
 • Tapu ve Yapı Kullanma İzin Belgesi (fotokopisi)
 • Kira Sözleşmesi (fotokopisi)
 • İşyeri Krokisi (yetkili bir kişiye çizdirilmelidir, üzerinde uzunluk ölçüleri, m² toplamı, çizen kişinin kaşesi ve imzası bulunmalıdır)
 • İtfaiye Uygunluk Raporu
 • ASAT İşyeri Açma Ruhsatı Görüş Belgesi
 • Tuvalet bulunmalıdır

Elimize gerekli belgeleri tutuşturan zabıta memuruna iyi günler diyerek ikinci aşamayı da tamamlamış bulunuyoruz.

3. Kiralık/Satılık Dükkan Araştırılmasının Yapılması

Sıra geldi salonumuz için kiralık/satılık bir yer bakmaya . Dükkan ararken dikkate almamız gereken fiziki özellikler elimizdeki listede yer almaktadır. İtfaiye raporunu almak için yangın yönetmeliğine uygun bir dükkan seçmemiz gerekmektedir. Ferah, aydınlık ve hijyenik bir ortam sağlamamız şart. Havalandırması iyi, ısıtma ve soğutma durumu ideal olmalı. Bir oda 6 metre kareden küçük olmamalı bekleme salonumuz en az 15 metre kare büyüklüğünde ve güzellik salonumuzun en az 75 metre kare olmasına dikkat etmeliyiz.

En zor aşama dükkan bulmaktır umarım çok rahat bulursunuz.

4. Salonun Kurulumun Yapılması

Harika bir dükkan bulduk. Nezih, ferah ve bütün yönetmeliği kapsayan bir salonumuz var artık. Sıra geldi salon dizaynımız, ekip araç ve gereçlerimiz için karar vermeye. Size naçizane önerim mutlaka ben nasıl bir yere gidersem mutlu olurum, oradan nasıl memnun ayrılırım sorusuna cevap vererek salon kurulumuna başlamanızdır. Renk uyumu, koltuk ve işlem koltuklarının rahatlığı, kalabalık-sade mobilya seçimleri, ikram sunum çeşitlerinin neler olabileceği ve daha bir çok şey ekleyeceğimiz bütün kurulum sizin zevkinize göre olacaktır.

5. Cihaz ve Ekipman Seçimin Yapılması

Mobilyalarımız ile duvar rengimiz ne kadar uyumlu oldu değil mi? Acaba küçük de bir halı mı alsak? Ne de olsa galoş kullanacağız, daha şık olur! dediğinizi duyuyor gibiyim. Bu demek oluyor ki yolumuzun yarısını tamamladık. Stres yapmadan sakin bir şekilde yolumuza devam ediyoruz.

Elimize bir kağıt kalem alarak hangi cihaz ve ekipmanlarla çalışacaksak görüşeceğimiz ilgili firmalarla irtibata geçiyoruz. Zaten siz bu aşmaları yaparken veya belge alacağınız dönemde aklınızda ve araştırmalarınızda az çok firmayla görüşmüş oluyorsunuz. Bu noktada da size yine bir önerim olacak. Firmalar ile yapacağınız alış verişlerinizde mutlaka sözleşmeyi iyi okuyarak ve anlayarak kendi lehinize olacak şekilde düzenlenmesini isteyiniz. Sizin firmalarla aranızdaki en büyük silah sözleşme olacaktır, unutmayınız! Peki bu aşamada güzellik salonları faaliyet yönetmeliğine uygun cihaz aldığımıza emin miyiz?

 • Örneğin lazer cihazı olan Alexandrite Lazer Cihazı kullanımı güzellik salonlarına yasaktır.

Çünkü bu cihaz tıbbi cihaz niteliğindeki cihazlardır, güzellik polikliniği, basit tıbbi kuruluşlar niteliğindeki kurumlar bu cihazları kullanabilirler. Dermapen, botoks, dolgu gibi uygulamalar da güzellik salonuna doktor dahi bulundurulsa bu uygulamalar güzellik salonunda yapılamaz. Ayrıca uygunluğumuza göre aldığımız cihazlarda CE belgesi mutlaka bulunmak zorundadır. Salonumuzda bulundurmamız gereken en önemli cihazlardan biri de sterilizasyon cihazıdır. Yoksa ruhsat almanız zaman alabilir.

6. Vergi Levhasının Çıkartılması

Daha önce Zabıta Müdürlüğünden aldığımız evrak listesi ve yönetmelikler doğrultusunda belediye izni yani ruhsatımızı almak üzere mali açılış evraklarımızı tamamlıyoruz. Vergi Levhamızı almamız için “bizden istenen dükkan kurulumunu gerçekleştiriyorum, işte salonum” diyerek belli başlı demirbaş ürünlerinizin (koltuk, masa, sedye gibi) olması gerekiyor. Memurların denetiminde bu demirbaşları görmesi ile vergi levhamız hazırlanır. Bütün listeyi tamamlayarak güzel bir dosya haline getirdiğimiz zaman ruhsatımızı almaya hazır ve nazırız.

7. Çalışma Ruhsatın Çıkartılması

Ruhsat için sizi denetime geleceklerdir. Hijyen ruhsat için en önemli etkendir fakat zaten salonunuzda olması gereken de budur. Her il veya ilçe denetim memurlarının farklı inceleme noktası olsa da yazan yönetmeliğe uygunluğa dikkat etmek zorundadırlar. Bizler de bu yönetmeliğe uygun salonumuzu kurduğumuza göre ruhsatımızı artık alabiliriz.

8. Güzellik Salonumuzun Açılışı!

Zorlu ve uzun aşamalardan geçerek salonumuzu açmış bulunmaktayız. Açılışınızı isterseniz renkli bir törenle gerçekleştirin, isterseniz sade bir şekilde ilan ederek gerçekleştirin. Çalışanlarınızla beraber artık bir ekip, bir aile kurdunuz. Her zaman çalışandan yana bir işletmeci olmanızı, müşterilerinizi memnun etmeye çalışırken kendinizi çok fazla yıpratmamanızı (çünkü herkesi memnun etmek mümkün olmayacaktır), daima hijyenik olmanızı, tek kullanımlık ürünlerle çalışmanızı, maddi yapınızı gözeterek daima kaliteli ürünler kullanmanızı, hesabınızı iyi ve doğru şekilde tutmanızı, müşterilerinize uyguladığınız işlemlerde güven sağlamanızı, aynı sektördeki işletmeleri asla kötülememenizi sadece kendi cihaz ve işlemleriniz hakkında bilgi vermenizi şiddetle tavsiye ederim.

Güzellik Salonu KOSGEB Desteği İş Planı Projesi

Güzellik salonu açmak isteyenleri devletimiz KOSGEB üzerinden desteği bu yılda sağlamaya devam etmektedir. ”Girişimciliği Geliştirme Destek Programı” kapsamı içerisinde yer alan ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” imkanlarından sizlerde yararlana bilirsiniz. Hazırlayacağınız yada herhangi bir danışmanlık firmasına hazırlatacağımız iş planı projesi onay alması halinde 96.02 NACE kodu ile aşağıdaki destek tablosundan yararlana biliriz.

Destek tablomuzda sizlerin de görmüş olduğu gibi 60.000 TL kadar hibe imkanı sağlanmaktadır. Hibe ödemeleri ise şu şekilde sağlanmaktadır.

 • Sertifika desteği: 5.000 TL
 • İşletmenin ilk senesinde 1080 puan üzerinden pirim ödemesi yapmanız durumunda 20.000 TL
 • İşletmenin 12 ile 24 ayında 1440 gün ve üzerinden bir pirim ödemesi yapılması halinde ise yine 20.000 TL hibe olanakları sağlanmaktadır.

Bu imkanlara ilaveten herhangi bir yaşta olan kadın girişimci yada 30 yaş altı genç girişimci veya engelli veyahut ta 1.derece Şehit yakınız iseniz o zaman sertifika desteği olarak 5.000 TL yerine 10.000 TL hibe alırsınız. Peki, başvuruları nasıl yapmanız gerekir?

 1. İş fikriniz ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” NACE kodları içerisinde yer aldığı için ilk olarak uzaktan eğitim ile ”Geleneksel Girişimcilik Eğitimi” almanız gerekir.
  1. Eğitim almak için e-Devlet şifreniz ile ilk olarak https://lms.kosgeb.gov.tr/ adresine giriş yapalım.
  2. Sağ üst taraftan yer alan ”GİRİŞ YAP” bölümüne girelim
  3. Karşımıza ”e-Devlet” ile giriş çıkacak, onu tıklatalım
  4. e-Devlet giriş bilgilerimizi girelim.
  5. Doğrudan eğitim sayfasına sistem bizi yönlendirme yapacaktır. Sayfanın en altına gelerek ”Geleneksel Girişimcilik Eğitimi” programına dahil olalım.
  6. Bizi karşılayan bütün videoları izleyeli, sonlarında yer alan testleri tamamlayalım.
  7. Girişimcilik sertifikamız testler sonrasın da oluşacaktır.
 2. Girişimcilik belgesini aldıktan sonra işletmemizi kurup bütün resmi evraklarını oluşturmamız gerekir.
 3. İşletme kurulduktan sonra ise KOBİ Beyannamesi Doldurma
 4. Beyannamenin KOSGEB uzmanları tarafından kontrol edilmesi
 5. Destek başvurusunun e-Devlet üzerinden yapılması

ile süreç başlamış olur. Başvuru evraklarınız kurum tarafında iletildikten sonra şayet eksiksiz ise size hazırlamış olduğunuz güzellik salonu iş planı sunumu için bir gün verilir. Size tayin edilen gün geldiği zaman iş planını sunar ve onay alır ise destek unsurlarından yararlanırsınız.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 81 Average: 4.5]
Ziyaretçi Yorumları - 69 Yorum
 1. ayşe dedi ki:

  çok başarılı bir anlatım olmuş elinizi emeğinize sağlık

  1. Seval dedi ki:

   Merhaba ben cilt bakm ve kuaforluk lisesi mezunuyum 2004 yılı halk eğitim merkz konuştum biz iş yeri açma yetkisi vermiyoruz sadece eğitim belge veriyoruz dedi diplomam ile iş yeri açma yetkim varmidir acaba

   1. Seval dedi ki:

    Merhaba bir sorum daha vardı mesleki yeterlilik belgesi ile serbest çalışarak mesleğimi yapabilirmiyim

    1. Serbest olarak bu işi yapabilmeniz için yine vergiye tabi olmanız gerekmektedir. Aksi halde şikayet olduğunda veya yanlış bir işlem yaptığınızda bedelli çok ağı sonuçlanabilir ki bu olayı kimse istemez. Onun için bir dükkan açarak bu işi yapmanız hem kar marjınızı arttırır hem de daha güvenilir bir hale gelir.

   2. .Merhaba bu lise mesleki yeterlilik okulu ise evet açabilirsiniz. Ama Mesleki yeterlilik okulu değilse daha önceden belirtiğim 826 saatlik eğitim veren MEB onaylı kurslar ile de açabilirsiniz dükkanınızı.

 2. Nida dedi ki:

  Detayli bir sekilde anlatım olmuş gerçekten emeğinize sağlık.

 3. cihan dedi ki:

  banada yardımcı olur musnuz?

  1. tabi ki buyurun hangi konuda

   1. Taha Mert dedi ki:

    güzellik estetik ustalık belgem yok sadece işletme mezunuyum işletme diplomam var güzellik merkezi açabilir miyim ?

    1. hayır sadece işletme mezunu olmanız güzellik salonu açmanıza yeterli değildir. Halk eğitimden alacağınız ustalık ve usta öğreticilik belgesi ile güzellik salonu açabilirsiniz.

     1. Hilal dedi ki:

      Merhaba yardımcı olabilir misiniz ?

     2. Buyurun yardımcı olalım. Yardım almak istediğiniz konuyu tam olarak söylerseniz alanında uzaman arkadaşlar ona göre dönüş yaparlar hanım efendi.

   2. Taha Mert dedi ki:

    cihazlarda eksiklik var , dermapen , dövme silme cihazı , karbon peeling cihazı , altın iğne , 11+1 cilt bakım cihazı , ameliyatsız yüz germe cihazı , protez tırnak kirpik ürünleri , kozmetik cilt bakım kremleri jelelri gibi birçok eksik var . Bu saydıgım cihaz ve ürünler de alınsaydı maliyeti 300 bin tl ye kadar çıkardı . Birde Exem Fiber cihazı çok pahalı olmuş onun yerıne daha kullanışlı iyi bir marka epilasyon cihazı kullanılabilirdi .

    1. Elbette dediğiniz cihazlar ile daha kapsamlı bir güzellik merkezi açılabilir. Ama maliyet artar ve buda yeni gireceğiniz bir işletme için çok fazla maliyet demektir. Daha az maliyetle ilk etapta girmeniz daha uygun olacaktır. Aksi bir durum olduğunda bu size daha fazla zarar verebilir. Exem Fiber konusuna gelince de güzellik merkezinde olmazsa olmaz bir cihaz olan lazer epilasyon cihazıdır. Bu cihaz ne kadar kaliteli olursa o kadar iyi sonuç alabilirsiniz. Ondan dolayı çok önemlidir.

   3. Taha Mert dedi ki:

    zayıflama cihazı için cryo lipoliz cihazı gibi birçok cihaz eksikleri var bu arkadaşımızın açtıgı güzellik merkezinde

    1. Aşağıdaki yorumunuzda bahsettim zaten size neden az kapsamlı bir cihaz ile girileceğinden. Çok daha kapsamlı ve kaliteli cihazlar ile bu işe gireceğiniz zaman çok çok yüksek maliyet çıkar. Burda anlatılmak istenen bu kadar az maliyet ile bir güzellik salonu açılabileceğidir.

   4. Ceylan dedi ki:

    Merhaba kolay gelsin bende destek almak istiyorum neler yapmam gerekiyor

 4. Burcu dedi ki:

  Merhaba. 160 saatlik makyaj, cilt bakımı ve epilasyon belgem var ama iş yeri açmak için sanırım yeterli değil. Ne yapmam gerekiyor acaba yardımcı olabilir misiniz?

  1. Evet aldığınız bu belge sizin dükkan açmanız için yeterli değildir. Eğer şuan için bir dükkan açmak istiyorsanız açacağınız iş yerine Mesleki eğitim okullarından mezun güzellik uzmanı usta öğreticilik belgesi olan birisi ile dükkanınızı açabilirsiniz. Bu belgeyi de noter tarafından onaylatmanız gerekmektedir. Bu belgeyi kiralayan kişilerde olabiliyor. Onlara da bakmanızı öneririm.

   1. Büşra dedi ki:

    Merhaba
    Şuanda 826 saatlik güzellik uzmanlıgı egitimi alıyorum. Bu belge ustalık belgesine cevrilmemiş olsa bile işyeri açmak için yeterli bir belge imiş. Dogrumu? Ve ben bu belge ile hem dükkanımı işletip hemde işlem yapabilirmiyim?

    1. evet hem 826 saat 4. seviye kursunuzu tamamladığınızda MEB bağlı belge alıyorsunuz. İşyeri açabilir ve işlem yapabilirsiniz.

     1. Emine dedi ki:

      Merhaba,

      Yazınız 2018 de yazılmış acaba maliyet şu an ne kadar dır acaba?

     2. Yazımız her zaman güncellenmektedir. Hiç şüpheniz olmasın maliyet birazda size göre değişkenlik göstermektedir. Aldığın lazer cihazı ve diğer ekipmanlarla alakalı arta da bilir azala da bilir

 5. Avşar dedi ki:

  4.ci seviye 826 saat Estetisyenlikvə gözəllik uzmanlıgı kurs bitirme belgem var gözəllik mərkəzi alabilirmiyim

  1. evet belgeniz güzellik salonu açmak yeterlidir.

 6. Meltem dedi ki:

  Mrb, benim 4. Seviye uzmanlık belgem olucak yakında ve kendime ait bir dairem var ve orada açmak istiyorum fakat salon için belli başlı kriterler olduğunu duydum mesela benim dairem 1+0 yani mutfak var banyo girişte küçük bir bekleme yeri olucak ve uygulama yapılacak olan oda toplam metrekare 40-45 metrekare sizce yeterlimi yoksa sorun yaşarmıyım ruhsat almakta?

 7. Meltem dedi ki:

  Bu arada ben yanlız çalışıcam bu yukarıda bahsetmiş olduğum 40-45 metrekare olan dairemde ve Classic cilt bakım makyaj Microblading protez tırnak ve İpek kirpik ve g5 sunucam. Sizce benim dairemin büyüklüğü yeterlimi?

  1. Bizzat bulunduğum ilçenin zabıta müdürlüğü tarafından dnetime geldiklerinde 75 metrekare dükkan olması gerektiğini söylediler. Birde ister kendi eviniz olsun isterse de kendi dükkanınız bulunduğunuz bina sakinlerinin %51 oyunu almanız gerekiyor. Yoksa güzellik salonu açmanız nerede ise imkansız. 🙁

 8. Yasin dedi ki:

  Merhaba 75 metrekare kapalı alan ibaresi geçiyor brüt 75 mi yoksa net 75 metrekare mi, benim iş yerim net 75 metrekareden küçük sorun yaşar mıyım?

  1. Merhaba herhangi bir sorun yaşamazsınız. Geçerli büyüklükte yeriniz. Ama bina sahiplerinden izin belgesi istenebilir. Bunun için bağlı olduğunuz il veya ilçedeki zabıta müdürlüğüne müracaat etmenizde fayda vardır.

 9. Yasin dedi ki:

  Merhaba sanırım bir yanlış anlaşılma oldu yerim net 60 m2 ama brüt 75 m2 den büyüktür bu problem olur mu?

 10. Esra dedi ki:

  Merhabalar, ben meslek lisesi mezunuyum usta öğreticilik belgem var fakat bölüm güzellik ile ilgili değil yine de iş yeri açabilir miyim kendi alanım ile ilgili mi açabiliyorum sadece?

  1. Evet ustalık belgesi ile sadece kendi alanınızda bir iş yeri açabiliyorsunuz.

 11. m.ali dedi ki:

  Merhabalar güzellik merkezi açmak istiyorum ,kendime ait belgem yok güzellik uzmanlığı önlisans mezunu birinin veya 4. Seviye belgeye sahip birinin yanımda çalışıyor olması merkez açmak için yeterli midir?
  Bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Size şöyle anlatayım evet yeterli diyebilirim ama bunun için o kişiyi mesul müdür göstermeniz gerekmektedir. Aksi taktirde dükkanı açamıyorsunuz.

 12. serpil dedi ki:

  merhaba hemşireyim güzellik merkezi açabilir miyim ek sertifikaya ihtiyacım olur mu?

  1. Evet ek bir belge ihtiyacınız olacaktır. Güzellik uzmanı ve estetisyenlik belgeniz olması gerekmektedir. Bu belgeyi de MEB onaylı 826 saatlik eğitim alırsanız güzellik merkezinizi açabilirsiniz.

 13. cansu dedi ki:

  Merhaba, Güzellik Uzmanı ve doktor birlikte güzellik merkezi açabilir mi,açabilirse nasıl bir yol izlenmeli ve hangi hizmetler verilebilir

  1. Evet İkisi birlikte açabilir. Hiç bir sıkıntı yoktur. Açılmasında izlenecek yolları yazımda sizlerle paylaşmıştım. O yolları izleyerek açabilirsiniz.

 14. Leyla dedi ki:

  Merhaba ben güzellik merkezi açmayı düşünüyorum eşimde kuanfor ikisini bir arada acabiliyormuyuz.

  1. Merhaba bağlı olduğunuz vergi dairesine giderek bunu net olarak öğrenebilirsiniz. Ama bildiğim kadarı ile nace kodu ekleterek her ikisini bir şirket altında açabilirsiniz.

   1. Esra dedi ki:

    Merhabalar. Suanda igneli epi ve depilasyon kursuna gidiyorum. Bu belge ile evden is yapabilirmiyim 75 metre karelik yerim var. Herhangi bir sik8nti olurmu

    1. kursunuz Milli Eğitim onaylımı acaba eğer öyle ise belgeniz geçerli olacaktır. Ama evinizde b işlemi yapabilmeniz için bina sahiplerinden izin belgesi almanız gerekli. Birde evinizin konut ruhsatını değişebiliyor ise belediye ile görüşmeniz gerek bu konuya da işyeri ruhsatına döndürmeniz gerekiyor. iş yeri kurmak için ise İş Yeri Açmak İçin Gerekli Belge ve Evraklar Nelerdir? (2021 Yılı İçin) bu bağlantıdaki bilgilere göz atabilirsiniz.

 15. Fikriye dedi ki:

  Merhaba 826 saatlik eğitim için nereye ve nasıl müracat etmeliyim

  1. Mille eğitim onaylı belge veren özel akademilere başvurmanız gerekiyor.

 16. Akif dedi ki:

  Merhaba. Güzellik merkezinde diş beyazlatma cihazları kullanılabiliyor mu kullanılıyorsa ekstra bir personel gerekiyor mu o işlem için yasal olarak herhangi bir sorun teşkil ediyor mu acaba.

 17. ayşe dedi ki:

  merhaba ben 2008 ve 2009 yılları arasında miili egitime bağlı özel bir kurstan estetiyenlik sertifikası aldım. teorik ve uygulamlı olarak toplamda 940 saat egitim aldim güzellik salonu acabiliyormuyum

  1. Evet MEB onaylı ise belgeniz açabiliyorsunuz. İş yeri açmak için gerekli evraklara da https://www.esnafkredisi.net/is-yeri-acmak-icin-gerekli-belge-ve-evraklar-nelerdir/ bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

 18. Miray dedi ki:

  iyi günler.Studio dairem 30 metre kare merkezi konumda şuanda ofis olarak kullaniliyor.Oraya geçip Mini guzelik salonu açmak istiyorum(sadece tirnak ve kirpik üzerinde)uzun zamandir hobi olarak bunu yapiyorum.Yer Sahibi ve Tek Çalişan benim olacak,birer birer müşteri almayi duşunuyorum.Bu durumda 30 metre kareile guzelik salonu olarak açmam mümkün mu?

  1. yasal gereği 75 metre karelik alan isteniyor. Ama siz yinede bağlı olduğunuz zabıta mğdğrlüğünü arayarak yada bizzat giderek sorabilirsiniz. Belki belediye nizin böyle bir kararı yoktur.

  2. Birde tırnak ile ilginiz var ise Protez Tırnak Yapımı İle Fiyatları (Jel Dahil Evde Nasıl Yapılır) yazıma göz atabilirsiniz. Yardımcı olacağını düşünüyorum.

 19. Filiz dedi ki:

  Slm ev hanımıyım 45 yasındayım daha once çalışmadım ustalık belgesı için basvurabiliyormuyum yas itibariyle halk egitim merkezindeeki ustalık için prosedür nedir

  1. Merhaba herhangi bir yaş sınırı yoktur. Ama bir işyerinde çalışan veya işyeri sahibi olan ustalık öğretici belgesi bulunan bir kişinin belgesi ile okula başvurmanız gerekmektedir

 20. Demir dedi ki:

  Merhaba ben yeni mezunum. Güzellik uzmanlığı ve estetisyenlik 826 saatlik 4 seviye artı Plazmapen. Eğitimlerim de dahil. Kurumun vermiş olduğu belgeyle. Yer acabiliyormuyuz. Birde oturduğum binanın. Üst katı. Kiralık 3+1 şeklinde. Orqyi tutup işlemlerimi orada yapqbilirmiyim. Eğer yapabiliyorsam hangi cihazları ve işlemleri. Yapma yetkim var. Nasıl bir yol izlemeliyim

  1. eğer aldığınız belge MEB onalı ise açabilirsiniz. Bulunduğunuz binaya güzellik salonu açabilirsiniz ama bina sakinlerinin imzası istenmektedir. Aksi taktirde açamazsınız. Makine konusuna gelir isek güzellik uzamanı olan her kişinin kullana bileceği bütün cihazları kullanabilirsiniz. Diode lazer de alabilirsiniz. Bir tek alexandrite cihaz alamazsınız o cihazı sadece doktorlar kullanabiliyor.

 21. Duygu dedi ki:

  Merhaba ben bir güzellik salonu açmak istiyorum lazer epilasyon kaş kontür zayıflama vs fakat bunu açacak ne maddi olanağım ne de sertifikam var benim ilk başta hangi eğitimleri almam gerekiyor ve hepsini halk eğitimden alabilirmiyim sonra hangi adımları atmam gerekir. Bir de eşim memur ve bu durum hibe kredi almamı engellermi ?

  1. Merhaba, dükkanı açabilmeniz için ilk olarak belli bir sermayeniz olmanız gerekmektedir. Daha sonrasında aldığını makine ve eleman yardımları için KOSGEB ten destek alabilirsiniz. Dükkan açabilmek için halk eğitim dersleri yeterli değildir. Mesleki yeterlilik okulları yada MEB onaylı kurslara gitmeniz gerekir. Eğer bunlardan herhangi birine gitmek istemiyorsanız size usta öğreticilik belgesi olan birisi lazım o kişiyi mesul müdür göstererek dükkan açabilirsiniz.

 22. Uğur KIVIRCIK dedi ki:

  Merhabalar. Öncelikle bu tür bir bilgilendirme makalesini bizler ile paylaştığınız için şahsım adına sizlere teşekkür ederim. Konu ile ilgili ufak bir sorum olacaktı sizlere. Ben eşim için bir güzellik salonu açmak istiyorum. Kendisi konu ile ilgili liseden ve üniversiteden mezun. Benim kafamı karıştıran nokta yapılması gereken işlerin sıralaması. Bu konuda bana yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum. Örneğin sıralama önce dükkan için gerekli malzemelerin temini, yer bulunması, çalışanlar ile anlaşılması sonrasında evrakların hazırlanması ve en son kosgeb desteği için başvurulması şeklinde mi olmalıdır ? Sizden kısaca özet bir sıralama rica edeceğim. Gelecek cevabınız için şimdiden teşekkür ediyor, iyi çalışmalar diliyorum.

  1. Öncelikle biz teşekkür ederiz böyle düşünceleriniz için. İlk olarak kosgeb belgenizi almanız gerekmektedir. Daha sonrasında ise dükkanın konumu çok önemli onu çözmelisiniz. Tutacağınız dükkan bir apartman dairesi ise mülk sahiplerinden yani binada bulunan kişilerin imzalı belgesi olması şart yoksa dükkanı açamazsınız. İşin aslı dükkanın bulduktan sonra zabıta müdürüne adres vererek o yere ait izin belgesi alınması gerekiyor mu onu öğrenmeniz gerekiyor. Eğer gerekmiyor ise daha sonrası da güzellik merkezinize alacağınız makinelerin temini konusunda araştırma yapmanız gerekir. Bu araştırmayı yaparken de kosgeb projenizi oluşturunuz. Bu proje onaylandığı zaman yardım alabilirsiniz. Araştırma yaptığınız ekipmanlarında her birinin faturasını almanız gerekiyor. Yoksa kosgeb size ücret ödemez. Daha sonrasında evrak işleri vergi dairesi ve zabıta müdürlüğünün istediği belgeler bunların yanında se hangi odaya kayıt olacaksanız o odanın belgelerini de hazırlamasınız. Aklınıza takılan bir şey olur ise tekrardan yorum atabilirsiniz.

 23. BUKET dedi ki:

  Merhaba öncelikle aydınlatıcı bilgileriniz için teşekkür ederim. Ben 826 saat 4. seviye eğitimi almak istiyorum ve burdan aldığım MEB onaylı belge ile 1 yıl kadar biyerde çalışıp pratik yapıp oşekilde bir iş yeri açmayı hedefliyorum fakat almış olduğum bu belgenin süresi oluyormuş ve yenilenmesi gerekiyormuş eğer ben 5 yıl yada 7 yıl sonra iş yeri açmak istediğimde tekrar mı aynı eğitimleri alıp işyeri açabilirim yoksa o belge geçerli olur mu yada yenilenme aşaması nasıl yardımcı olabilirseniz sevinirim

  1. Bu iyi dilekleriniz için teşekkür ederiz meb onaylı aldığınız belge siz ne zaman dükkan açmak isterseniz ozamana kadar geçerli belli bir günü yok yani alınmış eğitim alınmış eğitimdir.

 24. asena dedi ki:

  Merhabalar ben güzellik uzmanlığı eğitimi sertifikası almak istiyorum kosgeb in sertifika desteği nedir acaba bilgilendirebilirseniz cok sevinirim teşekkür ederim.

  1. Hayır, sertifika için destek yok ne yazık ki.

 25. Betül dedi ki:

  Merhaba. Kafam çok karışık ve zamanım çok az olduğu için buraya güzelce yazmak istiyorum. Ben saç bakım ve güzellik hizmetleri kazandım Anadolu üniversitesi. Şimdi 2 yıl okuyup belge almak mi yoksa 6 ay da almak mi diye düşündüm. Yani bi ikisinin farkı var mı kurs da MEB onaylı. Farkı varsa ne ? 2 yıl mı okumalıyım 6 ay mı ayırmalıyım diğer kurslarla birlikte. Şuan gerçekten kararsızım okuluna mı gitsem 6 ay kursuna mı gitsem başka kurslara da giderek ?

  1. Merhaba size okula gidin veya gitmeyin diye akıl vermek istemem ama amacınız dükkan açmak ise eğer MEB onaylı olan belge sizin işinize yaracaktır. Yani Okul okumanızın size bazı püf noktalarda yararı olabilir. Ama bu bilgiler bende zaten var derseniz okul gitmeyip özel MEB onaylı belgeyi alabilirsiniz.

 26. Emine serin dedi ki:

  Merhaba ben özel bir kurstan kalıcı makyaj eğitimi aldım ve bir kalıcı makyaj stüdyosu açmak istiyorum bunun içinde 826 saatlik eğitimi tamamlamam mi gerekiyor?halk eğitimde cilt bakım uzmanlığı kursuna baslayacagim MEB onayli 459 saatlik geri kalan saatlerimide halk eğitimden alacağım güzellik adi altındaki kurslarla tamamlayıp bu şekilde 826 saati tammlarsam dükkan acabiliyormuyum?

  1. MEB onaylı alınan kurslar ile 826 saatlik eğitim aldığınız sürece dükkan açabilirsiniz?

 27. Maria dedi ki:

  Merhaba. Ben yabancı uyruklu doktorum. Türkiyede denklik aldım . Türk vatandaşıyım. Kendi güzellik salonu açmak için diploma yeterli mi? Bu durumda ne yapmam gerekiyor? Teşekkür ederim.

  1. merhaba herhangi bir sıkıntı olmaz açabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın