Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

İnternet Cayma Bedelini Nasıl Geri Alabilirim? (TTNET, TURKNET)

İnternet Cayma Bedelini Nasıl Geri Alabilirim? (TTNET, TURKNET)

 

Normalde 250 TL olan ADSL yada Fiber İnternet bedeliniz taahhüt verdiğiniz vakit 80, 90 TL civarlarına düşmektedir. Bu indirimden yararlana bilmeniz için de en az 12 en çok 24 ay sözleşme imzalamanız gerekir. Su süre zarfı içinden ola ki cayma durumunda ise servis sağlayıcınız size yaptığı indirim miktarlarını ay ile çarparak son faturanıza dahil eder. Sırf bu cayma bedelini ödememek için bir çok tüketici yaşadıkları olumsuzluklara rağmen servis sağlayıcıların kahrını çekmek zorunda kalırdı! Ta ki 2021 mart ayında bir tüketicinin mahkemenden emsal niteliğinde kazandığı karar sonrasına kadar. Kazanılan mahkeme sonrasın da böylece cayma bedeliniz ne kadar olur ise olsun geri alabilirsiniz. Tüketici mahkemesi heyeti tarafından bu bedeli peki nasıl geri alabilirsiniz. TTNET yada TURKNET veya Superonline fark etmeksizin işte başvuru yol haritası.

İnternet Fatura Cayma Bedelini Geri Alabilirsiniz! (TTNET, Superonline, TurkNeT)

Evlerin genelinde TTNET yada Superonline veya TurkNet gibi çeşitli servis sağlayıcılarına ait Fiber yada ADSL internet bulunmaktadır. Başta ben olmak üzere bir çoğumuz sağlanan bu hizmetten memnun değiliz. Memnun olmadığımız en büyük neden ise dosya indirme ve yükleme hızı yavaşlığıdır. Bir de buna ilaveten kopmalar da eklenince gerçekten iş can sıkıcı bir hal almaktadır. Yaşanan bu sorunlardan kurtulmak için de başka bir servis sağlayıcısına geçmek isteyince de önümüze cayma bedeli diye bir yaptırım çıkmaktadır. Sırf bu bedeli ödememek için de ne yazık ki vermiş olduğumuz taahhüt bitene kadar o çileyi çekeriz.

Ama artık, benimde aylardır çekmiş olduğum bu çile nihayet son buldu. Çünkü, şayet size taahhüt edilen İnternet hizmetini alamazsanız ‘CAYMA BEDELİNİZİ GERİ ALARAKaboneliğinizi sonlandıra bilirsiniz.  Neden mi? Konya’da Onur KIZILÇAY isimli bir vatandaşımız yaşanan bu sıkıntıyı kanıtlayarak kesilen 1200 TL’yi çünkü geri aldı. Evet, çok doğru duydunuz. Emsal niteliğinde alınan 31 Ocak 2021 yılında bu kararla sizler de cayma bedelinizi geri alabilirsiniz. Böylece mevcut İnternet servisinizin kahrını çekmek zorunda kalmazsınız. Peki, İnternet cayma bedelini nasıl geri alabilirsiniz?

Fiber ADSL İnternet Cayma Bedelini Geri Alma

14 Ekim 2020 yılında Onur KIZILÇAY isimli bir tüketicimiz den örnek teşkil edici bir başvuru yapıldı. Yapılan bu başvuru da 31 Ocak 2021 de sonuçlandı. Bu başvuru sonrasında ise tüm İnternet kullanıcılarını çok yakından ilgilendiren bir karar çıktı. Çıkan bu karar ile birlikte İnternet servis sağlayıcılarınızdan size taahhüt edilen hizmeti alamazsanız cezasız bir şekilde sözleşmenizi iptal ettire bilirsiniz. Daha doğrusu İnternet servis sağlayıcınız cayma bedeli uygulasa bile geri alabilirsiniz. Peki, bu bedeli nasıl geri alabilirsiniz? Gelin isterseniz bu başvuru yol haritasına geçmeden önce kesilen cayma bedeli nasıl hesaplanır bunu görelim.

Cayma bedelinizin kaç TL olduğunu hesaplamak için İnternet paketinizin özelliklerini bilmeniz gerekir. Bunu kolaylıkla servis sağlayıcınızı arayarak öğrene bilirsiniz. Servis sağlayıcılarınızdan İnternet paketinizin özelliklerini öğrenmek isteyenler için iletişim numaraları şunlardır.

  • TTNET: 444-14-44
  • Superonline: 0-850-222-02-22
  • TURKNET: 0-850-288-80-80

Yada bu bedeli size taahhüt edilen hızına göre servis sağlayıcınızın İnternet sayfasına girerek de öğrenebilirsiniz. Öğrendikten sonrada hesaplama işlemi de şu şekilde yapabilirsiniz.

 Normalde İnternet paketi diyelim ki 250 TL. Ama siz bu paketi 90 TL karşılığında alıyorsunuz. 7 ay sonrada oldu ki caydınız. 250 TL yerine 90 TL ödediğiniz aylar hesaplanır. Aradaki fark ise aylık 250-90 TL= 160 TL olarak ele alınır 7 ay ile çarpılır 7*160= 1.120 TL olur. Bu fark ise cayıldığı zaman sizden geri alınır.

Cayma bedelin nasıl hesapladığını öğrendiğimize göre artık başvuru da buluna biliriz.

İnternet Fatura Cezasını Geri Alma Başvurusunun Yapılması

İnternet paketinizin her ne olur ise olsun. Şayet size taahhüt edilen hizmeti alamıyorsanız cayma bedeli ödemeden hattınızı kapata bilirsiniz. Cayma cezası ödeseniz bile bu bedeli geri alabilirsiniz. Nasıl alabiliriz diyorsanız bunun için bir kaç işlemi yerine getirmeniz yeterlidir. İlk olarak ise yapılması gerekilen sözleşmeniz de yer alan hızı alamadığınızı kanıtlamanızdır. Kanıtlamak için de sırası ile şu adımları sağlayın.

  1. İlk önce https://hiztesti.turktelekom.com.tr/ adresine girelim.
  2. Daha sonra sayfanın ortasında yer alan BAŞLA butonuna basalım
  3. Daha sonra karşımıza yaklaşık olarak 2 dakika içinde aşağıdaki resimde yer aldığı gibi veriler çıkacaktır. blank
  4. Burada yer alan veriler sizin şuan için aldığınız yükleme ve gönderme hız verilerinizdir (Download = yükleme & Upload = İndirme)

Bu veriler şayet sözleşmeniz de yer alan veriler ile örtüşmüyor ise o zaman başvuru işleminizi doğrudan tüketici hakem heyetine yapabilirsiniz. Başvuru yapmak için de şu yolu izleye bilirsiniz.

  1. Üzerinden IP numaranızın da yer aldığı almış olduğunuz İnternet hız verilerinin ekran resmini çekin. Daha sonra çıktısını alın.
  2. İnternet servis sağlayıcınızla yapmış olduğunuz sözleşme formunu alın
  3. Size en yakın tüketici hakem heyetine bir dilekçe ile başvuru yapın. İnternet Cayma Cezası Geri Alma Dileçe Örneği

Tüketici hakem heyetleri genelde ilçe kaymakamlıkların da yer almaktadır.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın