Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere Çankaya/ANKARA PK : 06680
trende

İnternet Üzerinden İŞKUR Kaydı Nasıl Yapılır? 2022 Yılına Ait Kayıt Örneği

İŞKUR kaydı internet üzerinden nasıl yapılır? Bunun için neler yapacağınızı sizlere resimli hatta videolu olarak anlatacağım. e-devlet dahil olmak üzere İŞKUR kaydınızı nasıl hiç şubeye gitmeden nasıl yapılacağını anlatmadan önce ama konumuzla alakalı farklı detaylara da değineceğimizi de bilmenizi isterim. Bunlar neler derseniz. İŞKUR kaydını neden olmanız gerektiği en başta gelmektedir. Çünkü, bir çok vatandaşımız İŞKUR kaydının yapılmasının tek nedeni olarak işsizlik aylığı alınması olarak bilmektedir.

İnternet Üzerinden İŞKUR Kaydı Nasıl Yapılır? 2022 Yılına Ait Kayıt Örneği

 

Halbuki İŞKUR kaydı yapılmasıyla işsizlik maaşı haricinde sizlere bir çok ayrıcalıklarda kazandırılır. Bunlardan bazıları ise şunlardır. Pozisyonunuza uygun olarak iş bulma ve İŞKUR kaydınızın olması durumunda kurum tarafından verilen iş yeri açma hibe kredisi olanaklarından istifade edebilmenizdir. Diğerlerinde neler olduğunu da merak ediyorsanız, lütfen sayfamızın devamını okumaya devam edelim. Devam ederken karşımıza bu başlıklar gelecek. 1. İŞKUR kaydı neden istenmektedir. Kayıt işleminden sonra sizleri hangi şartlar beklemektedir. 2. İŞKUR kaydı nasıl olunur? Kayır işlemi için sizlerden hangi evrak istenmektedir? 3. İnternet üzerinden İŞKUR işsizlik kaydınızı nasıl oluşturabilirsiniz? 4. e-Devlet üzerinden işsizlik kaydınızı nasıl oluşturabilirsiniz? Bütün bu sorularınızın cevabını bu yazımda aşağıda bulacaksınız.

İŞKUR Kaydı Neden İstenmektedir? Kayıt Olunca Size Ne Gibi Avantajlar Sağlanır?

İŞKUR kaydı neden istenmektedir? Kayıt olunca size ne gibi avantajlar sağlanır sorularınızın yanıtlarını göreceğiz. Şimdi sizlere ilk olarak İŞKUR kaydının nasıl yapılacağı hakkında bilgiler vermek isterim sizlere. Zaten vereceğim bilgiler doğrultusunda sizlerde zaten işsiz kaldığınızda direk kayıt işlemini yaptırmak isteyeceksiniz. İŞKUR kaydının sizlere avantajı neler görelim.

 1. Can suyu olan işsizlik maaşı alma imkanı.
 2. İŞKUR tarafından sizlerin belirttiğini ölçüde iş bulma imkanı.
 3. Yine sizler için girişimci hibe destek imkanlarının olduğunu belirtmek isterim.
 4. İŞKUR iş başı eğitimleri vererek günlük sizlere cep harçlıkları vermektedir.

Yukarıda sizlere belirtmiş olduğum bu imkanlar oldukça iyi değil mi? Yani bu şartların olduğu İŞKUR kurumuna neden kayıt olmak istenmesin. Gördüğünüz üzere kayıt olunca bir sürü imkan karşınıza çıkmaktadır. İŞKUR tarafından sizlere yararı olacağı bir çok içerikte sitemizde mevcut. Bu yazıların neler olduğunu merak edenler için aşağıda sizlere maddeler halinde vereceğim.

Yukarıda tam sizin işinize yarayacak yazılara yer verdim. Bu yazılar sayesinde sizlerde iş bulma imkanlarına erişe bilirsiniz. Yani şimdi daha net olmuş oldu İŞKUR kaydının neden olması gerektiği. Şimdi görelim bakalım İŞKUR kaydının nasıl olduğunun yapıldığını.

İŞKUR Kaydı Nasıl Olunur? Kayıt Olmak İçin Gerekli Evrakları Nelerdir?

İŞKUR kaydı nasıl olunur konusunu ele alırken bu kayıt için gerekli evraklarında neler olduğunu göreceğiz. Şuan işsizlik maaşı alan birisi olarak sizlere direk söyleyebilirim ki bu yöntemi 3 madde olarak sizlere anlatabilirim. Bunlardan birsi bağlı olduğunuz il veya ilçedeki İŞKUR binasına giderek kayıt işleminizi yaptırabilirsiniz. Yani ilçede ve ilde bu binalar mevcuttur. Yani ilçede olanlar illa illerinizde bulunan İŞKUR müdürlüğüne gitmeniz gerekmemektedir. Çok çok öncelerinde ilçeler İŞKUR binaları bulunmuyordu. O yüzden illerde bulunan müdürlüklere gidilmesi gerekiyordu. Bürolar genel olarak belediye binalarına yakın yerlerde olmaktadır. Peki bu ofislere giderken hangi evraklar gerekli bir görelim.

 1. Olmazsa olmaz Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Belgeniz olması gerekmektedir.
 2. En son çalıştığınız yerden sizlere verilen işten çıkış belgeniz gerekmektedir.

Bu iki belge ile direk bürolardan İŞKUR kaydınız oluşup işsizlik maaşı işlemlerinizde yapılmaktadır. Ama ben bürolara değil de internet üzerinden kayıt oluşturmak istiyorum derseniz o zaman sizlere önerebileceğim 2 adet yöntem var. Bu yöntemlerin neler olduğunu merak ediyorsanız hadi görelim bakalım neler bunlar.

 1. Günümüzde bütün resmi işlerin yapıldığı bir uygulama e-Devler üzerinden İŞKUR kaydı yapmak.
 2. Tabi birde İŞKUR resmi internet sitesi aracılığı ile kayıt yapmak.

Şimdi alt başlıklarda sizlere e-Devlet üzerinden veya İŞKUR resmi sitesi sayesinde nasıl kayıt yapılacak bunları göreceğiz. İlk olarak İŞKUR resmi sitesinden kayıt olmayı görelim.

İnternet Üzerinden İŞKUR İşsizlik Kaydı Nasıl Yapılır? (İŞ BULMA Pozisyonu Aktif Edilme)

İnternet üzerinden İŞKUR işsizlik kaydı nasıl yapılıyor ve iş bulma pozisyonu nasıl aktif ediliyor onu göreceğiz. Bunun işlemi İŞKUR binasına gitmeden halledebiliyorsunuz. İşsizlik olayları oldukça fazla olduğu için İŞKUR bürolarında sıra beklemenize gerek yok. İnternet üzerinden yapabilmeniz için 2 ayrı yöntem olduğunu söyledik. Şimdi sizlere İŞKUR resmi sitesinden nasıl kayıt işlemi yapacaksınız ondan bahsedeceğiz. Bunun için ise aşağıdaki yolları izlemeniz sayesinde hemen yapabilirsiniz. 7 adet vereceğim bu işlem sırsını hadi birlikte yapalım.

 1. https://esube.iskur.gov.tr/UserSignUp.aspx ilk olarak bu linke tıklayalım. Burada hemen karşınıza üyelik sözleşmesi çıkacaktır. Bu sözleşmeyi onaylayalım. blank
 2. Sizlerden kişisel bilgileriniz istenecektir. Sizden istenen bu bilgileri girerek kişisel verilerinizi okuduğunuz belirten kutucuğu tıklayarak işleme İLERİ demeniz yeterli olacaktır. blank
 3. Adres ve iletişim bilgilerinizi girdikten sonra sıra geldi ŞİFRE belirlemeye. Şifrenizi unutmayacağınız gibi belirleyin. Daha sonra üyelik oluştur ve devam et diyelim. blank
 4. Evet arkadaşlar üyelik işlemlerini tamamlamış bulunmaktayız. Şimdi ise iş aramanızı aktif etmeniz gerekecektir. Bunu yapmak için uyarı metnini tamam diyerek devam etmeliyiz. blank
 5. Burada öğrenim bilgilerinizi girmemiz gerekmektedir. blank
 6. Şimdi size ait olan meslek seçimini yapmanız gerekiyor. Bunu nasıl yapacağınızı aşağıda görebilirsiniz. blank
 7. Arkadaşlar yeni kayıt demeliyiz. Daha sonrasında ise AKTİF bölümüne gelerek kaydet diyelim. blank

Bütün bu işlemler bitikten sonra İŞKUR kaydınız veri tabanınız oluşmuş oldu. Aynı zamanda da iş bulma pozisyonunuz aktif edilmiş oldu. Bu işlemleri doğru bir şekilde yaptıysanız tabi. blank

Bu işlemler bittikten sonra iş tecrübelerinizi eklemek isterseniz eğer sol taraftaki menüden yapabilirsiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra artık tamamen %100 işlemleriniz bitti diyebiliriz. Birde sizlere bu konu ile alakalı birde video bırakıyorum. Bu sayede dinleyerek te işlemlerinizi yapabilirsiniz.

e-Devlet Üzerinden İŞKUR İşsizlik Kaydı Nasıl Yapılır?

e-Devlet üzerinden İŞKUR işsizlik kaydı nasıl yapılır onu göreceğiz. Ama bunu yapabilmeniz için ise e-Devlet şifreniz olması gerekmektedir. bu şifreyi isterseniz PTT giderek alabilirsiniz. Ama ben evden çıkmak istemiyorum derseniz  Postaneye (PTT) Gitmeden İlk Defa e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır? bu yazım sayesinde alabilirsiniz. Ama ince bir ayrıntı vermem gerekiyor size e-Devlet üzerinden İŞKUR kaydı yapamazsınız. İŞKUR kaydını yukarıda belirttiğim gibi İŞKUR resmi sitesinden yapabilirsiniz. e-Devlet üzerinden yapmak isterseniz aşağıdaki uyarı almış olursunuz.blank

Yukarıda sizlere nasıl kayıt olacağınızı bahsettim. Kayıt işleminden sonra ise e-Devlet üzerinden İŞKUR ile ilgili ne tür işlemleri yapabileceğinizi anlatacağım. Aslında e-Devlet üzerinden bir çok işlem yapabiliyorsunuz. Size şu şekil göstereyim Kredi Kartı Yıllık Aidat Ücreti İadesi Alma (e-Devlet Başvurusu) işlemini yapabilirsiniz. Başka neler olur derseniz yine KOSGEB Girişimcilik Kursu Başvurusu (e-Devlet Uzaktan Eğitim) işlemlerini yapabilirsiniz. Bu sayede işsiz kaldığınız bir dönem olur ise bu eğitim ile kendi işinizi kurabilirsiniz. Şimdi ise e-Devlet üzerinden İŞKUR işlemlerinden hangileri yapılmakta onu görelim.

 1. Eğer iş arıyorsanız iş ilanları ve aynı zamanda başvurularını yapabilirsiniz.
 2. Herhangi bir sendikaya üyelik işlemlerinizi yapabilirsiniz.
 3. Yine sendikalara üyelik sorgulamalarını yapabilirsiniz.
 4. Geçici iş gücü desteklerinden faydalana bilirsiniz.
 5. Son dönemlerde en yaygın olan KÇÖ yani kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğim bu işlemleri e-Devlet üzerinden İŞKUR uygulaması olmadan yapabiliyorsunuz. Bu işlemlerin içerisinde sizin en dikkatini çekecek olan iş ilanları ve başvuruları olan madde olacaktır. Baştan tabi İŞKUR kaydınız olması gerekmektedir. Daha sonradan e-Devlet üzerinden bu uygulamayı yapabilirsiniz. Şimdi nasıl yapılıyor bu işlem bir görelim.

 1. https://www.turkiye.gov.tr/iskur-kayit-belgesi bu uygulaya bir giriş yapmamız gerekmektedir. Daha sonra aşağıda göreceğiniz gibi İş İlanları ve Başvuru sekmesi olacaktır. Bu sekmeyi tıklayarak devam edelim. blank
 2. Karşınıza bir yeni sekme açılacaktır. Açılan bu ekranda aşağıda belirttiğim yerleri doldurunuz.
  1. Meslek.
  2. Çalışma Yeri.
  3. Ülke.
  4. İl. Gibi yerleri doldurmanız gerekmektedir. Bu aslında hem sizin için hem de işverenler için çok önem arz etmektedir. Bu bilgileri girdikten sonra ARA diyerek devam edelim.

blank

Şimdi sizler kendi belirlediğiniz kriterlerde iş bulma olanağını olmuştur. Tabi bu iş ilanları İŞKUR sisteminden çekildiğini söylemek isterim. Birde sizlere İŞKUR tarafından işsizlik maaşı için başvuru yaptıysanız size yatacak maaşında e-Devlet üzerinden görebilirsiniz. Tabi bu işsizlik maaşına nasıl başvuru yapacağınızı ise İŞKUR İşsizlik Maaşı Hesaplama sayesinde yapabilirsiniz. e-Devlet üzerinden alacağınız bu maaşı ise https://www.turkiye.gov.tr/issizlik-odenegi-odemesi bu bağlantı ile görebilirsiniz. Yani e-Devlete giriş yapayım aramalara yazayım diye uğraşmadan direk bu link ile ulaşabileceksiniz. Birde örneğin işsiz kaldığınız dönem 01.11.2021 tarihinde olduysa yeni gelen asgari ücret zammı ile işsizlik maaşınızda artacaktır. Bu bizzat benim başıma geldiği için sizlere aktarmak istedim. Bende bu link ile arttığına şahit oldum. Bu konu ile ilgili aklınıza takılan bir soru olursa yorum yazmanız yeterli olacaktır. Gün içerisinde direk tarafınıza dönüş yapılacaktır.

Lütfen Bizi Değerlendir 😉

[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın