Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

IBAN Hesap Numarası Nedir? Kaç Haneli? Nerede Yazar?

Bankalar arasında para transferi yapabilmeniz için karşı tarafın IBAN yada hesap numarasını bilmenize ihtiyacınız vardır. Yine, herhangi bir yerden banka üzerinden para alabilmeniz için kendi IBAN veya hesap numaranıza bilmeniz şarttır. Vakıfbank yada Ziraat bankası dahil tüm bankalar için bu şart para alma ve göndermeler de geçerlidir. Bunun için böyle bir işlem yapmadan önce hesap yada IBAN numarası nedir? bilmeniz ve  kaç haneli olarak nerede yazar? öğrenmeniz gerekir. En basit olarak da IBAN yada hesap numaranızı 3 şekilde öğrene bilirsiniz. Bunlardan en hızlısı ise banka kartı üzerinde yer alan yere bakarak olandır.

IBAN Hesap Numarası Nedir? Kaç Haneli? Nerede Yazar?

 

Tabi banka kartına ilk baktığınız da özellikle hesap numarasının kartın neresinde yazdığını bulamaya bilirsiniz. Çünkü çoğunlukla banka kartlarının üzerinde hesap numarası yerine IBAN numarası yer alır. Şayet, kartınız da sadece IBAN numarası yer alıyorsa da bu kart üzerinde hesap numaranızı da bulamayacağınız anlamına da gelmez. Çünkü, IBAN dan hesap numarası bulma nasıl yapılacağını bahsettiğimiz gibi yaparsanız kolaylıkla yazmasa bile öğrene bilirsiniz.

IBAN İle Hesap Numarası Nedir? Kaç Haneli Olur?

IBAN ile hesap numarası arasındaki farkların neler olduğunu hakkında sizlere bilgi vermek isterim. Öncelikle bilmeniz isterim her ikisi ile de para gönderim ve alım işlemi yapabilirsiniz. Hesap numarası ile bu işlem biraz uzun sürmektedir. İBAN numarası ile bu işlem oldukça basit bir hal almıştır. Aralarındaki fark ise şu şekildir:

  • Hesap Numarası Nedir? Kaç Hanelidir?

Hesap numarası, kişinin banka veya bankalardan aldığı hizmetlere karşılık bir hesap oluşmaktadır. Bu hesap kişiye özel olarak verilen numaralardan oluşmaktadır. Bu hesap sayesinde para transferinden tutun alışverişlerinize kadar bir çok işlem yapabilirsiniz. Bu size özel oluşan hesap numarası ise bankalar arasında değişkenlik göstermektedir. Örneğin ENPARA bankasında bu hesap numarasının hanesi 8 adet iken GARANTİ BBVA  bankasının hesap numarası 7 haneli olması gibi. Birde bu hesap numarasının başında şube kodunun olduğunu da bilinmesini isterim. Eğer o kodu size para aktaracak kişiye vermezseniz sizin hesabınıza para gönderimi yapamaz. Garanti BBVA bankası denildiğinde ilk akla gelen bonus olmaktadır. Sizlerin de bu bonuslardan yararlanabilmeniz için Garanti Kredi Kart Başvurusu Nasıl Yapılır? yazımdan yararlanarak kredi kartı sahibi olabilirsiniz.

blank

 

Yukarıda resimde sizlere görsek olarak ta belirtmek istedim.

  • IBAN Numarası Nedir? Kaç Hanelidir?

IBAN numarasının ne demek olduğunu sizlere şu şekil atlatayım. IBAN (International Bank Account Number yani Uluslar arası banka hesap numarasıdır). Bu numara Avrupa Bankalar Birliği tarafından uygulamaya alınmıştır. Ülkemizde IBAN ile çalışmalar 2003 yılında başlanmıştır. Aktif olarak Türkiye Bankalar Birliği çalışması sonucunda 1 Eylül 2005 yılında faaliyete geçmiştir. Türkiye IBAN’ı 26 haneden oluşmaktadır. Bu hanelerin neye yaradığı konusunda sizlere şu şekil bilgi vereyim.

  • İlk 2 (iki) hanesi Türkiye’nin uluslar arası kodu olan TR olmaktadır.
  • Daha sonrasındaki 2 hane ise kontrol edilmesini sağlamaktadır. Yani IBAN doğrulaması yapılmaktadır.
  • Bu 4 haneden sonra gelen 5 hane ise bankanızın kodunu göstermektedir.
  • 5 haneden sonra gelen ilk sayı ise rezerv alanıdır.
  • Geriye kalan 16 hane ise banka hesap numarasını belirtmektedir.

blank

Yukarıda IBAN numaralarını bir kısmını güvenlik amacı ile sildim. Sonuç itibari ile yukarıda da belirtiğim gibi 26 haneden oluşmaktadır. Bu numara sayesinde yurt içi veya yurt dışı istediğiniz her yerden para transferi gerçekleştirebilirsiniz.

Hesap Numarası IBAN Kartın Neresinde Yazar?

Türkiye’de bulunan bütün bankalar kendilerine özgü grafik tasarımları ile Kredi kartı veya hesap kartı çıkartmaktadırlar. Bu çıkarttıkları kartlarda size daha iyi hizmet suna bilmek için adınıza hem IBAN hem de hesap numarası oluşturmaktadırlar. Yukarda her ikisinin de sizlere tanımını özetle yapmıştım. Bankalara ait bu hesap numarası ve IBAN numaranız kartınızın neresinde yazdığını sizlere şu şekil açıklayayım. Hangi bankadan kredi kartı veya banka kartı alırsanız alın  kartınızın ön kısmında sadece Hesap Numarası yazmaktadır. IBAN numarası ise kartınızın ne ön ne de arka yüzeyinde yazmamaktadır. Çok ama çok istisnai durumlarda bazı bankalar IBAN numarasını kartın ön yüzüne yamaktadır.

blank

Yukarıda belirtiğim gibi resimde de aşikar gözükmektedir. Hesap numarası banka kartının ön yüzünde yer almaktadır. Son günlerde kart ve kredi kartı kaybolmasından dolayı bankalar artık isim. soyisim, kart numarası ve hesap numaraları olmayan kartlar çıkartmaktadır. Bunların en büyük avantajı ise kaybolan kredi kartınız ile internet üzerinden kesinlikle alış veriş yapamamaktadırlar.

blank

Dediğim gibi bu kartta sadece kart numarası bulunmaktadır. Diğer bilgiler bulunmamaktadır. Buda sizin güvenliğiniz için çok önemlidir.

Ziraat Bankası Hesap Numarası Kaç Haneli? Nerede Yazar? Öğrenme Yolları!

Türkiye’nin  en önde gelen banka olan Türkiye Ziraat Bankası müşterisi olmak diğer bankalara göre daha güven vericidir. Nedeni ise tamamen devlete ait olmasıdır. Buda siz değerli müşterilere güven vermektedir. Aynı zamanda sizler için düşük faizler ile kredi imkanı sunmaktadır. Bu şekil olunca da Ziraat Bankası ile çalışmaya karar veriyorsunuz. Bu kararı verdikten sonra ilk akla gelen şey ise hesap işlemleri olmaktadır. Banka hesap numaram nedir? Bu hesap numarası kaç haneli olacaktır? Birde hesap numaramı nasıl öğrenebilirim gibi sorular aklına gelmektedir. Bu sorularınız cevabını şimdi sizler için en detaylı bir şekilde yazımda yer vermekteyim.

  • Ziraat Bankası Hesap Numarası Nasıl Öğrenebilirim?

Ziraat Bankası hesap numaranızı bir çok yöntem ile öğrenebilirsiniz. Bunların en başında bu hesabı açmak için gittiğiniz banka müşteri temsilcinizden öğrenebilirsiniz. Başka bir yöntem ise başvurmuş olduğunuz kartınız elinize geldiyse ön yüzünde hesap numaranı yazmaktadır. Eğer kartınız elinize ulaşmadıysa Kredi Kartım Nerede? Kurye Sorgulama Numaraları yazımda sizler için kurye iletişim numaralarını paylaşmıştım. Bu sayede banka kartınızın nerede olduğunu öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda yukarıda belirttiğim gibi düşük faizlerle kredi imkanı sunduğu için hazır müşteri temsilcinize gittiğinizde mobil bankacılık işlemleri içinde şifre alırsanız. Bu şifre sayesinde uygun faiz imkanları ile Ziraat Bankası Mobil İnternet Üzerinden Kredi Başvurusu’da buluna bilirsiniz. Mobil bankacılık şifresi aldığınızda hem hesap numaranızı hem de IBAN’nınızı rahat bir şekilde öğrenebilirsiniz. Müşteri temsilcinizden hesap numaranızı ve cep bank şifrenizi  aldınız ama yazmış olduğunuz kağıt kayboldu. Aynı zamanda zaman içerisinde BankKartınızın ön yüzünde yazan hesap numarası da silindiği var sayarsak nasıl hesap numaranız ulaşacağınız hakkında sizlere şu şekil bilgi vereyim. CEP telefonunuz mesaj kısmına girerek HESAPBILGI yazıp boşluk bıraktıktan sonra kartınızın son 6 hanesini 4747’ye kısa SMS atmanız yeterli olacaktır.

  • Ziraat Bankası Hesap Numarası Kaç Hanelidir?

Ziraat Bankası hesap numarası şube kodu ile birlikte 12 haneden oluşmaktadır. Bu şube kodu değişkenlik gösterebilmektedir. Kimi şubelerde bu kod 4 haneli iken diğer bir şubede ise 3 haneli olma ihtimalide görülebilmektedir. Ama bilinmesi gereken tek şey hesap numaranız 8 haneli olduğudur. Örneğin 12345678 hesap numaranız 5001 de şube kodunuz gibi.

VAKIFBANK Hesap Numarası Hızlı Öğrenme?

VakıfBank hesap numarasını öğrenebilmek için birden fazla yöntem vardır. Aynı Ziraat Bankasında olduğu gibi farklı yöntemler ile hesap ve IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz. Bunların en kolay yöntemi 7-24 hizmet veren müşteri temsilciler aracılığı ile öğrenebilirsiniz. Yapmanız gereken çok ama çok basit. VakıfBank Müşteri Hizmetlerine ait olan 0-850-222-07-24 numarayı arayarak öğrenebilirsiniz. Size en yakın şubeye giderek kabı girişindeki banka işlem numaranızı T.C. kimlik numaranız ile almanız gerekmektedir. Daha sonra sıra size gelene kadar bekleyip sıranın size geldiğinde müşteri temsilcinize hesap numaranızı istemeniz olacaktır. Eğer mobil uygulamasına belirlediğiniz şifre ile giriş yapabiliyorsanız o şekilde hesap numaranızı öğrenebilirsiniz.

blank

Yukarıda belirttiğim gibi cep şubesine girerek bu şekilde hesap numaranızı (müşteri numaranızı) öğrenebilirsiniz. Size en basit yöntem hangisi geliyor ise o yöntemi kullanarak hesap numaranızı öğrenebilirsiniz. Eğer ilk aldığınız zamandaki hesap kartınız bulunur ise o kartınızın ön yüzünde de haseap numaranıza ulaşabilirsiniz.

QNB Finansbank Hesap Numarası Nerde Yazar?

QNB Finansbank’a ait hesap numaranızı diğer kartlar gibi kartınızın ön yüzünden yazmaktadır. Ama zamanla ön yüzündeki hesap numaranıza ait bazı rakamlar silindiği için hesap numaranızı o şekilde öğrenemeyebilirsiniz. Bu durumda nasıl bir yol izleyeceğiniz hakkındaki bilgilere beraber bir göz atalım. İlk yapmanız gereken oturduğunuz yerden 0850/222/0/900 numarayı arayarak öğrenebilirsiniz. Bu numarayı aradığınızda telesekreter sizden izlemeniz yol için bazı tuşlamalar yaptıracaktır. Bu tuşlamalar sonucunda hesap numaranızı öğrenebilirsiniz. Eğer tuşlama ile öğrenmek istemiyorsanız direk müşteri temsilcisine bağlanarak ta öğrenebilirsiniz. Eğer siz QNB Finansbank çok yakın ise şubede bulunan temsilci sayesinde hesap numaranızı öğrenebilirsiniz. Eğer hesap kartınızın şifresini biliyorsanız şube temsilcisine sıra almadan direk ATM aracılığı ile de öğrenebilirsiniz. Ben şubeye gitmek istemiyorum aynı zamanda arama yapıp hattınım dakikalarından gitmesiniz istemiyorsanız yapmanız gereken çok basit. Daha önceden belirlediğiniz internet bankacılığı şifresi veya cep bank şifresi ile sisteme giriş yaparak hesap numaranızı öğrenebilirsiniz.

blank

Birde bilmenizi istediğim bir konu var. Bu konunun ne olduğunu merak edenler için Finansbank siz değerli müşterilerine 36 vadeli ekim aynına özel %1.74 faiz oranı ile ihtiyaç kredisi imkanı sunmaktadır. Sizlere için örnek olarak 50.000 TL’lik kredi kullanımının aylık ödeme miktarı ile toplamda ödenecek tutarı gösteren bir tablo hazırladım.

Miktar Vade (Ay) Aylık Taksit Toplam Ödenecek Tutar
50.000TL 8 6.877,07 TL 55.016,53 TL
12 4.778,94 TL 57.347,32 TL
16 3.733,75 TL 59.740,03 TL
18 3.386,64 TL 60.959,49 TL
24 2.696,25 TL 64.710,05 TL

Yukarıda belirttiğim bu uygun faizli krediye başvuru yapabilmeniz için vereceğim bu link (https://bit.ly/3ceorqa) sayesinde direk başvuru yapabilirsiniz.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın