Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

HALKBANK Esnaf Kefalet Kredisi Alanların Yorumları

Bağlı olduğunuz il yada ilçe esnaf kefalet odalarından HALKBANK üzerinden esnaflara 2022 yılında 275 bin TL kadar işletme kredisi veriyor. Bunu konuyu hemen hemen bütün esnaf kefalete üye olan kişiler biliyor. Fakat verilen bu esnaf kefalet kredisi yorumlarına bir baktığımızda, hiç de duymadığımız şeyler görüyoruz.

HALKBANK Esnaf Kefalet Kredisi Alanların Yorumları

 

Burada da şu ortaya çıkıyor ki, yazılan, çizilen ile yaşanmışlık kesinlikle aynı değil. Bundan dolayı şayet sizde esnaf kefalet kredisi almayı düşünüyorsanız, mutlaka bu yorumları bir inceleyin derim. Eğer ki sayfamıza daha önce Türkiye Halk Bankası esnaf kefalet kredisi çekmiş biri olarak ziyaret ediyorsanız da, sizden ricam, meslektaşlarınız için yaşadığınız tecrübeleri bizlerle paylaşın.

KOSGEB Hibe Alanlar Esnaf Odasından Kredi Kullanabilir Mi?

Bir çok yeni girişimci işyerlerini KOSGEB destekleri ile kurmaktadır. Bu şekilde açmaları da son derece doğaldır. Bende olsam, yeni açacağım iş yerini KOSGEB den hibe alarak kurardım. Tabi iş fikrim KOSGEB tarafından destekleniyor ise o da. İşletmesini KOSGEB hibe destekleri kurmanın avantajını bilmeyenimiz yok. Ama, ne yazık ki ilerleyen dönemlerde karşımıza dezavantajları da çıkmaktadır. Bunların bir tanesi de KOSGEB hibe alanlar esnaf odasından kredi kullana bilir mi? de kaşımıza çıkmaktadır. Ne yazık ki bu durumda olanlar esnaf odalarının işletme kredilerini kullanamazlar.

KOSGEB Hibe Desteği Alanlar, Ne Kadar Süre Esnaf Kredisi Peki Çekemez?
KOSGEB Girişimcilik Destek Programları 2 yıl sürmektedir. Bu nedenle 2 yıl destek programı devam ettiği sürece ne yazık ki esnaf odalarından kredi çekemezler.

Şayet sizlerde işletmenizi KOSGEB Girişimcilik Destekleri ile kurdu iseniz, hiç boşuna meslek odası kredisi için başvuru da bulunmayın derim. Eğer ki iş fikriniz burada da belirtmiş olduğumuz 2 Farklı KOSGEB Desteklenen Sektörler NACE Kodları içerisinde yer alıyorsa, KOSGEB den hibe alarak iş yeri açacaksanız da esnaf odasından 2 sene boyunca kredi alamayacağını lütfen unutmayınız.

Esnaf Kefalet Kredisi Kaç Günde Ne Kadar Sürede Çıkar

Esnaf kefalet kredisi başvurusunda bulunanların en çok merak ettiği üç tane soru vardır. Bunlardan bir tanesi başvuru süresinin ne kadar sürdüğüdür. İkinci olanı kredinin kaç günde çıkacağıdır. Son olarak ise esnaf kefalet kredisinin onay alıp almayacağıdır. Bizde bu 3 merak edilen soruyu hiç yorumlara bırakmadan sizler için yanıtlamak istedik. İlk olarak esnaf kefalet kredisinin başvuru sürecinin ne kadar sürdüğü ile başlayalım.

Esnaf Kefalet Kredisi Süreci Ne Kadar Sürüyor?

 1. Kaydınız olduğu meslek odasına kredi başvurusu için başvuru yaptınız. Başvuru için gerekli evrakları tanzim ettiniz. Bu süre en az 1 gün sürecektir. Şayet bir de oda kaydınız yok ise bu süre daha da uzaya biliri. Çünkü, kredi başvurusu yapmadan önce mutlaka oda kaydınızın olması gerekir. Kayıt için gerekli belgeleri ise ⇒ Esnaf Odası Sicil Kayıt Ücreti Ne Kadar? Gerekli Belgeler Nelerdir?
 2. Başvuru evrakların tam ise, şube müdürü başvurunuzu ESKKK yönetim kuruluna iletir. Kurul, başvurunuzu değerlendirir. Değerlendirme sonrasında herhangi bir sıkıntı görünmezse, müracaatınız bu kez HALKBANK şubesine gönderilir. Bu süre en fazla 5 iş günü sürer.
 3. Türkiye Halk Bankası bu kez Findeks KKB kredi notunuza göre başvurusunuz değerlendir. Değerlendirme sonucu esnaf kredisi çekmek için herhangi bir aksi unsur yok ise talebinizi onaylar. Bu süre de ortalama 3 gün sürebilir.
 4. Krediniz onayladığı zaman sizi HALKBANK bilgilendirir, gerekli sözleşmeleri imzalamanız halinde meslek odası kredinizi kullana bilirsiniz. Bu da en fazla 1 gün içinde gerçekleşir.

Esnaf Odası Kredisi Kaç Günde Çıkar?

 • Esnaf Kefalet Kredisi kaç günde çıkar sorusunun cevabı yukarıdaki süreçte de belli olduğu gibi en fazla 10 iş gündür. Bu da en fazla normal şartlar da 2 hafta olmaktadır. Bu süre ortalamalı olduğunu bilmenizi isterim. Nüfuzun az olduğu ilçelere bu süre daha da öne çekilebilir. Talebin çok olduğu ve pandemi gibi durumlarda da bu süre uzaya bileceğini bilmenizi isterim.

Esnaf Kefalet Kredisi Neye Göre Onay Alıyor?

 • Teminatlarınız, kefilleriniz ve Findeks KKB kredi notu istihbaratınız da sorun yoksa, kredi kullanım limitiniz de elverişli ise başvurunuz %98 oranında onay alır. Buradan da anlaşılacağı gibi esnaf kefalet kredisi neye göre onay alırı belirleyici unsurlar şunlardır.
  1. Findeks KKB kredi notu değeriniz. (Kredi Notu Nedir? Ücretsiz 4 Yöntemle Nasıl Öğrenilir?)
  2. Teminat yani ipotekler
  3. Kefiller
  4. KKL yani Kredi Kullanım Limiti

Esnaf kefalet kredisi kaç günde, ne kadar sürede çıkar? Sorularını sizlere yorum yapmaya bırakmadan yanıtladık. Şimdi, sıra geldi diğer merak edilen soruları yine yorumlara bırakmadan cevaplanmasına.

Şuan Esnaf Kefalet Kredi Veriyor Mu? Alan Var Mı?

Şuan esnaf kefalet kredi veriyor mu? alan var mı? bu konuya pek girmek istemiyorum aslında. Çünkü, bunun yanıtı sürekli olarak değişebilmektedir. En kesin cevap için ise yorumlara tarih bırakarak esnaflarımız bir birine yardımcı olmalarıdır. Ama, esnaf kefalet kredi veriyor mu? neye göre veriyor diyorsanız da buna yanıt verebilirim. Cevap ise şu şekildedir.

Esnaf Kefalet Kredisi Neye Göre Verilmeye Başlanılıyor?
Kredinin ana parasını sağlayan Halkbank'tır. Faiz desteğini de cari faiz oranına göre sağlayan ise T.C. tir. Bundan dolayı da T.C. plan bütçe komisyonu ayırdığı Esnaf Kefalet Kredisi için bütçe kapsamında kredi çekilmektedir. Bu planlama da her sene başı oluşturulur. Daha sonra bütçe kapsamında Esnaf Kredisi Kullandırılır.

Planlanan bütçe sene sonuna kadar çoğunlukla yetmektedir. Yemediği taktirde ise bir sonraki faiz desteği için gerekli olan bütçenin planlanmasını beklemeniz gerekmektedir. Şayet bu durumda olursanız sizlere bir tavsiyem olacak. Kredi ihtiyacınızı karşılamak için meslek odanıza en iyi alternatifi değerlendire bilirsiniz. O ise; Esnaf Kredisi Veren Bankalar Hangileri? de bankalarımız tır.

Esnaf Kefalet Kredisi Çektim İş Yeri Mi Kapattım Ne Olur?

Bir çok esnafımız ne yazık ki küresel ekonomik sorunlardan dolayı kepenk indirmek zorunda kaldı. Bu durumda olan milyonlarca esnafımızın meslek odasından kullandıkları kredilerin de olduğunu biliyoruz. Peki, meslek odasından kullandığınız devam eden krediniz var ise ne olacak? Akla gelen iki tane soru var. Bir, meslek odası kredim var iken iş yerimi kapata bilir miyim? İkinci olanı ise kredi devam ederken iş yerimi kapattım, ödemelerim ne olacak? Sizler için en çok daha önceki sayfalarımızın yorumlarında iletilen bu iki soruyu yanıtlamak istiyoruz.

 1. Esnaf Kefalet Kredisi ödemem var iken, iş yerimi kapata bilir miyim? EVET
 2. Meslek Odası kredim devam ederken, iş yerimi kapattım ödemelerim ne olacak? Geri kalan ödemeleriniz, HALKBANK bireysel ihtiyaç kredisi faiz oranları ile yeniden ödeme planı oluşturulur.

Böylece, de aşağıdaki faiz oranlarıyla KALAN borcunuz yeniden yapılandırma yapılmaktadır.

HALKBANK 12 Ay 24 Ay 36 Ay
%1.89

Diyelim ki 275.000 TL çektiniz, ana paranızdan geriye 170.000 TL bir ödeme kaldı. 36 ay için aylık ödemeli taksitiniz. Şu şekilde olacaktır.

Miktar Vade (Ay) Aylık Ödeme Toplam Maliyet
170.000 TL 24 9.361,39 TL 224.673,47 TL

Meslek odası kredinizin taksit ödemesinin kaç TL kaldığını hesaplama yapmak için de TESKOMB Esnaf Odası Kredi Hesaplama Makinesi sayfamızı kullana bilirsiniz.

Ticaret Odasına Kayıtlı Olanlar Esnaf Kefaletten Kredi Kullanabilir Mi?

Bu dönemde en çok tercih edilen kredi arasında gelen esnaf kefalet kredisini her esnaf kullanamıyor. Nedeni ise esnaf sanatkarlar odasına kayıtlı olmalısınız. Böylede olunca ticaret odasına kayıt olan kişiler bu krediden yararlanamıyor. Peki Ticaret Odasına kayıtlı olan kişiler nasıl ve ne şekilde kredi kullanacak bunlar hakkında sizlere bilgiler vereceğim. İlk olarak bilmeniz gereken şey özel veya devlet bankaları sizlere özel faiz oranları ile kredi imkanı sunmaktadır. Burada müşteri temsilcisine hangi ticaret odasına bağlıysanız onu söylemeniz kredi faiz oranını değiştirebilir. Değişmesindeki amaç ise ticaret odalarınla anlaşma yaptıklarından dolayı. Örneğin AKBANK aşağıda belirttiğim ticaret odalarınla anlaşması bulunmaktadır.

blank

Akbank’ın İşbirliği Yaptığı Ticaret ve Sanayi Odaları
Adana Ticaret Odası ​Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası
​Adapazarı Ticaret ve Sanayi Odası ​Kayseri Ticaret Odası
​Afyon Ticaret ve Sanayi Odası ​Keşan Ticaret ve Sanayi Odası
​Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası ​Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası
​Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası ​Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası
​Akyazı Ticaret ve Sanayi Odası ​Konya Ticaret Odası
​Alanya Ticaret ve Sanayi Odası ​Kozan Ticaret Odası
​Alaşehir Ticaret ve Sanayi Odası ​Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası
​Aliağa Ticaret Odası ​Kuşadası Ticaret Odası
​Amasya Ticaret ve Sanayi Odası ​Lüleburgaz Ticaret ve Sanayi Odası
​Antakya Ticaret ve Sanayi Odası ​Malatya Ticaret ve Sanayi Odası
​Antalya Ticaret ve Sanayi Odası ​Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası
​Aydın Ticaret Odası ​Manisa Ticaret ve Sanayi Odası
​Balıkesir Ticaret Odası ​Marmaris Ticaret Odası
​Bartın Ticaret ve Sanayi Odası ​Menemen Ticaret Odası
​Bergama Ticaret Odası ​Mersin Ticaret ve Sanayi Odası
​Beypazarı Ticaret Odası ​Merzifon Ticaret ve Sanayi Odası
​Beyşehir Ticaret Odası ​Milas Ticaret Odası
​Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası ​Muğla Ticaret Odası
​Bolu Ticaret ve Sanayi Odası ​Nazilli Ticaret Odası
​Bodrum Ticaret Odası ​Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası
​Bor Ticaret ve Sanayi Odası ​Niğde Ticaret ve Sanayi Odası
​Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası ​Ordu Ticaret ve Sanayi Odası
​Burdur Ticaret ve Sanayi Odası ​Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası
​Bursa Ticaret ve Sanayi Odası ​Rize Ticaret ve Sanayi Odası
​Ceyhan Ticaret ve Sanayi Odası ​Ödemiş Ticaret Odası
​Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası ​Samsun Ticaret ve Sanayi Odası
​Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası ​Sandıklı Ticaret ve Sanayi Odası
​Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası ​Selçuk Ticaret Odası
​Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası ​Sinop Ticaret ve Sanayi Odası
​Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası ​Sivas Ticaret ve Sanayi Odası
​Çorum Ticaret ve Sanayi Odası ​Soma Ticaret ve Sanayi Odası
​Denizli Ticaret Odası ​Söke Ticaret Odası
​Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası ​Susurluk Ticaret ve Sanayi Odası
​Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası ​Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası
​Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ​Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası
​Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası ​Taşköprü Ticaret ve Sanayi Odası
​Erbaa Ticaret ve Sanayi Odası ​Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası
​Ereğli(Konya) Ticaret ve Sanayi Odası ​Terme Ticaret Odası
​Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası ​Tire Ticaret Odası
​Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası ​Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası
​Eskişehir Ticaret Odası ​Tokat Ticaret ve Sanayi Odası
​Fethiye Ticaret Odası ​Torbalı Ticaret Odası
​Gaziantep Ticaret Odası ​Turgutlu Ticaret ve Sanayi Odası
​Gaziantep Sanayi Odası ​Turhal Ticaret ve Sanayi Odası
​Giresun Ticaret ve Sanayi Odası ​Uşak Ticaret ve Sanayi Odası
​Isparta Ticaret ve Sanayi Odası ​Ünye Ticaret ve Sanayi Odası
​İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ​Van Ticaret ve Sanayi Odası
​İzmir Ticaret Odası ​Yalvaç Ticaret ve Sanayi Odası
​İzmit Ticaret Odası ​Yalova Ticaret ve Sanayi Odası
​Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası ​Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası
​Karabük Ticaret ve Sanayi Odası ​Zile Ticaret ve Sanayi Odası
​Karaman Ticaret ve Sanayi Odası ​Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası

Yukarıdaki bütün odalar Akbank sayesinde uygun faizler ile kredi kullanabilecekler. Buradaki amaç ise aşağıda maddeler halinde verdiğim ihtiyaçlarınızı karşılayabilmektir.

 • İşletmeninizin üretim kapasitesini arttırmak,
 • Alacağınız hammaddelere finansman destek sağlamak,
 • Şirketinizi yurtdışı satışına açmak,
 • İşletmenize ait ofis veya binaların her türlü tamir tadilat yenileme dekor etme gibi ihtiyaçları karşılamak için,
 • Şirketinize ait araçların değişimi filo yardımları gibi ihtiyaçlarınızı da karşılayabilirsiniz.

Diğer bankalarında esnaflara özel uygun kredileri bulunmaktadır. Örneğin HALKBANK Esnaf Kredisi Hesaplama yazımda da olduğu gibi devlet bankaları da yanınızda.

Kredi Çeken Esnaf Tekrar Kredi Çekebilir Mi?

Bu konuyu sizlere iki şekilde ele almak isterim. Birincisi şirket üzerinden kredi çektiyseniz diğeri ise esnaf kefalet odalarından çekilen krediler olarak değerlendirelim. Çünkü her iki yöntemde ayrı olarak değerlendirmek gerekiyor. Şirket üzerinden ticari kredi çektiyseniz ve halen ödemesi devam ediyorsa tekrar kredi çekebilirsiniz. Hiç bir yasaklama veya bir madde bulunmuyor. Yani bu olay tamamen sizlerin kredi notunuz ve krediyi gününde ödeme olayınız ile alakalıdır. Eğer kredi notunuz düşük ise 3 Ayda Kredi Notunu Hızlı Yükseltme Hilesi sayesinde kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Yani şirket geliriniz aslında çok fazla ise zaten bu notta yüksek olacağından dolayı bankalar sizlere istediğiniz kadar kredi imkanı sunar hiç merak etmeyin.

blank

Şimdi gelelim esnaf kefaletten kredi çektiniz ve bir daha kredi kullanabilir misiniz sorusunun yanıtını vermeye: Burada dikkat edilmesi gereken şey esnaf ve sanatkarların sunduğu krediyi tekrar kullanmak mı yoksa bankalar aracılığı başka kredi kullanmak mı?  Eğer tekrardan esnaf odasından kredi başvurusunda bulanacaksanız o iş biraz zor yani sırada bekleyen kişiler varken size kredi çıkması zor olacaktır. Birde esnaf odası fiilen kredisi olan kişiye bir daha kredi vermek istemez. Birde bu konuda hiç bilinmeyen bir şeyi de sizlere açıklayım. Eğer KOSGEB hibesinden yaralandıysanız esnaf kefalet kredisini 5 yıl boyunca çekemiyorsunuz. Ama örneğin İş Bankasının şirketinize sunduğu cazip oranlarla bir kredi var ise onu kullanmanızda hiçbir sakınca yoktur.

 • Türkiye İş bankası değince sizler için ekim ayına özel 12 ve 24 ay için ise sizlere %2.08 den kredi imkanı sunmaktadır. Böyle bir krediyi 120.000 TL gibi bir limitle kullanmak isterseniz aşağıda örnek bir tablo ile sizlere ödeme planını hazırladım.
Miktar Vade (Ay) Aylık Ödeme Toplam Maliyet
120.000 TL 4 31.975,02 TL 127.900,08 TL
6 21.858,91 TL 131.153,47 TL
8 16.807,52 TL 134.460,15 TL
10 13.782,00 TL 137.819,91 TL
12 11.769,40 TL 141.232,80 TL

Yukarıda belirtmiş olduğum bu tutarın yükselte de bilirsiniz daha az limite de düşürebilirsiniz. Sizin ihtiyacınız doğrultusunda bu kredi limiti belirlenebilir.

Esnaf Kefalet Kredisi İçin Kaç Yıllık Esnaf Olmak Gerekiyor?

Sevgili esnaflar eğer esnaf kredisi kullanımını düşünüyorsanız bilmeniz gereken en önemli konu işerinizin kaç yıllık bir işletme olduğudur. Eğer işletmeniz daha yeni bir işletme ise yanı 3-5 aylık bir geçmişi var ise esnaf kefalet kredisinden yararlanamıyorsunuz. Bu krediden yararlanabilmeniz için en az 1 yıllık bir işletme olmanız gerekiyor. Nedenine gelecek olacak isek, bir işyerinin ilk açıldığı cirolar aldatıcı olabiliyor. 1 yıl içerinde bu kaybolan cirolar sizin işletmenize gelir kaybı olarak yansımaktadır. Böylede olunca çekeceğiniz kredinin ödeyebilir güce sahip olmanız gerekmektedir.

blank

Eğer sizin geliriniz istediğiniz krediden düşük ise o zaman kredinizde onaylanmayabilir. Bu durumda esnaf sanatkarlar odasının aldığı karar minimum 1 yıllık işletme olmanızdır. Aklına şu soru gelebilir. Nedir o soru derseniz e biz kredi çekerken teminat gösteriyoruz neden illa 1 yıl diye aklına gelebilir. Şunu hiçbir zaman unutmayın sizin var olan malınızı elinizden almak istemez. İşin aslı bunu kimse istemez onun için hem siz üzülmeyin hem de elinizdeki mal sizde kalmasın için gelirinizin düzgün boyutlarda olduğunu görmeden kredi vermek istemez esnaf odası.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
 1. blank Abdullah Taner ASLAN dedi ki:

  Ticari hesabımızın bulunduğu HALKBANK şubesinden değil de farklı bir HALKBANK şubesinden kredi çektik.Kredimiz onaylandı evraklar vs. tam fakat hesabımız olan şubeden diğer şubeye ticari hesabın taşınması gerektiği söylendi. Bu doğru mudur? Doğruysa ne kadar sürer? Bu konu hakkında bilgilendirme yapabilir misiniz?

  1. Doğrudan ESKKK olmadan çekti iseniz buna hiç gerek yok. Meslek odanız üzerinden çektiyseniz zaten odanız ticari hesabınızın bulunduğu en yakın Halkbank şubesiyle çalışır. Buna açıklık getirseniz daha iyi yardımcı olabiliriz.

Bir Yorum Yazın