Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

Halkbank İcralık Ev Araç İhalelerine Katılma

Halkbank İcralık Ev Araç İhalelerine Katılma

 

Diğer bankalarda olduğu gibi Halkbank’ta icralık ev araç ihaleleri yapmakta. Öncelikle size kısaca icralık satış kavramından söz edeyim. En basit haliyle; evini arabasını ipotek göstererek kredi kullanan kişilerin sonrasında borçlarını ödeyememesi nedeniyle banka bünyesinde ipotek gösterilen mülk satışa çıkarılmaktadır. Uygun faiz oranları ile en çok tercih edilen Halk Bankası, kredi çeken kişilerin rehin gösterdikleri ev, arsa, arabaları borçlarını ödeyememesi karşılığında satıyor. Peki nasıl? Halkbank bu sayede birçok kişiyi ev araba sahibi yapmıştır. O halde gelin Halkbank icralık ev araç ihalelerine katılma hususlarına göz atıp, tüm detayları ele alalım.

Halkbank İcralık Evler İhaleden Nasıl Alınır?

Halkbank tarafından icralık araç ve evlerin ihaleler aracılığı ile satıldığı bir sitem vardır. Yazımın devamında görsel yardımı ile anlatmış olmam Halkbank icralık ev araç nasıl alınır? sorusunun cevabını siz değerli arkadaşlarımıza verecek. Yol gösterici olması sebebiyle hazırladığım bu makalede Halkbank icralık ev araç ihalelerine katılma hakkında her şeyi bulabileceksiniz. O zaman gelelim asıl sorumuzu cevaplandırmaya; Halk Bankasından nasıl icralık satışla ev araba alınabilir? Türkiye Halk Bankası, İcra İşleri Daire Başkanlığının el koyduğu konutları kendi internet sitesi üzerinden satıyor. Halkbank yönetici satış sayfasında çok sayıda daire ve konak bulunmakta. Bunun temel nedeni, müşterilerine düşük faiz oranlarıyla konut kredisi sunmasıdır. Ayrıca onlara büyük miktarda kredi kullanmaları için bir ipotek sağlıyor. Kullandığı yüksek tutarlı kredileri ödemeyenlerin ipotekli mülklerini Halkbank Gayrimenkul web sayfası üzerinden satmakta. Linke tıklayarak sayfayı görüntüleyebilirsiniz.

Halkbank icralık ev araba filtreme

Halkbank icralık ev araba filtreme

Yukarıda size verdiğim görselde dikdörtgen içine alınmış arama filtreleme seçeneğinden ihalesine katılmak istediğiniz arsa, mesken ve işyeri türlerinden birini seçmeniz gerekiyor. Ardından il/ilçe ve istediğiniz fiyat değerini girerek arama sonucunuzu daraltabilir, istediğinize uygun satılık ev, araba görüntüleyebilirsiniz. Şimdi nasıl alabileceğinizi göstereceğim.

ihalesi devam eden örnek ilan

ihalesi devam eden örnek ilan

Sizlere örnek olması açısından şimdi ihalesi devam eden örnek bir icralık ev ilanına tıklıyoruz.

teklif ver

teklif ver

Tıkladığımız ilanın sağında ok yardımı ile gösterdiğim ilanın ihale detayları yer alıyor. Burada ihalenin ne zaman biteceğini görebilirsiniz. Sonrasında “Şimdi Teklif Ver” butonuna tıklıyoruz. Halkbank gayrimenkulleri için, daha önce de belirtildiği gibi, minimum teklif tutarına eşit veya daha yüksek bir teklif vermeniz gerekmektedir. Teklifinizi gönderdikten sonra mevcut teklif de reklam ekranında yeni kullanıcılara sunulur. Kullanıcılar bu ekranda kalan ihale süresini ve ihale teminat tutarını görebildikleri için, garanti edilen tutarı ödeyen kullanıcılar sizin teklifinizden daha yüksek teklif verebilirler. Bu süre içinde başka teklif gelmezse işlem tarafınıza yapılacaktır.

Halkbank tarafından yapılan ihaleden icralık ev araba katılma sürecini anlattığım bu konunun yanında Finansbank’ta ihaleden ev araba satışı yapmakta. INTENGO Sistemini kullanan Finansbank’ın icralık evler arabalar ilanlarını görüntülemek için Finansbank İhaleden İcralık 2. El Arabalar Evlerin İlanları adlı yazıma göz atabilirsiniz.

Kampanya, bankanın belirttiği süre içerisinde hemen başlar. Bu süre mülkün cinsine göre 3 ila 7 gün veya daha az/daha fazla olabilir. İlk teklifi verdiğiniz için, bu süre zarfında diğer kullanıcılar gayrimenkul için teklif verebilir. Öyleyse, sistem size planınızı yükseltmenizi isteyen bir e-posta gönderebilir. Dilerseniz minimum artış tutarı limiti dahilinde artış yapabilirsiniz. Teklifler, ihalenin bitiminden en geç 30 dakika önce sunulabilir. Tekliflerin son 30 dakika içinde verilmesi durumunda pazarlık süresi 30 dakika uzatılır. Son 30 dakika içinde herhangi bir teklif alınmadıysa, en yüksek teklifi veren katılımcı kazanır.

Halkbank Gayrimenkul Üye Girişi

Halkbank Gayrimenkul Üye Girişi

Üyeliğim yok diyorsanız istediğiniz ilanın ihalesine katılmak için size en yakın Halkbank Şubesine giderek ilanın muhammen satış bedelinin %3’ü olan geçici teminatı yatırmanız gerekecek. Bu arada bankaya ilan detayları arasında yer alan (aşağıdaki görsel) hisse numarasıyla gitmenizi tavsiye ederim.

ilan hisse no

ilan hisse no

Muhammen bedel denilen geçici teminat bedeli üzerine bir hesaplama yapmam gerekirse; 100 bin liralık bir ev ihalesine katılmak için yatırmanız gereken muhammen bedel 100.000 * 0,03= 3 bin lira olacaktır. İhaleye katılmak için gittiğiniz Halkbank Şubesine teminat bedelini götürmeyi unutmayın.

Halkbank İcralık Araç Nasıl Alınır? İnternet Adresi Nedir?

Halkbank icralık araç nasıl alınır? sorusunu arama motoruna yazan arkadaşlarımızı Halkbank gayrimenkul satış sayfasına yönlendiriyor. Peki ihaleden icralık araç satışı nasıl oluyor? internet adresi nedir? sorusunu soranlara adım adım anlattım.

Halkbank Gayrimenkul sayfasına giriş yapmanızın ardından ekranın sağında yer alan “Araç Satış” butonuna tıklayınız.

ihaleden araç satış

ihaleden araç satış

Yada direkt bu adresi arama motoru url’sine yazınız. https://bit.ly/3tQrv2A tıklayarak kısa süre içerisinde sayfaya yönlendirileceksiniz.

araç satış

araç satış

Yukarıda gördüğünüz gibi henüz hiçbir araç ilanına teklif gelmemiş. Hadi ne duruyorsunuz ilk teklifi veren siz olun. 🙂 Şimdide nasıl teklif vereceğinizi anlatayım.

Halkbank araç satış giriş

Halkbank araç satış giriş

“Giriş” butonuna tıklayarak ihale katılma işlemlerine başlayabilirsiniz. Butona tıkladıktan sonra karşınıza şöyle bir ekran gelecek.

araç üye girişi

araç üye girişi

Gayrimenkul ihalelerinde olduğunu gibi icralık araç satış ihalelerinde de bir teminat bedeli yatırmanız gerekecek. Yalnızca Halkbank Şubelerinden yatırabileceğiniz teminat bedelinin yanında şu belgeleri de temin etmeniz gerekiyor.

Halkbank İcralık Ev Araç İhalelerine Katılmak Gerekli Belgeler Nelerdir?

Halkbank icralık ev araç ihalelerine katılma hususunda kişiden muhammen bedelin yanında birtakım gerekli belgelerde talep etmektedir. Peki bu belgeler nelerdir? Ev ya da araba ihalesine katılacaksınız. Belirlediğiniz ölçütlerde bir ilan buldunuz diyelim. İlanın özelliklerinden öncelikle yapmanız gereken ilanın numarasını bir yere not etmek olacak. Ardından aşağıda listelediğim maddeleri uygulamalısınız.

 • Fiziki müracaatlarda geçerli olan bu yöntemde, banka size bir form, dilekçe benzeri verdiği belgede ilana ait bilgileri doldurmalısınız.
 • İhaleye katılan kişi veya firma, ihale öncesinde veya sonrasında teklifi reddetse dahi kendilerine sağlanan geçici teminatı kaybeder. Bu nedenle, emin olduğunuz anda para yatırmanız yararınıza olacaktır.
 • Daha sonra, teklif talebini sunan kişi, şartlar ve koşulların tüm sayfalarında tam ıslak imzaya sahip olmalıdır.
 • Banka bünyesinde tarafınıza verilen sözleşmeleri imzalamalı,
 • Depozito tutarını bankaya yatırmanız,
 • Kimlik fotokopisi ve TC kimlik numarası ile ihale katılım sürecini başlatmanız gerekiyor.

Ancak size bir tavsiye vermem gerekirse; Halkbank’tan satılık gayrimenkullerle ilgili olarak 0 216 503 58 58/0 216 503 57 77 numaralı telefondan gayrimenkul danışmanları ile görüşmelisiniz. Lütfen tüm bu süreçle ilgili olarak öncesinde verdiğim listelenen telefon numaralarından yardım alabileceğinizi unutmayın.

Yukarıdaki ilave olarak Halkbank tarafından istenilen ek teminatlar şu şekildedir;

 • Vekalet verme durumu söz konusuysa, noterden alınmış vekaletname
 • Firmalar için onaylı yetki belgesi
 • Firmalar için güncel ticaret sicil gazetesi
 • Firmalar için imza sirküleri
 • Firmalar için Ticaret ya da Sanayi Oda Kayıt Belgesi

Hazırladığını evrakları  size en yakın Halkbank şubesine teslim etmelisiniz. Devlet bankasına ödemeniz gereken depozito, aracın ilan edilen satış fiyatının %3’ü kadardır. Alıcı birden fazla araç için teklif vermeyi planlıyorsa, her araç için bankaya ayrı kapora yatırılması gerekmektedir. Bundan sonrası teklifin süresinin tamamlanması olacak. Şimdiden hayırlı olsun. 🙂

İşyerlerinin de ihale ile banka bünyesinde satıldığını biliyor muydunuz? İş Bankası İcralık Evler İş Yerleri Araçlar İhalesine BAŞVURU adlı yazımda tüm detayları ele aldım.

İhaleden İcralık Ev Araba Teminat Bedeli İade Edilir mi?

Halkbank ev araba almak için yukarıda bahsettiğim muhammen bedel yani teminat bedeli %3’ü olarak belirlenmiştir. İhale katılımlarında yatırmanız gereken muhammen bedel için ihaleden icralık ev araba teminat bedeli iade edilir mi? sorusunu soran arkadaşlara cevap vermem gerekirse; İhale için yatırdığınız depozitoyu geri alabilirsiniz. Elbette bunun için belirli gereksinimlerin karşılanması gerekir. Peki nedir bu şartlar? Koşulları özel olarak araştırmadan önce, alıcının sorumlu olmadığı bir iptal durumunda, teminatın banka tarafından iade edileceğini belirtmek gerekir. Ancak, bilmeniz gereken bazı durumlar vardır. Yazılı olarak iade talebinde bulunmanız gerekir. Teminatın bankaya ödenmesinden sonraki süreç için faiz, tazminat vb. İmzaladığınız gayrimenkul satışına ilişkin sözleşmede herhangi bir hak talebinde bulunma hakkınız bulunmamaktadır. Depozitonuzun banka tarafından tarafınıza bildirilmesi sonucunda geri alınmaması durumunda banka yatırılan tutarı gelir olarak kaydeder. Ancak aşağıdaki durumların olması halinde teminat bedelini geri alabilirsiniz.

 • Gönderdiğiniz teklif diğer tekliflerin altındaysa,
 • Banka ihaleyi iptal etmiş ise,
 • Teklifiniz çeşitli nedenlerle banka tarafından bloke edilirse,
 • Teminat bedeli ödenmiş olsa dahi, yazılı talepte bulunmamış olmanız halinde teminat bedeli tarafınıza iade edilecektir.

Yukarıdaki durumlardan biri veya birkaçını taşıyorsanız teminat bedelinin iadesini alabilirsiniz.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın