Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

İLKSAN İkraz Kredisi Nasıl Alınır? Faiz Oranları Kaç?(Hesaplama)

1943 yılında İlk Okul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı (İLKSAN) üyelerine 8 farklı alanda ikraz kredisi sağlamaktadır. Bunlar; Genel olarak verilen ihtiyaç kredisi. 2- İcralık olunması halinde sağlanan kredi. 3- Yıl başı, dini bayram yada öğretmenler gününe özel olarak verilen. 4- Düğün yapacaklar bir defaya mahsus sağlanan faizsiz kredi. 5- Tüp bebek tedavisi, sünnet yada doğum gibi sağlık durumlarında verilen. 6- Deprem yada yangım gibi doğal afetler de zarar uğranılması halinde. 7- Aile destek (Çocuklarınız düşün giderleri) 8- Konut alımlarında verilen ev kredilerinden oluşmaktadır.

İLKSAN İkraz Kredisi Nasıl Alınır? Faiz Oranları Kaç?(Hesaplama)

 

İLKSAN ikraz olarak verilen tüm bu kredilerin başvuruları ise İnternet üzerinden online olarak sağlanır. Nasıl başvuru yapacağız diyorsanız da ilk olarak e-Devlet ve MEBBİS şifrenizin olması gerektiğini belirtmek isterim. Daha sonra aşağıdaki talimatlar doğrultusunda ön başvurunuzu gerçekleştire bilirsiniz. Başvuru formunu doldurmadan önce ama şartlara uygun olup olmadığınızı lütfen bir kontrol edin derim. Aksi halde krediniz onay almayacağı için gerekli belgeler dahi başvuru formunu gereksiz yere doldurmuş olursunuz.

İLKSAN İkraz Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir? Kimler Başvuru Yapabilir?

İLKSAN ikraz kredi başvuru şartlarının neler olduğunu ve aynı zamanda kimler başvuru yapabilecek bu konuyu bir ele alalım. Bu şartlarda ilk olarak bilmemiz gereken 657 tabi devlet memuru olmanız aranmaktadır. Bu yeterlimi tabi ki hayır. Birde İLKSAN sandığına üye olmanız aranmaktadır. Arkadaşlar eğer bu iki özellik sizde mevcut ise bu krediden yararlana biliyorsunuz anlamına gelmektedir. Sizlere verdiğimiz bu iki şart sadece İLKSAN ikraz kredi için gerekli olduğunun bilgisini vereyim. Bunu neden söyledim sizlere 8 adet ikraz kredisi olduğundan bu iki şartı yerine getiren kişiler sadece İLKSAN ikraz kredisine başvurabiliyorlar. Şimdi sizlere bütün ikraz kredileri için genel şartları aşağıda belirteceğim.

İkraz Kredi Genel Olarak Aranan Şartlar Nelerdir?

 •  Halen görevinin başında çalışan 657 tabi devlet memuru olarak bir kişiye müşterek ve müteselsil borçlu olarak gösterilmesi. Müşterek ve müteselsil borçlu olan kişinin 3 den fazla ikraz borcundan müşterek ve müteselsil borçlu olarak bulunmaması aranan bir şarttır.
 • İLKSAN sandığına üye olduktan sonra aidatlarınızı yatırmanız gerekiyor. Tabi bu ödemelerde düzenli olarak yapılması gerekmektedir.
 • Eğer daha önceden ikraz kredi kullandıysanız ve borcunuzu ödemediyseniz krediyi belirli bir süre kullanamıyorsunuz. Nasıl kullanabilirsiniz şöyle söyleyeyim. Kredinizi kapatın ve 6 y bekleyin. Bu altı ay sonunda sizde ikraz kredisi kullanabilirsiniz.
 • Eğer krediyi kullanacak kişi maaşında herhangi bir neden ile haciz oluşursa ikraz kredisini kullanamazlar. Bu kişilere PTT Kredisi Nasıl Başvurulur? İcralık Emekliye 6 Ay Ödemesiz! bu yazıma göz atabilirsiniz.
 • İkraz kredisi kullanacak kişiden son bir şart aranmaktadır. Bu şart ise çekeceğiniz kredinin ödemesi, maaşınızın %75 oranını geçmemesidir.

İLKSAN Türüne Göre Talep Edilen Şartlar Nelerdir?

 • Genel ikraz kredi kullanacak kişiler için şunu söyleyebilirim. Eğer daha önceden bu krediyi kullandıysanız kullandığınız kredinin tamamını veya en az yarısını ödemeniz gerekmektedir.
 • Aynı şekil özel ikraz kredilerinde de bu kural geçerlidir. Ya kredisinin tamamını yada en az yarısını ödemesi gerekmektedir.
 • Sağlık ikrazlarında bu kural ise, kredinizin ya tamamını kapatmanız gerek yada %5 geri ödemenizi yapmanız gerekmektedir.
 • Aile destek ikraz kredilerinde ise, daha öncene kullandığınız kredinin %100 yada %50 oranında ödeme yapılması gerektiğini sizlere söyleyebilirim.
 • Afet ikraz kredilerinde daha önceden kullandığınız kredinin tamamını ödemeniz gerekmektedir.
 • İcrada olan krediniz var ise borcunuzun %100 oranında yani tamam mı ödenmeden kesinlikle kredi kullanamazsınız.
 • Ev alacaklar daha önceden ikraz kredi kullanacaksanız eğer bu kredinin tamamı kapanmadan kredi kullanamazlar.

Bu şartları yerine getiremezseniz eğer İLKSAN ikraz kredisi kullanamazsınız. Bu şartları yerine getiren herkes bu krediyi kullanabilirler. Birde bu kredilerde sizden belli başlı evrak listesi isteyeceklerdir. Sizlere önceden bu listeyi verilim ki direk listeniz ile kredi başvurusunda bulunun.

Şimdi sizlere İkraz kredisi için hangi evraklar istenmektedir onları bir görelim.

İLKSAN İkraz Kredi Başvuru Evrakları Neler?

Her kredide olduğu gibi İLKSAN ikraz kredilerinde de belli başlı evrak listesi istenmektedir. Sizlerden istenen bu evrak listesinden 2 tanesi bütün ikraz kredileri için geçerlidir. Bu 2 adet belgenin ne olduğunu merak edenler için. İşte bu belgeler;

 1. Başvuru yapan kişinin istek formunu ıslan imza ile imzalaması gerekmektedir.
 2. Sizlerden birde taahhütname istenmektedir.

Bu evrakları internet üzerinden direk başvuru yaptığınızda son aşamalarına gelindiğinde sizlere otomatik olarak indirimini sağlayacaktır. Daha sonrasında sizlerde bu belgeleri doldurup Ankara da bulunan  Genel Müdürlüğe göndermeniz gerekmektedir. Bu belgelerin nasıl indirimini yapacağınızı alt başlıkta sizlere anlattım. Peki bu 2 evrak dışında İLKSAN ikraz kredilerinde sizden hangi evraklar isteniyor gelin görelim.

İLKRAZ ÇEŞİDİ GEREKLİ EVRAKLAR LİSTESİ
Kefilsiz İkraz Başvuruyu yapacak kişinin ıslak imza atılmış İkraz Kefalet Sigorta Formu.
Müşterek ve Müteselsil Borçlu Gösterilen  İkraz Başvurusunda Müteselsil yada müşterek gösterilen kişinin son 6 ay ait kurum müdürü tarafından imzalanmış maaş bordrosu. (MEB dışında çalışanlar için istenmektedir.)
Çalıştığınız kurum amiri tarafından onay verilmiş müşterek ve müteselsil borçlunun imza örneği.
İcra İkaz Kefilsiz olarak 25.000 TL kadar, müşterek ve müteselsil borçlu gösterildiğinde 60.000 TL kadar kredi kullanabilirsiniz.
Eşler bir birine müşterek ve müteselsil borçlu olarak göstermeleri imkansızdır.
Müşterek ve müteselsil borçlunun maaşlarında icra kesinlikle olmaması aranan şarttır. Borçlu olan kişinin sandık üyesi olması muhakkak gerekir.
Evlilik Son 6 ay içinde almış olduğunuz evlenme tarihini belirten nüfus kayıt örneği.
Sağlık Herhangi bir tedavin olursa son 6 ay içinde sağlık kuruluşundan alınmış olduğunuz rapor.
Eğer doğum yaptıysanız bunu belirmek için Nüfus Müdürlüğünden 6 içinde başvurarak alınan nüfus kayıt örneği.
Tüp bebek tedavisi görmekte iseniz; 6 ay içinde tedavinin devam ettiğini gösteren uzman doktordan alınacak rapor.
Çocuğunuzun sünnet işlemi var ise; son 6 ay içinde alınmış olan, nüfus kayıt örneği ile devlet hastanesinden alınan doktor raporu.
Afet afet müdürlüğünden hasara uğrayan mesken olması durumunda tapu belgesi ve yetkili durum raporu
Hasar gören ev eşyası ise; afet durumunda üyenin oturduğunu gösteren belge. Eğer ev kendisine ait ise tapu, kendine ait değil ise kiracıysa kira kontratı. İlgili birim tarafından düzenlenmiş hasar raporu.
Terör nedeni ise; Cumhurbaşkanlığı tarafından terör bölgesi gösterildiği belge ile, belediye yada ilgili mülki amirlikten alınacak durum raporu.
Gayrimenkul (Konut kredisi) Satın alacağınız taşınmaza ait tapu belgesi.
Aile Destek Evelenme kararınızı aldığınız son 6 ay içinde alınmış olan evlenme tarihini gösteren nüfus kayıt örneği.

İLKSAN ikraz kredisinin başvuru şartlarının ve istenen belli başlı evrakların neler olduğu sizlere yukarıda liste halinde verdik. Bu yukarıdaki şartlara ve gerekli bütün evraklara sahipseniz bu krediye başvuru yapabilirsiniz. Şimdi sizlere İLKSAN ikraz kredisinin faiz oranını merak edenler için yazımda yer vereceğim. Faiz oranı değince birde sizlere Akbank Borç Yapılandırma Kapatma Kredisi Veriyor Mu? Müjde! yazıma bir göz atmanızda fayda olacaktır. Bu yazımda yukarıda söylemiş olduğum eğer hacizli borçlarınız var ise bu sayede direk kredi kullanarak kapatabilirsiniz. Birde eğer bankalar sizlere kredi imkanı sunmuyorsa o zaman Bankalar Dışında Kredi Veren Kuruluşlar Tam 15 Tane yazım direk sizlere yardımcı olacaktır.

İLKSAN İkraz Kredisinin Faiz Oranları Kaç? Ekim 2022 İçin Güncel

İLKSAN ikraz kredisi çekecekler sizlere şimdi faiz oranlarından bahsedeceğim. Bu faiz oranlarını ise; 8 farklı ikraz kredisi için ele alacağız. Bu 8 adet ikraz kredisinin faiz oranları farklılık göstermektedir. Sadece birisi faizsiz olarak verilmektedir. Bu faizsiz olarak verilen kredi ise evlilik kredisi olduğunu söyleyeyim sizler. Bu kredi faiz oranları ayılı olarak değişkenlik göstermektedir. Değişkenlik gösteren bu faiz oranlarını siz değerli öğretmenlerimiz için bizde sayfamızda her zaman güncel olarak yer veriyoruz. Ekim 2022 ayı için sizlere sunulan İLKSAN ikraz kredilerinin faiz oranlarını bir tablo şeklinde yer vereceğim. Bu faiz oranları ile birlikte birde kullanabileceğiniz üst limitler ne kadar onları da göreceğiz.

İKRAZ ÇEŞİDİ EN FAZLA VADE FAİZ ORANI EN FAZLA KREDİ MİKTAR (TL)
Genel 60 Ay %2.16 60.000
Evlilik 18 Ay Faizsiz 10.000
Özel Gün 24 Ay %2.09 10.000
İcra 60 Ay %2.16 25.000
Afet 24 Ay %1.67 7.500
Doğum 24 Ay %2.08 7.500
Tüp Bebek
Aile Destek
Sünnet
Sağlık (Üye, Yakını, Kritik Hastalıklar Dahil)
Gayrimenkul 60 Ay %2.15 75.000

Sizlere yukarıdaki İLKSAN ikraz kredi faiz oranlarının hepsini yer verdik. Şimdi bu kredilere bir kesinti uygulandığını söyleyeceğim. Tabi bu kesintiler çok fazla değildir. Bu kesintiler 3 ayrı kalem olarak karşımıza çıkmaktadır. Nedir bu kesintiler diyenler için buyurun;

 1. Damga Vergisi. Kesinti Tutarı: 70 TL.
 2. Sizin adınıza kesilen hayat sigortası. Kesinti Tutarı 130 TL.
 3. Size kefil olan kefalet sigortası. Kesinti Tutarı: 165 TL.

Bu sizlere verdiğim kesinti tutarları ortalama olarak hesaplanmıştır. Eğer Sizler çekeceğiniz kredinin toplam ne kadar kesintisi olacağını ise (444)(19)(43) numarasından öğrenebilirsiniz. Birde sizlerin çekeceğiniz kredilerin en üst limitlerine göre yapacağınız aylık ödeme miktarlarınızı aşağıda bir alt başlık hazırlayarak sizlerin hizmetine sunduk. Hadi ne kadar bir ödeme yapılacak görelim.

İLKSAN İkraz Kredisi Hesaplama 2022 (Konut, Genel İhtiyaç, Sağlık)

İLKSAN ikraz kredisi hesaplamasını şimdi sizlere yazımda bahsedeceğim. Bu hesaplamayı ise konut genel ihtiyaç ve sağlık kredileri için tek tek yer vereceğim. Yukarıda sizlere faiz oranlarını verdik. Şimdi bu faiz oranlarına göre sizlere en üst limitlerde kredi çekerseniz ne kadar aylık ödemeniz olacak onu göreceğiz. Sizlerin hemen hemen her türlü imkanınızda yanınızda olmaktadır İLKSAN ikraz kredileri. Özellik sağlık alanında sünnet, tüp bebek ve dünyaya getirecek olduğunuz bebeğin doğumuna kadar her alanda sizlere uygun faizlerle yada faizsiz olarak yardım eli uzatmaktadır. Hadi şimdi görelim bakalım bu faiz oranlarına göre ödemeleriniz nasıl olacak.

İKRAZ ÇEŞİDİ VADE (AY) EN ÜST KREDİ LİMİTİ (TL) AYLIK ÖDEME (TL)
Genel (İhtiyaç) 60 60.000 1.982,09
Konut 60 75.000 2.236,66
Sağlık 24 7.500 419,16

Genel ihtiyaç, konut ve sağlık İLKSAN ikraz kredileri bu aya göre en üst seviyelerden çekeceğiniz tutarlar ile sizlere verdik. Bu tabloyu her ay en güncel şekilde bulabilirsiniz. Faiz oranlarında değişiklik olur ise yine tablomuzun değerleri değişecektir.

Yukarıdaki kredilerin uygun faiz oranları ile başvuru yapacaksınız ama nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız eğer şimdi sizlere direk bilge vereceğim. Hadi bakalım bu kredilere başvuru işlemi nasıl yapılıyor.

İnternet Üzerinden Online İLKSAN İkraz Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İnternet üzerinden online olarak İLKSAN ikraz kredi başvurusu nasıl yapılıyor onu bir görelim arkadaşlar. Başvuru işlemi için sizlerin bir kaç adet formu doldurmanız bu krediler için yeterli olacaktır. İsteğe bağlı olarak konut, genel ihtiyaç kredisi ve sağlık kredilerinin nasıl başvuruları oluyor göreceğiz. Sağlık için yine (tüp bebek tedavileri, doğum ve sünnet) için geçerli olduğunu söyleyebiliriz. Düğün için ise dediğimiz gibi faizsiz olarak kredi kullanacaksınız. Başvuru yapabilmeniz için e-Devlet şifrenizi bilmeniz gerekmektedir. Eğer e-Devlet şifrenizi bilmiyorsanız sizlere Postaneye (PTT) Gitmeden İlk Defa e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır? yazımda nasıl alacağınızdan bahsettim. e-Devlet şifresi değil de MEBBİS ile başvuru yapılmıyor mu diyenler için evet yapabilirsiniz. Yani İLKSAN ikraz kredisi başvurusu için belirttiğim şifrelerden herhangi bir tanesi yeterli olacaktır. Şimdi aşağıda sizlere belirttiğim gibi bu işlemi adım adım yapabilirsiniz.

 1. https://otomasyon.ilksan.gov.tr/uyeler/giris bu adrese direk giriş yapabilirsiniz. Başvurunuz için giriş yapmadan yapayız çünkü.:)
 2. Burada işleminizi hangi yöntemi seçerek devam edeceğiniz sorulacaktır. Buda e-Devlet ile mi yada MEBBİS ile mi giriş yapmayı seçeceğinizdir. blank
 3. Giriş yaptınız diye umuyorum. Şimdi karşınıza İKRAZ BAŞVURUSU YAP sekmesini tıklayınız.blank
 4. Burada karşınıza 2 adet bilgi seçmeniz istenecektir. Bunlardan ilki İKRAZ BAŞVURUSU, diğeri ise KEFİL TÜRÜ seçmenizdir. blank
 5. Şimdi ise sizin kişisel bilgileriniz istenmektedir. Bu bilgileri eksiksiz olarak giriş yapın ve KAYDET deyip devam edelim. blank
 6. Şimdi başvurunuzda her hangi bir değişiklik yapmayı düşünmüyorsanız ONAYLA diyelim. blank
 7. Bu işlemlerin sonunda eğer ankete katılmak istiyorsanız, anketi doldurunuz ve GÖNDER deyiniz. blank
 8. Şimdi ön başvurunuz oluştu. Şimdi ise gerekli olan evraklarda bahsetmiş olduğumuz TAAHÜTNAME ve EK BELGELERİ indirmeniz gerekiyor. İndirdikten sonra ise doldurmanız istenecektir. blank
 9. Karşınıza çıkan sayfada YAZDIR seçeneği çıkacaktır. Bu yazdır sekmesini tuşlayarak bilgisayarınıza bağlı yazıcıdan çıktısını alabilirsiniz. blank
 10. Bu çıktısını aldığınız dosyayı eksiksiz ve okunaklı bir şekilde doldurduktan sonra posta yada kargo şirketleri ile gönderimini yapınız. Göndereceğiniz adres ise Demirlibahçe, Demirkapı Sok. NO:24, 06340 Mamak-Ankara adresindeki Genel Müdürlüğü’dür.

Bu belgeleri de gönderdikten sonra 8 iş günü içerisinde herhangi bir sorununuz yok ise krediniz sonuçlanır. Daha sonra bilgiler bölümünde belirttiğiniz IBAN adresine kredinizin kesintilerinden sonra kalan tutar gönderilecektir. Hesabınıza ise para belirli günlerde geçmektedir. Yani haftanın 3 günü yapılmaktadır. Bu günler ise;

 1. Salı
 2. Perşembe
 3. Cuma

Başvuru sonrasında dediğim gibi 8 günde hesabınıza yatacaktır. Bu 8 gün içerisinde denk gelen yukarıdaki 3 günden birinde hesabınıza para aktarılacaktır. Peki çekilen bu İLKSAN ikraz kredinin geri ödemesini nasıl yapacaksınız birde onu görelim.

NOT: e-Devlet veya MEBBİS şifrenizi unuttuysanız başvuru işlemini nasıl yapacağınız konusunda sizlere bir link vereceğim. Bu İLKSAN İkraz Kredisi Başvuru Bilgilendirme Kılavuzu sayesinde işleminizi tamamlayabilirsiniz. 

İLKSAN İkraz Kredi Ödemeleri Nasıl Yapılır? (Erken Kapama IBAN Numarası)

İLKSAN ikraz kredinizin ödemeleri nasıl yapılır ve erken kredimi nasıl kapatabilirim derseniz şimdi sizlere aktaracağım. MEB çalışanı iseniz bu kredinin ödemeleri maaşınızdan direk kesilmektedir. Eğer MEB dışında bir atamanız var ise İLKSAN kredi ödemeleriniz maaşınızdan ödemesi sağlanmamaktadır. Peki bu durumda ne yapacağız diyarsanız eğer şimdi açıklayacağım. Bu durumda olan arkadalar hiç merak etmeyin üyesi olduğunuz sandık sizlere bir IBAN numarası verecektir. Sizlerde bu IBAN numarasından İLKSAN ikraz kredinizi ödeyebileceksiniz. Aynı zamanda kredimi erken kapatacağım diyenlerde aşağıda belirteceğim IBAN numarasına parayı gönderip kredilerini kapatabilirler.

IBAN Numarası:  TR65 0004 6000 1788 8000 1700 04

Şube Adı: Akbank T.A.Ş. Ankara Cebeci Şubesi

Alıcı İsmi: İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı

Açıklama: Ödeme yapacak kişinin Ad/Soyad ve Türkiye Cumhuriyet Kimlik Numarası

Bu işlemi kendiniz yaptığınızda kredini ödemesi bir gün sonra sisteme yansıyacağını da belirtmek isterim. Bu konu ile ilgili sizlere birde video bırakıyorum. Eğer aklınıza takılan bir konu olursa yorum bırakmanız yeterli olacaktır. Gün içerisinde sizlere dönüş sağlanacaktır.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın